Hazarski rečnik M. Pavić

Pa ne može baš da se kaže da je to osrednja književnost, iako nisam neki ljubitelj Pavića. Kad se pojavio Hazarski rečnik je predstavljao neku vrstu književne inovacije, ne samo u našim okvirima. Ima jedinstvenu formu i slojevita značenja, dosta simbolike. Ja ne volim Pavićev stil, ali to je dobra knjiga. Veći problem sa Pavićem je što u kasnijim romanima uglavnom ponavlja taj nekonvencionalni pristup, pa se gubi element iznenađenja kod čitanja. Ipak, Pavić bar zna da pliva u tom okeanu baroknosti i forsirane domišljatosti, mnogi njegovi epigoni su se u svojim pokušajima podavili.
 
Ko je citao,kakvi su utisci....

To je zajedno sa Predelom slikanim cajem, Pavicevo najbolje delo. Istina je da se kasnije sve vise i vise ponavljao i uproscavao svoju knjizevnost, medjutim Hazarski recnik je, po meni, izvrstan roman, koji je sasvim opravdano usao u srednjoskolsku lektiru. Zanimljivo je da je jedan od slojeva tumacenja identifikacija Srba sa Hazarima, narodom koji je nestao.
 
Hazarski recnik je velika knjiga, koliko god da ne volim Pavica. Meni je prvo citanje bilo fantasticno, pravo otkrovenje i toplo ti je preporucujem, narocito ako ranije nisi citala Pavica. Problem je sto sam kasnije ocekivala isti kvalitet od ostalih njegovih dela i prilicno se razocarala (osim za Predeo slikan cajem).
 
Hazarski recnik je velika knjiga, koliko god da ne volim Pavica. Meni je prvo citanje bilo fantasticno, pravo otkrovenje i toplo ti je preporucujem, narocito ako ranije nisi citala Pavica. Problem je sto sam kasnije ocekivala isti kvalitet od ostalih njegovih dela i prilicno se razocarala (osim za Predeo slikan cajem).

Управо то.
Значи, најбоље је прочтати ''Хазарски речник'' и после ништа друго од Павића - јер ћете се разочарати!

Бар ја јесам! Имам осећај да све што је имао да каже, рекао је у ''Речнику'', све остало су само бледи покушаји...
 
Управо то.
Значи, најбоље је прочтати ''Хазарски речник'' и после ништа друго од Павића - јер ћете се разочарати!

Бар ја јесам! Имам осећај да све што је имао да каже, рекао је у ''Речнику'', све остало су само бледи покушаји...

Nije bas tako. Prvi deo Predela slikanog cajem je Mali nocni roman koji je napisan pre Hazarskog recnika, inspirisan Pavicevim boravkom na Svetoj Gori. Vrlo kvalitetan roman. Takodje, mislim da i Poslednju ljubav u Carigradu vredi procitati. Njegove starije price, recimo, drugaciejg su karaktera, raznovrsne su. Veliki deo njih je napisan pre Hazarskog recnika. Ostala dela su diskutabilna kritickom pitanju. Ne bih da zalazim u to jer nisam kriticar. Jasno je da su isprepletena, veliki deo pripovedaka je ubacen u te romane. Mislim da je poslednja knjiga Pozoriste od hartije, mozda najneozbiljnije Pavicevo delo, dok medjutim, Drugo telo, pretpsolednje delo smatram kao prilicno ozbiljnije po pitanju kvaliteta u odnosu na razna dela koja su se nizala godinama pre toga. I sam Pavic kaze, pisac u zivotu napise jedno do dva remek dela. Ostalo su pokusaji, i zaista je tako.
 
Добро, ја рекох своје искуство и свој доживљај.
Лично, пожалила сам што сам ишта његово касније читала...
Пао ми је у очима (иако је био мој драги професор).....
 
Добро, ја рекох своје искуство и свој доживљај.
Лично, пожалила сам што сам ишта његово касније читала...
Пао ми је у очима (иако је био мој драги професор).....

Ma naravno, svako ima svoj dozivljaj. Jesi li citala njegovu Istoriju srpske knjizevnosti (barok, klasicizam, predromantizam)?
 

Back
Top