vrld mjuzik

guitarrr_babe

Domaćin
Poruka
4.383
popularno je da se to tako sada zove. elem, čiji narodnjaci su vam, onako, najbliži?

zašto to pitam?
bacila se malo na istraživanje jevrejštine, evropske. pa malo začeprkala po mađarima. i sve mi se nešto sviđa. malo egzotično, malo vuče na domaće, ali ono što me udara u patriotsku žicu i tera da igram. malo tamburica, malo klarinet.

čija nacionalna muzika vam se najviše dopada? zašto? da li je slična našoj?
 
kubanska,meksikanska,brazilska,pa i argentinska,madjarska i donekle japanska...Svidjaju mi se bas zato sto skoro nemaju veze sa nasom,hvala bogu...

Kojom 'našom'?! Naša muzika koja se može smatrati delom te famozne 'world music' je vrlo popularna i izuzetno kreativna. Sanja Ilić i Balkanika, Goran Bregović, Šaban Bajramović, uzmimo njih. Sva tri umetnika prave i sviraju veoma različitu, kvalitetnu muziku koja se pripisuje nama. Ni po čemu salsa, samba i ostale nabrojane nisu bolje od naše. Tvoj jedini argument što ne voliš našu muziku je da je - naša.

Osim našeg etna i prave narodne muzike (nisam ja kriv što je pod najezdom muzičkih mediokriteta ovaj termin izgubio na značenju i poštovanju), najviše uživam u irskoj muzici. Jednostavno prelepo.
 
Koliko sam ja upucen u pomenute izvodjace..expanziju su doziveli u ovom veku..Bregovica ne racunam..posto on nema veze sa ciganskom muzikom,a uspeo je istu da proda grcima,bugarima,francuzima,rusima i naravno nama..kad kazem istu,mislim na aranzmane..a ne sirenje kvalitene muzike po svetu..Sanja Ilic i Bilja Krstic prave fenomenalnu muziku..ali u meni takva muzika ne ''budi'' nista srpsko.
 
Koliko sam ja upucen u pomenute izvodjace..expanziju su doziveli u ovom veku..Bregovica ne racunam..posto on nema veze sa ciganskom muzikom,a uspeo je istu da proda grcima,bugarima,francuzima,rusima i naravno nama..kad kazem istu,mislim na aranzmane..a ne sirenje kvalitene muzike po svetu..Sanja Ilic i Bilja Krstic prave fenomenalnu muziku..ali u meni takva muzika ne ''budi'' nista srpsko.

Pa naravno da ne budi kad smo zaboravili kako to srpsko uopšte izgleda.
Brega je uzeo nešto od mnogih naroda i raznih uticaja i njegova muzika se zaista može smatrati svetskom, mada bi pobliže objašnjenje i klasifikacija bila - istočno-evropska muzika. Naš je problem što je Brega priznat u svetu, a u našem selu je uvek najteže piti prihvaćen, naravno ako potičeš iz našeg sela.
Uostalom, ne znam zašto Brgu isključuješ zato što ne svira cigansku muziku? Svirati cigansku muziku nije preduslov sviranja muzike sa određenim etno elementima koju su, eto, nazvali world music.
 
Uvek sam bila ispred svoje generacije, pa tako i sada. Ovaj post sam objavila ranije o world muzici, a vidim da je neki neredovni forumas lose informisan i otvorio temu koja vec postoji. Zato, citiram sebe, da i vi uzivate: "Obozavam muziku. Slusam je od malih nogu i od malih nogu ucestvujem u njoj. Ponekad aktivno svirajuci raznovrsne instrumenta, pomazuci muzicare, organizujuci koncerte, a ponekad pasivno prosto slusajuci i opustajuci se uz muziku. Volim muziku. Njoj sam posvetila svoj zivot, detinjstvo, mladost, prijateljstva, pa cak i ljubav. Ponekad sam zbog muzike zapostavljala fakultete koje pohadjam (Izvinite profesori, asistenti i dekani), ponekad sam zapostavljala prijatelje (izvinite prijatelji), a ponekad sam zapostavljala i prirodu (izvini, Prirodo), ipak nju nisam nikada zapostavljala, bila mi je uteha i radost. Medjutim, od svih vrsta muzike na svetu, moram da priznam i, molim vas, da se ne naljutite, ja volim srpsku muziku. Na zalost, medju ovim mnogobrojnim "vs." temama, koje namo tako omogucavaju da glasamo i skazemo svoje misljenje, niko nije p[ostavio temu o najlepsoj i nasoj prvoj muzici, koju smo culi kada smo otvorili oci. Ja sam velika Srpkinja. Moje poreklo je cisto srpsko. Srpkinja sam od glave do pete. Jedem pragnje, pijem rakiju igram kolo, volim Tita i jugonostalgicarka sam. Mama mi je rekla: "Liiiizo, pusti Srbiju idi u Evropu!", ja sam joj rekla: "Dobro Mama" i otputovala sam u Australiju da posetim nasu dijasporu. Svi su mi se obradovali. Mladi, stari, deca, odrasli, Siptari, Hrvati, Makedonci, Sokci, Rumuni, Cigani i Bunjevci, ali i Crnogorci, Slovenci, Goranci, Rusini i Slovaci. Izveli su prigodan kulturno umetnicki program u moju cast. Ja sam tada shvatila da je nasa muzika najlepsa. Kakvi Andi, Tango, Samba, Rumba, Cha Cha Cha, Merenge, Foxtrot, Kadril, Polka, Mazurka i plesovi u koznim sorcevima u Bavarskoj. Srpska muzika je najbolja na svetu. Ne damo Kosovo, ali dajemo svima da uzivaju u nasoj muzici. Svi treba da je slusamo. Mi imamo sta da ponudimo. Moji najomiljeniji srpski muzicari su: Hanka Paldum, Sinan Sakic, Semsa Suljakovic, Sako i Dado Polumenta, Harisa Dzinovica, Zvonka Bogdana, Dzogani, B3, Trick FX, Funky G, Nada Topcagic, Elma, ali volim i Cecu, Draganu, Miru Skoric, Miru Kosovku, Bebi Doll, Metallicu, Cecu Slavkovic, Motorhead, Tozovca, Ramones, Juzni vetar (najvise), Stoju, Ramaba Amadeusa, Saleta i Dekija Matica, Anu Bekutu, Prljavo Kazaliste, Haustor, Darka Filipovica, Darka Rundeka, Sasku Karan, Zlatu Petrovic, Suzanu Mancic, Suzanu Jovanovic, Nirvanu, Lepa Brena, Offspring, Slatki Greh, Clash, B3, Sinovi Manjace, Riblja Corba, Pearl Jam, Tomu Zdravkovica, i mnogi drugi i naravno Djej. Da li i vi volite najvise srpsku muziku ili se palite na neke latino i cuba zvuke? Da Li mislite da smo mi Srbi muzicki najbolji i najbogatiji narod na svetu?" 8)
 
Boze..boze..mi smo najgori i najsiromashniji narod na svetu..ne samo zbog muzike..vec sto se busamo u grudi bez osnova..od navedenih starijih izvodjaca ima vise dobrih koje necu izdvajati..a ove cigane djogani familije i city records-a mozes sama da slusas..i ne daj boze da neko to procita i pomisli kako je nasa muzika..
 
Kojom 'našom'?! Naša muzika koja se može smatrati delom te famozne 'world music' je vrlo popularna i izuzetno kreativna. Sanja Ilić i Balkanika, Goran Bregović, Šaban Bajramović, uzmimo njih. Sva tri umetnika prave i sviraju veoma različitu, kvalitetnu muziku koja se pripisuje nama. Ni po čemu salsa, samba i ostale nabrojane nisu bolje od naše. Tvoj jedini argument što ne voliš našu muziku je da je - naša.

Osim našeg etna i prave narodne muzike (nisam ja kriv što je pod najezdom muzičkih mediokriteta ovaj termin izgubio na značenju i poštovanju), najviše uživam u irskoj muzici. Jednostavno prelepo.
Muzika koju izvodi S.I. i Balkanika mi se uopste ne dopada,nekako je malogradjanska,Saban Bajramovic peva cigansku odnosno romsku muziku,a Bregovic ipak mesa svetske i domace zanrove i napravi nesto novo sto ne mozemo nazvati da je nase,identitet,narodno...Trebao si navesti kompozitore kao sto su Petar Konjovic i Marko Tajcevic.Oni su pisali u identicnom narodnom stilu ali mi se i njihova muzika ne svidja...jednostavno srpska narodna muzika izuzev nekih vojvodjanskih i makedonskih pesama nije moj tip muzike...
 

Back
Top