CD-RW diskovi

milospv

Iskusan
Poruka
5.292
Pošto sam tek kupio CD-pisač pa sam nov, hoću da vas pitam: Oni CD-RW diskovi( znači piši briši) koliko puta mogu da nešto na njega narežem, a koliko puta izbrišem? Npr. Narežem ga punog, pa posle sve izbrišem i sve tako? Vjerovatno se gubi kvalitet CD prilikom rezanja? Ili ne? Koristim MMore( j****, kod nas ima samo ova vrsta RW-ova, dok ne nađem prodavnicu koja ima CD-ove drugih proizvođača)
 
RW-ovi ne gube kvalitet koliko god puta da ih narezes/obrises...
Znaci mozes ga reckati koliko god hoces puta on ima isti kvalitet i isto je funkcionalan kao kad si ga narezao prvi put...

Ja imam 10RW-ova koje sam milion puta prerezao i jos uvek rade ko ludi (koliko im to brzina dozvoljava)

P.S. Naravno ukoliko nema fizickih ostecenja na njemu
 
milospv:
Npr. Narežem ga punog, pa posle sve izbrišem i sve tako?

Ne moras da popunis disk do kraja. Postoji programcic InCD koji omogucava da radis sa CD-RWom kao sa disketom - dakle snimas samo ono sto hoces i brises samo ono sto hoces i to iz explorera, commandera ... bilo kog fajl menadzera.
 
Nije tacno da CD-RW diskovi nemaju ogranicenja. Propisan standard je 1000 puta napisati i obrisati, mada ce vecina kvalitetnijih CD-RW medijuma to mnogo vise puta moci da uradi.

Razlika izmedju CD-RW-a i CD-R-a je u tome sto se 'data' plastika kod CD-RW-a ne unistava trajno jer se radi o 'tecnom polimeru', koji se laserom 'gura' sa strane tako da izmene na istom mogu da se 'vrate' (tako sto laser 'istopi' polimer koji je pomeren sa strane i isti se vrati na 'originalno' mesto, tako da na disku mozes ponovo pisati). Medjutim, taj proces ipak ubije po koji molekul te materije, i posle mnogo tih operacija jednostavno postane neupotrebljiv.

Eto, valjda sam malo pojasnio...
 
Hvala na informaciji,ja sam mislio da RW diskovi rade po principu slojeva,odnosno da kad ih rezac brise izlupa sve rupe,odnosno nule i time izravna odnosno "izbrusi" disk,uopste nisam mislio na taj nacin.
Svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujemo(citaj ucimo :D ).
 

Back
Top