Samospoznaja, kako voljeti sebe?

porin50

Ističe se
Poruka
2.137
Govorimo o mnogo stvari: o Bogu kojeg nikad nismo vidjeli, o drugim ljudima koje nismo upoznali, o nama samima. Da li se poznajemo? Da li govorimo istinu?
Kako upoznati vlastitu dubinu i živjeti svjesno u skladu s tim unutarnjim poticajem?

Jer bez samospoznaje nema autentičnog duhovnog života.
Ne vrijedi nam puno citirati Bibliju, pričati o ljubavi, pa čak ni moliti...jer

samospoznaja je kao kruh koji se jede sa svim jelima.

Kako rasti u samospoznaji?
 
Treba prvo da naučimo kako da volimo sebe. A za to je potrebno da posedujemo iskrenost i hrabrost da bismo videli sebe onakve kakvi smo.
Mogli bismo da počnemo od onog najprozaičnijeg dela – svoje ljušture. Ako stanemo goli pred ogledalo, i zavolimo sopstveno lice i telo (ma kakvi oni objektivno bili), onda smo već na pola puta da zavolimo i najdublji sloj ličnosti – svoje istinsko Ja.
Dakle, prvo treba skinuti masku, jer je ona pseudozaštita. Maska je najplići sloj naše svesti, jer se pomoću nje pretvaramo da smo nešto što nismo i na taj način gradimo lažno samopouzdanje. Usled kontradiktarnosti lažne predstave o nama samima i onoga što zaista jesmo, postajemo sve zbunjeniji i u sukobu smo, osim sa sobom, i sa spoljašnjim svetom.
Cilj 'razgolićavanja', kao prve etape samospoznaje, jeste postizanje vere u sebe.
E, kad dođemo do te tačke, onda možemo dalje da se razvijamo; možemo da prepoznamo veze između uzroka i posledica naših činjenja; možemo da budemo slobodni, nezavisni... sve do krajnje faze – sreće.
Jer, biti srećan = cilj samospoznaje.
 
Treba prvo da naučimo kako da volimo sebe. A za to je potrebno da posedujemo iskrenost i hrabrost da bismo videli sebe onakve kakvi smo.
Mogli bismo da počnemo od onog najprozaičnijeg dela – svoje ljušture. Ako stanemo goli pred ogledalo, i zavolimo sopstveno lice i telo (ma kakvi oni objektivno bili), onda smo već na pola puta da zavolimo i najdublji sloj ličnosti – svoje istinsko Ja.
Dakle, prvo treba skinuti masku, jer je ona pseudozaštita. Maska je najplići sloj naše svesti, jer se pomoću nje pretvaramo da smo nešto što nismo i na taj način gradimo lažno samopouzdanje. Usled kontradiktarnosti lažne predstave o nama samima i onoga što zaista jesmo, postajemo sve zbunjeniji i u sukobu smo, osim sa sobom, i sa spoljašnjim svetom.
Cilj 'razgolićavanja', kao prve etape samospoznaje, jeste postizanje vere u sebe.
E, kad dođemo do te tačke, onda možemo dalje da se razvijamo; možemo da prepoznamo veze između uzroka i posledica naših činjenja; možemo da budemo slobodni, nezavisni... sve do krajnje faze – sreće.
Jer, biti srećan = cilj samospoznaje.

Odlično si elaborirala, baš kako sam i očekivao :D

A dodao bih jednu malu pričicu:

"Mnogi su odrasli vjerujući da nisu dovoljno dobri da bi bili voljeni samo radi onoga što jesu.
Stoga očajnički pokušavaju živjeti prema samostvorenoj slici ili vlastitim očekivanjima kakvi bi trebali biti da dobiju ljubav. Upravo stalna borba da budu ono što nikada ne mogu postati uzrokuje mnoge od njihovih poteškoća. Zato je važno otkriti svoju idealiziranu sliku ili masku da bi razumijeli kako kreirate nesreću i frustracije u životu.

To otkriće može biti bolno, ali će vam pomoći da ponovno preispitate način na koji sebe predstavljate svijetu i pomoći će vam da postanete svoje Istinsko ja u najvećoj mogućoj mjeri."
 
Nema šanse. Ako stanem pred ogledalo i vidim ludački sjaj u očima mogu samo da se zamrznem. Neko može da se voli i da se gleda danima pred pravim ili virtuelnim ogledalom, ništa mu ne vredi. Bitno je šta je iza. Spomenuh Kerola i Alisu. Filozofsko delo.

Moraš da naučiš da gledaš. I da zavoliš i "ludački sjaj u očima".:D

Btw, jeste filozofsko delo.
 
Pozdrav Domaćinu Teme... ;)

Dobro evo preneću text...ovde:

Samospoznaja ... odricanje, unutrašnja borba, kontrola ... protiv samog individualnog sebe, naročito onog mračnog dela. Ali čekaj malo zar Mrak nije odsustvo Svetlosti i Dobrote, zar to nije samo ništavilo, nepostojeće, prazna ispuna ničega , zar ne treba da taj eventualni deo skrivenih i dodatnih rezervoara napunimo i ispunimo Svetlošću ...Dakle, zlo je odsustvo, a čega pa,... ne znam, valjda onog Svetla (što ne pravi senku), tj. Dobra ili Ljubavi ili ...

* * *
Primeri:
Neki imaju lepši neki ružniji put samospoznaje ... mnogi idu putem sopstvenog ekstremnog egoizma i neprimećujući odjednom se smuči samom sebi, okrene se, kao da Duh preko njega se prostre ili zaodene, ... i postane izuzetna osoba koja postigne sve propušteno ...
 
Samospoznaja ... odricanje, unutrašnja borba, kontrola ... protiv samog individualnog sebe, naročito onog mračnog dela. Ali čekaj malo zar Mrak nije odsustvo Svetlosti i Dobrote, zar to nije samo ništavilo, nepostojeće, prazna ispuna ničega , zar ne treba da taj eventualni deo skrivenih i dodatnih rezervoara napunimo i ispunimo Svetlošću ...Dakle, zlo je odsustvo, a čega pa,... ne znam, valjda onog Svetla (što ne pravi senku), tj. Dobra ili Ljubavi ili ...

* * *
Primeri:
Neki imaju lepši neki ružniji put samospoznaje ... mnogi idu putem sopstvenog ekstremnog egoizma i neprimećujući odjednom se smuči samom sebi, okrene se, kao da Duh preko njega se prostre ili zaodene, ... i postane izuzetna osoba koja postigne sve propušteno ...

Evo pročitaj kao jednu rečenicu samo ovo boldano, ovo je lijepo napisano
 
sto se tice ucenja, mozemo da se preslisavamo ako hoces... :lol:

cilj samospoznaje = smisao

sreca je iluzija... trenutno stanje uma.... ali dobro, bitno je da si na pravom putu... ;)

Тренутна срећа је тренутно стање ума.
Трајна срећа је трајно стање ума.

Циљ самоспознаје јесте срећа. Трајна срећа.
 
cilj samospoznaje = smisao

sreca je iluzija... trenutno stanje uma.... ali dobro, bitno je da si na pravom putu... ;)

Тренутна срећа је тренутно стање ума.
Трајна срећа је трајно стање ума.

Циљ самоспознаје јесте срећа. Трајна срећа.

Cilj samospoznaje je smisao a
smisao samospoznaje je trajna sreća.

Malo zaplitanje ali svi komentari su ok :D
 
Тренутна срећа је тренутно стање ума.
Трајна срећа је трајно стање ума.

Циљ самоспознаје јесте срећа. Трајна срећа.

trajnja sreca!?!? To potpada pod onu kategoriju izreka, vecni zivot ili neprolazna lepota.. :lol: wild goose chase if you ask me..... ali dobro, vas izbor, sta god vas cini srecnim... :D
 
ubuduce da pozdravljas i moderatora ili te cekaju kartoncici :lol:

ne zamerite mi,bas sam nesto veseo 8-)

o temi cu lepo veceras,posle ponoci

---

... Nešto sam propustio ...

Oooo ... pazi, pazi, Džombastično sa Čvrljcima (Moderator :D OHooo) ...

* * *
Da ti kaže Sir Mystic (a, sada popovanje)
Ej, ..khmm...svakog prvog ću da te pitam gde ti je Fakultet, gde ti je Devojka, gde si pitao za posao kad diplomiraš, koliki su krediti za mlade bračne parove, gde ti je budućnost, itd... ,ovaj virtuelni prozor je ipak , samo prozor. Ovo Nije Svet.
Izvini na izvesnoj grubosti ... znam da imaš i u kući Popovanje...:???: Ebg..Takav sam šta ću :???:
 

Back
Top