Dobre i loše strane držanja pasa

rea_612

Zainteresovan član
Poruka
107
Teme vezane za pitove su uvek strasvene....mediji cine cuda :wink:

Treba razjasniti neke sitnice...
Gen agresije ne postoji. Za sad se tek polako istrazuju neke zone mozga koje bi eventualno mogle da znace nesto u nasilnom ponasanju, ali kod ljudi...pritom ni to ne daje bas validne rezultate za sad...

Ljudi koji se iskreno i posveceno bave psima, svim psima, uz puno informisanja i prakticnog rada, znaju da je pas-pas, koja god rasa bila.
Svaki pas moze biti agresivan i neuravnotezen.
Okolina i gazda su tu glavni faktori.
Naravno, pored toga, ako se trazi vec rasno kuce, onda se treba okrenuti ka dobrim odgajivacnicama, da bi sanse za fizicki i psihicki zdravo stene bile optimalne. Ali dobro to je sad druga tema.

Bilo kako bilo, pas je zivotinja koja ima svoj kodeks ponasanja, svoju komunikaciju.
Ljudi lepe za pojam "agresije" gomilu ponasanja, po svojoj slobodnoj proceni.
Neke reakcije koje mi cenimo kao "agresivne" su za psa normalne.
Ljudi cesto podrazumevaju da pas MORA sve trpeti od nase strane, kao i strane nase dece, babe, dede i komsije :lol:
Ali to nije tako jednostavno, i kljuc u dobrom odnosu covek-pas je postovanje, nasih i njegovih karakteristika i ponasanja.

Za agresiju cesto ljudi smatraju i hijerarhiju medju psima. Pas koji napada drugog nije po svaku cenu ubica, nego jednostavno odgovara da odredjen stimulus.
Neke rase su dominantnije od drugih, i manje trpe jedinke suprotnog pola.
To nije nista devijantno, i pritom dosta zavisi i socijalizacije u mladosti.

Ako cemo da pricamo o ozloglasenosti pit bula sto se tice napada prema ljudima, onda treba neke stvari da nam bude jasne.

Prvo, na zalost, zbog njihove muskulature i zadivljujucih fizickih sposobnosti, kao i "opasnog" izgleda (sto se moze pripisati i drugim ozloglasenim rasama), cesto ih uzimaju neinformisani, iskompleksirani ljudi, koji zele sebe da dokazuju kroz "opasno" kuce, i od toga psa zaista nekad stvore zbunjenu, iztraumiranu i nepredvidivu jedinku.
Ali, takvi ljudi bi isto napravili i od neke druge rase, i to i cine. U nekim zemljama gde su izglasani absurdni zakoni o tkz "opasnim psima" (koje su naravno osmislili politicari, nikako kinolozi, veterinari ili etolozi:roll:), takva vrsta ljudi je pocela da se okrece ka belgijskim malinoima, nemackim ovcarima i td. Da li ce oni postati sledeci?

Drugo mediji zaista cine cuda! Proslost pit bula kao psa stvorenog za bordu, kao i karakteristike gore navedene, su navele medije da ih izaberu za glavne krivce, temu za skandala i drame u crnoj hronici. Dok se vest o napadu pit bula ili rotvajlera (a cesto dolazi i do greske o imenovanju rase) vrti 5 dana u dnevnicima sirom sveta, napad vucjaka iste razmere ce se spomenuti na kratko, jedno vece. Eh da, to je tuzna istina.
U Fracuskoj je cak doslo do jedne zanimljivo morbidne novine posle usvajanja zakona-isti koji su drzali pse i pravili od njih oruzje ili objekat za iskaljivanje besa, poceli su ilegalno da uvoze makaki majmune!! Majmuni koji bi vrlo brzo postali opasni po okolinu i bivali uspavani ili smesteni u pretrpane azile za iste:roll:

Sto se tice toga da je pit bul pas za borbe, pa samim tim je i logicno da prozdire decu i stare, kad se zna kako je vrsena selekcija istih, brzo se shvati i da je to nelogicno. Zasto?
Zato sto jos u rani period "stvaranja" pita, ljudi su sistematski eliminisali jedinke koje su pokazivale i najmanju agresiju prema ljudima. Kako bi inace mogli da ih treniraju, lece bez anestezije i na divlje posle borbi, i razdvajaju u zaru istih?:???:
Dokaz tome je i da mnostvo pitova koji su konfiskovani muciteljima ili ostavljeni, pa i jako ostecene jedinke, su apsolutno predivni prema ljudima koji ih rehabilituju, lece ili usvajaju posle.

Dakle, da, koliko god to sokiralo neke, pit bulovi, rotovi, bulovi, dobermani, nemacki ovcari, labradori, japanske akite i ostali, su svi PSI, koji mogu biti izvrsni kucni ljubimci, pozrtvovani prijatelji i odlicni radni psi (u zavisnosti od predispozicija).
Pored toga, pit bulovi su jako polivalentni psi. Fenomenalno uci, pametni su, vole da rade i zadovolje gazdu.
U Americi ih koriste ne samo u mnostvo kinoloskih sportova (agility, flyball, ring, obedience...) vec i kao vrsne sluzbene pse!
Asistiraju hendikepirane, traze nestale osobe, traze drogu, eksploziv, bave se zooterapijom (posete deci sa posebnim potrebama, starackim domovima...), i jos mnogo toga!
Tako da, ti krvolocni ljudozderi znacajno pomazu ljudima;-)

Sto se napada tice, tu isto slobodno mozemo da se gadjamo statistikom:-)
U svakoj od ovih statistika ulaze cistokrvni psi rase, psi rase bez papira i mesanci rase.

Statistika 2006 jedne Svajcarske regije (Neuchâtel) koja vodi vrlo preciznu statistiku.
11% ujeda potice od tako zvanih "opasnih rasa"
89% ujeda potice od "dobrih kuca"

Sto se rasa tice:
1- Nemacki ovcar i belgijski ovcari 18,2%
2- Labradori i z.retriveri 7,2%
3- Bernski planinski pas i apencelski ovcar 5,5%
4- Rotvajler 5,5%
5- Border koli 5,5%
6- Bernardinac 3,4%
7- Pit bul 3,4%
8- Jorksirski terijer 3,4%


Statistika iz Kanade, radjena 1999 godine

1- Nemacki ovcar
2- Koker
3- Epanjel
4- Rotvajler
5- Zlatni retriver
6- Skotski ovcar

Statistika koja se tice smrtonosnih napada na ljude u Francuskoj od 1984 do kraja 2007

1- Nemacki ovcar: 17 slucajeva
2- Rotvajler: 3 slucaja
3- Americki staford: 3 slucaja
4- Boseron (vrsta ovcara): 3 slucaja
5- Bulmastif: 2 slucaja
6- Nemacka doga: 2 slucaja
7- Pit bul: 1 slucaj
8- Bokser: 1 slucaj
9- Belgijski ovcar: 1 slucaj
10- Nordijski psi: 1 slucaj
11- Haski: 1 slucaj
12- Nemacki lovni terijer: 1 slucaj
13- Nepoznati: 2 slucaja

Ima i tacan listing sa ratkim opisom ovih slucajeva.

Statistika Teksasa za 2002 godinu

1- Pit bul 19,8%
2- Cau Cau 10,7%
3- Rotvaijler 10,4%
4- Nemacki ovcar 7,1%
5- Labrador 6,8%
6- Plavi heeler(lovacki pas) 5,8%
7- Jazavicari 3,9%
8- Civava 3,9%

Nemacka statistika u slucaju smrtonosnih napada
statistik.jpg



Sta mozemo zakjuciti?
Da treba pitove zabraniti? Rotove? Nemacke ovcare? Labradore!?
Naravno da ne!
Mozemo samo da zakljucimo da je svaki pas u stanju da ujede pa i ubije!
Ne zaboravimo da kad se radi o detetu, i vrlo malo pas moze biti opasan, sto se i vidi.
Da svoje ljubimce treba birati ozbiljno, ali jos ozbiljnije organizovati zivot sa njima i vaspitati ih.
Ni jedna rasa nije rodjena da ubija, niti da napada. Neki psi imaju meksi karakter, neki tvrdji, neki su tvrdoglaviji, neki dominantniji, ali svi su psi. :)

Znam pse koji su bili korisceni za borbe, koji su bili maltretirani, koji su se savrseno, uz puno paznje, mira i strpljenja rehabilitovali i kojima je data sansa za dostojanstven zivot.:!:

A da ne ispadne da sam neobjektivan vlasnik pit bula-posedujem samo matorog mesanca koji nema ni P od pita, ali koji se druzio tokom svog dugog zivota sa raznim psima, pa i pitovima, i jos uvek je tu, i to citav! :lol:

Evo nekih zanimljivih jos linkova:
Polivalentnost pitova


Pozdrav;-)
 
Svaka cast na obimnom izvestaju. Sta znaci ona crvena tacka kod pitova i onaj spisak sa druge strane kod nemacke ankete? Nije valjda nesto o "opasnim" psima?! A njihova rasa, rotvajler, ima najvise smrtonosnih napada ali nije na tom spisku! Kako su samo subjektivni! Pre ce pas kojeg su koristili mesari-dakle za klanje i pomaganje u klanju DRUGIH zivotinjskih vrsta da ispolji agresivnost prema ljudima. Strasno! Uopste, imam strasan animozitet prema nemackim rasama, skoro kao Dragojlo prema pitovima. Samo, ja njih napadam samo pod geslom da je napad najbolja odbrana.
 
A njihova rasa, rotvajler, ima najvise smrtonosnih napada ali nije na tom spisku! Kako su samo subjektivni! Pre ce pas kojeg su koristili mesari-dakle za klanje i pomaganje u klanju DRUGIH zivotinjskih vrsta da ispolji agresivnost prema ljudima.

Извини, али овде дебело грешиш! Тај пас се користио за терање стада од кланице до кланице е не за КЛАЊЕ других животиња.

Убудуће вас молим - не ружите неку расу ако за то немате неку документацију, литературу или било шта којом ћете поткрепити своје тврдње.

Ја сам о раси РОТВАЈЛЕР писала на теми посвећеној тој раси крајње објективно и из свог искуства - нисам хвалила те псе, штавише, нагласила сам да нису за свакога и да су склони доминацији и траже чврсту руку. Али сам се исто тако и бавила том расом, упознала бројне примерке, упућена сам у ту расу и крајње је дегутантно тврдити за њих да су створени за клање. Али да не идем сад у офтопик - мислим да се сасвим довољно рекли своје аргументе за и против расе ПИТ БУЛ ТЕРИЈЕР, свако има свој став и своје мишљење којег се држи и нема намеру да мења.
 
pa dosta puta sam pisala o pitovima na raznim mestima, tako da vec znam sta i gde se nalazi:wink:
a statistike o napadima relativno redovno pratim.

da,da!
posto pit bul, po vecini evropski anti-psecis zakona zapravo ne postoje, onda se u taj termin smestaju razne rase, mesavine rasa, anatomiski slicnih pasa.

inace animozitet ne treba gajiti prema nijednoj rasi, kao sto rekoh sve su to psi koju mogu i jesu izvrsni ljubimci:wink:

a samo da znas da je rotvajler pored americkog stafa i pita, prva rasa po kojoj se "lupa" na zapadu, kad se radi o medijima i zakonima.

ljudi-nema losih rasa, samo losih gazda, u to sam se uverila 1000 puta do sad.
 
Извини, али овде дебело грешиш! Тај пас се користио за терање стада од кланице до кланице е не за КЛАЊЕ других животиња.

Убудуће вас молим - не ружите неку расу ако за то немате неку документацију, литературу или било шта којом ћете поткрепити своје тврдње.

Ја сам о раси РОТВАЈЛЕР писала на теми посвећеној тој раси крајње објективно и из свог искуства - нисам хвалила те псе, штавише, нагласила сам да нису за свакога и да су склони доминацији и траже чврсту руку. Али сам се исто тако и бавила том расом, упознала бројне примерке, упућена сам у ту расу и крајње је дегутантно тврдити за њих да су створени за клање. Али да не идем сад у офтопик - мислим да се сасвим довољно рекли своје аргументе за и против расе ПИТ БУЛ ТЕРИЈЕР, свако има свој став и своје мишљење којег се држи и нема намеру да мења.

Priznajem, nisam se narocito udubljivala, samo sam na vise mesta cula i procitala termin "mesarski pomocnik" pa sam se setila engleskih buldoga i njihove anatomije. Radi se o tome sto Dragojlo iz literature koju citira izdvaja pitove, mada se zajedno s njima "pljuje" i po rotovima. Selektivno citanje i interpretiranje. Slazem se da je skoro 100% do vlasnika. Znam samo da Gizma nikad nije klao nijedan pit i rot ali sam ga zato nebrojeno puta vadila iz "zagrljaja" NO ili dobermana. Razlog je taj sto ljudi u KV svoje pitove i rotove vode iskljucivo na povodniku. S druge strane, sa NO i Dobermanima, recimo, (cak je i jedan lab bio takav sve dok nije uginuo) sam imala masu problema pocev od onog sto je skocio na mene kad sam prolazila pored njegovog dvorista kad sam imala 6 godina, preko one kuje koja me ujela za nogu u 2. srednje pa sve do onog NO koji je zaklao Gizmovog druga Arija i unakazio Arijevu vlasnicu. I opet, u pitanju su neodgovorni vlasnici.
 
Moram da priznam da sam i ja primetila da ljudi svoje NO masovno vode bez povoca. Tacnije ne mogu da se setim kad sam poslednji put videla nekog ko je bio na lancu. A u kraju ih ima jedno 5-6 najmanje.
Za razliku od njih u celom kraju znam samo dva dobermana, jedan je stalno vezan i vlasnik mu ne da nikome da pridje, a drugi je totalna blesa iako je vec odrastao pas, bukvalno nema a od agresivnosti. Videla sam ga bas pred novu godinu, bila sam sa Tedijem a on uopste nije obracao paznju na nas nego je jurio svoju senku u nekom kanalu.
Inace ta blesa od dobermana ima jednog dobrocudnog chikicu za vlasnika, i ceo zivot je proveo u drustvu pasa i ljudi, dok se taj drugi ne druzi nisakim, a vlasnik jedva procedi "cao" kad me sretne.
 
ja mislim da generalno ljudi pustaju svoje pse bez razmisljanja...
ako pas ima naviku da napada pse (ili ljude! i takve pustaju), onda lepo nek sednu u kola par puta nedeljno, odvedu istog da se istrci gde nema puno pasa i ljudi a u gradu povodac..
ili da ih pustaju ali sa dobro pricvrscenom korpom..
naravno ovde pricam o psima koji bezrazlozno napadaju jer nemaju neke psece kodekse, a sto se tice obicnih tuca, to je normalno i desava se, zato je bitno znati svog psa i dobro ga vaspitati.
isto tako je bitno i da ljudi koji imaju "dobre" pse, pustene, kada se susrecu sa drugim psom, vezanim, pozovu svog psa, jer mozda taj komsija bas nije raspolozen za druzenje.
kad je moj pas pusten, naravno ne na ulici zbog opasnosti, kad vidim drugog psa da nam dolazi u susret, pozovem svog, vezem ako mislim da postoji rizik, onda se upoznaju, pa ako se slazu, pustam ih da se igraju.
 
rea, to volim, potkrepljene podacima postove, međutim ta statistika je problematična jer prvo treba isključiti iz nje sve napade pasa čuvara objekata, fabrika, privatnih poseda, zatim one trenirane za napad, borbu, policijske pse itd....
i trebamo se baviti samo zlodelima koja su počinili happy family pets.... i kada se iz mase tako sređenih i selektiranih podataka pogledaju samo oni ekstremniji, tj ozbiljniji napadi, prednjače dve rase, pit bul i rotvajler.

i ja imam animozitet prema nemačkim rasama, ima ona izreka kakav vlasnik takav pas, pitam se da li možemo reći i kakva nacija takve i rase, sudeći da se i pitbuli lepo uklapaju u priču...
 
rea je pomenula francuske podatke, evo kako su francuzi zakonski rešili problem opasnih rasa -

Dogs classed as dangerous
Category 1: Attack dogs: Pitbull/American Staffordshire Terrier (without pedigree registration), Mastiff/Boerbull without pedigree registration, Tosa (without pedigree papers)
Category 2: Guard dogs: Rottweiler (pedigreed), Staffordshire terrier (pedigreed), American Staffordshire Terrier (pedigreed), Tosa Inu (pedigree). These dogs must be registered with a pedigree which is recognised by the French Ministry of Agriculture and Fisheries.

Note: The Staffordshire Bull Terrier is a smaller breed than other Staffordshire breeds, with no proven dangerous tendencies. It is not classified as a dangerous dog even though previous statements had (wrongly) included it.


znači, francuzi su opasne pse klasifikovali u dve grupe, pitbul spada u prvu.

Owning a dangerous dog

A person may only own a dog on the list of "dangerous and potentially dangerous dogs" (chien susceptible d'être dangereux) under the following conditions:
Must be aged 18 or older and if over 18 must not be under supervision
Must not have been convicted of a crime or imprisoned
Must not previously have had the right to own a dangerous dog withdrawn

prevod - osoba može posedovati opasnu rasu ako ima 18 godina ili više i nije pod staranjem, ne sme imati kriminalni dosije, i ne sme ponovo imati takvog psa ako joj je prethodno izdata dozvola da poseduje opasnu rasu povučena

Responsibilities of the dog owner

The dog must be kept on a lead and muzzled in public places.

It is obligatory to register it at the Town Hall (Mairie). A form must be completed and submitted along with the following documents:
Proof of identification of the dog,
Proof of valid anti-rabies inoculation
Proof of third party public liability insurance for the owner or handler of the dog

Additional provisions in owning a category 1 dog
Acquisition, sale, purchase and importing of these dogs is banned
Sterilisation of male and female dogs is compulsory (must have a veterinary certificate to prove this)
Access to public transport or public places is prohibited

prevod - opasne rase moraju imati korpe i povodac itd i onda dodatak koji važi samo za pse iz prve grupe, dakle za pitbula i još neke ali još uvek ne i za rota -
uzgajanje, prodaja, sticanje dobiti je zabranjena.
sterilizacija i muških i ženskih jedinki je obavezna i mora se posedovati potvrda od strane veterinarske stanice kao dokaz.
pristup javnim mestima je zabranjen.



na žalost ni to ne sprečava nesreće -
August 26 2007 at 05:33PM
Lille - An 18-month-old girl disfigured by a pitbull dog in Epernay, east of Paris, died overnight, hospital sources said on Sunday.

"The little girl died at 00H55 hours," hospital director Corinne Meunier said.

She was bitten in her home a week ago after the dog reacted suddenly when she did not play with it. Her mother was watching the dog for her sister's boyfriend.
prevod - pas je napao iznenada dete od 18meseci u trenutku kada se nije igrala sa njim, u njenom domu nedaleko od pariza. njena majka je čuvala tog psa a pripadao je momku njene sestre.
 
iz neke studije o opasnim rasama u švajcarskoj i šta to govori o švajcarcima -

http://www.swissinfo.org/eng/swissinfo.html?siteSect=204&sid=7003754&cKey=1156488859000&ty=st

...animal makes its owner be noticed in the street. Even if all it does is create fear, a pit bull gives its owner a much stronger feeling of existing."
Milliet also believes owning a pit bull grants membership of a group and of a class war. "It's an external sign of aggression – like driving 4x4s."

mačkić jel zato želiš rotvajlera? da se praviš opasna malo a? da ulivaš strah na ulici kad izvedeš svog ljubimca u šetnju i deluješ moćno?? kladim se da si na ideju došla nakon što je tvoj tedi dobio par packi od opasnijih pasa. ili možda imaš neke druge motive?
 
mačkić jel zato želiš rotvajlera? da se praviš opasna malo a? da ulivaš strah na ulici kad izvedeš svog ljubimca u šetnju i deluješ moćno?? kladim se da si na ideju došla nakon što je tvoj tedi dobio par packi od opasnijih pasa. ili možda imaš neke druge motive?

Е сад стварно претерујеш! Са којим правом некога прозиваш и омаловажаваш? И аман више са тим америчким и европским статистикама, дај ако имаш нешто "наше", и због таквих ставова као што су твоји - људи не праве статистике колико је неки од ових раса паса која се спомињу усрећило неку породицу! Људи су сувише затровани негативним стварима па и не виде позитивну страну онога о чему имају лоше мишљење.
А теби топло препоручујем да се смириш и пре свега, са дужним поштовањем опходиш не само према Мачкић већ и према осталима.
 
Dragojlo upravo si pokazao koliko ti je razmisljanje plitko. Vredjanjem mene neces nista postici, a licno takve opaske kao tvoje me ne pogadjaju ni najmanje, jer sam na ulici cula tri puta gore iako sa sobom nisam vodila pse "ubice". Sad bar znam u koju kategoriju ljudi da te smestim.
 
pre neki dan setam moju belu (boxer 4 meseca) i pridje nam covek sa 2 godisnjim NO i kaze da je pustim da se igraju jer su pboje na povodcu...
a pas samo skace reze i laje???
mislim da li mi to uliva sigurnost da je pustim...
i kaze da je on takav jer je ona na povodcu i to ga kao nervira???
molim???
i jos vodi malu decu sa sobom???
budala!!!
ja volim da vidim NO to su lepi psi i nemam nista protiv njih, al...
sve u svemu vlasnici su krivi...
 
Dragojlo, pogresno razmisljas sto se statistika tice.
Svaki slucaj se uzima u obzir (u svakom dobro reportu mozes naci i razloge napade, mesta, lokalizacije napada, uzrast psa/zrtve i td...al nisam bas mogla da "smorim" sa svim zivim podacima :lol:), jer kad bi se odredjeni iskuljucivali (na primer cuvanje prostora), onda bi se podrzumevalo da je to normalno! A po zakonu nije. Dakle sasvim je normalno da se svi podaci obradjuju.

U tim podacima imaces i slucaj vlasnika koji redovno ubija od batina svog psa, koji ga na kraju ujede. Imaces i slusaj psa koji je ujeo lopova koji mu je upao na posed. Znaci bukvalno sve, da bi se dobila globalna statistika. A u vecini reporta imas i detalje o kojima sam pricala.

I samo da spomenem da pas koji je pravilno treniran za napad i odbranu, kao i za rci, ring i slicno, ne treba da ujeda:-)
To je i cela poenta te dresure. Pas postaje svestan svog ugriza, uci da pusta, i td... Al opet druga prica ;)

Ali u pravu si, glavna kategorija pasa koji ujedaju su "kucni psi", sa velikim procentom rasa koje su poznate kao "pitome" i za koje ljudi misle da nema potrebe za vaspitavanjem, i tu naravno naprave fatalnu gresku. Isto tako, najcesce se radi ili o psu zrtve, ili njene porodice, bliskih. I naravno glavne zrtve su deca (deca ne razumeju psece ponasanje, ne shvataju njihove znake, opomene, psi opet ne mogu dete smatrati za autoritet, cesto su uznemireni njihovim gestikuliranjem, pisko, vriskom, deca cesto nehotice povrede psa od silne neznosti, ili mu upadaju u sred obroka, spavanja...zato se kaze, nikad malo decu ne ostavljati bez nadzora sa psom, i naravno za uravnotezenu vezu treba vaspitati i dete i kuce, i postovati svaciju prirodu;)). Isto tako, kod pasa, muzjaci vise ujedaju od zenki, a kod odraslih zrtava, zene vise stradaju za nijansu od muskaraca.

Sto se tice Francuskog zakona, znam ga vrlo dobro, veruj mi ;)
Taj zakon je donet '99, i od tad je pokazao putpunu neefikasnost.
Napisali su ga niko drugi nego politicari. Da,da, oni koji psa jedva da su na slici videli:lol:
Svi kinofili, kinolozi, veterinari i etolozi se slazu da su takve klasifikacije smesne i nepotrebne. Ne samo da stigmatizuju odredjene pse bez osnove, nego i pokazuju u praksi da nemajun efekta.
Tim zakonom je dobijena jedna uzasna psihoza, a nikakvo poboljsanje.
Kome su dosadjivali nego postenim gazdama? Pa sigurno nisu isli u opasne kvartove da oduzimaju pse onima kojima zaista treba! Nego su "iskaljivali" svoj zakon na postenim ljudima.
Naravno doslo je i do goooomile neopravdanih eutazanija pasa koji nisu nikome nista skrivili sem sto su rodjeni pod znakom pogresne rase (zvuci poznato a?).
A idioti nastavljaju da drze pse koje maltretiraju, i od kojih prave nepredvidive zivotinje:-?
A ako pogledas razlicite zakone, da nije tuzno bilo bi smesno, koliko se samo menjaju definicije "opasnog psa" i definisanih rasa :roll:.

Isto se slazem sa ovim sto si napisao o profilu vlasnika. To sam i ja rekla. Na zalost puno ozloglasenih pasa uzimaju teski kompleksasi, da bi im pas bio produzetak ega koji ne mogu drugacije da upotpune. Takvi ljudi ne bi smeli da imaju ni pita ni civavu, jer su oni jednostavno lose vlasnici. Ne bi im ni zlatnu ribicu dala.
Kazem vam, na zalost, toga ce uvek biti, jer se ljudi preusmeravaju ka drugim rasama od kojih isto prave napacene pse i potencijalno opasne jedinke (sta dalje da pricamo kad su i majmune u te svrhe koristili!?).

Tako da, definitivno postoje samo lose gazde, nikako lose rase.

Postoje kompleksinije rase (u koje spadaju razne rase!), rase koje nisu za pocetnike, a u krugu tih rasa postoje onda jedinke koje su lakse za vaspitanje, teze i td...ali to ne znaci da su lose ili opasne, samo da se treba dobro i savesno raspitati pre uzimanja psa.
Da treba sagledati sve aspekte i izabrati pravog psa, Ne zbog mode, nego zato sto ga zelimo i zato sto nam odgovara.
Moda jedne rase je glavni problem u pogresnom odabiru. A onda ti psi, ni krivi ni duzni zavrsavaju na ulici, u azilima, mrtvi...

Moje resenje za tu problematiku i jedino koje bi bilo pravedno?
Uspostavljanje dozvole za psa, ali ne za neke rase, vec za sve pse izvesnog gabarita. Dozvola koja ce podrazumevati i psiholoski profil gazde, i edukaciju o tome sta je pas i kako ziveti sa njim, kao i vaspitavanje kod profesionalaca po uzimanju psa.
Ali naravno, to kosta. Jeftinije je lupati zakone bazirane na diskriminaciji, zabrani i td...
Kod nas bi drugi problem bio to sto mi nemamo profesionalce koji bi mogli time da se bave. Ali na zapadu je to sasvim moguce resenje.
Naravno sigurno ima i alternativnih ideja koje idu u tom smislu, i to treba razvijati:wink:
 
pre neki dan setam moju belu (boxer 4 meseca) i pridje nam covek sa 2 godisnjim NO i kaze da je pustim da se igraju jer su pboje na povodcu...
a pas samo skace reze i laje???
mislim da li mi to uliva sigurnost da je pustim...
i kaze da je on takav jer je ona na povodcu i to ga kao nervira???
molim???
i jos vodi malu decu sa sobom???
budala!!!
ja volim da vidim NO to su lepi psi i nemam nista protiv njih, al...
sve u svemu vlasnici su krivi...
postoji rezanje i rezanje;-)
vrlo moguce da je NO hteo da se igra i da je to bio poziv za igru i nestrpjenje..
psima je igra neophodna za gradjenje licnosti i ucenja kodeksa ponasanja..
tu ima puno rezanja, lajanja, skakanja, po neko cviljenje, ali sve je to normalno dok ne predje u ozbiljnu tucu..
naravno nisam videla tog NO samo mogu da iznosim hipoteze, tako da ne treba ovo uzimati zdravo za gotovo:lol:
 
Slazem se. Svojevremeno je u Zovu pisano o psihologiji copora, govoru tela... U nastavcima, u vise brojeva, vrlo detaljno. Mislim da je autor (ili prevodilac) bila Marija Radovanovic. Moram da priznam da mi je to bas dosta pomoglo u ophodjenju sa pacijentima dok sam volontirala u Orki i posle, u veterinarskoj stanici. Treba uzeti u obzir i pokrete psa, da li mu se vide zubi... Onda, njima se dosta vidi i na licu. Dobro, nekim rasama manje ali NO imaju vrlo izrazenu gestikulaciju. Videces, aaa, tvoja Bela je jos mlada. Kako vreme prolazi, uocavaces i kod nje sve te fore i fazone.
 
ja nisam nikoga vređao, samo sam pitao da li rota radi opasnog imidža ili je nešto drugo razlog, ne razumem čemu tolika halabuka...

zaista, interesuje me zašto neki ljudi biraju opasne pse, pse kojih se drugi ljudi posebno plaše.... od toliko puno rasa, biraju baš neku od tih par najozloglašenijih...
zar to nikog ne interesuje ovde osim mene?
kako izgleda psihološki profil tipičnog vlasnika kućnog ljubimca rase pitbul, rot, doberman, no itd u srbiji?
jel ih stvarno birate zbog toga jer su velike maze?
zaboga, imam pravo da znam, pa svi delimo iste ulice, parkove itd, ne šetate ih po svojim privatnim posedima pa da se ne sme ticati okoline koju ćete rasu odabrati i kakvi su vaši motivi...
 
rea, bitno je da shvatiš da kao što psi iste rase fizički nalikuju jedan na drugog, isto tako makar treba pretpostaviti da postoje i psihičke sličnosti koje nose u svom genomu. znači stvar je jako prosta.
a vidovi agresivnog nagona su samo jedna od tih psihičkih karakteristika.

na kraju krajeva neko je ovde na temi priznao rasističko gledište tipa terijeri su živčani, pa i to da pitbuli imaju prirodnu, urođenu agresiju za druge pse!
teza - eliminisani su oni koji napadnu čoveka, i zato pitbul nema urođenu agresiju na ljude, ne stoji.... jer se tu radi o vlasniku koji jačeg psa tokom borbe razdvaja, nije smelo da se desi da pas mahinalno i njega napadne. situacija napada na komšijsko dete ima malo zajedničkog sa ovakvom situacijom. jer je taj pas u ringu već imao metu, a prilazio mu je njegov alfa da ga razdvoji.
ali ne treba mistifikovati i komplikovati, imamo spoj vilice buldoga i živčanosti terijera, plus istoriju predačkih borbi gde su samo najkrvožedniji prenosili gene, to na miriše na dobro. a potencijalne mete su razne, od mačaka pa do ljudi, nebitno šta će već izabrati.... samo je potrebno da se desi splet neželjenih okolnosti, da pas takvih potencijala za razaranje, nešto prepozna kao metu i eto problema....

 

Back
Top