opovacki dunavac

Pa nekada davno je ovaj kanal bio Raj za ribolovce... Mnogo plemenite i kvalitete ribe (Saran, amur, linjak, stuka, som...) Kasnije, krajem 80ih i pocetkom 90ih na Opovackom dunavcu je bila velika verovatnoca da ce ti to sto upecas pokidati sav pribor... Sitna riba nije postojala kao opcija. Onda su "cistili" kanal jedne godine... Nisam siguran jesu li ga cistili od ribe ili trave, ali od tada jedva da se sta moze upecati tamo. Doduse, koliko znam ciscen je samo (kada se gleda od Beograda ka Zrenjaninu) desni deo kanala. Krajem 90ih se na levom delu, pogotovo na kraju, do nasipa, mogla loviti stuka, a poslednjih godina povremeno se javlja i babuska i deverika. Tako kazu, ali ja nisam isao da proverim poslednjih godina.

U svakom slucaju, Opovacki dunavac je savrsen primer kako jedna divna voda, izmisljena za ribolov, moze da se upropasti i koliko poslednjih godina niko nije vodio racuna o toj vodi. Naime, teren je jako pregledan, relativno je kratka i obala i mogucnost da neko krisom lovi ribu (stapovima) je minimalna. Camaca nema, postoji dosta prepreka u vodi pa je nemoguce koristiti mrezu. Boja vode, trska, lokvanji, oboreba stabla, okolina, sve to izgleda kao u nekom stranom casopisu. Opet, niko tu nije nista poribljavao. Cekaju "korisnici voda" da se fauna sama oporavi... Sramota!

Ko zna, mozda ove godine bude bolje...
 
Kanal je fenomenalan , ali nazalost sve je izlovljeno mrezama.
Ostao je jos poneki krupni Amur i uhvati se po koja stuka i to je sve.
To je rezerva pijace vode za Beograd tako da su motorni camci zabranjeni.
Pre par godina smo se malo provozali camcem i vidjao sam one gomile sitnih cverglana na svakih 10 metara,tako da su verovatno i oni jedan od razloga za skoro pa potpuno unistenje ribljeg fonda.
Prosle godine je pala jedna stuka od 5 kg kako sam cuo.

Sve u svemu rajska voda ali na zalost riblji fond 2.
 

Back
Top