Nostrifikacija diplome, dopisno

minsb016

Obećava
Poruka
81
Pozdrav svim korisnicima i učesnicima ovog foruma i sve pohvale svim aktivnim članovima od kojih se mogu dobiti veoma korisne informacije iz mnogih oblasti.
U potrazi za informacijama u vezi IELTS ispita i pregledavajući sajt BRITISH COUNCIL Serbia, dođoh do ideje da započnem ovu temu naročito zbog sledećeg teksta, citiram:

"Ukoliko planirate da studirate u UK ili steknete UK kvalifikacije, naš EducationUK sajt nudi bazu podataka, jednostavnu za korišćenje, u kojoj možete pronaći podatke o školama u UK, koledžima, univerzitetima i kursevima. "

Tamo se navode i razne mogućnosti i Institucije za dopisno studiranje, Kursevi dopisnog studiranja i sl., naravno, ovo sve važi za UK.

Intersuje me da li je neko imao iskustva sa ovakvom vrstom učenja i polaganja ispita, i konkretno, da li možda postoji mogućnost nostrifikacije diplome fakulteta iz Srbije na ovakav način, dopisno, u Kanadi? Ovo naravno, ukoliko je uopšte izvodljivo, pretpostavljam zavisi od univerziteta ponaosob.

Eto toliko za početak, pa da vidimo šta će ko reći i pronaći od podataka, pišite!
 
I ja sam o ovome razmisljao... Tipa dok cekam na iseljenje da upisem neki distance learning program. Ali ja nisam naletio na nesto takvo u Kanadi...
Mozda ljudi koji su vec u Kanadi nam mogu dati vise podataka o ovome...

Mada koliko su skupi DL programi u UK, za ljude koji nisu iz EEU, mislim da ni za Kanadu nece biti bas pristupacni, nekome ko zivi na Balkanu...
 
pozdrav,
i ja sam se interesovao za nostrifikaciju, nesto sto se moze zavrsiti dopisno ili cak ovde a moze pridoneti sto boljem i brzem uklapanju, u mom slucaju, valjda u Kanadi.
nesto sam malo gledao, ali u sve to se treba bas udubiti, a ja nesto nisam jos.
zato svi koji imate nesto da nam savetujete, a tamo ste, u vezi mogucnosti nostrifikacije, nekih programa koji se dopisno mogu zavrsiti ili necga sto mozemo da ucinimo dok smo ovde, javite...
 
Intersuje me da li je neko imao iskustva sa ovakvom vrstom učenja i polaganja ispita, i konkretno, da li možda postoji mogućnost nostrifikacije diplome fakulteta iz Srbije na ovakav način, dopisno, u Kanadi? Ovo naravno, ukoliko je uopšte izvodljivo, pretpostavljam zavisi od univerziteta ponaosob.

Eto toliko za početak, pa da vidimo šta će ko reći i pronaći od podataka, pišite!

Nisam siguran koliko je online studiranje izvodljivo u Kanadi. Postoje odredjeni online kursevi, ja sam odradio jedan vezano za AutoCAD preko George Brown College iz Toronta, ali to je nesto sasvim drugo. Zavrsiti koledz ili fakultet dopisno, to mi ne deluje bas izvodljivo. U svakom slucaju to treba proveriti, googlaj i naci ces informacije.

Nostrifikacija, mogu se poslati dokumenti u grad Guelph na procenu ako se radi u Ontariju, ne znam za ostale provincije. Ja sam slao diplome srednje skole. Nasi fakulteti nisu priznati, tako da je potrebno doskolovavanje, sve zavisi od same struke koliko ce sve to da traje. Znam konkretan slucaj za zubare, oni gule jos dodatne dve godine da bi dobili diplomu u Kanadi, slicno je i sa tehnickim fakultetima.
 
Nostrifikacija, mogu se poslati dokumenti u grad Guelph na procenu ako se radi u Ontariju, ne znam za ostale provincije. Ja sam slao diplome srednje skole. Nasi fakulteti nisu priznati, tako da je potrebno doskolovavanje, sve zavisi od same struke koliko ce sve to da traje. Znam konkretan slucaj za zubare, oni gule jos dodatne dve godine da bi dobili diplomu u Kanadi, slicno je i sa tehnickim fakultetima.

Hvala klika na odgovoru. Ukoliko dođeš do još nekih podataka, sigurna sam da ćeš ih rado podeliti sa nama u Srbiji.
Da naši fakulteti nisu priznati to je već opšte poznata stvar, ali šta im onda znače diplome, naročito srednje škole koje kažeš da si slao na procenu? Da li to znači da bi mi priznali srednju školu kad bih im poslala diplomu iste i kakav uopšte odgovor ti stigne uz tog grada Guelph a da ga ti ne znaš, verovatno ti stigne samo odobrenje da možeš da nostrifikuješ tvoju diplomu?
Pretraživala sam nešto i našla, konkretno za farmaceute, šta se sve traži što se nostrifikacije tiče za one studente koji nisu diplomirali u Kanadi. Tamo se lepo navode i ispiti koje moraš položiti, i praktični časovi koje moraš proći i sl. Ovo oko slanja diplome na procenu nisam našla i nije mi baš jasno šta bi mi oni tu procenjivali kad ionako moraš da prođeš ispite koji se traže, mada da bi počeo proces moraš da dokažeš znanje jezika i položiš neki tkz. "kvalifikacioni" ispit.Moguće je da ne moraš taj "kvalifikacioni" ispit da polažeš ako te nekako procene u Guelph, ali sumnjam?!
 
Hvala klika na odgovoru. Ukoliko dođeš do još nekih podataka, sigurna sam da ćeš ih rado podeliti sa nama u Srbiji.
Da naši fakulteti nisu priznati to je već opšte poznata stvar, ali šta im onda znače diplome, naročito srednje škole koje kažeš da si slao na procenu? Da li to znači da bi mi priznali srednju školu kad bih im poslala diplomu iste i kakav uopšte odgovor ti stigne uz tog grada Guelph a da ga ti ne znaš, verovatno ti stigne samo odobrenje da možeš da nostrifikuješ tvoju diplomu?
Pretraživala sam nešto i našla, konkretno za farmaceute, šta se sve traži što se nostrifikacije tiče za one studente koji nisu diplomirali u Kanadi. Tamo se lepo navode i ispiti koje moraš položiti, i praktični časovi koje moraš proći i sl. Ovo oko slanja diplome na procenu nisam našla i nije mi baš jasno šta bi mi oni tu procenjivali kad ionako moraš da prođeš ispite koji se traže, mada da bi počeo proces moraš da dokažeš znanje jezika i položiš neki tkz. "kvalifikacioni" ispit.Moguće je da ne moraš taj "kvalifikacioni" ispit da polažeš ako te nekako procene u Guelph, ali sumnjam?!

Ovako stoje stvari........ako hoces da upises neki koledz ili fakultet, nebitno, moras poslati diplomu i svedocanstva srednje skole na porcenu jer postoje odredjeni zahtevi kada su u pitanju pojedine vise/visoke skole.
Jednostavno ti stigne obavestenje da je tvoja srednja skola/diploma priznata kao ekvivalent njihove skole.
Najbolje je kontaktirati direktno fakultet i tamo ce ti sve objasniti kada je rec o proceni diplome i sta je sve potrebno poloziti od dodatnih ispita.
Procenu ne radi sam fakultet , zato se to salje u Guelph ili neki drugi centar koji prosledjuje te podatke odredjenim fakultetima.
Znanje jezika se ne dokazuje ako imas status Permanent Resident, samo strani studenti moraju da polazu TOEFL ili IELTS kao uslov za upis u skolu. Takodje, skolarine se drasticno razlikuju za domace i strane studente, ono sto je recimo $3,000 po godini za domace, to je $10,000 za strane studente.

Ono sto je najbitnije za sve one koji su jos u Srbiji i cakaju papire za Kanadu, pripremite svedocanstva i sve diplome koje imate, prevedite to na engleski jer su ovde prevodi jako skupi, ne mozete mnogo uraditi po ovom pitanju dok ne dodjete ovde.
 
Meni su u Edmontonu, Alberta priznali diplomu;Zavrsila sam Prehrambenu Tehnologiju u Zemunu;Ovde sam podnela zahtev sa prevedenim dokumentima( IQAS je naziv organizacije koja se time bavi) i oni su mi sve priznali;Da li ce priznati ili ne diplomu zavisi od slucaja do slucaja, ja sam imala srecu jer mnogima nepriznaju nego moraju da polazu dodatne ispite;Za lekare i stmatologe je dosta tesko,znam nase ljude koji su imali stomatolosku ordinaciju kod nas dosta godina i ovde kada su dosli morali su sve iz pocetka,jesu sada uspesni ali im je trebalo dobrih deset godina da stanu na noge i opet rade kao zubari;Sto se tice online programa za Fakultet ili magistrkse to nije izvodljivo ovde u Kanadi;Za sve koji su zavrsili skole ali ne na engleskom pre upisa mora se polagati TOFEL pa ako imas odredjen broj poena onde te uzimaju na razmatranje;Moj suprug je hteo da upise college,ali su mu prvo rekli da mora da zavrsi njihovu srednju skolu;Kada je zavrsio za godinu dana onda su mu rekli ipak mora na TOFEL;On je i to polozio, prvo mu nisu dozvolili ali su ga kasnije zvali i rekli mu da moze da upise nesto ali je on nasao poaso i nije hteo.Kao sto Klika rec ima George Brown College online kurseva moj suprug je isto zavrsio.Pozdrav iz Edmontona
 
Ja sam uradio nostrifikaciju diplome Ekonomskog fakulteta iz Beograda preko WES Canada. To je jedna od 5 organizacija koje rade to u Kanadi. Sve sam zavrsio iz Srbije. Nista nije komplikovano. Dobio sam izvestaj course-by-course sa sve kreditima i da mi je moja diploma ekvivalentna kanadskoj bachelor degree. Diploma je priznata, ali to ne znaci da ce me neko zaposliti sutra sa istom. Skolovanje mogu nastaviti bez problema sto sam proverio na nekoliko univerziteta.
Treba napomenuti da je nostrifikacija jedno a licenca za rad nesto drugo.
Pozdrav
 
Ja sam uradio nostrifikaciju diplome Ekonomskog fakulteta iz Beograda preko WES Canada. To je jedna od 5 organizacija koje rade to u Kanadi. Sve sam zavrsio iz Srbije. Nista nije komplikovano. Dobio sam izvestaj course-by-course sa sve kreditima i da mi je moja diploma ekvivalentna kanadskoj bachelor degree. Diploma je priznata, ali to ne znaci da ce me neko zaposliti sutra sa istom. Skolovanje mogu nastaviti bez problema sto sam proverio na nekoliko univerziteta.
Treba napomenuti da je nostrifikacija jedno a licenca za rad nesto drugo.
Pozdrav

u pravu si da je nostrifikacija jedno a licenca za rad nesto drugo.
kako funcionife taj WES, nešto sam kratko pogledala na net-u, to je, rekla bih, samo neka vrsta "evaluation" ? Možeš li da kažeš da li si nešto polagao on-line?
 
Ja sam uradio nostrifikaciju diplome Ekonomskog fakulteta iz Beograda preko WES Canada. To je jedna od 5 organizacija koje rade to u Kanadi. Sve sam zavrsio iz Srbije. Nista nije komplikovano. Dobio sam izvestaj course-by-course sa sve kreditima i da mi je moja diploma ekvivalentna kanadskoj bachelor degree. Diploma je priznata, ali to ne znaci da ce me neko zaposliti sutra sa istom. Skolovanje mogu nastaviti bez problema sto sam proverio na nekoliko univerziteta.
Treba napomenuti da je nostrifikacija jedno a licenca za rad nesto drugo.
Pozdrav

Ne znam koliko ce ti nasa diploma ovde pomoci, iskustvo je bitnije a ono sto bih ti preporucio , kada dodjes, da upises CGA, pogledaj malo na internetu sta je to. Sestra je to upisala, ali njoj su priznali za CGA samo 6 ispita (zavrsila ekonomiju u Subotici), ima ukupno 20. Traje dosta dugo ali se isplati.
Sa nasom diplomom ekonomije tesko da se ista moze ovde uraditi.
 
Ne znam koliko ce ti nasa diploma ovde pomoci, iskustvo je bitnije a ono sto bih ti preporucio , kada dodjes, da upises CGA, pogledaj malo na internetu sta je to. Sestra je to upisala, ali njoj su priznali za CGA samo 6 ispita (zavrsila ekonomiju u Subotici), ima ukupno 20. Traje dosta dugo ali se isplati.
Sa nasom diplomom ekonomije tesko da se ista moze ovde uraditi.

u slucaju kad dobijes iseljenicku vizu i po dolasku zelis da upises(a i moras, ocigledno je)neku skolu, kako te tretiraju, kao stranog ili domaceg studenta? Pitam zbog skolarine jer si ranije pomenuo da su velike razlike u iznosima. Da li postoji mogucnost da ti daju kredit koji bi nakon zavrsetka doskolovavanja, po zaposlenju, vracao?
 
u slucaju kad dobijes iseljenicku vizu i po dolasku zelis da upises(a i moras, ocigledno je)neku skolu, kako te tretiraju, kao stranog ili domaceg studenta? Pitam zbog skolarine jer si ranije pomenuo da su velike razlike u iznosima. Da li postoji mogucnost da ti daju kredit koji bi nakon zavrsetka doskolovavanja, po zaposlenju, vracao?

Kada si dobio iseljenicku vizu tretiraju te kao domaceg studenta. Poz.
 
u slucaju kad dobijes iseljenicku vizu i po dolasku zelis da upises(a i moras, ocigledno je)neku skolu, kako te tretiraju, kao stranog ili domaceg studenta? Pitam zbog skolarine jer si ranije pomenuo da su velike razlike u iznosima. Da li postoji mogucnost da ti daju kredit koji bi nakon zavrsetka doskolovavanja, po zaposlenju, vracao?

Kao domaceg.......da, postoji sansa da se dobije kredit, vrlo je povoljan, cak postoji mogucnost i nekog otpisa odredjen svote.
 
Kao domaceg.......da, postoji sansa da se dobije kredit, vrlo je povoljan, cak postoji mogucnost i nekog otpisa odredjen svote.

pa to je super povoljno ako te takoreci, stipendiraju!

Mozda previse pitam, ali koje se garancije traze da ti daju takav kredit, hipoteke nisu ostvarljive posto nemas nekretnine, ako i posao nemas, kako ti onda daju kredit, da li moras naci poslodavca, da li je bitno sta upisujes od skole?
Za nostrifikaciju i licencuru mog zanimanja postoji neka varijanta kursa za one koji imaju ino-diplome i znam da je potrebno oko 15 000 dolara za ova predavanja i ispite, garantuje se visoka prolaznost studenata nakon ovih predavanja. Da li je izvodljivo dobiti kredit za ovako veliki iznos? Posao nakon licencure verujem ne bi bio problem. Kako citam, farmaceutski kadar je u CAN deficitaran i dobro placen, 80 000 - 120 000 dolara godisnje. Neka bude i ova najniza cifra, mislim da bi bilo dovoljno za pristojan porodicni zivot, ako se ne varam?
 
pa to je super povoljno ako te takoreci, stipendiraju!

Mozda previse pitam, ali koje se garancije traze da ti daju takav kredit, hipoteke nisu ostvarljive posto nemas nekretnine, ako i posao nemas, kako ti onda daju kredit, da li moras naci poslodavca, da li je bitno sta upisujes od skole?
Za nostrifikaciju i licencuru mog zanimanja postoji neka varijanta kursa za one koji imaju ino-diplome i znam da je potrebno oko 15 000 dolara za ova predavanja i ispite, garantuje se visoka prolaznost studenata nakon ovih predavanja. Da li je izvodljivo dobiti kredit za ovako veliki iznos? Posao nakon licencure verujem ne bi bio problem. Kako citam, farmaceutski kadar je u CAN deficitaran i dobro placen, 80 000 - 120 000 dolara godisnje. Neka bude i ova najniza cifra, mislim da bi bilo dovoljno za pristojan porodicni zivot, ako se ne varam?

To su neke vrste drzavnih kredita, ide sve preko vecih banaka, znam da su krediti povoljni posto imam prijatelja koji je to uradio, mislim da je uzeo kredit na nekih $12K , kamate su zanemarljivo male. Cini mi se da su mu otpisali odredjenu sumu, ne znam tacno koliko.
 
To su neke vrste drzavnih kredita, ide sve preko vecih banaka, znam da su krediti povoljni posto imam prijatelja koji je to uradio, mislim da je uzeo kredit na nekih $12K , kamate su zanemarljivo male. Cini mi se da su mu otpisali odredjenu sumu, ne znam tacno koliko.

Ok, koliko razumem, veće banke daju neku vrstu garancije a država snosi rizik, mozda grešim, nisam baš familijarna sa ekonomskim/kreditnim terminima.
Manje bitno kolika je kamata i koliko ti otpisuju dug (mada jeste od značaja), mene interesuje da li znaš kada se vraćaju pare koje ti daju i postoji li neki period kada te čekaju, dok se zaposliš i sl. ili moraš da računaš da od para koje si poneo u CAN za život otplaćuješ i ovaj kredit, ukoliko ga dobiješ?
 
Manje bitno kolika je kamata i koliko ti otpisuju dug (mada jeste od značaja), mene interesuje da li znaš kada se vraćaju pare koje ti daju i postoji li neki period kada te čekaju, dok se zaposliš i sl. ili moraš da računaš da od para koje si poneo u CAN za život otplaćuješ i ovaj kredit, ukoliko ga dobiješ?

Pa kako ti nije bitna kamata, to bi itakako trebalo da te zanima. Nisam upucen u detalje ove price pa ne bih mogao da ti kazem kako to funkcionise nakon zavrsetka skole.
 
Nisam baš mislila da nije bitna kamata, naravno da je važno koliko ćeš para da vraćaš!

Inače, mi u Srbiji smo već navikli na visoke kamate koje su u ponudi raznoraznih banaka, tako da verujem da bi bilo koja niža kamatna stopa od ove naše "zelenaške" bila zadovoljavajuća.

Što se mene tiče, interesuje me na prvom mestu (i od toga mi dosta zavisi odluka o odlasku u Kanadu):

:?:da li je moguće brzo po imigraciji dobiti ovakvu vrstu kredita?

:?:postoje li neki specifični uslovi koji se moraju ispuniti da bi mogao da konkurišeš za ovakvu vrstu kredita (npr.zanimanje, garancije, obezbeđen posao po završetku skolovanja i sl.) ?

Ukoliko neko ima informacije ili, još bolje, iskustva na ovu temu, molila bih da iznese na ovom forumu.
 
:?:da li je moguće brzo po imigraciji dobiti ovakvu vrstu kredita?

:?:postoje li neki specifični uslovi koji se moraju ispuniti da bi mogao da konkurišeš za ovakvu vrstu kredita (npr.zanimanje, garancije, obezbeđen posao po završetku skolovanja i sl.) ?

Ukoliko neko ima informacije ili, još bolje, iskustva na ovu temu, molila bih da iznese na ovom forumu.

Moguce je dobiti kredit.
Kako neko moze da ti garantuje posao dok si jos u skoli?
 
minimax, hvala na brzom odgovoru, ima dosta toga da se procita na adresi koju si postavio, ali ono sto sam na prvo pretrazila je school search.... i vidoh da fax koji je meni potreban, Leslie Dan Faculty of Pharmacy, nazalost nije na njihovoj listi. Svejedno, hvala u svakom slucaju.
 
u pravu si da je nostrifikacija jedno a licenca za rad nesto drugo.
kako funcionife taj WES, nešto sam kratko pogledala na net-u, to je, rekla bih, samo neka vrsta "evaluation" ? Možeš li da kažeš da li si nešto polagao on-line?

Izvini na kasnom odgovoru. Sto se tice WES-a nista se ne polaze. Prijavis se on-line, platis fee i posaljes deo dokumentacije ti a drugi deo fakultet direktno. Sta treba da se posalje nacices na spisku WES- za nasu zemlju. Ako neko namerava da nastavi skolovanje ili da mu priznaju deo ispita, uglavnom se trazi ovakva evaluacija.

Klika, to za CGA je dobar predlog. Vec sam se sve raspitao. Ali, jos "samo" da stignu ti papiri i da odem tamo.

Poz
 

Back
Top