2009: Online registracija firme!

Betty

Elita
Poruka
21.481
heh..
Najavljeno je, sto se preduzetnika tice, poboljsanje situacije, tj. napravljen je nacrt Strategije konkurentnosti i inovativnosti MSP (malih i srednjih preduzeca) u Srbiji od 2008 - 2012 god.

Prvo sledi ukidanje nepotrebne administracije, pa uskladjivanje propisa, finansijska i nefinansijska podrska MSP bi trebalo da stigne od drzave u vidu edukacije menadzmenta i zaposlenih, subvnecionirace se uvodnjenje standarda, i trebalo bi da se garancija u vidu hipoteke zameni obicnim zalogom.

vazno; KAD SE ZAVRSHI PROCEDURA OKO ELEKTRONSKOG POTPISA, TJ. VEC NAREDNE GODINE IMACEMO MOGUCNOST KOMPLETNE ONLINE REGISTRACIJE FIRME.

(prenela iz decembarskog magazina Preduzece by Ekonomist Media Group, intw sa Igorom Brkanovicem, pomocnikom ministra ecc)

kako zvuci :)
 
Znajuci ko vodi privredu, a sudeci po dosadasnjim iskustvima, zakljucujem i kako ce to izgledati:
1.Najavljeno je, sto se preduzetnika tice, poboljsanje situacije: znaci kad vrate zivog slobu iz haga;
2.napravljen je nacrt Strategije: neko iz ministarstva je objavio i dobro unovcio magistarsku tezu
3.od 2008 - 2012 god: sudeci po dosadasnjem iskustvu, moze se dodati jos jedna nula.
4.Prvo sledi ukidanje nepotrebne administracije: Meni je mozda nepotrebna ali je drzavi itekako potrebna. Nece drzava iseci granu na kojoj sedi, bar ne ova drzava. Transformisace kancelarijske pacove u terenske inspektore, koji ce ici od firme do firme i utvrdjivati nepravilnosti. Vece kazne znace i veci mito, pa ce svaki birokrata zeleti da postane spijun ministarstva. (procitati: F.Kafka:PROCES, i Dz.Orvel:1984)
5.uskladjivanje propisa: Vreme za uskladjivanje direktno je srazmerno broju ljudi i obrnuto srazmerno kolicini mesecnih primanja zakonodavca.
6.finansijska i nefinansijska podrska: nemojte me vise braniti! Pustite me da radim.
7.trebalo da stigne od drzave u vidu edukacije menadzmenta i zaposlenih: Znaci jos jedan harac u vidu zakonom propisanih skupih predavanja, besmislenih kao i do sada. Cemu me moze nauciti neko ko nikada nije vodio firmu (osim propalog rok-benda).
8.subvnecionirace se uvodnjenje standarda: standard ce legalizovati samo rad velikih kompanija. Mali ce, kao i do sada, raditi u sivoj zoni.
9.trebalo bi da se garancija u vidu hipoteke zameni obicnim zalogom: pitajte svakog bankara koliki je rizik i cena te "obicne" garancije. Da bi dobio kredit moras da dokazes da ti nije potreban.
10.registracija firme je sada jeftina i traje koliko da se skuva pasulj. Online registracija nece nikome olaksati zivot jer poslovanje u srbiji znaci ulazak u mutnu vodu. Ipak je razumljivo jer male ribe sluze kao hrana.
Pravila igre su pisana za veelike firme, ciji vlasnici ucestvuju u vlasti. Ta pravila ne dozvoljavaju malim igracima da rade LEGALNO i SA ZARADOM. Moraju se odluciti ili-ili. Pogadjate izbor.
kako zvuci ? kao slobino obecanje da ce pozarevac snabdevati rusiju naftom. Mi privrednici se stresemo svaki put kada dinkic pokusa da nam pomogne. Ne mogu da verujem da si ovaj tekst stavila i u sticky i u jos jednu temu.
Nije sada sve tako crno. Bice gore.
pozdrav.
 
Znajuci ko vodi privredu, a sudeci po dosadasnjim iskustvima, zakljucujem i kako ce to izgledati:
1.Najavljeno je, sto se preduzetnika tice, poboljsanje situacije: znaci kad vrate zivog slobu iz haga;
2.napravljen je nacrt Strategije: neko iz ministarstva je objavio i dobro unovcio magistarsku tezu
3.od 2008 - 2012 god: sudeci po dosadasnjem iskustvu, moze se dodati jos jedna nula.
4.Prvo sledi ukidanje nepotrebne administracije: Meni je mozda nepotrebna ali je drzavi itekako potrebna. Nece drzava iseci granu na kojoj sedi, bar ne ova drzava. Transformisace kancelarijske pacove u terenske inspektore, koji ce ici od firme do firme i utvrdjivati nepravilnosti. Vece kazne znace i veci mito, pa ce svaki birokrata zeleti da postane spijun ministarstva. (procitati: F.Kafka:PROCES, i Dz.Orvel:1984)
5.uskladjivanje propisa: Vreme za uskladjivanje direktno je srazmerno broju ljudi i obrnuto srazmerno kolicini mesecnih primanja zakonodavca.
6.finansijska i nefinansijska podrska: nemojte me vise braniti! Pustite me da radim.
7.trebalo da stigne od drzave u vidu edukacije menadzmenta i zaposlenih: Znaci jos jedan harac u vidu zakonom propisanih skupih predavanja, besmislenih kao i do sada. Cemu me moze nauciti neko ko nikada nije vodio firmu (osim propalog rok-benda).
8.subvnecionirace se uvodnjenje standarda: standard ce legalizovati samo rad velikih kompanija. Mali ce, kao i do sada, raditi u sivoj zoni.
9.trebalo bi da se garancija u vidu hipoteke zameni obicnim zalogom: pitajte svakog bankara koliki je rizik i cena te "obicne" garancije. Da bi dobio kredit moras da dokazes da ti nije potreban.
10.registracija firme je sada jeftina i traje koliko da se skuva pasulj. Online registracija nece nikome olaksati zivot jer poslovanje u srbiji znaci ulazak u mutnu vodu. Ipak je razumljivo jer male ribe sluze kao hrana.
Pravila igre su pisana za veelike firme, ciji vlasnici ucestvuju u vlasti. Ta pravila ne dozvoljavaju malim igracima da rade LEGALNO i SA ZARADOM. Moraju se odluciti ili-ili. Pogadjate izbor.
kako zvuci ? kao slobino obecanje da ce pozarevac snabdevati rusiju naftom. Mi privrednici se stresemo svaki put kada dinkic pokusa da nam pomogne. Ne mogu da verujem da si ovaj tekst stavila i u sticky i u jos jednu temu.
Nije sada sve tako crno. Bice gore.
pozdrav.


Hvala :)
 
Pozdravljam tvoj optimizam i vedre ideje. Pozitivne emocije su visestruke jace od negativnih ali je potrebno vremena, napora (za pocetak) i naravno strpljenja da se snovi konacno i ostvare. Ja sam definitivno pristalica progresivnih ideja, znajuci da vreme u kome zivimo (mimo cinizma, sarkazama i sl.) predstavlja najuzbudljivije vreme u Istoriji ljudskog drustva. Sve postaje moguce ali ako covek ne veruje u Boga (beskonacnu inteligenciju koja je kreirala i kreira Univerzum i sve u njemu). U surotnom je zivot samo gubljenje vremena i energije. Bilo kako bilo pozdrav i samo napred! Panto
 
Drafi Panto6,
Govoreci bez cinizma i sarkazma moguce je da je Bog (zasto titula velikim slovom) kreirao univerzum i skoro sve u njemu.
Ako je, nekim nesrecnim slucajem, "nacrt Strategije konkurentnosti i inovativnosti MSP (malih i srednjih preduzeca) u Srbiji od 2008 - 2012 god." kreirao isti, treba ga hitno poslati na duugo banjsko lecenje. Prinudno, naravno, niko u zatvor ne ide dobrovoljno.
Tvoje citiranje Kiosakija je veoma pozitivno, i, moram da se slozim da je 95% stanovnistva finansijski nepismeno.
Umesto uvodjenja skolskih predmeta za finansijsko opismenjavanje, mi smo dobili veroNAUKU.
To nedvosmisleno dokazuje da je "kreatorima" stalo do jeftine nepismene i zatucane radne snage, sto nas na mala vrata uvodi u robovlasnicko drustvo.
Recepte za opismenjavanje (i zaradjivanje) je, osim Kiosakija, lepo objasnio Adizes.
Pozdrav.
 
Mlada firma je kao tek rodjena beba. Ne mozes je odmah, kao malu, oglobiti velikim porezima, doprinosima, opterecivati komplikovanim zakonskim procedurama i strogo kaznjavati najmanje nedostatke. Firma ce se ugusiti. Ovo je period kada treba davati, a ne uzimati.
Treba je pustiti da raste. Osloboditi je svih pritisaka. Narocito birokratskih procedura.
Posle godinu-dve (ne vise) firma ce ili propasti (njih 95%), ili ce prodisati punim plucima (5%). Tada se ukidaju sve poreske olaksice i stimulansi, ali drzava vec ima snaznog partnera koji moze da snabdeva znacajan deo trzista. Firme koje su dve godine uspesno poslovale platice legalne softvere, legalne fakture, legalne realne doprinose i zelece da udju u krug velikih. To kosta, i to je prilika da drzava dooobro naplati svoju investiciju. Taj put ka razvoju malih preduzeca nisam ja izmislio, vec zemlje sa snaznim razvijenim MSP sektorom. MSP drzavi donosi vece pare nego drzavni giganti.
Ova nasa drzava lici na siromaha koji, sa naramkom drva, sedi pored peci i kaze: prvo ces ti mene lepo ogrejati, a onda cu ja tebi dati drva.
 
Zakon o registraciji privrednih subjekataЧлан 20.
Регистрациона пријава се подноси електронским путем тако што њен подносилац
уноси податке у прописани образац објављен на интернет страни Агенције, а
документацију која се прилаже уз регистрациону пријаву доставља у
електронској форми на електронску адресу Агенције.
Подносилац регистрационе пријаве је дужан да, у року од пет дана од дана
подношења регистрационе пријаве електронским путем, достави Агенцији
оригинал документације из става 1. овог члана.
Као датум и време подношења пријаве електронским путем узима се датум и
време пријема документације из става 2. овог члана у Агенцији.
Ако документација није достављена на начин и у року из става 2. овог члана,
сматраће се да регистрациона пријава није ни поднета.

I objasnite mi šta vredi ova prijava ako za pet dana moram da idem opet?
Onda ću otići odmah.
Slažem se sa hakim bej-om ......mada nisam baš toliki pesimista.
 
Naša posla....dobro da ne moramo da priložimo i isklesano u kamenim pločama....vidiš da napredujemo...
Ljudi su jednostavno dalekovidi.Šta ako sunčeve pege poremete svu tehniku? Ali može doći i do požara-zar ne? Zato evo ja predlažem da se predaje i isklesano u kamenu.Što je sigurno-sigurno je.:)
 
Jeste. Odmah dobijes sve potrebne papire, odneses resenje kod pecatoresca i za 30 minuta mozes da udaras pecate. Doduse, treba odneti resenje u upravu prihoda da bi dobio PIB, i to traje 2-3 dana.
Odmah mozes poceti da radis.
Jedino sto ne znas po kojim uslovima, ne znas da li ti se isplati da radis, nemoguce je bilo kakvo planiranje. Koliko da naplacujes svoje proizvode/usluge kad ne znas koliko treba da das drzavi? Ako ne znas svoje rashode - nema planiranja.
Drzava te do kraja godine drzi u dugu. Akontacione uplate su smeh i zabava za salteruse. Onda na kraju godine dodje papir na kome pise da ste duzni da u roku od odmah, a najkasnije 8 dana, uplatite dug ili ce vam pripisati za ceo period kamatu 0.2%dnevno kumulativno (kamata na kamatu). Zalba ne odlaze izvrsenje.
Zakljucak: Nije problem kolicina para koju dajete drzavi, problem je sto niko ne zna o kojoj je sumi rec.
Nije problem otvoriti firmu, problem je sve ostalo.
 
Naravno da je to posao knjigovodje. Zato mu i dajem platu. I uvek znam koliko kosta knjigovodja, tako da sa tim fiksnim rashodima racunam. Cak ni knjigovodja ne zna kolika ce cifra biti u resenju koje ce stici krajem godine.
Ono o cemu pricam je da sam pocetkm februara 2008. godine dobio resenje za firmarinu za period 01.01.2007. do 31.01.2007. Znaci da do pre neki dan nisam znao koliki su rashodi za 2007. Ukoliko ne platim u roku od odmah (8 dana) bice mi obracunata kumulativna kamata za ceo period.
Sada je 2008. i do sledeceg februara necu znati koliki su mi rashodi ni da li mi se uopste isplati da radim. Razmisljam da zaposlim nekog vidovnjaka, jer od drzave ne dobijam informacije.
Naravno da ne znam ni koliki su doprinosi, jer ce zavod za statistiku tek na kraju godine izracunati prosek. Pa onda trci i placaj ODMAH ili ce biti zaracunate kamate.
To je kao da igrate preferans a ne znate pravila, a igrate protiv nekog ko pise pravila.

Sto se knjigovodje tice, donesem mu izlazne fakture, donesem ulazne i onda ih on sravni. Tako "sravnjene" ih predaje drzavi u vidu redovnog izvestaja. Iako je to posao koji zahteva gradivo matematike za peti osnovne, fala drzavi sto je propisala obavezu da knjigovodja overi izvestaj, pa sada moram i taj potpis da platim. Kada knjigovodja zabrlja i napravi finansijski prekrsaj, ili, nedajboze, krivicno delo, kriv je direktor kao odgovorno lice.
mislite o tome...
 
Mlada firma je kao tek rodjena beba. Ne mozes je odmah, kao malu, oglobiti velikim porezima, doprinosima, opterecivati komplikovanim zakonskim procedurama i strogo kaznjavati najmanje nedostatke. Firma ce se ugusiti. Ovo je period kada treba davati, a ne uzimati.
Treba je pustiti da raste. Osloboditi je svih pritisaka. Narocito birokratskih procedura.
Posle godinu-dve (ne vise) firma ce ili propasti (njih 95%), ili ce prodisati punim plucima (5%). Tada se ukidaju sve poreske olaksice i stimulansi, ali drzava vec ima snaznog partnera koji moze da snabdeva znacajan deo trzista. Firme koje su dve godine uspesno poslovale platice legalne softvere, legalne fakture, legalne realne doprinose i zelece da udju u krug velikih. To kosta, i to je prilika da drzava dooobro naplati svoju investiciju. Taj put ka razvoju malih preduzeca nisam ja izmislio, vec zemlje sa snaznim razvijenim MSP sektorom. MSP drzavi donosi vece pare nego drzavni giganti.
Ova nasa drzava lici na siromaha koji, sa naramkom drva, sedi pored peci i kaze: prvo ces ti mene lepo ogrejati, a onda cu ja tebi dati drva.
To brate! Najzad nešto pametno.
 
Cula sam da posotoje rizicni i manje rizicni oblici, npr. agencije sam cula da deru od poreza? Jer, valjda ne moraju da imaju knjigovodju?.

Agencije za privredne registre nemaju veze sa deranjem. Porez određuje Poreska uprava. A ona radi ono što joj naredi vlada i po zakonima koje donosi skupština. Prema tome...za sve što nam se dešava-sami smo krivi. Mi smo ti koji glasaju :p
 

Back
Top