Odluka je doneta - "Jadranska Grupa" ulazi u NATO

P.S. Izvinjavam se zbog malih jezickih barijera, trazio sam ovu vest na srpskom, nisam nasao a grcki dnevnik "Etnos" nema verziju na engleskom jeziku. Ukoliko imate poteskoca u prevodu pojedinih reci, izaci cu vam u susret i prevesti. Mrzi me da prevodim ceo clanak, a i nema potrebe, razbirate vie makedonski, nemam somnevanje;)

:shock:Dobro, shvatio sam da se radi o ćirilici, a za ostalo uopšte ne garantujem!!!:lol::lol::lol:

Brate ja ti bolan ništa "ne razbiram"!!! Pojasni nam samo: ko je koga, koliko, gdje i za koju lovu????:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Етнос“: САД подготвуваат покана за Македонија за НАТО



07.01.2008 17:46

Американската администрација уште во ноември донела политичка одлука за прием на сите три членки на јадранската група во НАТО, дознава А1 од високи дипломатски извори.

Одлуката е донесена по посетата на Скопје на амбасадорката на САД во НАТО Нуланд.

Веднаш по оваа посета американскиот Стејт Департмент им наложил на американските амбасадори во земјите членки на НАТО да ги информираат членките, дека САД инсистира на самитот на Алијансата во април во Букурешт да испратат покани до Македонија, Хрватска и Албанија.

За одлуката на највлијателната земја на НАТО денеска пишува и грчкиот печат. Според левичарски ориентираниот весникот „Етнос“, САД подготвуваат терен Македонија на пролет да добие покана за членство во НАТО.

Според весникот, деновиве грчкиот амбасадор во Вашингтон Александрос Малас ја информирал грчката Влада за намерата на американската администрација.

Ваквиот план на Вашингтон и создава проблеми на владата во Атина, поради стравот дека ваквиот развој на настаните дополнително ќе ги искомплицираат новите преговори, најавени за крајот на јануари.

„Етнос“ најавува дека медијаторот Нимиц на средбата на министрите за надворешни работи на НАТО, која ќе се одржи на 6-ти и 7 март во Брисел, би можел да излезе со нов предлог за името.

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88242

P.S. Izvinjavam se zbog malih jezickih barijera, trazio sam ovu vest na srpskom, nisam nasao a grcki dnevnik "Etnos" nema verziju na engleskom jeziku. Ukoliko imate poteskoca u prevodu pojedinih reci, izaci cu vam u susret i prevesti. Mrzi me da prevodim ceo clanak, a i nema potrebe, razbirate vie makedonski, nemam somnevanje;)

Pametni ljudi, ući će u NATO i super. A mi... Mi ćemo i dalje da kukamo. Kalimero sistem. Ah, da, mi ne možemo u NATO zbog Južnog potoka.:evil:
 
Sretan put "Jadrancima"!!! Nije to mala stvar!!! Novi svjetski poredak, šatro koalicija protiv terorizma, "turizam" u Iraku, Afganistanu, Libanu, Jebovjetristanu,... Purpurno srce, blokade aerodroma, izbjegavanja javnog saobraćaja, ispraćaji i dočeci uz sve vojne počasti, gratis ortopedska pomagala, čišćenja neoznačenih minskih polja po arapskim jebogazama, život uz pušku na gotovs, strepnja od svake arapske babe i djeteta na ulici, dopisivanje sa Al Kaidom, javna sjeckanja na You Tube-u, bodljikave žice i minska polja oko ambasada svuda po svijetu,...
 
ja sam i sam jednim dobrim delom Makedonac
medjutim ako Makedonci svojevoljno prihvate ulazak u NATO e u tom slucaju ja se stidim svog (delimicnog) makedonskog porekla
u tom slucaju ako se to desi - odricem se svega makedonskog! u tom slucaju neka se Makedonija i svi Makedonci nose u tri ***** materine!
Pogrešno!!! Pošto vjerovarno neće biti referenduma, te će par prodanih duša da odluči u ime svih vas, ti se na takav način ograđuješ od vlastitog naroda ne zbog samog naroda već upravo zbog popuštanja pred tih par prodanih duša koji uzurpiraju pravo da donose odluke (opet u ime svih vas)!!!
 
Pogrešno!!! Pošto vjerovarno neće biti referenduma, te će par prodanih duša da odluči u ime svih vas, ti se na takav način ograđuješ od vlastitog naroda ne zbog samog naroda već upravo zbog popuštanja pred tih par prodanih duša koji uzurpiraju pravo da donose odluke (opet u ime svih vas)!!!

Pogresno! Prema najnovijim istrazivanjima, preko 90% gradjana Makedonije je za ulazak u NATO. Ne znam tacan podatak, ali tokom bombardovanja Srbije jedva cetvrtina stanovnistva je bila za ulazak Isto tako, tokom krize i blic kriga 2001-ve procenat je bio jako mali. Medjutim, danas, Makedonci na NATO gledaju kao na neku vrstu garanta stabilnosti, kako za samu Makedoniju, tako za ceo region i to je jedan od najglavnijih razloga zasto u tolikom procentu zele da udju u taj vojni savez.
 
ja sam i sam jednim dobrim delom Makedonac
medjutim ako Makedonci svojevoljno prihvate ulazak u NATO e u tom slucaju ja se stidim svog (delimicnog) makedonskog porekla
u tom slucaju ako se to desi - odricem se svega makedonskog! u tom slucaju neka se Makedonija i svi Makedonci nose u tri ***** materine!

Nadam se da ti taj "dobar deo makedonskog" na tebi nije bas ona stvar bez koje ne bi mogao da piskis.:shock:........jer, u slucaju da moras da se odreknes tog "dela makedonskog", bilo bi po onoj narodnoj........."naljutio se choban na selo , pa odseko sebi *****"....a to mora da boli:D
 

Back
Top