da li smo se prepoznali ???

alergicna

Iskusan
Poruka
6.805
Данас се и црквени празници све више потчињавају модерној патологији празничног времена. Црквене празнике многи празнују изван храмова, у атрактивним туристичким центрима, теретанама, базенима, спортским халама, трговима, излетиштима, луксузним ресторанима и „обичним кафанама", уз неизбежну „добру чашицу" и звуке музике која пробија бубне опне. Они често личе на својеврсне „комеморативне" скупове, који евоцирају успомене на давно прошле догађаје из хришћанске историје. Многи који и иду у храмове на празнике иду због „обичаја", „традиције", да би били „виђени", да би задовољили своје „верске потребе", „олакшали души", стекли „политичке симпатије" и „поене". Или једноставно због оног „ваља се"! Многи једва чекају да се у цркви заврше „поповске церемоније" и да се пређе „на главно" - на јело и пиће.

ovako, uglavnom, "praznujemo"
"farisejstvo" i licemerje je dostiglo svoj vrhunac
ne toliko zbog ovakvog "praznovanja" već zbog onih koji se ne prepoznaju i "punim ustima" osudjuju "nevernike"
 
Profesor Bogoslovskog fakuleta Radovan Bigović
Или једноставно због оног „ваља се"! Многи једва чекају да се у цркви заврше „поповске церемоније" и да се пређе „на главно" - на јело и пиће.

pre sam mislila na ovo " valja se"
 
Е да, па онда пробај да дирнеш у то и такво православље! То су "хришћани" који су хришћани онда кад је из неког разлога добро бити хришћанин, а кад није онда може све......
 
Profesor Bogoslovskog fakuleta Radovan Bigović
Или једноставно због оног „ваља се"! Многи једва чекају да се у цркви заврше „поповске церемоније" и да се пређе „на главно" - на јело и пиће.

pre sam mislila na ovo " valja se"

Ja mislim da se bar 90% vernika upravo tako ponaša. Za mnoge ljude Božić, a i drugi verski praznici i jesu prilika za bančenje i plandovanje.Najveći broj ljudi uopšte i ne razume suštinu praznovanja Božića i Uskrsa, jednostavno to rade upravo zbog - "valja se".

Što i ne čudi ako se uzme u obzir da su mnoge porodice u periodu posle WW2 prestale sa slavljenjem ovih praznika, tek su se retki držali običaja, a još redji iskreno verovali.

Sad se ti običaji onako nespretno obnavljaju, mnogima nema ko ni da kaže kako se i šta radi, tako da to polako počinje da liči na 29. novembar.
 
Pa i na Zapadu je poenta Bozica da se prozezas sa drugarima i dobijes poklone. Ne vidim preteranu razliku izmedju toga i naseg bozicnog nabijanja holesterola.

Да нажалост, то је истина! Наравно са "дефиницијом" Божића се не слажем, али опет нажалост тако га доживљава ваљда 95% људи. Иначе, ја сам био само национално орјентисан када сам споменуо православље!
 
Pa i na Zapadu je poenta Bozica da se prozezas sa drugarima i dobijes poklone. Ne vidim preteranu razliku izmedju toga i naseg bozicnog nabijanja holesterola.
pa nije isto na zapadu je poenta da puknes par iljada ojra ili dolara u poklone ,ukrase i slicna sranja ,dok bozic i badnji dan uglavnom provode u kuci sa familijom .Dok je kod nas poenta da se ozderes za badnje vece ,pucas iz svih mogucih oruzija i onda ujutro za Bozic razbijas mamurluk sa prasetinom i kupus salatom ,sve u svemu ni jedno ni drugo bas nije u skladu sa verom al sta sad .Inace bas je Risto govorio ove godine kad je citao bozicnu poslanicku kako se od tih verskih praznika pravi komercijala i turbo-folk ili tako nesto .
 
pa nije isto na zapadu je poenta da puknes par iljada ojra ili dolara u poklone ,ukrase i slicna sranja ,dok bozic i badnji dan uglavnom provode u kuci sa familijom .Dok je kod nas poenta da se ozderes za badnje vece ,pucas iz svih mogucih oruzija i onda ujutro za Bozic razbijas mamurluk sa prasetinom i kupus salatom ,sve u svemu ni jedno ni drugo bas nije u skladu sa verom al sta sad .Inace bas je Risto govorio ove godine kad je citao bozicnu poslanicku kako se od tih verskih praznika pravi komercijala i turbo-folk ili tako nesto .

Svaka cast ako se ozderavas na Badnje vece....
Bozic se proslavlja radosno i koliko ko moze da bude bogata trpeza.
Vi bi ste rodjenje svog sina proslavljali onako, umereno, bez muzike i veselja? Zasto bi se rodjenje Sina Bozijeg proslavljalo drugacije???
Sto ne znaci da su oni koji iznesu kavijar bolji od onih koji iznesu prase...ili mozda vi mislite da jesu?
 
Pa ja se bas ne ozderavam ,popio sam par piva pored vatrice al vidjao sam bas gadne stvari pogotovo kad se po crkvenim portama zalozi badnjak pa krenu da kruze raznorazne flase sa neindentifikovanim brljama,pa onda prangijanje ,cetnicke pesme i sve ostalo mislim meni ne smeta nek svako slavi kako voli al nisam bas siguran da je sva to u skladu sa verskim kanonima.
 
Katolici imaju post na Badnju večer te ne može biti prežderavanja :D

Božić i Badnja večer se provodi u krugu obitelji i posvećuje opraštanju i miru.

To da se spremi obilatiji ručak za Božić je nekako uobičajeno, naravno kako
ko može da priušti. Veselja ne smije nedostajati jer koja bi bila svrha Božića.
 
Katolici imaju post na Badnju večer te ne može biti prežderavanja :D

Božić i Badnja večer se provodi u krugu obitelji i posvećuje opraštanju i miru.

To da se spremi obilatiji ručak za Božić je nekako uobičajeno, naravno kako
ko može da priušti. Veselja ne smije nedostajati jer koja bi bila svrha Božića.
И Православни имају Пост на бадње вече..и замисли ПОСТ и пре тога зове се БОЖИЋНИ ПОСТ...мојне те шупље..код нас у фруктал то вак...
 
E vernici, baš vam ne zavidim. A možda ću, u smrtnom času ?! Ko zna ... :wink:

Umerenost ... To treba da je osobina koja je, što bi rekli modovi = Lepljiva ... Stalno se nosi i sastavni je deo karaktera. Znači, bez obzira na povod ...
 

Back
Top