Arranged employment - procedure

landlord

Zainteresovan član
Poruka
135
Ako poslodavac zeli da vas zaposli i time vam omoguci da dobijete vise poena za vasu aplikaciju, to moze uciniti na dva nacina:

1) posalje application for an HRSDC labour market opinion (LMO), ili

2) posalje application for an HRSDC arranged employment opinion (AEO)

Nama (Skilled workers kategorija), je zanimljiva druga varijanta, koja nam omogucava veci broj bodova (i nadam se mnogo brze procesiranje aplikacije), ali nam ne osigurava radnu dozvolu i ne mozemo da radimo dok ne dobijemo status permanent resident.

Ovde je bitno naglasiti da poslodavac koji ce vam ponuditi posao ne moze biti neka agencija za pronalazenje posla, neko privatno lice, onda tu ne spadaju poslovi tipa cuvanja djece, njege drugih ljudi i sl (Ovo za cuvanje djece i njegu drugih nisam nasao na zvanicnim stranicama, vec sam procitao na nekim forumima, pa to uzmite sa rezervom).

Koraci koje je potrebno preuzeti:


1) Poslodavac napravi ponudu za nas (Skillled workera), i popuni obrazac za Arranged Employment Opinion (AEO) emp5275e.pdf
u kojem ima i uputstvo i nalazi se na linku:

http://www.hrsdc.gc.ca/en/workplaceskills/foreign_workers/forms/emp5275e.pdf

2) Poslodavac posalje aplikaciju u Service Canada Centre, koji je zaduzen za to podrucje.
Adresu svake podruznice po provincijama mozete naci na ovom linku:

http://www.hrsdc.gc.ca/en/workplaceskills/foreign_workers/listhrcc.shtml

Arranged employment opinion (AEO) je zasnovan na slijedecem:

Job offer je za stalni posao
Job offer je stvaran (originalna rijec na engleskom za ovo je genuine)
Plata i uslovi rada su kao oni koji se nude Kanadjanima
Zaposlenje je full time, a ne sezonsko

Opsirnije o faktorima koji su razmatraju za AEO, mozete naci na sljedecem linku:

http://www.hrsdc.gc.ca/en/workplaceskills/foreign_workers/aehrdcassess.shtml

3) HRSDC razmatra aplikaciju i ako je sve OK salje poslodavcu pismo u kojem potvrdjuje da je sve OK. I opet ovde ide napomena da sa ovim pismom potvrde i dalje ne mozete raditi u Kanadi. (Dok ne zavrsite cijeli proces)

4) Poslodavac vam salje kopiju AEO pisma.

5) Sada je na vas red da aplicirate u visa office za skilled worker kategoriju

6) Sa aplikacijom predajte, ponudu za posao koju ste sklopili u koraku 1) i kopiju AEO pisma koje ste dobili u koraku 4).

Koliko je meni jasno kada je ovakav postupak u pitanju, vi saljete aplikaciju po
Regular application process, ili kako imamo obicaj reci po staroj proceduri (kada sve dokumente saljete na pocetku procedure). Ja sam uglavnom istrazivao
Simplified application process, tako da ne mogu u ovom trenutku puno pisati o starom nacinu apliciranja.

Druga stvar koju sam saznao (na ovom forumu), je ta da ako ste vec poslali aplikaciju po Simplified application process, i u medjuvremnu ste nasli nekoga ko vam nudi posao,
koraci 1-4 su isti, a korak 5) je taj da posaljete kao update vase aplikacije kopiju tog pisma
ambasadi koja obradjuje vas zahtijev. (Ovo takodjer nije provjerena informacija).

Zasto sam ovo sve pisao? Pa meni su bile potrebne ove informacije, a posto sam to istrazio reko da podijelim sa vama u jednoj zasebnoj temi ovu problematiku. Vjerujem da ce nekome pomoci.

P.S. Vecinu informacija koje sam ovde iznio (ili preveo slobdnim stilom :D)
sam nasao na adresi:

http://www.hrsdc.gc.ca/en/workplaceskills/foreign_workers/poarremp.shtml

Molim vas da date svoje komentare, iskustva i sl. pa da obogatimo ovu temu i vise pomognemo ljudima...
 
da li si ti po staroj proceduri? i da li mozda znas kako bi bilo ko od nas koji smo predali po staroj proceduri mogao da ubrza svoj proces dobijanjem ponude za posao? da li bi uopste mogli da saljemo naknadno tu ponudu za posao naravno kada bi uspeli da sve to sredimo, jer nemam ni predstavu koliko bi vremena trebalo za tako nesto
 
da li si ti po staroj proceduri? i da li mozda znas kako bi bilo ko od nas koji smo predali po staroj proceduri mogao da ubrza svoj proces dobijanjem ponude za posao? da li bi uopste mogli da saljemo naknadno tu ponudu za posao naravno kada bi uspeli da sve to sredimo, jer nemam ni predstavu koliko bi vremena trebalo za tako nesto

Niko ti ne garantuje da bi se bilo sta ubrzalo, samo trosite zivce,vreme i novac. Ako imate bodove za prolaz, sedite i cekajte, ne opterecujte se sa ovim stvarima bespotrebno stvarajuce sami sebi presiju.
Jos niste ni sigurni da mozete da sredite AOE a razmisljate o nekakvom ubrzanju procesa.

Moze da potraje nekoliko meseci dok se sve to ne sredi, a niko ti ne garantuje da ce tvoj imigracioni officer ubrzati stvar, mozda i hoce, a opet sa druge strane, mozda u tih par meseci i dobijes pozivtivan odgovor.
 
Klika, nije mi jasno zasto si toliko protiv toga? Procedura je vise nego jednostavna ako se uspije naci JOB offer.

Ja sam vec predao po SAP, ali koliko sam vidio na http://www.immigration.ca/discussion/
forumu, dosta se ubrza proces kada imas AEO. To sam vidio za ljude koji apliciraju iz Indije, gdje cekaju na proces i po 5 (PET) godina. Kada imaju AEO, proces im bude gotov za 12 mjeseci. Moje misljenje je da ako imate nekoga u Kanadi a da moze da Vam ponudi posao
da se isplati to uraditi.

Novac ne trosite sigurno, jer ukoliko nadjete poslodavca koji vam ponudi JOB offer, on salje aplikaciju i za njega je citav proces besplatan.

Dosta ljudi sa Balkana je vec otislo u Kanadu i vjerujem da poneko moze naci JOB offer preko nasih ljudi.

"da li bi uopste mogli da saljemo naknadno tu ponudu za posao naravno kada bi uspeli da sve to sredimo, jer nemam ni predstavu koliko bi vremena trebalo za tako nesto"

Naravno da mozete poslati naknadno potvrdu, a ako nadjete JOB offer, izdavanje potvrde da se odobrava ne traje vise od tri mjeseca.
 
Klika, nije mi jasno zasto si toliko protiv toga? Procedura je vise nego jednostavna ako se uspije naci JOB offer.

Nikad ja nisam bio protiv toga, sve vreme, od kako je pocelo ovo sa AOE, pokusavam da stavim svima do znanja da ta stvar nije tako jednostavna kao sto mnogo misle, iz vise razloga.
Da je suprotno, imali bismo na forumu vec iskustva ljudi koji su to uradili, a evo za par godina caskanja na forumu ja sam cuo samo za jedan slucaj, mozda sam i prevideo jos neki ali opet, jako je mali broj ljudi koji imaju AOE, izrazen je ne u procentima vec u promilima u odnosu na sve aplikante za imigraciju.

Mnogo je "AKO" u celoj toj prici, AKO imas rodjake, AKO nadjes poslodavca (kako da ga nadjes iz Srbije ako nemas nekoga u Kanadi) , AKO ovo , AKO ono.........znaci, mora mnogo toga da se poklopi da bi se sve to izguralo do kraja.

Sto se tice same procedure, `ajde i par reci o tome da napisem, ono sto licno znam iz iskustva koleginice sa posla koja je prosla kroz tu proceduru, mozda razjasni neke stvari.

Elem, dok sam bio u Alberti prosle godine, samnom je radila jedna devojka iz Australije, sto do stola u kancelariji pa sam bio u toku cele njene procedure jer smo nebrojeno puta o tome pricali a i naslusao sam se telefonskih razgovora izmedju nje i imigracionog odeljenja.

O cemu se radi: posto je Australija, kao sto verovatno svi znaju, clan Commonwealth, sve osobe do 30 godina starosti mogu vrlo lako da dobiju radnu vizu na godinu dana, sto je ova devojka i uradila. Par meseci pre isteka vize ona je zelela da produzi boravak jer joj je momak kanadjanin i pokrenula proceduru, tj. poslodavac je zeleo da uradi celu tu stvar , sto su i uradili.
Da skratim pricu, ono sto je bitno je to da Imigraciono trazi dokaz o postavljenom oglasu za to radno mesto i ukoliko se niko ne javi, onda se salje papirologija za nju i odobrava od strane Human Resource ili koga vec. Cela ova procedura je trajala dobrih dva meseca jer su ovi iz Imigarcionog stalno trazili neke dodatne stvari a bilo je i odredjenih komplikacija posto su ovi iz kadrovskog postavili oglas za to radno mesto ponudivsi platu od samo $17,5 na sat pa su morali da obrazloze tako malu cifru jer su dobili obavestenje iz Imigarcionog da je na trzistu rada prosecna satnica za tu poziciju celih $26 . Sve ovo navodi na sumnju jer poslodavac moze namerno da stavi nisku cenu rada da bi odbio potencijalne radnike ne bi li zaposio bas odredjenu osobu koju zeli.
Posto sam vec oduzio, epilog price je srecan ali to ne znaci da se ona nije provukla u celoj toj prici iz prostog razloga sto mali broj ljudi zeli da dodje na sever Alberte i da radi pa je u ovo vreme naftnog buma, gde posla ima na sve strane, ponekad jako tesko poslodavcima da nadju radnike.
Pricao sam sa dosta poslodavaca u to vreme koji su mi potvrdili tu pricu.

Takodje, prica od pre nekoliko nedelja, reportaza na nacinalnoj TV , radi se o jednom dugogodisnjem rumunskom imigrantu koji ima gradjevisnku firmu u Vankuveru , covek je pokusao da dovuce oko 30-tak radnika iz Rumunije, uglavnom nekvalifikovana radna snaga, jer te poslove nece niko da radi, niko se nije javljao na oglase. I sta se desilo, niko od pomenutih radnika nije dobio odobrenje od HR , poslodavac se nasao na mukama jer mu posao stoji jer nema radnike.

Ako neko ima mogucnosti da sredi posao pre aplikacije, neka pokusa, naravno da bih i ja to isto uradio, ali mislim da ima previse onih koji zele to da urede a nemaju skoro nikakvih osnova da pokrenu celu stvar bas iz razloga ovih AKO koje sam pomenuo.
Znaci, ako nemate nekoga u Kanadi ko bi eventualno mogao da vas uposli ili da vam mozda nadje poslodavca, nemojte gubiti vreme trazeci posao iz Srbije, gubljenje vremena.
Cak i da neko ima rodjake u Kanadi, to opet po automatizmu ne znaci da ce oni uspeti da vam nadju poslodavca koji ce vas uposliti, ovo nije Srbija gde ce neko to da vam uradi iz dobre volje samo da bi vas dovukao u Kanadu.
 
meni je danas prijateljica malo pojasnila celu pricu jer je ona predala septembra 2007 i sada je konacno zavrsena procedura oko dobijanja posla. klika je u pravu da to nije bas tako jednostavno posto prvo moras da znas nekoga ko ima firmu u kanadi koja mora da da oglas koji ide oko 2 meseca pa ako se niko ne javlja iz kanade onda se trazi tek iz drugih zemalja.U njenom slucaju ljudi su se javljali ali su odbijani naravno zato da bi to mesto cekalo nju,kod njih je proslo ali kaze da ne znaci da bi u drugom slucaju bilo tako .ona je morala da ima diplomu koja je potrebna za to radno mesto plus radno iskustvo ovde pa sve to se ceka iz HR punih 45 radnih dana a nju su zakacili i praznici.sada sve to stize u bec onda ona polaze test jer njoj treba jako malo bodova (4 petice su joj vise nego dovoljne)i kaze da ce do marta sigurno dobiti poziv za lekarski.jos nesto sto nisam najbolje razumela je to da ta firma mora da ima minimum 4 prijavljenih radnika i rekla mi je da taj poslodavac mora da ima pored sve papirologije i dobru volju da ti izadje u susret.U njenom slucaju je njen ujak koji ima firmu 20 godinau kanadi.ovo je njoj bila najbrza varijanta ali sam ja iz cele njene price shvatila da bi za moj slucaj bila komplikovana jer vec cekam 18 meseci pa se nadam da taj odgovor mora da stigne u toku ove godine
 
meni je danas prijateljica malo pojasnila celu pricu jer je ona predala septembra 2007 i sada je konacno zavrsena procedura oko dobijanja posla. klika je u pravu da to nije bas tako jednostavno posto prvo moras da znas nekoga ko ima firmu u kanadi koja mora da da oglas koji ide oko 2 meseca pa ako se niko ne javlja iz kanade onda se trazi tek iz drugih zemalja.

Da, naravno da nije jednostavna procedura.. Ali vidis da ima nasih ljudi koji imaju rodbinu ili prijatelje tamo, koji su ponekad spremni da takvo sto ucine :D..

I kao sto sam vec napomenuo ranije, kao sto to pokazuje i njen slucaj, da je nalazenje posla ubrzalo njenu proceduru..

Nadam se da ces ti uskoro u Kanadu i da ti tako nesto nije potrebno..

Hvala tebi i kliki sto ste podijelili vasa saznanja o arranged employmentu...

Evo jedan zanjmljiv clanak sa monster-a (site za pronalazenje posla u Kanadi)

http://international.monster.ca/12747_en-CA_p1.asp
 
meni je danas prijateljica malo pojasnila celu pricu jer je ona predala septembra 2007 i sada je konacno zavrsena procedura oko dobijanja posla. klika je u pravu da to nije bas tako jednostavno posto prvo moras da znas nekoga ko ima firmu u kanadi koja mora da da oglas koji ide oko 2 meseca pa ako se niko ne javlja iz kanade onda se trazi tek iz drugih zemalja.U njenom slucaju ljudi su se javljali ali su odbijani naravno zato da bi to mesto cekalo nju,kod njih je proslo ali kaze da ne znaci da bi u drugom slucaju bilo tako .ona je morala da ima diplomu koja je potrebna za to radno mesto plus radno iskustvo ovde pa sve to se ceka iz HR punih 45 radnih dana a nju su zakacili i praznici.sada sve to stize u bec onda ona polaze test jer njoj treba jako malo bodova (4 petice su joj vise nego dovoljne)i kaze da ce do marta sigurno dobiti poziv za lekarski.jos nesto sto nisam najbolje razumela je to da ta firma mora da ima minimum 4 prijavljenih radnika i rekla mi je da taj poslodavac mora da ima pored sve papirologije i dobru volju da ti izadje u susret.U njenom slucaju je njen ujak koji ima firmu 20 godinau kanadi.ovo je njoj bila najbrza varijanta ali sam ja iz cele njene price shvatila da bi za moj slucaj bila komplikovana jer vec cekam 18 meseci pa se nadam da taj odgovor mora da stigne u toku ove godine

Ta prijateljica ima srece da joj rodjak ima firmu i zeli to sve da uradi za nju. Znam da su poslodavci generalno prilicno skepticni kada su te stvari u pitanju i nerado ce se upustiti u tu proceduru osim ukoliko stvarno zele da uposle nekoga za koga su sigurni da im treba a da osobu slicnih kvaliteta ne mogu da nadju u Kanadi, ali to su retki slucajevi.

Zato sam naveo ove slucajve, a i ranije dosta pisao o ovoj temi , ne zato da bih bilo koga obeshrabrio u nameri da sve ovo izgura do kraja, vec zato sto se ova stvar olako shvata, ljudi ne razumeju da to nije bas tako kako se prica.

@Vugro, zato sam ti rekao u predjasnjem postu da nema svrhe da se sada upustas u sve to i da razbijas glavu oko toga jer , koliko sam shvatio, nemas nikakav kontakt u Kanadi koji bi omogucio da razmisljas u tom pravcu. Najbitinije ti je da imas bodove za prolaz, cekanje ce ti se isplatiti, par meseci tamo-vamo, nije o glavu stalo.
 
da klika u pravu si ja nemam nekog takvog kao moja prijateljica a i ona mi je rekla da joj je ujak izasao u susret jer je pre 25 godina njen otac puno pomogao njemu kada je odlazio (to su vec neke njihove porodicne stvari)pa se sada on na taj nacin revansira ali sve to ni dobrom voljom ne bi mogao da nema tamo firmu . A sto se mene tice to je sada bespotrebno raditi kada je vec ovoliko vremena proslo(mada ni nemam sansu za tako nesto) nego su svi ljudi sa kojima sam bila u kontaktu kada smo mi predavali vec dobili papire i u kanadi su a predali su par meseci pre nas. mi smo u onom trouglu jun jul avgust koji je kao po staroj proceduri a po svemu koliko cekamo ja bih rekla da smo upali u novu proceduru . ali kada smo usli u sve to ne preostaje nista drugo nego da cekamo .pozdrav i ja sam ovo iznela da ljudi shvate da to nije bas tako jednostavno kako izgleda
 
Da dodam na ovo: Mora da se ima neko ko ce da ti ucini cekajuci te.
Samo prijaviti se na oglas koji je na netu u nadi da ce poslodavac da se upusti u tu proceduru sredjivanja papira i cekanja da radnik dodje iz inostranstva u Kanadu - tesko da je ovakav scenario moguc.
Razlog je jednostavan: kad poslodavci postave oglas za posao, to je zato sto im treba radnik sada, a ne da cekaju par meseci dok sva ta procedura prodje i ti stignes u Kanadu.

Ima jos jedna prica o poslu/ostajanju u Kanadi... koleginica je brzo stigla u Kanadu... za mesec dana sve je bilo sredjeno.
Bila je u USA na studentskoj vizi i otisla u Kanadu 'u goste' na par dana gde je obavila intervjue za posao koje je prethodno zakazala telefonom/internetom. Kad si legalno u USA, veoma je lako da se ode u Kanadu kao turista. Vratila se u USA i za par dana je dobila 'vest' da je primljena. U roku od tri nedelje je imala stan u Kanadi, pocela je da radi i dobila je boravisnu vizu.
 
Ima jos jedna prica o poslu/ostajanju u Kanadi... koleginica je brzo stigla u Kanadu... za mesec dana sve je bilo sredjeno.
Bila je u USA na studentskoj vizi i otisla u Kanadu 'u goste' na par dana gde je obavila intervjue za posao koje je prethodno zakazala telefonom/internetom. Kad si legalno u USA, veoma je lako da se ode u Kanadu kao turista. Vratila se u USA i za par dana je dobila 'vest' da je primljena. U roku od tri nedelje je imala stan u Kanadi, pocela je da radi i dobila je boravisnu vizu.

Mislim da ova tvoja prica moze da pomogne ovim djevojkama koje idu kao Au Pair u Ameriku, jer kada si preko godinu dana legalno u USA, postoji mogucnost apliciranja za Kanadu, i dosta brze se dobija status u Kanadi. Ali to je ipak neka druga tema..
 
Mislim da ova tvoja prica moze da pomogne ovim djevojkama koje idu kao Au Pair u Ameriku, jer kada si preko godinu dana legalno u USA, postoji mogucnost apliciranja za Kanadu, i dosta brze se dobija status u Kanadi. Ali to je ipak neka druga tema..

Ovo bas i ne drzi vodu...........devojke koje su na Au Pair imaju vize na godinu dana, posle toga moraju kuci. To im nista ne znaci za proces Skilled Worker ako nemaju potrebne bodove. Svaki rodjeni amerikanac , koji zeli da se iseliu Kanadu, prolazi kroz potpuno istu proceduru s tom razlikom sto ne polaze naravno IELTS test.
 
Ima jos jedna prica o poslu/ostajanju u Kanadi... koleginica je brzo stigla u Kanadu... za mesec dana sve je bilo sredjeno.
Bila je u USA na studentskoj vizi i otisla u Kanadu 'u goste' na par dana gde je obavila intervjue za posao koje je prethodno zakazala telefonom/internetom. Kad si legalno u USA, veoma je lako da se ode u Kanadu kao turista. Vratila se u USA i za par dana je dobila 'vest' da je primljena. U roku od tri nedelje je imala stan u Kanadi, pocela je da radi i dobila je boravisnu vizu.

Ovde mi nesto nije jasno, ako je bila na stud. vizi u USA, poslodavac u Kanadi je morao onda da pokrene prceduru za AOE ako je zeleo da je uposli na neodredjeno vreme.
Druga stvar, da li je ona aplicirala za imigracionu vizu, ili je dobila privremenu radnu dozvolu? To su dve potpuno razlicite stvari.
 
Ovde mi nesto nije jasno, ako je bila na stud. vizi u USA, poslodavac u Kanadi je morao onda da pokrene prceduru za AOE ako je zeleo da je uposli na neodredjeno vreme.
Druga stvar, da li je ona aplicirala za imigracionu vizu, ili je dobila privremenu radnu dozvolu? To su dve potpuno razlicite stvari.

Ok... vidim da imam rupe u onom prvom postu... pa da dodam.
Koleginica, koja je presla u Kanadu je zavrsila redovne studije u USA, sto znaci da je bila ovde jedno 3+ godine, i zbog diplome i znanja jezika, bila je kvalifikovana kao skilled worker i bez da ima ponudu za posao. Mada, koliko je ona meni objasnila, kad si tamo licno na razgovoru za posao, procedura je malo drugacija (sve mnogo brze ide) i ne moras da budes vise od godinu dana u Americi... ovde nije slucaj o prijavljivanju za imigracionu vizu, nego je prica o 'precici' koju je moja koleginica iskoristila... Nije bitno da imas fakultet, nego da dobijes ponudu za posao.
U Kanadi nije nikoga imala, tj. sama je otisla, bez da je neko 'doceka' tamo da joj pomogne, a odlucila se na to, jer joj je US studentska viza isticala, bez mogucnosti da je produzi. Ona je inace drzavljanin Latvije (bivsa SSSR). Nasla je poslodavca koji joj je ponudio posao i slozio se da se prihvati sredjivanja njene radne vize - a ovo je mnogo lakse da se nadje kad trazis posao 'licno'. Kad je stigla u Kanadu, prvo je dobila radnu dozvolu - zato je tako brzo islo, a onda dok je bila na radnoj vizi i radila - prijavila se za boravisnu (koju sada ima).
 
Ok... vidim da imam rupe u onom prvom postu... pa da dodam.
Koleginica, koja je presla u Kanadu je zavrsila redovne studije u USA, sto znaci da je bila ovde jedno 3+ godine, i zbog diplome i znanja jezika, bila je kvalifikovana kao skilled worker i bez da ima ponudu za posao. Mada, koliko je ona meni objasnila, kad si tamo licno na razgovoru za posao, procedura je malo drugacija (sve mnogo brze ide) i ne moras da budes vise od godinu dana u Americi... ovde nije slucaj o prijavljivanju za imigracionu vizu, nego je prica o 'precici' koju je moja koleginica iskoristila... Nije bitno da imas fakultet, nego da dobijes ponudu za posao.
U Kanadi nije nikoga imala, tj. sama je otisla, bez da je neko 'doceka' tamo da joj pomogne, a odlucila se na to, jer joj je US studentska viza isticala, bez mogucnosti da je produzi. Ona je inace drzavljanin Latvije (bivsa SSSR). Nasla je poslodavca koji joj je ponudio posao i slozio se da se prihvati sredjivanja njene radne vize - a ovo je mnogo lakse da se nadje kad trazis posao 'licno'. Kad je stigla u Kanadu, prvo je dobila radnu dozvolu - zato je tako brzo islo, a onda dok je bila na radnoj vizi i radila - prijavila se za boravisnu (koju sada ima).

Sada je malo jasnije.........
Slazem se da je lakse doci do posla kada si vec tamo, ona je imala kvalifikacije za tu poziciju, poslodavac je zeleo da pokrene proceduru i da joj sredi papire.

Problem je doci do posla ako osoba nije u Kanadi, nijedan poslodavac nece raditi telefonski intervju sa osobom na drugom kraju sveta i pristati na sredjivanje radne dozvole, ukoliko ta osoba nije jedna u milion, sa izuzetnim rezimeom i odredjenim kvalifikacijama koje se tesko nalaze.

Moj skolski drug je zavrsio postdoktorske studije u Svedskoj u oblasti genetskog inzenjeringa, vrhusnki strucnjak iz te oblasti, u maju je dosao u Kanadu i radi na univerzitetu u Halifaxu, takvi ljudi dobijaju radne vize za mesec-dva, ali to je nesto sasvim drugo.
 
Da... znam da je problem doci do posla ako osoba nije u Kanadi.
Zato sam napisala 'pricu' kroz koju je moja koleginica prosla. Ona nije 'jedna u milion', nego je prosecna, fakultetski obrazovana osoba... Relativno je lako doci u USA kao turista... i onda se moze 'skoknuti' do Kanade i obaviti potrebne korake da bi se dobio posao.
 
Relativno je lako doci u USA kao turista... i onda se moze 'skoknuti' do Kanade i obaviti potrebne korake da bi se dobio posao.


Ovaj dio mi je jako simpatican.. Pa jel ti znas koliko ljudi imaju problema iz Srbije ili Bosne da odu do Austrije, Njemacke.. U ambasadi te malte ne pitaju koliko gaca imas.. koliko puta spavas sa zenom.. i sl gluposti.... a da tako ce da izvale koju iljadu evra da turisticku malo skoknu do Amerike, pa "skoknu" do Kanade, pa mozda tu i nadju posao, a mozda i ne..:D
 
Ja sam dobila vizu brzo, bez mnogo pitanja - zanimalo ih je gde idem i ko ce to da plati.
Roditelji su mi dosli u posetu i dobili su vizu nakon tri pitanja: kod koga idete, koliko se niste videli, gde ona radi.
Imamo kucne prijatelje koji imaju cerku u NY i oni isto dobiju vizu bez problema...
Tako da ne mislim da je tesko dobiti vizu za Ameriku...
A troskovi bi se sveli na avionske karte i smestaj u Kanadi, ako ima nekoga ko bi vas primio na par dana dok ste tu u USA... ali cak i smestaj u hotelu, ima pristojnih hotela za $50/dnevno. Hrana - ima mesta gde moze da se jede za par dolara po obroku... Kanadska turisticka viza se dobije za sat-dva i mislim da je oko $70. Ne mislim da je jeftino, to nikako... ali ima ljudi koji bi da dodju u Kanadu, a nemaju dovoljno bodova bez da imaju obezbedjen posao... pa je ovo neka opcija o kojoj (mozda) vredi razmisljati...
 

Back
Top