Badnje veče

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
... šta me proganja da ovorim (ovu) temu u sitne sate...

Možda zato što u meni trepere osećaji koje ne mogu da objasnim...

I tako je uvek: uvek toliko mnogo emocija na ovaj šesti januar... I ove godine...

Zbog društva koje je bilo na mom rođendanu, zbog toga što su me obasuli toplim željama, kazanim i prećutanim... zato što smo se u ponoć svi seli na pod, u krug i upalili svećice i drug mi svirao na gitari i pevao ''Na Badnje veče'' - jednu od mojih najdražih pesama... i tako smo ostali do skoro... a možda zato što me je kvasila ledena kiša, a ja bila bosa...

... ne, ne znam šta mi je...

... kad me umor savlada i zaspim, znam da ću drhtati, kao i sad...

... i znam da ću sutra (tj. za neki sat) želeti da me neko ošamari, da bih mogla da se zaplačem... i isplačem...

... ali jedan čovek mi kaže da je nekad potrebno da te neko pomiluje da bi suze krenule...

... a uveče ćemo biti svi na okupu, moja porodica... i mnoge... i ja ću da se setim kako su mnoge porodice nesrećne i to će malo da pomuti moj porodični spokoj... ali ne umem drugačije... ili ne želim...

A kakva osećanja u vama budi ovaj praznik? Kako ga provodite? Imate li asocijacije pri njegovom pomenu?
 
oh.. tako dugo nisam bila prva na temi....

ja sam zapravo i zaboravila da je to ovih dana.... danas?
nemam pojma.... ne slavim.... kada sam bila mala slavili smo sve zhivo... i jedan i drugi bozhic i nove godine i kojeshta neshto....
al meni je sve to bzvz.... mislim... ono kad si dete pa ti je i zanimljivo.... ono kao chekamo bozhicj pa tu neshto prosipamo..
qqruz i leshnike.. ne pardon orahe.... i seno... i ona grana shto se unosi u qcju pa se posle valjda pali... mi smo to bacali na neq smokvu u komshijskom dvorishtu..
ne secjam se sad zashto.... ima tu kao neki razlog....
valjda sad.. shto sam sama.... pa je i bzvz... kao ja tu idem i sama sa sobom bajam i pravim nered koji me posle iritira.....
 
... šta me proganja da ovorim (ovu) temu u sitne sate...

Možda zato što u meni trepere osećaji koje ne mogu da objasnim...

I tako je uvek: uvek toliko mnogo emocija na ovaj šesti januar... I ove godine...

Zbog društva koje je bilo na mom rođendanu, zbog toga što su me obasuli toplim željama, kazanim i prećutanim... zato što smo se u ponoć svi seli na pod, u krug i upalili svećice i drug mi svirao na gitari i pevao ''Na Badnje veče'' - jednu od mojih najdražih pesama... i tako smo ostali do skoro... a možda zato što me je kvasila ledena kiša, a ja bila bosa...

... ne, ne znam šta mi je...

... kad me umor savlada i zaspim, znam da ću drhtati, kao i sad...

... i znam da ću sutra (tj. za neki sat) želeti da me neko ošamari, da bih mogla da se zaplačem... i isplačem...

... ali jedan čovek mi kaže da je nekad potrebno da te neko pomiluje da bi suze krenule...

... a uveče ćemo biti svi na okupu, moja porodica... i mnoge... i ja ću da se setim kako su mnoge porodice nesrećne i to će malo da pomuti moj porodični spokoj... ali ne umem drugačije... ili ne želim...

A kakva osećanja u vama budi ovaj praznik? Kako ga provodite? Imate li asocijacije pri njegovom pomenu?

Srećan ti Badnji dan i rođendan. To je veče u krugu onih koje najviše voliš, svoje porodice, a onda u crkvu.
Mir Božiji! Hristos se rodi! Vaistinu!
 
Secam se kad su se u mom komsiluku pre nekoliko godina takmicili ko ce veci badnjak da isece i da donese kuci, pa je moj tata isekao najveci :D Veci nego Acov tata.

Veceras cu da stavim grane od badnjeka, grancice, na sto kad budemo vecerali a to do sad nismo stavljali, to ce biti nesto novo za ovo badnje vece.

A novo je i to sto ove godine nisam pravila generalno raspremanje i ciscenje kuce jer dolazi Bozic, opusteno.
 
pojma nemam zbog cega ali volim badnje vece,tada se cela familija koja je ogromna skupi kod moje prabake,jede se super posna hrana kuva se vruca rakija i vino....mada nisam uopste taj tip i cak sta vise nerviraju me ta familijarna okupljanja za takve praznika,badne vece nekako volim,izazove mi stvarno lepa osecanja,lepo raspolozenje...a zbog glupog leda ove godine prvi put u svom zivotu necu biti sa njima tamo:(
 
Srećan ti Badnji dan i rođendan. To je veče u krugu onih koje najviše voliš, svoje porodice, a onda u crkvu.
Mir Božiji! Hristos se rodi! Vaistinu!

Hvala ti puno, mlada damo. :)
Rođendan mi bejaše juče, a sad, još utisaka nesređenih od toga slavlja, ulazim u jedno intimnije, tradicionalnije...

Jesi li nekad pomislila da je lepo - jednom u godini, u toj jednoj večeri, otprilike u isto vreme, mnoge porodice u Srbiji se okupe...? I retko preko godine bude tako, uvek negde jurcamo...
Nekad, kad sam bila mlađa, znala sam da sednem pored prozora i da brojim koliko automobila prođu auto-putem... I uvek bih se pitala - ko su ti ljudi i zbog čega te večeri putuju... i kuda...

Provedi lepo ovo veče, Taisa... I srećan i tebi i tvojoj porodici Božić...
 
A kakva osećanja u vama budi ovaj praznik? Kako ga provodite? Imate li asocijacije pri njegovom pomenu?

Sve se uklapa, barem u ovom našem podneblju, mraz napolju, vatrica pucketa (odnosno radijatori greju),
mirišu pomorandže, porodica na okupu... Sve je nekako tiho, svečano i radosno.
 
030xh4.jpg


slbadnjevece06bpk7.jpg
 
Hvala ti puno, mlada damo. :)
Rođendan mi bejaše juče, a sad, još utisaka nesređenih od toga slavlja, ulazim u jedno intimnije, tradicionalnije...

Jesi li nekad pomislila da je lepo - jednom u godini, u toj jednoj večeri, otprilike u isto vreme, mnoge porodice u Srbiji se okupe...? I retko preko godine bude tako, uvek negde jurcamo...
Nekad, kad sam bila mlađa, znala sam da sednem pored prozora i da brojim koliko automobila prođu auto-putem... I uvek bih se pitala - ko su ti ljudi i zbog čega te večeri putuju... i kuda...

Provedi lepo ovo veče, Taisa... I srećan i tebi i tvojoj porodici Božić...

Hvala ti Sokolice, želim i ja tebi i svima koje voliš sve najbolje od Boga. :D
 
Imam dosta godina i ne znam sta je Badnje vece u nasoj kuci.Kada sam bila mala o tome mi roditelji nisu nista govorili, od demokratskih promena nisam mogla da naucim da budem pomodarka i slavim Slavu, Badnje vece, Bozic, srpsku novu godinu.Sada sam sama i ne mogu da kazem da se radujem praznicima, jer sva radost ima smisla kada je puna kuca. Moja je prazna. Ne volim praznike. Nikakve
 
Hmm...badnje vece..;)
Koliko lepih badnjih veceri sam dosad dozivela..culnih,tihih i skromnih...
Moja porodica,mnostvo kuvanog vina,vatra,seca bagrema,sneg,...hmmm ma mnostvo skroz subjektivnih osecanja...
I naravno,Djoletova pesma"...ne,nije svako vece badnje,al ovo danas sasvim slucajno-badnje je..."
 
... šta me proganja da ovorim (ovu) temu u sitne sate...

Možda zato što u meni trepere osećaji koje ne mogu da objasnim...

I tako je uvek: uvek toliko mnogo emocija na ovaj šesti januar... I ove godine...

Zbog društva koje je bilo na mom rođendanu, zbog toga što su me obasuli toplim željama, kazanim i prećutanim... zato što smo se u ponoć svi seli na pod, u krug i upalili svećice i drug mi svirao na gitari i pevao ''Na Badnje veče'' - jednu od mojih najdražih pesama... i tako smo ostali do skoro... a možda zato što me je kvasila ledena kiša, a ja bila bosa...

... ne, ne znam šta mi je...

... kad me umor savlada i zaspim, znam da ću drhtati, kao i sad...

... i znam da ću sutra (tj. za neki sat) želeti da me neko ošamari, da bih mogla da se zaplačem... i isplačem...

... ali jedan čovek mi kaže da je nekad potrebno da te neko pomiluje da bi suze krenule...

... a uveče ćemo biti svi na okupu, moja porodica... i mnoge... i ja ću da se setim kako su mnoge porodice nesrećne i to će malo da pomuti moj porodični spokoj... ali ne umem drugačije... ili ne želim...

A kakva osećanja u vama budi ovaj praznik? Kako ga provodite? Imate li asocijacije pri njegovom pomenu?


Sretjan ti rodjendan i sretjno ti Badnje veche!
Nazhalost, ove godine, po prvi put, Bozhitj netju provesti sa mojima.. :(
 
Imam dosta godina i ne znam sta je Badnje vece u nasoj kuci.Kada sam bila mala o tome mi roditelji nisu nista govorili, od demokratskih promena nisam mogla da naucim da budem pomodarka i slavim Slavu, Badnje vece, Bozic, srpsku novu godinu.Sada sam sama i ne mogu da kazem da se radujem praznicima, jer sva radost ima smisla kada je puna kuca. Moja je prazna. Ne volim praznike. Nikakve

Najtužnije je biti sam za praznik... :cry:
Potrudi se da za sledeće Badnje veče i Božić budeš sa nekim, mislim sa nekim s kim ćeš da deliš dobro i zlo, i sve
će doći na svoje mesto...:wink:
 
Kod nas uvek bude lepo na Badnje vece i Bozic....
Na Badnji dan se ruca i potom idemo u crkvu,posle ide odmor i uvece palimo mi Badnjak kod kuce....S tim sto je sada moj pas poludeo i lajao k'o da ga kolju na vatru.....Prosle god nije bio takav....Posle toga se vracamo u kucu i onda mama i baba propu slamu oko stola i bacaju neke slatkise....
Sad smo brat i ja veci i nije nam vise to zanimljivo toliko,ali da nije toga,ne bi bilo isto!
Cudno se osecam na Badnje vece,bas cudno,i na Bozic...a onda krece euforija i trka oko pripremanja slave(9.01.)
 
Sretjan ti rodjendan i sretjno ti Badnje veche!
Nazhalost, ove godine, po prvi put, Bozhitj netju provesti sa mojima.. :(

Hvala ti, devojčice olujna :)...
Iako nećeš biti sa tvojima, sigurna sam da zajedničke međusobne misli i toplina nadvladavaju fizičku razdaljinu... i prostor i vreme...
Želim ti puno Ljubavi, koja je iznad svega... Ljubav za dan, za san, za ljude, ptice, rad,...
Svekolika...

A ja sam, nakon suza, najpre se za večerom smejala pričama mog dede dok mi nije pripalo muka :lol:, a sada već sat vremena se glupiram za mamu i sestru - igram uz svirku orkestra Gorana Bregovića koju prenose na nekoj televiziji... a okačila sam na sebe sve što su mi od odevnih stvari kupili za rođendan... :)
Sad trenutno odmaram, a posle nastavljam... kamera će, uostalom, sve da zabeleži... :)

I šta još reći... osim stihova koji mi za danas izgledaju najprikladnije i koje volim...:

''... i u nedelju kad se pomoliš
otvori prozore i reci samo: Laku noć...''
 

Back
Top