Epigenetika i psihologija

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Epigenetika je nauka ili proces kojim je nazvan princip da se znanje, iskustva, doživljeno prenosi genima na potomstvo, bilo kao aktivni , bilo kao uspavani geni.

Svako trovanje, svaki stres, akcija , znanje, ugradjuje se do trenutka stvaranja polne ćelije, a hemijske i fizičke promene se ugradjuju i kroz krv i senzore bebe u stomaku, kao prenatalno iskustvo i osećaji....

Odavno sam bio pobornik ovakvih zastupanja , zbog intuitivnog osećanja u pogledu talenta, tempiranja otvaranja i ponašanja potomaka , koji kao da imaju ugradjene šeme kad da se transformišu, sazru i kako ponašaju u kom periodu svog života, ali isključivo su opremljeni znanjem do trenutka stvaranja spermatozoida kojim je začet potomak....

Ona narodna teza da otac daje pamet, a majka zdravlje , malo postaju odredjeniji ovom naukom , jer se jajne ćelije formiraju prilično rano, dok se spermatozoidi formiraju takoreći u zadnjem trenutku....
Ponašanje žene u toku života donosi pravilnost i dostupnost svih zdravih i potrebnih sastojaka i naravno netrovanja , kao i u toku trudnoće, kad pravilno zdravstveno okruženje (iz ugla fetusa) ima vrlo veliki značaj i kroz hranu i kroz nivo hormona i nivo stresa.....

-------------------------------------------------------------------
Psihologija onda dobija jednu novu dimenziju , jer ljudi dobijaju prenatalna uputstva, te i taj deo ulazi u psihologiku i karakter osobe....
A sa druge strane samoodbrana dobija veću dubinu jer sad je to odbrana potomstva i normalnog psihološkog života potomaka, da ne osete fobije i psihoze svojih predaka kao tempirano cvetanje u odredjenom periodu svog života....

-------------------------------------
Onda se jasno tumačenje reinkarnacije odjednom pretvara u jednostavno tempiranje kao posledica proživljavanje tokova oca i dede....

P.S. Inače odavno sam razmišljao kako dokazati dogmatskim naučnim krugovima , a da ne otpišu dokaz kao samu slučajnost....I setiše se dvojica da prate šokove i glad.I otkriše da šećerna bolest , kao posledica loše ishrane i gladi , nastupa ako je baba bila gladna do 6-8 godine, a deda do trenutka pravljenja sina, jer glad je najbolji uzrok za nastajanje šećerne bolesti.....

Dakle , hoće li ovo novo otkriće smanjiti sebičnost ljudi i povećati dobrotu i toleranciju ili će stvoriti jače tenzije ka onima koji , kao bogati uništavaju zdravlje svojih zaposlenih , radi lagodnog života i eksploatacije.....?
 
Hm, ono sto se prenese genetski od roditelja na decu, rekao bih da su uvek neke pozitivne osobine,
i razlicite talente i osobine. Al traume koje majka dozivi tokom tih devet meseci imaju veliki uticaj na
kasnije rodjeno dete, jer samim tim ako je majka povredjena i dete je povredjeno.
Postoji nauka koja to vrlo precizno definise i objasnjava, kakav ima uticaj trauma na bice, i na
nerodjeno dete, i kako se to moze kasnije izleciti. Tehnike su doduse slozene, i treba znati sa tim
raditi, ali je vazno da sto posto je moguce izleciti svaku traumu.
 
text je sjajan
jednom sam ovlas negde cuo da indusi znaju za ovo i paze kako zacinju dete - koje doba dana, koje stanje organizma i sl... takodje tvrde da se 7 generacija unazad nastanilo u nama, a da cemo se mi protegnuti na 7 narednih generacija.
ali sve je to, kao sto rekoh ovlas, ako je neko cuo nesto konkretnije nek dopuni
 
Predlazem ti da pijan i pod uticajem droga pravis dete, pa ces videti tendencije ka shizofreniji i drugim degenerativnim promenama na detetu, bez obzira sto ce kasnije majka biti potpuno trezna i bez droga, bas kao i u trenutku nastanka bebe....

Toliko o kaznama i da li su sve bozije.....
 
Znam bre patak. Malo sam se našalio. U pravu si za većinu toga, ali ima i nešto na šta mi nikada ne možemo da utičemo ma koliko se trudili. Možeš da začneš trezan i produhovljen dete u Sikstinskoj kapeli ispod Mikelanđelovog svoda, ko ti garantuje da neće da se drogira i sluša rejv 24 sata. A opet može neki priprosti seljak kao i njegova žena mu da dobiju genija. Ima mngo nepoznatih odrednica u tome. Nije sve u DNK i epigenetici.
 
Da iskarikiram:
Populacija koja odrasta u gradu (zracenje, smog, stres, losa hrana, puno informacija...) ce za nekoliko generacija biti i fizicki i emotivno razlicita od "varvara" koji odrastaju van zidina Rima? (Beograda, N.Y-a, Beijing-a...)
To je stara Darwinova ideja opisana u "poreklu vrsta". Opisuje genetske razlike izmedju eskima i pigmeja.
 
Ima prednosti u zracenju...
Recimo australija je zemlja sa najvise novih vrsta, a interesantno je i da tamo ima najvise vrsta koje imaju otrov protiv koga ne postoji protiv otrov....
Dakle , raznolikost je osnovno oruzje, koje uz selekciju i zahteve sredine dovodi do savrsenijeg i boljeg organizma...

Evolucija danas dovodi coveka do mentalno ljigavog, zlog, destruktivnog (ovo je najubitacnije za coveka ka vrstu) pojedinca.
 
Da, ova tema je potpuno ozbiljna i mislim da ce se u buducnosti dokaazati kao tacna. Jer je normalno da su svi nasi strahovi , dogadjaji i emocije sacuvani u nasim genima. Danas se i dokazuje to da voda pamti a zasto ne bi geni pamtili, jel tako? Malo me ova tema podseca na teoriju o kolektivno nesvesnom, mozda se i misli na isto ali je promenjen pojam?!
 
.....

Dakle , hoće li ovo novo otkriće smanjiti sebičnost ljudi i povećati dobrotu i toleranciju ili će stvoriti jače tenzije ka onima koji , kao bogati uništavaju zdravlje svojih zaposlenih , radi lagodnog života i eksploatacije.....?

Nece i nece!
Mislim da su tako stvari oduvek i funkcionisale, nikada nije ni bilo drugacije. I dalje je na snazi (a i bice i ubuduce) prirodna selekcija. Slabiji ili nemaju potomstvo ili im je potomstvo slabo, jaci ga imaju i mnogo je jace i sposobnije za borbu od prethodnih. A kad se napravi velika razlika izmedju velikog broja slabih i malog broja jakih onda imamo krize, ratove, epidemije, glad......koji najvise pogadjaju slabe ali se smanjenjem njihovog broja to direktno odrazava i na one jake koji su ih koristili. Te korenite promene posle katastrofa samo su pocetak novog ciklusa u kojem ce se stvari odvijati (u osnovi) na istovetan nacin. Pozitivan pomak svih tih ciklusa ljudske istorije jeste napredak nauke (svake nauke, i prirodne i drustvene) sto za posledicu ima kvalitetnije uslove za zivot svakog pojedinca, i slabog i jakog (u odnosu na raniji period respektivno).
Pa zar nismo svedoci, ovih dana, da nam se nude promene ? :mrgreen:

Dakle, mislim da ce ta nova saznanja nauke (epigenetika) samo objasniti neke stvari koje do sada nisu bile poznate ali nece promeniti odnose koji vladaju isto kao sto je neko otkrio atomsku energiju pa je ista upotrebljena protiv coveka.
 
Ali ne možeš očekivati od čoveka koji je bitanga , navikao na svoje puteve i da sklanja sve sa tog puta, da kad čuje da mu nerviranje koje mu drugi čine donosi bolest ne samo njemu , već i njegovoj deci strah, da mirno sebe smiruje....

Ova spoznaja, a malo je smešno to što si rekao da spoznaja čoveka ne menja, uz kombinaciju da se novčano bogatstvo nasledjuje takodje, donosi tendenciju ka klanovskim odnosima....

Jaki i težnja ka moći je ono što je osnova mnogih razmišljanja, a stoji i kod dragona kao osnova.
U borbi za moć , uvek se dešava da manje kvalitetni ljudi koriste više prljavih sredstava , jer to je jedini način da se dosegne moć, ali je takodje poznato da nekvalitetniji ljudi teže da dovedu do sloma svakog sistema koji favorizuje one kvalitetnije....
Bez obzira na to šta "kvalitet" označava, nekad i sad , za nekoga je to novac.
 
Ali ne možeš očekivati od čoveka koji je bitanga , navikao na svoje puteve i da sklanja sve sa tog puta, da kad čuje da mu nerviranje koje mu drugi čine donosi bolest ne samo njemu , već i njegovoj deci strah, da mirno sebe smiruje....

Ova spoznaja, a malo je smešno to što si rekao da spoznaja čoveka ne menja, uz kombinaciju da se novčano bogatstvo nasledjuje takodje, donosi tendenciju ka klanovskim odnosima....

Jaki i težnja ka moći je ono što je osnova mnogih razmišljanja, a stoji i kod dragona kao osnova.
U borbi za moć , uvek se dešava da manje kvalitetni ljudi koriste više prljavih sredstava , jer to je jedini način da se dosegne moć, ali je takodje poznato da nekvalitetniji ljudi teže da dovedu do sloma svakog sistema koji favorizuje one kvalitetnije....
Bez obzira na to šta "kvalitet" označava, nekad i sad , za nekoga je to novac.

Da, i ja mislim da se ja tako ponasam. Ali ne mislim da sam neko ko bi ugrozavao nekog ko mene ne ugrozava. Ja ne bih "bacio atomsku bombu" ali imam potrebu da posedujem sposobnost da to uradim.
 
Pojavilo se mnogo novih sindroma i bolesti ciji su uzroci iskljucivo epigenetski .....

Najznacajnije je to sto se vantelesne oplodnje tretiraju kao generatori tri razlicita sindroma i bolesti , jer verovali ili ne, i jajasce i spermatozoid znaju da su bili van tela.....
Drugacije paljenje genskih prekidaca i razvitak bebe dovodio je do 5x , a kod nekih bolesti i sindroma do 3x cesce pojave bolesti , sto u totalu daje skoro 20x vecu sansu za dobijanje nekog sindroma ili bolesti....

Ono sto je katastrofalna posledica ili dokaz epigenetike je to sto se dete sa sindromom ili sa drugacijim paljenjem gena , a ipak bez sindroma , i u sledecoj generaciji imaju isti , nenormalan sled paljenja gena.....tako je pamcenje da su i jajasce i spermatozoid bili van tela kad su se spojili ostalo upamceno tokom sledecih generacija .......

Pri ovome je vazno znati da je uticaj muskarca znacajan za prenosenje znanja , nacina istrazivanja okoline i jos nekih osobina koje bi mogli da nazovemo muske (sto ce biti izuzetno mrsko danasnjem politicko korektnim osobama i feministima) , dok zena do samog porodjaja prenosi zdravstvene informacije.....ukljucujuci i glad....u pojedinim trenucima....

Da banalizujem , ako je trudnica gladna , beba to zapamti u svom genotipu.
Ako je otac ucio i puno citao fiziku do trenutka spermogeneze tog spermatozoida , onda ce beba imati podsvesno ugradjeno znanje iz fizike, doduse u vrlo dubokom sloju....

Za feministe i politicki korektne osobe , objasnjenje zasto majka ne daje inteligenciju i znanje u vecoj meri plodu.....
Zato sto se jajasca predformiraju u vrlo ranom periodu zivota zenske osobe....i tada utice normalno na dnk materijal jajasca.....
Deo , ali vrlo mali deo i to uglavnom sokantni osecaji se prenose tokom trudnoce, ali to se vec prihvata kao dejstvo koje nije epigenetsko vec fenotipska promena....sto ispada da delimicno i gro jeste fenotip, ali malim delom i epigenetsko....
 
Deca pijanica možda zaista češće oboljevaju od šizofrenije. Ali, pitam se da li je to zbog toga što je otac bio pijan u trenutku kada se diferencirao upravo taj spermatoozoid, ili je pre zbog toga što je dete odraslo u bolesnoj, nesrećnoj sredini punoj nasilja.
 
Ljubav se ne vidi, ali postoji. I nije u telu:!:
Psiha nije u telu, i ne vidi se, ali postoji.
Zasto bi pored toliko psihosomatike (nenormalne (eritrem) normalne (erekcija)) poverovali da je u toku razvoja telo nesto sto odredjuje razvoj psihe, kad je po svoj prilici to jedan lanac nadopunjavanja u kome psiha i telo intereaguju jedno s drugim i prave nesto sto se zove covek.
Mi nismo samo meso.

Covek koji kaze da je ljubav fenomen nervnih celija i neka opsena prirode da bi stvorili potomstvo ili odrzali egzistenciju nema pravo da prica o "dobroti, saosecanju, voljenju bliznjega i daljnjega i miru u svetu" i drugo, sem ako kaze uz to i "ja to zelim da sve bude dobro i da su ljudi sirokog srca samo radi moje koristi" jer bi tad bar bio iskrena budala.

M N O G O J E M A NJ E Somato-psihickih fenomena (DANAS, bez obzira jeli to normalno) N E G O Psiho-somatskih. Zasto onda verovati u gene, a ne verovati u to da je "licenje duse deteta na roditeljevu dusu" bolest koju Freud opisuje sa Super-egom i drugim... tj da deca to namerno rade.
 
Poslednja izmena:
Deca pijanica možda zaista češće oboljevaju od šizofrenije. Ali, pitam se da li je to zbog toga što je otac bio pijan u trenutku kada se diferencirao upravo taj spermatoozoid, ili je pre zbog toga što je dete odraslo u bolesnoj, nesrećnoj sredini punoj nasilja.

To je provereno , bas na slucajevima gde je snosaj bio izgred pijancenja koje nije hronicno i nije se desavalo u agresivnim porodicama.....
Osim shizofrenije, koja je vise posledica autistickog ponasanja takvog deteta i nepoznavanja svoje podsvesti i svesti, vecina dece koja su bas u ovoj grupi incidentog pijanstva koje je dovelo do zaceca su bas vrlo pasivna .......jer nije bilo agresivnosti u porodici ali je bilo manje inicijative samog deteta....

Jos je gora situacija kod pusenja ili droge....
Kod droge su prisutne razne dementne bolesti i sindromi , vrlo ozbiljni , a kod pusenja alergogene tendencije deteta kao i astma.....mada nije drastivno , primeceno je i povecanje kancerogenog efekta na plod i dete (tacnije sklonost kancerima, kancerofilnog kako bi filozofi rekli)
 
Odavno sam bio pobornik ovakvih zastupanja , zbog intuitivnog osećanja u pogledu talenta, tempiranja otvaranja i ponašanja potomaka , koji kao da imaju ugradjene šeme kad da se transformišu, sazru i kako ponašaju u kom periodu svog života, ali isključivo su opremljeni znanjem do trenutka stvaranja spermatozoida kojim je začet potomak....
Али је исто тако примећено да се таленат не наслеђује. Веома мали број славних уметника имао је потомство за које смо уопште чули. Рецимо, од Гетеа је прошло "7 генерација" и није се родио чак ни осредњи песник, а камоли славан. Гетеов син је очино наследио памет на мајку :mrgreen: (просту жену).

Син Томаса Мана јесте био писац, али колико вас је чуло за њега?

У ствари, кад размислим, једино се у породици Бах музички таленат наслеђивао неколико генерација, и у породици Штраус -- две генерације.

Све остало су били генијални појединци: Толстој, Чајковски, Стендал, Равел, Верди, Паганини, Зола, Хегел, Сартр ..........
 
Da li ti se cini , da je tvoj poslednji post malo demagoski.....

Jer talenat i ispoljenje talenta su dve totalno drugacije stvari....

Prvo je bitno kad je dete takvog genijalca pravljeno pre ili posle njegovog truda i prikupljanja znanja.
Drugo je bitno to sto naslednik autoriteta ima ogroman pritisak i psiholoske probleme u vezi svog razvoja i postizanja licnosti, a da ne govorimo o autoritetu koji ce morati da rusi autoritet staroga da bi uspostavio novi , jer tako funkcionise trziste.....

U slucaju velikih genija, se cesto desavalo upravo to , da sukob autoriteta i pritisak i samozivost poznatog roditelja dovede do totalne averzije prema istoj bransi.....
Cak se desavalo da je distanca izmedju oca genijalca bila ogromna prema porodici, koja u stvari i nije bila porodica vec deo imanja.

U tom smislu ja bih opreznije tumacio da li je pamet ono sto je uticalo na mladog getea ili vaspitanje i otpor prema ocu autoritetu....
Smesno mi je radi dokazivanja ili obaranja jedne epigenetike, zanemariti osnove psihologije i sociologije koje treba da svuda racunamo da deluju....To je bas demagoski i u danasnjem trendu, pa zato i imamo teorije da je zdravo sve sto narucilac plati da se dokaze.....

Ne postoji ni sujetni ni finansijski ni ideoloski razlog zbog koga cu ikad iskljuciti sve razlicite teorije i zavisnosti da bi dosao do nekog zakljucka za ili protiv....
 
Jer talenat i ispoljenje talenta su dve totalno drugacije stvari....
Јесу различите, али не баш тако тотално. Велики таленат буквално тера човека (свог "станодавца":D) да га испољи. Што би рекао Хесе: "Та ја нисам хтео ништа друго него да покушам проживети оно што је само од себе хтело да избије из мене. Зашто је то било тако много тешко?"

Гете је добио сина у старијим годинама.

Нису уметници били ништа лошији родитељи од просека. Али не може да се докаже да нечији таленат није избио јер му тата Молијер није био добар родитељ. Рецимо породична (родитељска) ситуација Едгара Алана Поа била је просто језива, али таленат је избио. Има много више оваквих примера међу уметницима. Сети се Достојевског чији је отац био такво ђубре да су га убили сопствени сељаци. Познато је какве је трауме имао Достојевски у погледу оца. Али то га није спречило да постане оно што је постао.
 
Po meni talenat i ispoljenje talenta su ogromne razlicitosti....kao nebo i zemlja...
I ne postoji to da talenat prosto tera coveka da se posveti svom talentu , to je idealizacija i totalno netacno .
Drugo je interesovanje i decacka ljubav ili nesto tako , sto jasno moze da se kreira iz decackog doma , ali i van , ili da se ugusi bas u tom decackom domu....I ocigledno nema bas mnogo veze sa talentom...
 
.
I ne postoji to da talenat prosto tera coveka da se posveti svom talentu , to je idealizacija i totalno netacno .
Да ти право кажем, колико сам ја читала исповести самих уметника, таленат их понекад у тој мери узме под своје, да су као опседнути. Као да нису у овој свакидашњој димензији: нешто их гони да пишу, сликају, компонују .... Онда се врате у обичну, свакодневну свест и буду исти као и сви ми остали.

Зато су стари Грци таленат (дар) и надахнуће приписивали боговима, или бар музама.
 
Genima se uglavno prenose fizicki izgled i zdravlje. Psihicke sposobnosti se stecu tokom zivota i zavise od toga kakav pogled na svet ima licnost.
Talent ne postoji uopste, jednostavno ako se covek bavi necim dovoljno dugo, on postane profesionalan u tome. Ukoliko covek ima vecu zelju da bude uspesan, to ce i biti.
Talent, kao na primer pevacki glas je cista slucajnost fizickog porekla. Za slikarstvo je potrebna spretna ruka, sto je takodje fizicka sposobnost(motoristickog dela mozga). Da ne pricam o lepoti i t.d.
 
Da, ova tema je potpuno ozbiljna i mislim da ce se u buducnosti dokaazati kao tacna. Jer je normalno da su svi nasi strahovi , dogadjaji i emocije sacuvani u nasim genima. Danas se i dokazuje to da voda pamti a zasto ne bi geni pamtili, jel tako? Malo me ova tema podseca na teoriju o kolektivno nesvesnom, mozda se i misli na isto ali je promenjen pojam?!

O pamcenju vode se u Rusiji i Japanu vec poprilicno dugo bave. Evo slika kristala vode u razlicitom psihickom okruzenju


[img=https://img145.imageshack.us/img145/3736/vodach6.th.png]
 

Back
Top