Kako da ubedim roditelje da uzmemo psa?

Ako nisi svesna da obavezu mozes preuzeti na sebe,nemoj ni uzimati psa!!!!!!!

Cim se ti jos premisljas znaci da nisi toliko odgovorna da preuzmes brigu o necijem zivotu.

hvala micaigoxy!
ja se premisljam iz cistog straha, posto znam dosta ljudi koji su uzeli psa, pa vidjeli da to i nije tako jednostavno, a onda bi taj pas (i to rasan!) isao od ruke do ruke, mjenjao i po 3-4 vlasnika, a na kraju zavrsio na nekom selu bogu iza nogu, gdje bi dobijao po koru leba i od kvalitetnog psa bi nastala prava nervoza dzukela....:(
Do 50e mjesecno mi svakako odg!!:D

po malo je moj strah vezan i za to sto sam do sad imala 2zeca koja smo morali da damo jer smo se selili u podstanare, a oni nisu dozvoljavali zivotinje, 1papagaj mi je odletio jer sam ostavila otvoren kavez dok sam ga kupala, ne sjecam se kako je drugi izleceo iz kaveza, al on se vratio, hrcak je pobjego, tj pregrizo resetke i smugnuo, nikad ga nisam nasla, e kad sam bila mala psa mi je udarilo auto, i to komsija!:shock: 2vodene kornjace su umrle..al poslije 2god, ribice takodje al i one su dugo zivjele, 1kopnena kornjaca se bacila s balkona..i tako...trenutno imam 2kopnene kornjace.....kod mene sve zivotinje umiru:shock::shock: ovo nije normalno!!!!:cry:
a stvarno nisam uvijek ja bila kriva....:roll:

a sad ozbiljno....ja i namjeravam da uzmem neku manju vrstu, vjerovatno kucnog psa, tako hrana, veterinar, vrijeme, higijena, ciscenje,prostor nisu problem...postoji li jos nesto o cemu trebam da brinem??:|
 
Sama činjenica da odgovorno pristupaš razmatranju problema ti ide u prilog. A sad da ti lepo nešto kažem tj. napišem:šumska kornjača je zakonom zaštićena vrsta i njeno držanje kao kućnog ljubimca je zakonom zabranjeno. Vilus je u pravu, ako nisi sigurna da si spremna, možda je bolje da sačekaš da ta odluka sazri pa da tek onda nabaviš psa. Ono na slici liči na jazavičara, oni su nešto skuplji od recimo zlatnih retrivera. I to što neko reše da manji psi manje jedu, tačno ali njima je preko potreba exxxtra kvalitetna hrana. Primera radi, moj pas je mešanac pekinezera i jede Royal Canin Mini Adult (nisam uspela nigde da mu nadjem Senior) koji košta nešto preko 5 evra po kg (otprilike koliko i kg junećeg buta?!?) i tek otkako smo prešli na tu vrstu hrane, njegova dlaka lepo izgleda i povratila mu se ona mladalačka živost (ima 13 godina). Ne znam koliko je sama hrana teška ali on jede otprilike 100ml dnevno + još ponešto. Možda 2-3 kg mesečno, nisam sigurna. Inače, baš sam juče razgovarala sa sestrom od strica čija je kokerka uginula pre nekih godinu dana i koja kaže da više nikad neće da nabavlja psa, bar dok se ne presele u kuću sa dvorištem, jer se seća kolika je obaveza bila šetanje Nine i koliko se jadna kuja teško navikla da može da izadje u dvorište kad god hoće kad su se obe sestre udale i stric i strina preselili iz stana na drugom spratu u prizemnu kuću sa velikim ogradjenim dvorištem. Moj pas, s druge strane, živi i dalje u stanu sa mojim roditeljima ali kad dodje kod mene u dvorište, neće u njemu ni da piški, ni da kaki, moram svakako da ga izvedem u šetnju.

Eto, ja sam se malo raspisala, ali sve u cilju da ti pomognem u donošenju odluke. Nadam se da te nisam još gore zbunila i šta god da odlučiš, uz tebe smo i držimo ti palčeve.
 
Zavisi šta ti hoćeš od psa, koliko si spreman da brineš o njemu, koliko su ukućani voljni da ti pomognu i sa koliko novca raspolažete sad u startu i kasnije, jer je sama kupovina psa još i najmanja stavka. Pogledaj malo po FCI grupama, veliki broj rasa ima svoje teme ovde, na podforumu. Ako hoćeš nekog manjeg psa koji ne izgleda "pederski", razmisli o patuljastom šnauceru, patuljastom pinču ili francuskom buldogu. (Mada ja lično, kad bih se samo ja pitala, nikad niojednoj rasi sem možda labradora ne bih razmišljala-na prvom i još 1 000 000 mesta su mi mešanci.)
 
Pas coveku pruza zadovoljstvo vise od 10 godina,a za psom se riba samo nekoliko meseci!!!!!!!!!
Onaj ko to ne moze ili nece ne treba ni da ima psa! Ako te mrzi da za psom pokupis kaku ili sta vec znaci da ne volis dovoljno pse da bi se zrtvovao zbog njega.

Ako neko zeli psa,a pri samoj pomisli da ce pas vrsiti nuzdu u kuci pocne da se dvoumi neka ga jednostavno ni ne uzima.
Pa za bilo kojom zivotinjom u kuci mora da se cisti,psi su jos i najlaksi,jer sa njima preguras sve to u prvih par meseci i posle si miran,a za macama i glodarima moras stalno da cistis ceo njihov zivot.

Vilus, ovo nije tačno, mace su izuzetno čiste
 
Ehhh,ja sam swoje ubedjiwala od swoje 6 godine da mi uzmu psa..ali bili su mi odgowori ''Ne moze pas u stanu!'' ,ko ced a se brine o njemu kad ti nisi u shkoli..i swakakwe takwe gluposti :D ...ali ewo za 14 rodjendan sam werowali ili ne OD NJIH dobila shtene dalmatinca...znachi kad sam ga widela sa mojim roditeljima nisam mogla da werujem,mislila sam da je to san...grizla sam ruke da prowerim dal je san! Ali nije bio! ...tako da budi strpljiwa...swe e doci na red ;) ...reci mu owako: na foru,da ga uzmete na 1-2 nedelje da widite kako se ponasha,poshto odprilike toliko psu treba da se nauchi da ne obawlja swoje potrebe u stanu a napolju! =))) srecno! ZNACHI SAMO BUDI STRPLJIVA! ;)
 
Lepo ih zamoli, razumece te sigurno. objasni im da ces biti odgovoran u izvrsavanju obaveza prema njemu, i da ce najvece breme pasti na tebe. Najvaznije, objasni im koliko volis zivotinje.

Moji su mi ga zato i uzeli! Poshto stwarno znaju da ih obozawam!!!
Poshto uwek kad ja neku lutalicu macu ili kucu nadjem ja je uwek dowedem kuci da je nahranim,ili joj odmesem hranu! Plus treniram jahanje..i celo wreme skoro swaki dan sam na hipodromu...i tamo sam sa konjicima,kucama,macama...i tako i onda posle dugih 8 godina su reshili da mi uzmu psa!:heart:
 
pudlica je najbolji pas za stan ja mislim... citala sam da se oni jedino ne linjaju. (posto ja najvise brinem o dlakama)
a za sve ostalo, ubediti roditelje da se pas uzme za stan je jako tesko ali ne i nemoguce!
kod svih pasa je isto, briga o njima, odrzavanje... sve je to isto.. ja sam mom tati rekla uzecu psa i to je to! i uzela sam ga. cantrao je nekoliko dana, i nista posle sve super, video da sam odgovorna i sve je bilo lepo!
ali ja zivim u kuci, i pas je napolju u svom boxu... to je bila olaksavajuca okolnost... :D sretno!
 
Evo malo duze pricice, ali spada u temu.
ja imam stariju sestru i mladjeg brata. Od malena je sestra dovlacia macke kuci pa smo imali jednog stalnog macora, posle i macku i macice. Vise ne znam sta je bilo sa tom mackom, bila je kratko kod nas. Ali macora smo imali 7 godina, kada je uginuo sestra je imala 19 godina, ja 14, brat 11. I kukali smo da hocemo psa ali su nam lako zapusili usta argumentom da se ni o macki nismo brinuli a da je pas veca obaveza jer mora da se seta.... A stvarno kada je taj macor dosao kod nas mi smo bas bili klinci i lepo smo svu brigu prepustili mami. Mi smo rekli da bismo bas uzivali u setnji..........
Taj macor je uginuo '96 a u '98 smo dobili psa. I ko ga je doneo u kucu? MOJ TATA koji je najvise bio protiv!!!!!!!!!! Moji obozavaju zivotinje i nisu podneli da naseg sadasnjeg psa glledaju u hodniku na 13. spratu novobeogradske zgrade.
Ovo je najbitniji deo, ko god misli da ce ubediti roditelje da pas ostane ako ga samo dovedu u kucu mora dobro da proceni svoje roditelje i da zna da li stvarno ne vole kucice ili ih je strah od obaveze i ne veruju da ce deca ispuniti sve sto treba. Ako je ovo drugo onda ce omeksati.
Evo i price kako je moj pas dospeo na Novi Beograd. 2 sestre su zivele sa mamom i htele su da imaju psa ali mama nikako nije dala. Jednoj od njih je bio 18. rodjendan i smislile su da ona od decka ove druge dobije na poklon kuce i da onda mama nece imati kud nego da ga zavoli i zadrzi.... Medjutim nisu uspele da joj promene misljenje i tako je jadan pas bio stalno u hodniku. To je poslednji sprat i na tom spratu zive i nasi jako bliski porodicni prijatelji i cesto smo isli kod njih i vidjali kucu. U jednom trenutku su rekli da ce psa dati na neko selo. E moj tata to nije mogao da podnese i dogovorio se sa tom zenom da ga mi uzmemo.
To je za nas bilo poptuno iznenadjenje i uopste nismo mogli da poverujemo da je on doneo psa. Srecom nas je bilo troje, brat i ja jos u skolama i to u razicitim smenama, sestra vec studirala i bilo nam je lako da se organizujemo i uospte nismo osetili tu obavezu. Stavise, svadjali smo ko ce da ga seta jer je tada bas bilo super drustvo u parku...... I sada uzivamo u setnjama, i to jeste obaveza ali meni bas prija i natera te da prosetas i kada inace ne bi izasao iz kuce i mnogo je vec uzivanje nego obaveza. E sada da zivim sama mozda bi mi stvarno bilo previse. Ovako svi po nesto uradimo (cak i roditelji) pa je bas uzivanje
 
Aaaaaaaa, roditelji su mi protiv kupovine staffa, a u pocetku je zvucalo kao i da ce pristati, tj. mama je skoro neutralna, a cale je bas anti-stafford (imao je jedno neprijatno iskustvo u proslosti, zove ih pit bullovi i misli otprilike sve najgore...) + plus mi govori kako necu imati vremena za njega (bilo kog psa posto staforda odbija) zbog treninga, jer treniram kosarku, i to 2x na dan, ali ja sam voljan da se odreknem vremena koje provodim na kompjuteru, a nekad bas umem da zaglavim... Medjutim, on je kao mali imao nemackog ovcara koji je bio veoma inteligentan (cuo sam neke neverovatne price o njemu), tako da hocu njega posle nekog vremena natezanja verovatno bih i dobio, ali nekako mi se bas dopada staford. I on kaze da su troskovi oko psa veliki pa me zanima koliki je mesecni trosak za staforda ili psa otprilike iste velicine? I naravno neka pomoc da ih ubedim, ako je to moguce...
 
Troškovi su individualni i zavise i od samog vlasnika i od samog psa i još mnogo faktora. Sama nabavka psa je još i najmanja stavka, posebno što tu, u NS imaš dobre odgajivače i kvalitetne pse. Imaš revakcinu protiv zaraznih bolesti sa otprilike 3-4 meseca i posle na svakih godinu dana, godišnju vakcinaciju protiv besnila (ove godine je 500 kinti a prema pojedinim izvorima je treba raditi i 2xgodišnje), 3-4 puta godišnje čišćenje od parazita, spoljnih i unutrašnjih, cena u zavisnosti od proizvođača i mase psa, onda ogrlica i povodnik, računaj da će ti toga trebati nekoliko kompleta, kako bude rastao i kako se budu habali od upotrebe, posude za hranu i vodu, hrana (to već zavisi od tvojih mogućnosti, svakako je najjednostavnije kupovati granule koje se opet doziraju prema masi a u zavisnosti od kvaliteta im varira i cena) koja je ujedno i najveća stavka, naročito ako stvarno hoćeš zdravog i lepog psa, troškovi lečenja ako nešto krene naopako (a uvek treba poći i od te opcije, ne znam nijedan slučaj da pas nije bar jednom u životu bio kod veterinara mimo redovne vakcinacije)... Verovatno će vam trebati neka školica poslušnosti u koju ćeš ići zajedno sa psom, da bi naučio kako da ga naučiš da te sluša jer su stafovi prilično tvrdoglavi. (Ne potcenjujem ja tebe, verujem da si kapacitet čim postižeš i školu i dvaput dnevno treninge i sve ostalo ali kažem, terijeri su prilično "na svoju ruku" i treba znati kako s njima.) A koliko ti čega tačno treba stvarno ne mogu da ti odgovorim. Moj pas od 7,5kg (mešanac pekinezera) mesečno pojede oko 1,5kg granila i još ponešto usput i 1kg njegovih granula se hvata (pošto mu sami pravimo kombinaciju od nekoliko kupovnih vrsta) 400 dinara. Pa ti napravi neku proporciju.
 
Dovuci kucu kuci, ja sam tako uvek radila, mada meni su dozvoljavali i bez toga da dovlacim zivotinje. I sami su kupovali (zec, kornjaca, hrcak, jedan rasni pas, papagaji......). Da sam dovukla anakondu i to bi primili :hahaha:. Malo je falilo i divlju zivotinju da uzmemo :eek: onda kada je ZOO vrt davao mladunce na privremeno cuvanje, ali nismo imali sve potrebne uslove z adivlju zivotinjku......ali bi nesto bilo rastureno, recimo kuca :lol:
 
Znam,Milevce,imala sam ja mnogo zivotinja,ukljucujuci i macka. Ali on nije izlazio napolje i sve je obavljao u wc i to je trebalo celog njegovog zivota cistiti,zar ne :per:

Tacno je ovo sto kaze Vilus :aha:. Ono sto nas odrzava pozitivnim i kad je i van peska ukakano, ispovracano po stanu (dlake, klopanje travice) - jeste ljubav prema njima :zaljubljena:.

Svako jutro (i vece) 2-3 x (po smeni :lol:) cistim posudu sa peskom (radnim danima). Povracanje posle klopanja trave je redovna pojava, ne bas svakodnevna, ali kad zaredjaju...:eek: Tu rade gumene rukavice, skupljanje sadrzaja, nosanje kante za djubre sa sobom, pa pranje sundjerom, deterdzentom, vodicom :neutral:.

Svaki cas sam sa metlom i djubravnikom da bih pomela pesak koji su izbacile nakon obavljene nuzde. Pa upotreba dzogera, novina da pokupim ako je nestooo preteklo van nose... Hej, haj pravi raj :lol:. Ima tu zabave oko ciscenja koliko volis :mrgreen:.

Ali ljubav prema njima (i svemu ostalom) je cudoooo :aha: :heart:.
 
Koliko staford pojede granula? Da li on jede jos nesto osim toga, zar jede samo granule? Koliko granule kostaju?

Količina hrane zavisi od njenog kvaliteta, od onoga što je proizvođač napisao na džaku, od toga koliko je pas gladan ili nije gladan... Naravno da jede još nešto osim granula, postoji tema o ishrani, granule sam navela kao najbržu i najjednostavniju varijantu s obzirom da ti ionako imaš dosta obaveza a nemam utisak da bi ostali ukućani baš rado učestvovali u tome. Cena granula zavisi od kvaliteta, od onoga što proizvođač odredi, poreza i ostalih troškova koje prodavac mora da plati i od toga koliko se sam "ugradi" u cenu. Recimo 1kg Meradog yunior granula u pet šopu u kom ja uglavnom kupujem hranu za svog psa košta 250 dinara, 500g Royal Canin mini adult u istom tom pet šopu košta 275, kutija od oko pola kg Friskies hrane za mačke košta oko 160 dinara... Imaš tu i skupljih i jeftinijih varijanti.
 

Back
Top