qi ( chi, ki ) Zhivotna Energija

Imao sam i ja razne knjige o tome, neke koje se placaju, obicno je teze naci pravu informaciju za dzabe. Ali sam shvatio da ne mogu bas mnogo nauciti od toga. Ili nisam sebe pronasao tu (sa tim chi qu gong skljf) Pre svega, citanjem tih knjiga i saznanjem informacija je potrebno mnogo vremena, da ne spominjem priustavanje. Zasta ce meni to ako zelim da zivim normalan zdrav zivot, sa telom od kojeg cu biti ponosan ceo zivot? Da bih nakraju dobio nesto sto ja mislim da se ne isplati. Ne kazem da je energija beskorisna, ali mnoge stvari se takodje mogu uraditi bez tog znanja. I previse su "tajne" ili misticne kada se prica o njima.

Ja se bavim nekom vrstom energije (slicno kao meditacija) mozda nije 'energija' koju ti trazis, ali bez obzira na sve. Samo jedna energija postoji. Da ti dam malo objasnjenje. Verovatno mislis da smo naprimer mi ljudi napravljeni od cvrstog oblika. Kosti, koza, misici itd. Ali to nije tacno. Sve oko nas je energija. Ako uzmes mikroskop i stavis ruku ispod njega, videces masu energije kako vibrira. Moze se reci da smo stvoreni od energije. Energija je svuda oko nas. Da bolje objasnim.

Postoji univerzum, pa galaksija, pa planeta, pa individualac, pa unutar tog tela postoje organski sistem (srce itd) i u tom organskom sistemu postoje celije, pa onda postoje molekuli, pa atomi i unutar atoma je = energija. Sve oko nas jeste energija.

Recimo, odes kod kvantnog fizicara i pitas ga; "Sta je stvorilo svet?"
On ili ona ce ti odgovoriti; "Energija"
Pitas ga "kako",
Kazace ti "Pa lepo, energija je svuda, ne moze se unistiti, ulazi iz jednog oblika u drugi, uvek je bila i uvek ce biti"

Posle toga odes kod... recimo svestenika i pitas ga "Sta je stvorilo svet?" On ce ti reci Bog.
Pitas ga "Kako"
Kazace ti "Pa lepo, Bog je svuda, ne moze se unistiti, ulazi iz jednog oblika u drugi, uvek je bio i uvek ce biti".

Ima tu dosta metafora i objasnjenja, no sad to nije vazno. Uglavnom mnogo knjiga govore da postoje kontrolisanje "energije" i neka 'posebna' misticna hipi iseljujuca energija, ali neke nisu potpuno tacne posto ustvari, sve oko nas je energija. Samo sam to hteo reci.
 
zanimljivo je to shto si napisao, slazhem se oko nekih stvari... masa u sushtini i jeste zgusnuta energija...
u pravu si, pola knjigu su sr*** i nemaju veze sa vezom ali ima tu ipak nechega, da nisam osetio na kad sam radio sa shamanima (da ih tako nazovem, ne znam kako drugachije) ne bih se ni cimao oko toga. no, mene sad zanima kako da kontrolishem taj odredjen vid energije ...

zanima me chime se bavish pa ako ti nije cim malo detaljnije da opishesh to.... :)
 
Ima li iko ko se bavi bilo qigong - om ili tai chi chuan - om ili nekom borilachkom veshtinom da zna neshto o qi energiji ???? :confused:

Recimo da ja ponesto znam.Ali bih morao znati sta ocekujes od chi kunga,kao i motive zbog cega to zelis da treniras,kao i koliko trenutno znas.Postoje razni stilovi,neki su medicinskog karaktera,neki sluze kao sredstvo poboljsanja borbenih sposobnosti unutar neke borilacke vestine.Neki sluze u ostvarivanju religioznih ciljeva unutar Taoizma ili Budizma(sto se tice ovog poslednjeg,religioznog tipa chi kunga, tu ti ne bih mogao ili tacnije receno ne bih zeleo dati
apsolutno nikakav savet osim saveta kako da izbegnes praktikovanje religioznih formi chi kunga i kako da prepoznas da li ti neko podvaljuje takav tip chi kunga pod nekim drugim izgovorom.
 
Mogao bih da te uputim na tereniranje wing chuna u najblizem klubu, jer je cela vestina skrojena za razvoj chi kunga. Svaki blok, tj pokret je vezan za meridijane i kanalisanje chi kunga. Nabavi Ceungovu knjigu Chi Power, gde je objasnjena korelacija izmedju pokreta u prvoj formi sa meridijanima i unutrasnjim organima. Mozes vezbati formu mehanicki i indirektno da utices na kanalisanje chija. Mislim na zdravstveni aspekt. Mozes da radis i yogu i Tai chi chuan ali je put sporiji, rezultat ce biti isti, tj cilj ali su putevi srugaciji. Preporucijem ti i sekcije drvene lutke na tai chi nacin u prazno. Kasnije mozes da radis i prvu formu sa posebnim nacinom disanja i izmenjenim pokretima za usmeravanje i kanalisanje chija u ekstremitete, uskoro cu da objavim snimak te form na youtubu, jer mislim da trenutno niko u zemlji ne zna tu verziju, koja se dosta razlikuje od svega do sada vidjenog. Sto se tice dim maka, mozda je bilo 600 tacaka kada su kinezi bili goli u staroj kina, ali danas kako i sam Ceung kaze svako ko ima koznu jaknu smanjio je broj tacaka samo na glavu. Mada se ameri pale na dim mak pa im on jos uvek prodajeveliki broj tehnika koje su beskorisne ako je covek dobro odeven. Mada najnovija naucna istrazivanja doktora i strucnjaka za borilacke vestine potvrdjuju da se samo 2% povecava snaga udarca uz chi. Ali sto se tice zdravlja svi se slazu da ima koristi.
 
Mogao bih da te uputim na tereniranje wing chuna u najblizem klubu, jer je cela vestina skrojena za razvoj chi kunga. Svaki blok, tj pokret je vezan za meridijane i kanalisanje chi kunga. Nabavi Ceungovu knjigu Chi Power, gde je objasnjena korelacija izmedju pokreta u prvoj formi sa meridijanima i unutrasnjim organima. Mozes vezbati formu mehanicki i indirektno da utices na kanalisanje chija. Mislim na zdravstveni aspekt. Mozes da radis i yogu i Tai chi chuan ali je put sporiji, rezultat ce biti isti, tj cilj ali su putevi srugaciji. Preporucijem ti i sekcije drvene lutke na tai chi nacin u prazno. Kasnije mozes da radis i prvu formu sa posebnim nacinom disanja i izmenjenim pokretima za usmeravanje i kanalisanje chija u ekstremitete, uskoro cu da objavim snimak te form na youtubu, jer mislim da trenutno niko u zemlji ne zna tu verziju, koja se dosta razlikuje od svega do sada vidjenog. Sto se tice dim maka, mozda je bilo 600 tacaka kada su kinezi bili goli u staroj kina, ali danas kako i sam Ceung kaze svako ko ima koznu jaknu smanjio je broj tacaka samo na glavu. Mada se ameri pale na dim mak pa im on jos uvek prodajeveliki broj tehnika koje su beskorisne ako je covek dobro odeven. Mada najnovija naucna istrazivanja doktora i strucnjaka za borilacke vestine potvrdjuju da se samo 2% povecava snaga udarca uz chi. Ali sto se tice zdravlja svi se slazu da ima koristi.

Pozdrav,gospodine Dejane.Vidim da se Wing Tsun poceo lepo razvijati u nasoj zemlji.Moje cestitke i zelim vam uspeh u daljem razvoju i popularizaciji Wing Tsuna.
Vas savet je dobar.Za pocetnike je najbolji "indirektni" put.Vezbe u stojecim stavovima,vezbe u pokretu ,neke jednostavnije tehnike disanja,ukratko receno fizikalije.:-D Koriscenje nekih slozenijih tehnika u kojima se koriste tehnike koncentracije, kontrola energije putem uma, zahtevaju 100% mentalno zdravlje kao i solidno fizicko zdravlje, samodisciplinu ,dobru teoretsku podlogu kao i vodjstvo kvalifikovanog ucitelja.Bilo bi mi drago da vidim tu vezbu koju planirate da postavite na you tube.

Sto se tice Amerikanaca i Dim Maka--sta reci a ne zaplakati?
Srdacan Pozdrav
 
Za pocetnike je najbolji "indirektni" put
Da citiram sam sebe.Lose sam se izrazio.Ne samo za "pocetnike".Poznati su mi slucajevi velemajstora koji su postigli istinsko majstorstvo putem indirektnih tehnika chi kunga.Kao sto ste i sami napisali u krajnoj liniji rezultat je isti,ali su indirektne metode neuporedivo bezbednije i prikladnije ekstravertnom umu zapadnjaka .Pored toga mnoge borbene tehnike unutar tradicionalnih borilackih vestina (ukljucujuci tu i Wing Tsun) su u isto vreme i odlicne vezbe chi kunga.
 
Mogao bih svima da preporucim knjige ili video snimke od Mantrak Chija, mislim da se tako zove, ja sam imao nekada ali sam mnogima pozajmljivao tako da sada neznam gde su mi. Mogu se naci u knjizarama. On je lepo objasnio i prakticno dao primere, mislim da je najbolja Budjenje Chija kroz Tao ili slicno, ima jos i Unutrasnji Osmeh, Celicna kosulja, Taoisticke tajne ljubavi i jos neke. Dobro je sto je sve sveo na jezik razumljiv za sire mase uprosceno i jasno. Dosta je cenjen u svetu.
 
Ima li iko ko se bavi bilo qigong - om ili tai chi chuan - om ili nekom borilachkom veshtinom da zna neshto o qi energiji ???? :confused:
ŽIVOTNA ENERGIJA ČOVEKA
Životna Energija čoveka sastoji se iz dve Energije, koje su po vizuelnom utisku nazvali ekstrasensi - Siva i Bela Životna Energija.
Ove dve Energjie postoje u ljudskoj auri i u fizičkom telu. Za Sivu i Belu Životnu Energiju u telu i auri zajedničko je:
- Ne mogu postojati jedna bez druge, jer između njih postoji uzajamno delovanje, koje se odvija preko Centara za Sivu i Belu Životnu Energiju.
- Ove dve Energije se u auri i telu konstituišu, odn. one niodakle ne dolaze, niti mogu negde otići. One se mogu samo konstituisati, odn. dekonstituisati.
- Siva i Bela Životna Energija u auri i one u fizičkom telu međusobno su povezane, s tim što njihova veza nije direktna, već se odvija preko drugih delova aure i energetske strukture čoveka...
Aura je naša mentalno-energetska posteljica u kojoj Svest sticanjem i harmonizovanjem znanja, dolazi do samoprepoznavanja.
Bioenergija ili preciznije Životna Energija, je jedan od oblika postojanja Energije i jedan od elemenata ljudske energetske strukture. "Bioenergija" nije zračenje neposredno izazvano bio-hemijskim procesima u telu...8-)
 
Imam knjigu Celicna kosulja I, Mantaka Cie, ta mi je od svih njegovih najprakticnija...pa opet mislim da od stvarne koristi moze da bude samo nekome ko je majstorirao borilacku vestinu kojom se bavi, ovako za laika ( kao za mene npr.) knjiga - cisto teoretisanje
Mada postoji (postojala) video kaseta Celicna kosulja II, sa vezbama izmedju ostalih za razvijanje i jacanje tetiva Yi Jin Jing, al to ne uspeh da nabavim... al bice da zuti car ima :D
 
Imam knjigu Celicna kosulja I, Mantaka Cie, ta mi je od svih njegovih najprakticnija...pa opet mislim da od stvarne koristi moze da bude samo nekome ko je majstorirao borilacku vestinu kojom se bavi, ovako za laika ( kao za mene npr.) knjiga - cisto teoretisanje
Mada postoji (postojala) video kaseta Celicna kosulja II, sa vezbama izmedju ostalih za razvijanje i jacanje tetiva Yi Jin Jing, al to ne uspeh da nabavim... al bice da zuti car ima :D

Disanje koje se opisuje u Celicnoj Kosulji 1 se pokazalo toliko stetnim da ga je i sam Mantak Chia zabranio svojim ucenicima.(Takozvano "pakujuce disanje",zapravo Mantak Chia je izmislio neku novu varijantu disanja utemeljenu na "obrnutom disanju",ali se pokazalo kao promasaj.Njegov najblizi ucenik i saradnik u USA- Michael Winn je vezbajuci to disanje jednog dana primetio gomilu crvenih tackica na svojim grudima--krvni kapilari su mu naprosto popucali od naprezanja koje izaziva to disanje.Posle toga 2 godine nije mogao da vezba ,bilo sta.To disanje ostecuje srce i pluca,kao i nervni sistem.Nije on jedini ,ljudi su posle samo nekoliko nedelja vezbanja tog disanja zavrsavali u kolima hitne pomoci.Tako da iskreno preporucujem da se manes toga).Sto se tice drugog dela Celicene Kosulje,na video snimku, nisi propustio nista.
Tamo se ne daje pravi opis I jin jinga (izmene tetive i misica),nego neke jednostavne vezbice.Izmena tetive i misica je izuzetno slozen kompleks vezbi i potrebne su godine treninga pod nadzorom kvalifikovanog ucitelja da bi se nesto postiglo.Dnevni treninzi mogu da traju i po 6-8 sati !
Ako hoces zaista da naucis kontrolu energije potreban ti je ziv ucitelj,video snimci knjige su samo pomocno sredstvo.U Wing Chunu se uci kontrola energije,kao i u Uechi ryu i Ki aikidou.
 
Pozdrav svima...
Sto se tice Chi Kunga u nasoj zemlji mislim da ga od svih kineskih boril. vestina najbolje obradjuju u Taichiju,,, naravno ovo zavisi od same skole i ucitelja. Postoji puno raznih chikung vezbi, odnosno svaka vestina ima neke svoje vezbe, uz to postoje mnogi koji ovo uce mimo boril. vestina.
Sto se tice Japanske verzije odnosno ako govorimo o Kiju, slazem se da se ovo moze najbolje kod nas nauciti u Ki Aikidou koji kod nas predstavlja Milan Jeremic. I sam pripadam ovoj skoli i imam i sopstveni klub Ki Aikidoa u Pancevu. Od svih stilova Aikidoa - ovaj stil se najvise i najozbiljnije bavi pojmom Kija. U Japanu postoje obuke Ki skole i bez tehnika Aikidoa za one koje ne interesuje samoodbrana u ovoj Ki Aikido organizaciji. Odmah moram sve razocarati.... teoretisanja puno nema.
Postoje vezbe koje se moraju redovno raditi i koje same deluju i pomazu kanalisanje Kija. Znaci mozete vezbati iste vezbe a da i neznate sta radite i to ce podjednako funkcionisati kao i kod nekog ko uz vezbanje pokusava da nekim teorijama objasni i dokaze Ki....
Dosta dobar ChiKung, sam video i u Uechi Rju skolama.
Iako se bavim i Wing Tzunom i takodje imam svoju skolu iste vestine moram ipak reci da je ovo ucenje malo zapostavljeno u odnosu na gore pomenute vestine, odnosno ipak se vise posvecuje mehanickom vezbanju vestine. Naravno ovo je samo stvar pristupa. Sve vestine poseduju ucenje o Chiju (Kiju), pitanje je samo kada pocinju da ga ozbiljnije poducavaju, odnosno na kom nivou ucenja.
 
Nemojmo zaboraviti da takodje se i putem yoge moze ovladati unutrasnjom energijom.

Ono sto je zbunjejuce po malo jeste da ima vise razlicitih sistema unutar energetskih kanala,dakle tu je zivotni dah,Kundalini,prana,ki,... Sve vrlo slicno al i u nekim aspektima prilaz i rad na odredjenim aspektima je rezlicit,sad to nije za cudjenje jer ako pogledamo fizicko telo mozemo primetiti da imamo nervni sistem,skelet,misicni sistem,itd tako gledajuci lako shvatamo da su i energetski sistemi kompleksni.

Slazem se sa gorem navedenim,da se putem odredjenih Ki vezbi ( u aikidou) ili Chi kunga(Chi gonga itd) razvija osecaj za chi,pojacava i ucvrscuje zdravlje itd....

ono sto se postavlja je pitanje sta je CHI ? sta je covek i samim tim sta covek moze da postigne vezbajuci Chi vezbe. Sa samim tim ,razumevanje koje bi vezbe bile najpogodnije dolazi prirodno.

Dakle jedno od pitanja je bilo navesti neko iskustvo:
Pa recimo da se moze desiti da vezbas na hladnom danu i da kada kreces tvoje ruke budu hladne i uopsteno da ti bude hladno,al da posle 15-20 minuta skidas jaknu,jedan duks(ostajes u drugom u mom slucaju ;) ) ruke ti postanu tople a sve to dok si radio prilicno staticnu vezbu (npr: Prva forma wing chuna sa koncetracijom na sake,i druge delove tela i normalno na disanje itd...)

Sta reci dalje,dal ima neki jaci primer ovoga? naravno,mnogo... samo je pitanje sta zelis postici i koliko ce sudbina nagraditi tvoj pokusaj da nesto spoznas to jest kakvu ces osobu sresti da ti pokaze...jer ako sretnes pogresnu osobu mozes pomisliti da od toga imas samo gubitak vremena...odmah da ti kazem da nesto fantasticnog tu i ima i nema,...drugim recima mozda nikad ne dozivis neki "wow" efekat,mada manje vise uvek imas fizicku dobrobit od vezbanja....

dakle vracam se na prve recenice:bitno je da razumes sta mozes ocekivati od vezbi Chia i videti dal ti se to uklapa u tvoje zelje.

pozdrav
 
Da ne bi doslo do zabune , treba objasniti cime se yoga zapravo bavi , i sta u svojoj sustini ona jeste.
Yoga predstavlja grupu drevnih spiritualnih disciplina cijim praktikovanjem treba da se stekne dublji uvid ili razumevanje sustine postojanja . Yoga kao skup disciplina je neraskidivo vezan za gotovo sve Indijske religijske sisteme , i predstavlja deo prakse istih . Postoje razlicite vrste Yoge , a najpoznatiji sistemi su : Hatha Yoga, Karma Yoga, Jnana Yoga, Bhakti Yoga,i Raja Yoga. Razliciti sistemi yoge imaju razlicite tehnike i nacine na koji se upraznjavaju , pocevsi od fizickih vezbi , do specijalnih sistema meditacije . Hata Yoga , je najpoznatija , i predstavljena je kao sistem fizickih vezbi koje sluze odrzavanju dobrog zdravlja . Ipak se i ova "najbezazlenija " grana Yoge duboko se oslanja na indijske religijske sisteme koji cine sustinu oko koje je ovaj , a i svi ostali sistemi Yoge "konstruisan" . Ukratko , upraznjavajuci Yogu , covek praktikuje neki od Indijskih religijskih sistema , cesto i nesvstan te cinjenice. Dalje indijski , religijsko filozofski sistemi , pa medju njima i Yoga imaju specificno vidjenje coveka , i univerzuma uopste , i vrsta enerija koje postoje i njihove razmene i kontrolisanja, i ovo gotovo da nema dodirnih tacaka sa praksom kontrole Ki-ja .
Sa druge strane , Kineska praksa aktiviranja i kontrole Ki energije se zasniva tradicionalnoj kineskoj medicini koja je starija od prakse Yoge , i ne oslanja se ni na kakve religijske sisteme , mada je pod velikim uticajem Taoizma , kao jednog od glavnih Kineskih filozofskih sistema . Za razliku od Yoge kojoj je odrzavanje zdravlja sporedni cilj , u tradicionalnom kineskom sistemu lecenja i Chi Kung praksi to je osnovni cilj.
Na kraju , mislim svi koji zele da se bave kontrolom ki energije trebalo da se oslone na neku od Japanskih sistema ili skola , jer je tu najmanja opasnost da covek bude zaveden da praktikuje ono sto ne zeli . Kad kazem Japanske skole tu pre svega mislim na sisteme koji se praktikuju u Aikido skolama . Dalje , potreban je veliki oprez , jer kad je ova tema u pitanju , postoji neverovatno mnogo prevaranata i sarlatana , sa malim ili nikakvim znanjem i iskustvom , kao i onih koji pod firmom chi kunga prodaju istocne religijske sisteme .
 

Back
Top