Oxford,Cambridge,Harvard i ostali poznati univerziteti?

roske91

Početnik
Poruka
16
Hteo bih da studiram na nekom od svetski poznatih univerziteta kao sto su gore napomenuti i zanima me sta treba da uradim da bi me primili tamo.Prvo me zanima da li neko zna cene po godini studija i kakve olaksice mogu da dobijem-stipendije.Jos bih hteo da znam da li je bolja opcija da se tamo zavrsi 4. razred srednje skole,jer kako sam cuo lakse se upisuje na studije i lakse se dobijaju stipendije.Svaka pomoc je dobro dosla,unapred hvala!
 
Ako nemas 4.0 prosek (od maksimalno 4.0) i gomilu dokumenata gde te neko drugi preporucuje - nemoj ni pokusavati.

Od mog jednog druga brat je nedavno krenuo u Davidson College koji je jedan od najboljih privatnih college u Americi. Cini mi se da je rekao da godisnje kosta $35,000 samo za tuition (na toj jos dodaj knjige, kompjuter, prevoz, plus ako zivis na campus ...).
 
Au... i ti nabroja razne ustanove kao zelje za studije...
Ajde prvo vidi sta hoces da upises... da li je to medicina, pravo ili sta vec... i onda vidi koje skole nude te smerove i koji su uslovi potrebni da bi se upisao. Cak i ako upises najpoznatiju skolu na svetu (ako tako nesto postoji), ako nisi na smeru koji te interesuje - promasio si mnogo sto-sta u zivotu.
Cene skolarine uglavnom mozes videti na sajtovima tih Univerziteta... a na to (kao sto Marauder rece) dodaj knjige i ostalu opremu, prevoz, smestaj, hranu, ostale troskove...
 
redsonia nisam ni video sta si napisala.Pa ja bih voleo da studiram ekonomiju,a koliko znam ekonomija je svuda najskuplja.Realno moji ne mogu tako nesto finansirati,a ja sam mislio da zatrazim neke stipendije.Da li je pametno da im posaljem neko pismo u kome bih se raspitao o svemu i predstavio sebe i da prilozim sve svoje dosadasnje ocene(svaki put sam prosao 5,00 i u osnovnoj i za sada u gimnaziji)?Da li oni to gledaju uopste-mislim nase ocene ovde?
 
Jeste, naravno da je pametno da ih kontaktiras. Email je uvek bio najbrzi i najjeftiniji nacin razmene informacija :).
Moj savet ti je da krenes polako... u prvom email-u se predstavis i kazes da si zavrsio to i to i zainteresovan si za njihove studije i koje uslove treba da ispunis da bi mogao da se upises...
Onda ce ti oni reci sta ti treba i da li ce uopste da ti gledaju prethodne ocene ili treba da polazes neke ispite ili sta vec... i u zavisnosti sta treba da bi te primili, u narednom emailu im predstavis te informacije ili vidi da li primaju skenirane dokumente (pa mozes email-om) ili mora originali, tj. overene fotokopije.
Naravno, racunaj da ces svoju dokumentaciju trebati prevesti na engleski - to mora sudski tumac da ti uradi da bi bilo 'zvanicno'.
 
Uh... zaboravih. I sto se finansija tice, pogledaj na njihovom sajtu da li nude stipendije inostranim studentima za smer/program koji te zanima.
Ne preporucujem da ih u prvom emailu pitas 'da li dajete stipendije?'... nekako ne daje dobar utisak o tebi, nego ako vidis kroz tvoje dopisivanje sa njima da bi mogao da se upises, onda ih pitaj onako usput, da li imaju stipendije za inostrane studente...
 
Treba znati da u svetu nisu previse ocarani nasim skolskim sistemom, ne zato sto je ovakav ili onakav vec jednostavno zato sto smo mala i siromasna zemlja. Prema tome, i savrsene ocene nece biti smatrane ne znam kakvim dokazom sposobnosti sto se tice upisa. Oni to gledaju ovako: ako im neko iz Gambije kaze da je bio najbolji u svojoj seoskoj skoli, koliko to stvarno znaci? Kakva je to skola, kakvi su im standardi? Itd. Ovo ne kazem da te odvratim, naravno, nego samo da ti predocim stav koji mozda neces ocekivati ako nisi ziveo i skolovao se po svetu.

Menjati skolu je mozda pozitivno iz tog ugla, jer bi visoki rezultati u americkoj skoli bili jasna potvrda onih u srpskoj, ali treba uzeti u obzir da ti niko ne garantuje da ces se lako i brzo snaci, prilagoditi novoj sredini, uslovima, nacinu predavanja, da ce ti znanje engleskog i svega ostalog dozvoliti da lako postignes visok uspeh, itd. Znaci, zavisi.

Pored proseka i standardizovanih testova, americki univerziteti polazu mnogo na tzv. ekstrakurikularne aktivnosti - znaci, sto vise priznanja i dostignuca imas u raznoraznim oblastima, to bolje. Sportske medalje, sahovska takmicenja, najbolji mladi pesnik Velike Plane... nije toliko bitno sta koliko je bitno pokazati da si svestran, vredan i pun entuzijazma.

Sto se tice upisa na Harvard itd, konkurencija je naravno ogromna. Ako si ozbiljan u tim namerama, baci pogled na raznorazne vodice koji djake upucuju kako da se kandiduju za mesto, kako da pisu esej koji cesto ide sa prijavom, kakve rezultate treba da imaju kao mimimum, itd. Bice lepo ako uspes, ali u principu se treba prijavljivati na dosta univerziteta za svaki slucaj.

Sto se stipendija tice... drzavni univerziteti u Americi (Berkeley, recimo) cesto stipendiraju studente iz doticne drzave (za Berkeley, Kalifornije). Privatni, koji su vecina (kao i Harvard, npr) takodje daju dosta stipendija. Stipendija ima mnogo, sportskih, akademskih, itd, i u principu ti niko nece uzeti za zlo ako se raspitas, mada treba da je jasno da su ti sanse manje nego Amerikancima, cisto zbog toga sto mnogo programa cilja odredjene podgrupe u Americi (indijance, crnce, siromasne, itd). Niko nece ocekivati bogate studente iz Srbije, na kraju krajeva.

Baci pogled na njihov sajt, posalji im poruku, a ako ti treba neki savet, kraci prevod i sl slobodno reci. Ja sam isao u americku srednju skolu i na britanske fakultete, tako da imam nekog iskustva.

Srecno.
 
Hteo bih da studiram na nekom od svetski poznatih univerziteta kao sto su gore napomenuti i zanima me sta treba da uradim da bi me primili tamo.Prvo me zanima da li neko zna cene po godini studija i kakve olaksice mogu da dobijem-stipendije.Jos bih hteo da znam da li je bolja opcija da se tamo zavrsi 4. razred srednje skole,jer kako sam cuo lakse se upisuje na studije i lakse se dobijaju stipendije.Svaka pomoc je dobro dosla,unapred hvala!

Zdravo, evo ja sam primljena na jedan univerzitet u Engleskoj, nije nikakav problem da te prime. Treba da imas dobre preporuke i dobre rezultate iz predhodnog skolovanja. Na tim skupim institucijama svi su tako ljubazni i spremni da pomognu da ne mogu da ti opisem. Glavna stvar je da ti imas pare da tu skolu platis. Skolarine su u proseku na godisnjem nivou oko 9200funti , a onda treba platiti i smestaj na univerzitetu koji je ojo 5ooo funti, tako da izadje godina oko 25000 funti. Mada mozda dobijes i stipendiju, neki univerziteti pokriju celu skolarinu. Ne odustaj, salji im mejlove ili ih pozovi telefonom, sve ce ti objesniti na najljubazniji nacin.
Pozdrav
 
JAOOOO babygirl, kakvu god prakticnu informaciju imas u vezi univerziteta u Britaniji, molila bih te da ostavis, obzirom da sam ja zainteresovana za postdiplomske na Cambridge-u. U sustini, mislim da je i tamo situacija kao i svugde na svetu, tj. da je cak presudno koliko zvucno ime ti daje referencu... Na koji si ti univerzitet primljena i da li mozda znas nekoga ko studira na Cambridge-u? Takodje, koji prosek po nasem sistemu odgovara CPGA od 3.7? Hvala!
 
Tamarice,
ja sam primljena na West Dean college. Nema veze zvucno ime veruj mi. Ja sam sa njima stupila u kontakt tako sto sam im najpre poslala mejl a onda oni meni, takodje mejlom trazili da im pokazem primerke onoga sto sam radila i CV. Posle toga su mi poslali pismo da dodjem na razgovor, kako oni to zovu Open Day da im pokazem sta znam. E sad ide najbolji deo, posto nisam imala para da odem odmah, zvali su me jos godinu ipo dana posle toga da dodjem na svaka 2-3 meseca, na kraju su zvali telefonom pa sam skupila parice i otisla. Taj nazovi prijemni je trajao ceo dan, nije bilo tesko i posle 7 dana dobila sam odgovor da sam primljena. Ne znam nikoga sa Kembrdza, ali znam da Beogradska Otvorena Skola ili Drustvo daju stipendije za skolovanje da li na Oksfordu ili Kembridzu, ne znam, za drustvene nauke pogledaj na sajtu ili ih pozovi. Izvini sto sam te udavila. Ne odustaj, idi i do British Councila, oni mogu da ti daju najbolje informacije o stipendija. Ne odustaj, primice te 100% samo ako imas dobar prosek i parice. Zelim ti svu srecu. Ako ti jos nesto mogu pomoci slobodno pisi.Pozdrav
 
Hvala ti puno i bas me nisi udavila, treba mi sto opsirniji odgovor. Te neke polazne informacije se vecinom mogu pokupiti sa sajtova, ali me bas zanima prakticno iskustvo ljudi koji su prosli sve te aplikacije, razgovore, papire... posto su po kulturnim centrima najcesce ili neupuceni ili nezainteresovani. Uglavnom, ako budes naisla na nekoga ko studira na Oxford-u ili Cambridge-u, zamolila bih te da nas povezes. U decembu su prijave, pa cisto da se lagano uvedem u haos... ; ) Hvala ti jos jednom, a ako se u medjuvremenu jos necega setim, obraticu ti se! Kiss
 
Zanima me koja je razlika izmedju Amerike i UK?
U cemu su bolji tamosnji fakulteti nego nasi?
Koji je najbolji fakultet za biohemiju u Americi, a koji u UK (ne mora jedan moze vise koji su tu negde)?
Da li postoji sansa za dobijanje stipendije, ali ne sportsku niti za postdiplomske studije vec kao obican brucos koji dolazi iz gimnazije?

Odgovore mozete da mi saljete i private. Hvala
 
A zashto toliko hocesh da odesh iz Srbije, ja isto planiram da studiram biohemiju ali u Bg - u i mogu ti reci da na osnovu poredenja programa biohemije izmedu Oxforda i Kembridza i nashim Hemijskim fakultetom, nashi studenti dobijaju znanje o kome oni mogu da sanjaju, stavihse mnogi nashi naucnici su istaknuti u njhovim naucnim krugovima i cesto kazu da imaju vishe znanja od njih. Uostalom , zdravorazmuski je da razmislimo zashto se priznaju diplome nashih fakulteta; jer je nashe znjanje neprocenjivo u odnosu na njihove. Ako ti je bash toliko noz pod gushu za inostranstvom, idi na letnju praxu u inostranstvu, jer zahvaljucjuci nasem sistemu to i mozesh. Nego su danasnji mladi sve kao hocu u Oxbridz itd, bez da prvo pogledaju kakvi su im planovi i programi. U inostranstvu mozesh da se odlucish za jednu oblast i ne dao ti Bog da krenesh u neku drugu, jer nemash znanja, dok ga kod nas imah.

Ako hocesh mogu da ti sibnem mejlom informator Oxforda pa da vidish koliko je to jadan program.
 
Treba znati da u svetu nisu previse ocarani nasim skolskim sistemom, ne zato sto je ovakav ili onakav vec jednostavno zato sto smo mala i siromasna zemlja. Prema tome, i savrsene ocene nece biti smatrane ne znam kakvim dokazom sposobnosti sto se tice upisa. Oni to gledaju ovako: ako im neko iz Gambije kaze da je bio najbolji u svojoj seoskoj skoli, koliko to stvarno znaci? Kakva je to skola, kakvi su im standardi? Itd. Ovo ne kazem da te odvratim, naravno, nego samo da ti predocim stav koji mozda neces ocekivati ako nisi ziveo i skolovao se po svetu.

Menjati skolu je mozda pozitivno iz tog ugla, jer bi visoki rezultati u americkoj skoli bili jasna potvrda onih u srpskoj, ali treba uzeti u obzir da ti niko ne garantuje da ces se lako i brzo snaci, prilagoditi novoj sredini, uslovima, nacinu predavanja, da ce ti znanje engleskog i svega ostalog dozvoliti da lako postignes visok uspeh, itd. Znaci, zavisi.

Pored proseka i standardizovanih testova, americki univerziteti polazu mnogo na tzv. ekstrakurikularne aktivnosti - znaci, sto vise priznanja i dostignuca imas u raznoraznim oblastima, to bolje. Sportske medalje, sahovska takmicenja, najbolji mladi pesnik Velike Plane... nije toliko bitno sta koliko je bitno pokazati da si svestran, vredan i pun entuzijazma.

Sto se tice upisa na Harvard itd, konkurencija je naravno ogromna. Ako si ozbiljan u tim namerama, baci pogled na raznorazne vodice koji djake upucuju kako da se kandiduju za mesto, kako da pisu esej koji cesto ide sa prijavom, kakve rezultate treba da imaju kao mimimum, itd. Bice lepo ako uspes, ali u principu se treba prijavljivati na dosta univerziteta za svaki slucaj.

Sto se stipendija tice... drzavni univerziteti u Americi (Berkeley, recimo) cesto stipendiraju studente iz doticne drzave (za Berkeley, Kalifornije). Privatni, koji su vecina (kao i Harvard, npr) takodje daju dosta stipendija. Stipendija ima mnogo, sportskih, akademskih, itd, i u principu ti niko nece uzeti za zlo ako se raspitas, mada treba da je jasno da su ti sanse manje nego Amerikancima, cisto zbog toga sto mnogo programa cilja odredjene podgrupe u Americi (indijance, crnce, siromasne, itd). Niko nece ocekivati bogate studente iz Srbije, na kraju krajeva.

Baci pogled na njihov sajt, posalji im poruku, a ako ti treba neki savet, kraci prevod i sl slobodno reci. Ja sam isao u americku srednju skolu i na britanske fakultete, tako da imam nekog iskustva.

Srecno.
negde sam procitao da si zavrsio americku srednju skolu. Zelim da konkurisem na ISB Internacionalnu skolu u Beogradu. Mozes li mi malo blize obijasniti njihov sistem, skolovanja i koju diplomu dobijuaju i kolkiko ta diploma vredi. Hvala najlepse
 
A zashto toliko hocesh da odesh iz Srbije, ja isto planiram da studiram biohemiju ali u Bg - u i mogu ti reci da na osnovu poredenja programa biohemije izmedu Oxforda i Kembridza i nashim Hemijskim fakultetom, nashi studenti dobijaju znanje o kome oni mogu da sanjaju, stavihse mnogi nashi naucnici su istaknuti u njhovim naucnim krugovima i cesto kazu da imaju vishe znanja od njih. Uostalom , zdravorazmuski je da razmislimo zashto se priznaju diplome nashih fakulteta; jer je nashe znjanje neprocenjivo u odnosu na njihove. Ako ti je bash toliko noz pod gushu za inostranstvom, idi na letnju praxu u inostranstvu, jer zahvaljucjuci nasem sistemu to i mozesh. Nego su danasnji mladi sve kao hocu u Oxbridz itd, bez da prvo pogledaju kakvi su im planovi i programi. U inostranstvu mozesh da se odlucish za jednu oblast i ne dao ti Bog da krenesh u neku drugu, jer nemash znanja, dok ga kod nas imah.

Ako hocesh mogu da ti sibnem mejlom informator Oxforda pa da vidish koliko je to jadan program.

Joj, jeste stara tema, ali ne mogu da odolim!:lol:

Ovo je toliko netačno da se pitam da li je autor teksta loše sanjao ili dobio informacije iz neke stranačke brošure. :roll:
 
Pa nisi baš u pravu.... ja završavam srednju školu u britaniji kao njihov stipendista. Pošto ne mogu da ostanem ovde da studiram (čitaj ne može u Jenglesku bez mnooogo para na studije, a stipendije NE DA JU !!!), izučavala sam osnovne studije na sve strane..... i beogradski univerzitet i nije tako loš. Britanci su mi potvrdili da konkretno za tehničke i prirodne fakultete ne treba nostrifikacija, kao i da su veoma cenjeni tamo.....
 

Back
Top