Nacionalna medjusobna netrpeljivost

  • Začetnik teme sanco panco
  • Datum pokretanja
S

sanco panco

Gost
zanima me samo zasto Srbi u Srbiji ne podnose svoje sunarodnike koji su izbjeglice, bilo iz Hrvatske,Bosne ili sa Kosova?? da li ste ikad vidjeli kako Hrvati podrzavaju svoje izbjeglice.(za vrijeme i poslije rata)
i ne samo to, kako to da mi koji smo u inostranstvu nemamo nekog covijeka koji se interesuje za njegovanje nase privrzenosti Srbiji. ponekad zavidim i Hrvatima i Siptarima kad vidim kako se oni medjusobno pomazu.ja nemam potrebu za finansijskim pomaganjem, nego bih voljela da nismo medjusobno tako ljubomorni jedno na drugo(mislim i u inostranstvu i u Srbiji)
 
ugrozavanje prostora mozhda, znash bilo je mnogo manipulacija!! to je jedno (npr, nemahs posla, a onda neka izbeglica komotno dobije)
drugo zasicenje svim problemima
ili sto imamo obicaj da gledamo svoja posla (ovde mislim na one ljude sto zive po kampovima, hotelima i dr...o tome se malo prica, ipak??)
 
evo vidim i dalje da mnogi zavire ovdje ali ne odgovaraju sto mi jos vise daje odgovor da sam u pravu.
e ja sam izbjeglica iz Rijeke i moja sestra je dozivjela da bude silovana samo zato sto je cetnikusa.poslije toga smo dosli u Srbiju ali tu je pocela da dozivljava neugodnosti tipa"sta ces ovde?" vrati se odakle si.itd...da ne pricam jer me boli sve kad i pomislim na sve.
ja sam se udala za jednog decka u inostranstvo samo da bih je izvela i iz Srbije jer sam vidjela da ce da poludi.
sada mi je zao muza jer zna da sam se udala zbog papira a on poceo da me voli.pokusacu da ga zavolim.ipak je dobar i odveo me odatle.hocu samo da recem zar ste toliko ZAVIDNI I NEHUMANI prema svojim sunarodnicima koji su dozivjeli tako "SRETNU" sudbinu. znam da mnogi zavide na novcu koji su izbjeglice donijele."izvinite" zar nije bilo dozvoljeno muciti se i imati para prije rata.
trenutno se pitam sta da radim ako budem imala djecu.kako da ih vaspitam.ovako kao njemci ne ide jer ce stalno biti stranci u NJemackoj koliko da se trude,a da ih odgajam u duhu ljubavi prema Srbiji i da dozive ovo sve sto smo mi u Srbiji bilo bi veliko razocarenje i za mene i za djete. NE MOGU DA SHVATIM DA SMO TAKO JADAN NAROD.ZANIMA ME ZASTO SMO TAKVI samo nemojte odgovore tipa novac i neimastina jer ni Hrvati ni Siptari nisu imali puno ali njihove izbjeglice nisu dozivjele sve neugodnosti sto jedna izbjeglica dozivi u Srbiji
 
Ja ti mogu reci u moje ime: kulturna razlika mi smeta, cast izuzecima, kao sto su ljudi iz upravo Reke, ili Oseka, ili Zagreba...Bosance bih sve poslao nazad, jer su laktarosi nevidjeni, a i primitivni su poprilicno, a za kosovske Srbe isto nemam nista pozitivno da kazem, ali oni bas nemaju gde...Kad bi malo podigli nivo kulture, bar na onaj na kome se nalazi vecina stanovnika Srbije, ne bih nista rekao...
 
Tumaralo:
Ja ti mogu reci u moje ime: kulturna razlika mi smeta, cast izuzecima, kao sto su ljudi iz upravo Reke, ili Oseka, ili Zagreba...Bosance bih sve poslao nazad, jer su laktarosi nevidjeni, a i primitivni su poprilicno, a za kosovske Srbe isto nemam nista pozitivno da kazem, ali oni bas nemaju gde...Kad bi malo podigli nivo kulture, bar na onaj na kome se nalazi vecina stanovnika Srbije, ne bih nista rekao...

Osnovna kulutra podrazumeva i pismenost-prvo nauci da pises, pa onda komentarisi o primitivzmu i bilo cemu drugom
 
o.k. znam da te to nervira.ali samo zamisli da podjes sa jednom kesicom van kuce koju ti pale i da samo gledas da spasis glavu djeci bjezeci 1.mjesec sa kolonom u kojoj vidis kako umiru bebe od neimastine i starci od nemoci.OLUJU ne mogu i nikad necu zaboraviti.dodjes samo da spasis zivot u otadzbinu u kojoj su ti preci nekad zivjeli i dozivis svasta tj. mnogo vise boli to sto se prozivi od svoga nego od tudjeg.kad me nijemac pokusava zeznuti recem tko ga sisa on je Nemac i u svojoj kuci,a onda kad su me nasi pokusali nasjesti na stosta boljelo je vise nego kad sam dozivjela onakve strahote sa Hrvatima.sto se tice Kosovara pa zivjeli su u takvom okruzenju da su takvi i da se izmjene ne mogu brzo ,sto vazi i za Bosance.ali to ne znaci da su Srbi u Srbiji najkulturniji.moj muz kaze da mnogi iz njegovog kraja trebaju da uce dok dostigne kulturu mog oca.a on je jedan od 1000 ljudi koji su jako kulturni.u neimastini se svaka sitnica gleda,a u imastini dosta toga oprasta.cisto me interesuje da li ti ljudi koji znaju da vredjaju zive normalno i da li oni imaju cistu savjest i postenje.jer ,kod nas je poslovica:tudjom se zlu raduj,ocekuje te vece! sto sam vidjela da je donekle tacno. VIDIM DA MELJEM PA PREKIDAM.EVO DOSLE MI MISLI U GLAVU PA CU SADA SAMO MISLITI NA TAJ PROKLETI RAT KOJI JE UNISTIO CIJELU jUGU.
 
sto se tice materijalnog zivota imam sve sto pozelim.muzevi su ovde od 70-ih i imaju svoje poslovne objekte.on je o.k. i on nije to dozivio kao ja pa ga manje boli.ali nije sve ni u novcu. ja se pitam ciji sam ja sad gradjanin.njemcu sam Balkanac,U Hrvatskoj sam stranac a ono sta mi je najvise pri srcu tj.Srbija ne mogu da zamislim zivot tamo.
 
jedinica:
Tumaralo:
Ja ti mogu reci u moje ime: kulturna razlika mi smeta, cast izuzecima, kao sto su ljudi iz upravo Reke, ili Oseka, ili Zagreba...Bosance bih sve poslao nazad, jer su laktarosi nevidjeni, a i primitivni su poprilicno, a za kosovske Srbe isto nemam nista pozitivno da kazem, ali oni bas nemaju gde...Kad bi malo podigli nivo kulture, bar na onaj na kome se nalazi vecina stanovnika Srbije, ne bih nista rekao...

Osnovna kulutra podrazumeva i pismenost-prvo nauci da pises, pa onda komentarisi o primitivzmu i bilo cemu drugom

moram da te podrzim "jedinice" premda se jedva suzdrzavam da mu ne ocitam jednu u vezi kulture i ponashanja ovdje u srbiji.
 
sanco panco:
zanima me samo zasto Srbi u Srbiji ne podnose svoje sunarodnike koji su izbjeglice, bilo iz Hrvatske,Bosne ili sa Kosova?? da li ste ikad vidjeli kako Hrvati podrzavaju svoje izbjeglice.(za vrijeme i poslije rata)
i ne samo to, kako to da mi koji smo u inostranstvu nemamo nekog covijeka koji se interesuje za njegovanje nase privrzenosti Srbiji. ponekad zavidim i Hrvatima i Siptarima kad vidim kako se oni medjusobno pomazu.ja nemam potrebu za finansijskim pomaganjem, nego bih voljela da nismo medjusobno tako ljubomorni jedno na drugo(mislim i u inostranstvu i u Srbiji)
Pa nije bas tako crno, SP! Moj rodjeni brat se zabavlja sa devojkom koja je izbegla iz Splita, radi ovde za mizerne pare i nije joj lako,draga nam je i volela bi cela porodica da se vencaju, niko ni ne spominje to sto je izbeglica-vidim da je ogorcena zbog onog sto se desilo celoj njenoj porodici-sa pravom ali zivot trazi svoje, ili ces da zivis i mucis se ili ces da se ubijes.
Ionako svi ovde poluzivimo, kako ja volim da kazem a kad si u takvom stanju, onda prvenstveno vodis brigu o sebi i nemas snage da lupas glavu sta se drugima desava, sto je donekle i logicno, zar ne? Ko ce da se brine o tebi, ake ne ti sama?
Vidim da si i ti preduzela neke korake da se izboris kroz zivot, a sto se Srbije tice, nailazila si ocigledno na pogresne ljude
 
Ja sam u Vojvodini i ovde ima dosta ljudi koji su dosli sa strane. O tome da su neki "laktarosi" vise govori o pasivnosti nas nego o ljudima koji su dosli sa strane. Bosanci rade na pijaci, posle otvore lokal, a mi gledamo i potcenjujemo nekog ko ustane u 5 ujutro i bori se u svom zivotu. Nama je problem sto nam je uvek neko drugi kriv, pre su bili Slovenci i Hrvati, sredinom devedesetih izbeglice, a sad nam smetaju Crnogorci. Kad se razdvojimo smetac nam Beogradjani. Uvek je problem u nekim drugim, a mi smo savrseni. Ima i losih izbeglica, kao sto ima i losih "nas" (evo i ja delim). A da smo grozan narod to zaista stoji jer smo svi culi za kinesku cetvrt, italijanske zajednice, a Srbi kad odu u inostranstvo rastrkaju se i nije ih briga jedne za druge. Mozda smo i zbog toga kaznjeni.
 
gostNS:
Ja sam u Vojvodini i ovde ima dosta ljudi koji su dosli sa strane. O tome da su neki "laktarosi" vise govori o pasivnosti nas nego o ljudima koji su dosli sa strane. Bosanci rade na pijaci, posle otvore lokal, a mi gledamo i potcenjujemo nekog ko ustane u 5 ujutro i bori se u svom zivotu. Nama je problem sto nam je uvek neko drugi kriv, pre su bili Slovenci i Hrvati, sredinom devedesetih izbeglice, a sad nam smetaju Crnogorci. Kad se razdvojimo smetac nam Beogradjani. Uvek je problem u nekim drugim, a mi smo savrseni. Ima i losih izbeglica, kao sto ima i losih "nas" (evo i ja delim). A da smo grozan narod to zaista stoji jer smo svi culi za kinesku cetvrt, italijanske zajednice, a Srbi kad odu u inostranstvo rastrkaju se i nije ih briga jedne za druge. Mozda smo i zbog toga kaznjeni.

POTPUNO SE SLAZEM SA TOBOM. :(
 
E,pa sam izraz "izbeglice" je nesretan,a kamo li ljudi koji su dosli i to sigurno ne svojom voljom! Sramota je sto se to desava ali je istovremeno i logicno ako uzmemo u obzir u kakvoj sredini zivimo.Svi su zaokupljeni svojom sudbinom da vise nemaju osecaj solidarnosti.Jedino kad se dese vece tragedije(Krajina,Bosna,Kosovo)par dana se osetimo da smo ljudi a potom sve po starom.Razlog je sto nam dugo treba da se probudimo iz sna o "bratstvu i jedinstvu" i zato placamo najvisu mogucu cenu!!!
 

Back
Top