Kata,forma...

Pa sad...imas knjiga i knjiga...
Trebalo bi covek da malo kriticki cita i postavi pitanja. uostalom, sta radis kada dve knjige pisu oprecne stvari? Koja je onda merodavna, i zasto? Zato sto potkrepljuje svoj sadrzaj argumentima ili zato sto ti se "onako" vise svidja?

...ja neznam zašto svi ljudi na ovom svijetu traže mistiku i markove konake pored jednostavnosti, jednostavnije je savršenije, a te mitološke priče je samo preneseno značenje, kao prvi grijeh, čim sudiš što je dobro a što zlo-u grijehu si...iza sedam brda i iza sedam gora, živio je strašni zmaj...arhelozi danas potvrđuju postojanje bića koje je imalo u ustima dvije kese kemikalija koje su pljuvale (kao neki gušteri danas), a spoj tih kemikalija je proizvodilo vatru...borilačke vještine stare kine su nastajale na način na koji sam ti rekao, a to što su se na njima prakticirao i zen i bla bla duga priča, je zato jer ljudi koji su radili u poljima riže bi začas zaspali od umora prilikom meditacija, te je radi njih izmišljena meditacija u pokretu, pa ovi vidli od ovih, pa vidli da je dobro, pa ovo pa ono, pa došli filozofi koji su ih podučili drugim stvarima, pa se apdejtali ko moj antivirus...z:)
 
Hmmm, dobro... Nego, bi li neko bio ljubazan da mi kaze na osnovu kojih zivotinja su nastale borilacke vestine stare Grcke, Egipta i Indije, koje se ne pozivaju na zooloske korene? Takodje, od kojih zivotnja su Kinezi usvojili borenje macem, kopljem itd?

Opet o knjigama...one nisu same po sebi sakralni objekti, niti po svojoj datosti obavezno nosioci apsolutne istine. Uostalom, da jesu, svaki put kada se neka knjiga pojavi kao prva studija neke teme, posle nje ne bi bilo potreba za novim knjigama. To je narocito slucaj danas, kada je izdavanje knjiga vrlo dostupno i jeftino, tako da svako moze da pise o cemu god hoce, pa je prava vestina ne zapamtiti sta u knizi pise, vec izabrati relevantnu za sopstveno istrazivanje.

Ovo poslednje (relevantnost) i jeste sustina mog komentara o tome da ima knjiga i jniga. Ja nisam sudio o tome da su neke dobre ili lose (iako se ne bih ustezao od toga ako dobro poznajem knjigu i temu kojom se bavi), jer nismo pominjali konkretne naslove i autore.

Konacno, da bih vratio raspravu na temu, mogu li se zooloskim temeljima objasniti forme iz savremenih vestina, npr. taekwondo-a ili kyokushinkai-a? Jesu li i njihovi osnivaci gledali u zivotinje kada su koncipirali svoje metode borenja?
 
...pankration nema veze sa ovime...

Konacno, da bih vratio raspravu na temu, mogu li se zooloskim temeljima objasniti forme iz savremenih vestina, npr. taekwondo-a ili kyokushinkai-a? Jesu li i njihovi osnivaci gledali u zivotinje kada su koncipirali svoje metode borenja?

...ja sam spomenuo životinje ad-hoc u raspravi, a ne da se držimo životinjskih formi kao pijani plota, to je bila usporedba da bi lakše opisao formu/katu/način na koji se radi... također ćeš vidjeti ako ponovo pročitaš moje postove, da sam govorio oko kineskih bv-a, a što opet ovu raspravu vodi na krivi put sa korejanskima, mada ni to nema veze...forma/kata/način na koji se radi je ono što sam napisao u rvom postu, na što se opet vraćamo na početak, možemo se maknuti opet na tvoj zahtjev od početka ali ćemo se vratiti nazad jer nas vrtiš u krug, a ja neznam zašto...z:(
 
Za kreatora ove teme PiRaThRoN-a:
Prva stvar koju si trebao naučiti da se borba sa zamišljeni protivnikom u ITF Taekwon-do-u zove FORMA, a ne kata. Po tome ću predpostaviti da dobok zoveš kimono. To su prve stvari koje ti je instruktor treba preneti. Ako za 8 godina aktivnog bavljenja ITF tkd-om nisi to naučio onda nešto nije u redu: ili si bežao sa časova ili je nešto drugo u pitanju. I opet, 8 godina ti nije bilo dovoljno da razumeš čemu služe kate, forme... Ne smem ni da pitam kojeg si ranga...

... ponoviću je još jednom samo za tebe:
"Pre nego sto pocnem, jasno mi je da rezlicite borilacke vestine imaju razlicite nazive za ovo (Taolu, Hyong, Kata itd.), ali kako bih pojednostavio stvar od sada cu sva izvodjenja tehnika po strogo definisanoj semi/ sabloni jednostavno nazvati "kata".".

PS: Nije "forma" (s obzirom da je to univerzalan srpski naziv za borbu sa zamišljenim protivnikom U BILO KOJOJ borilačkoj veštini), nego "hyeong", tj. "pumsae" ili "teul". To su prve stvari koje ti je instruktor trebao preneti.

Komentari koje su Koni1 i WASP dali o automatizaciji pokreta, sami po sebi su besmisleni, jer se automatizacija trazi kao refleksna reakcija na STIMULANS, kojeg obicno pruza suvezbac.

Moj pomisao; kako trenirati "refleks", ukoliko sam iniciraš "protiv"napad?

No opet, prvobitni post ukazuje na jedan ozbiljan propust u vezbanju forme, a to je pridavanje prevelikog znacaja bas tom obliku treninga.

Definitivno. Ali to je problem sa borilačkim veštinama u današnje vreme, sportski aspekat i komercijalizam. Tako i tamo gde sam ja išao.


Sve u svemu i dalje forme smatram suvišnim, ne shvatam zašto ih ljudi tvrdoglavo brane. Možda pošto su uložili godine u njih, vežbajući ih neprestano, pa im je teško analitički sagledati njihove nedostatke, kako se njihov trud ne bi ispostavio kao uzaludan. Možda jednostavno nisu u stanju sami sebi da priznaju da su to vreme mogli iskoristiti pametnije. Budimo realni, sve u svemu forma se svodi na gomilu tehnika, koje početniku pomažu da se u početku snađe u veštini, da upozna osnovne pokrete. Ali kada je neko napredniji u pitanju, forme su u suštini gubljenje vremena. Retko iko je u stanju da zaista prouči forme i iskoristi ih kao izvor novih, korisnih i, na prvi pogled ne uočljivih tehnika, ne verujem da i među zvaničnim "instruktorima" kod nas postoji više od nekoliko za to kvalifikovanih ljudi.
Takođe, svako ko ovde tvrdi da mu forme pomažu u razvijanju refleksa, balansa, snage, u uvežbavanju tehnika korisnih za realne situacija, i šta god, nemaju pojma i očigledno nikada nisu bili učesnici u uličnoj tuči. Pored toga, gde su vaši dokazi? Najbolji borci sveta, takmičari UFCa, svi su majstori veština u potpunosti bez formi. Sve se vrti oko svega 5-6 disciplina, sa Tailandskim boksom i BJJ na vrhu. I pre nego što pojedinci iznesu argumente poput "To je pošto tamo postoje pravila, da ih nema, mojim mističnim kung fu zahvatom vatrenog zmaja ja bih im isčupao srce!" i slične gluposti, imajte na umu da su se pravila tamo razvila postepeno, nisu bila ni blizu toliko stroga u samom početku, kao što su danas.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Plitak potok, a voda duboka...

Forma se radi ceo period ''dok se vezba''. Trening sa dzakom je ''u formi'' kao i sparing i rad sa partnerom. Cak je i rad sa tegovima u formi.

Predlazem ponovno gledanje prvih 5 filmova Chuck Norrisa.


PS. Sta to znaci:''Ali kada je neko napredniji u pitanju''. Sta to znaci napredniji?
 
Poslednja izmena od moderatora:
... ponoviću je još jednom samo za tebe:
"Pre nego sto pocnem, jasno mi je da rezlicite borilacke vestine imaju razlicite nazive za ovo (Taolu, Hyong, Kata itd.), ali kako bih pojednostavio stvar od sada cu sva izvodjenja tehnika po strogo definisanoj semi/ sabloni jednostavno nazvati "kata".".
Pa ko si već izabrao naziv mogao je to biti i "forma" jer si praktikant taekwon-do-a.
PS: Nije "forma" (s obzirom da je to univerzalan srpski naziv za borbu sa zamišljenim protivnikom U BILO KOJOJ borilačkoj veštini), nego "hyeong", tj. "pumsae" ili "teul". To su prve stvari koje ti je instruktor trebao preneti.
Wikipedia čuda čini. Mogao si bar redosled da promeniš. ;) Dokaz da nisi naučen onoliko koliko tvrdiš da jesi. Mislim da karatisti borbu sa zamišljenim protivnikom još uvek nazivaju KATA(primer). Na našim treninzima se oduvek govorilo Chon Ji TUL(teul), Juche TUL(teul) i td.


Sve u svemu i dalje forme smatram suvišnim, ne shvatam zašto ih ljudi tvrdoglavo brane. Možda pošto su uložili godine u njih, vežbajući ih neprestano, pa im je teško analitički sagledati njihove nedostatke, kako se njihov trud ne bi ispostavio kao uzaludan. Možda jednostavno nisu u stanju sami sebi da priznaju da su to vreme mogli iskoristiti pametnije. Budimo realni, sve u svemu forma se svodi na gomilu tehnika, koje početniku pomažu da se u početku snađe u veštini, da upozna osnovne pokrete. Ali kada je neko napredniji u pitanju, forme su u suštini gubljenje vremena. Retko iko je u stanju da zaista prouči forme i iskoristi ih kao izvor novih, korisnih i, na prvi pogled ne uočljivih tehnika, ne verujem da i među zvaničnim "instruktorima" kod nas postoji više od nekoliko za to kvalifikovanih ljudi.
Odgovor na ovo već postoji u okviru,gore ispisanih, veoma kvalitetnih postova.
Takođe, svako ko ovde tvrdi da mu forme pomažu u razvijanju refleksa, balansa, snage, u uvežbavanju tehnika korisnih za realne situacija, i šta god, nemaju pojma i očigledno nikada nisu bili učesnici u uličnoj tuči. Pored toga, gde su vaši dokazi?
Mislim da grešiš. Ispada da mi ovde samo filozofiramo dok ti pričaš pravu stvar a prvi nemaš ni jedan dokaz! Ovaj forum posećuju pravi majstori BV. Nekima bavljenje BV ide uz posao. Moraš se složiti da pripadnici policije, vojske, spec.jedinica... itekako imaju pojma.

Najbolji borci sveta, takmičari UFCa, svi su majstori veština u potpunosti bez formi. Sve se vrti oko svega 5-6 disciplina, sa Tailandskim boksom i BJJ na vrhu. I pre nego što pojedinci iznesu argumente poput "To je pošto tamo postoje pravila, da ih nema, mojim mističnim kung fu zahvatom vatrenog zmaja ja bih im isčupao srce!" i slične gluposti, imajte na umu da su se pravila tamo razvila postepeno, nisu bila ni blizu toliko stroga u samom početku, kao što su danas.
Definiši mi pojam "Najbolji borac". A jesi ti siguran da borci UFC-a ne izvode neku formu(možda u obliku rituala) za vreme treninga ili pred meč? I da, odakle tebi da su borci UFC-a majstori borilačkih veština??? Možda bi za tebe trebali definisati i pojam "majstor"*(borilačkih veština)...
 
pa dosta boraca imaju visoka zvanja u karateu, bjj, judo :D

a najbolji borci...ap smatra se da ako si pri vrhu da si najbolji zar ne?

i da...postoji stvar koje se zove shadow box...i to se moze nazvati borbom sa zamisljenim protivnikom al ne pridaje se toliko vaznosti...vise sluzi da se ispucaju serije da bi se covek spremio za ozbiljniji rad na treningu....

sparing i rad na spravama je i dalje najbolji nacin da se neko spremi za borbu
 
pa dosta boraca imaju visoka zvanja u karateu, bjj, judo :D
Ne sporim ja ničije zvanje. Čak šta više, siguran sam da su dobro potkovani znanjem. ALI!!! Nije svaki borac i majstor!

i da...postoji stvar koje se zove shadow box...i to se moze nazvati borbom sa zamisljenim protivnikom al ne pridaje se toliko vaznosti...vise sluzi da se ispucaju serije da bi se covek spremio za ozbiljniji rad na treningu....
Ok. Neko koristi taj vid za zagrevanje, neko za uvežbavanje tehnike,balansa... ali svakako nije beznačajno.

sparing i rad na spravama je i dalje najbolji nacin da se neko spremi za borbu
Naravno! Bez uvežbavanja sparinga nema uspeha. Ali da bi naucio da pises moraš prvo naučiti olovku da držiš. ;)
 
Sve u svemu i dalje forme smatram suvišnim, ne shvatam zašto ih ljudi tvrdoglavo brane. Možda pošto su uložili godine u njih, vežbajući ih neprestano, pa im je teško analitički sagledati njihove nedostatke, kako se njihov trud ne bi ispostavio kao uzaludan. Možda jednostavno nisu u stanju sami sebi da priznaju da su to vreme mogli iskoristiti pametnije. Budimo realni, sve u svemu forma se svodi na gomilu tehnika, koje početniku pomažu da se u početku snađe u veštini, da upozna osnovne pokrete. Ali kada je neko napredniji u pitanju, forme su u suštini gubljenje vremena. Retko iko je u stanju da zaista prouči forme i iskoristi ih kao izvor novih, korisnih i, na prvi pogled ne uočljivih tehnika, ne verujem da i među zvaničnim "instruktorima" kod nas postoji više od nekoliko za to kvalifikovanih ljudi.
Takođe, svako ko ovde tvrdi da mu forme pomažu u razvijanju refleksa, balansa, snage, u uvežbavanju tehnika korisnih za realne situacija, i šta god, nemaju pojma i očigledno nikada nisu bili učesnici u uličnoj tuči. Pored toga, gde su vaši dokazi? Najbolji borci sveta, takmičari UFCa, svi su majstori veština u potpunosti bez formi. Sve se vrti oko svega 5-6 disciplina, sa Tailandskim boksom i BJJ na vrhu. I pre nego što pojedinci iznesu argumente poput "To je pošto tamo postoje pravila, da ih nema, mojim mističnim kung fu zahvatom vatrenog zmaja ja bih im isčupao srce!" i slične gluposti, imajte na umu da su se pravila tamo razvila postepeno, nisu bila ni blizu toliko stroga u samom početku, kao što su danas.


...veće budalaštine u životu nisam pročitao...kažeš borci ufc-a su majstori borilačkih vještina, ma kakvi majstori, koje to vještine, kako se ona zove??? udri-baci-zagrli-slomi, to nema veze sa vještinom, to su današnje sportske gladijatorske borbe, i slabiji samo uz sreću pobjeđuje jačega...a ove mistični zmaj spike govori da se slabo razumiješ u kineske vještine...pročitaj si knjigu od shaolinske 72 tehnike, i vidjećeš koliko se lagano može izvježbat palac kažiprst i srednji prst (i samo u jednoj tehnici, tehnici od 1000 čavala), da nakon toga čovjeku strgaš sa ta tri prsta komad mekog tkiva kao da si prošao toplim nožem kroz maslac...a tko uopće danas treba takve tehnike, i koga bi to mogli trgati po cesti...
 
Sto se tice boraca na UFC-u i drugim slicnim takmicenjima, neki od nih stvarno jesu majstori borenja, a neki bas i nisu, ali to se moze reci i za bilo koju drugu "institucionalizovanu" vestinu. Nije ni svaki crni pojas majstor...

Nego, da se vratim na ono sto je bedmadafaka nazvao mojim okretanjem u krug... Sam si napisao u gornjem postu "također ćeš vidjeti ako ponovo pročitaš moje postove, da sam govorio oko kineskih bv-a, a što opet ovu raspravu vodi na krivi put sa korejanskima, mada ni to nema veze". E, to ti je potvrda onog sto sam ja odmah odgovorio na prvobitnu tvoju pojavu - u Kini, jer je takva njihova kosmologija! Da je to istinski zacetak, onda bi bio sveprisutan...

Sto se tice onih tehnika za deranje mesa, vadjenje srca, udaranje na daljinu, nokaute blagim dodirom i sl, tu je u pitanju hermeticna tvrdnja, jer vezbaci koji to pripisuju svojim stilovima to ne mogu da demonstriraju, a brane se "objasnjenjem" da su slicne tehnike odvec "smrtonosne" za sparing ili oblike vezbanja poput toga. U tom slucaju, kako znamo da su te tehnike odista funkcionalne? Demonstracija na lubenicama, kokosima, ciglama i pribliznim materijalma nije merodavna iz vise razloga, te ostaje nedoumica, odnosno pitanje vere ucenika u ucitelja i njegovo ucenje (dogmu).
 
...e a koja ti korist od tih tehnika? di ćeš sa njima, hodat po cesti i tuć i klat prolaznike, sada ošamariš nekoga i već te tuži radi para, bilo bi uludo potrošiti tri godine da bi se majstoriralo jedna tehnika koja ti ničemu ne služi...
 
...e a koja ti korist od tih tehnika? ...

Sto!? Ako bi stvarno mogao da ljude nokautiras na daljinu ili ih uspavas samo blagim dodirom, to bi bio ultimativan metod u danasnje vreme, jer bi svaka tuzba pala u vodu. Drugo, upravo su to tehnike koje bi se mogle nazvati nasledjenim iz zivotinjskog sveta i adekvatnih formi, pa ako su one danas beskorisne, onda bi po toj logici i forme trebalo odbaciti, kao inherentno nasledjene od zivotinjskog sveta...osim naravno ako ne uzmemo da u njima zivotinje predstavljaju one atribute na koje sam ja ukazao u svom prvom odgovoru na tvoj originalni komentar na temi. z;)
 
PS. Sta to znaci:''Ali kada je neko napredniji u pitanju''. Sta to znaci napredniji?

Neko ko je stekao osnovno znanje u izvesnoj oblasti. Predpostavljam da ćeš me takođe pitati kada se nečije znanje može smatrati "osnovnim", ali definicija toga je složena stvar, i individualno zavisna.
Po mojoj definiciji, u ovom konkretnom primeru neko je "napredan" ukoliko poznaje tehnike koje su najčešće u upotrebi, i ko se umereno dobro snalazi u sparingu, kako bi na toj osnovi mogao učiti složenije pokrete.

Pa ko si već izabrao naziv mogao je to biti i "forma" jer si praktikant taekwon-do-a.

Jesam, ali mnogi drugi nisu, a s obzirom da je pojam "kata" veoma rasprostranjen, predpostavio sam da ću na taj naćin najpre uz što manje komplikacija izraziti šta imam da kažem.

Wikipedia čuda čini. Mogao si bar redosled da promeniš. Dokaz da nisi naučen onoliko koliko tvrdiš da jesi. Mislim da karatisti borbu sa zamišljenim protivnikom još uvek nazivaju KATA(primer). Na našim treninzima se oduvek govorilo Chon Ji TUL(teul), Juche TUL(teul) i td.

... a mi s druge strane koristimo (smo koristili) "Hyong". I upravo pošto vidim da obraćaš veliku pažnju na što tačnije imenovanje sam iskopao i preostala dva izraza, kako ne bi osećao dužnost da me koriguješ.

Mislim da grešiš. Ispada da mi ovde samo filozofiramo dok ti pričaš pravu stvar a prvi nemaš ni jedan dokaz!

Imam. Kada govorim o "dokazima" ne mislim na vas lično, nego na bilo koju vrstu dokaza (video zapis) da strogo tradicionalna borilačka veština koja posebno naglašuje korisnost formi dominira nad nekom drugom, u kojoj forme ne postoje. Verujem da nije potrebno da ubacim snimke sa youtube-a da dokažem svoje tvrdnje.

Definiši mi pojam "Najbolji borac". A jesi ti siguran da borci UFC-a ne izvode neku formu(možda u obliku rituala) za vreme treninga ili pred meč? I da, odakle tebi da su borci UFC-a majstori borilačkih veština??? Možda bi za tebe trebali definisati i pojam "majstor"*(borilačkih veština)...

S obzirom da je inicijalna/ izvorna/ prvobitna ideja svake borilačke veštine samoodbrana, "majstor" je neko ko je u stanju da se brani, tj. da fizički nadvlada gotovo svakog protivnika/ napadača. Ako hoćeš, neka se u toj definiciji negde nađe i "poštovanje", "pravedan način života", "borba sa samim sobom, ne sa protivnikom" i slične istočne filozofije, ali biti dobar borac definitivno jeste jedna (po meni i najvažnija) karakteristika "majstora". Ako ti tvoja veština pruža sve ostalo osim efikasnosti, onda ona više nije "borilačka".

da...postoji stvar koje se zove shadow box...i to se moze nazvati borbom sa zamisljenim protivnikom al ne pridaje se toliko vaznosti...vise sluzi da se ispucaju serije da bi se covek spremio za ozbiljniji rad na treningu....

Da, ali to što izvodiš u shadow box-u jesu tehnike primenjive i u sparingu, za razliku od izvođenja tehnika u tradicionalnoj formi. To shadow box-u daje izvesnu legitimaciju.

...veće budalaštine u životu nisam pročitao...kažeš borci ufc-a su majstori borilačkih vještina, ma kakvi majstori, koje to vještine, kako se ona zove??? udri-baci-zagrli-slomi, to nema veze sa vještinom, to su današnje sportske gladijatorske borbe, i slabiji samo uz sreću pobjeđuje jačega...

Haha, pa šta je "majstor" po tebi? Neki deda sa belom bradom, velikim stomakom i crnim pojasom, koji će ti smesta izvesti sve forme po potrebi, i satima filozofirati o kosmosu i "putu ratnika", a kada kineš će pasti na zadnjicu? Pa šta je, po tvom mišljenju, bio razlog za nastanak "borilačkih" veština?
A na to što govoriš o MMA neću ni probati dati odgovor, s obzirom koliko znaš o tome...



pročitaj si knjigu od shaolinske 72 tehnike, i vidjećeš koliko se lagano može izvježbat palac kažiprst i srednji prst (i samo u jednoj tehnici, tehnici od 1000 čavala), da nakon toga čovjeku strgaš sa ta tri prsta komad mekog tkiva kao da si prošao toplim nožem kroz maslac...a tko uopće danas treba takve tehnike, i koga bi to mogli trgati po cesti...

...e a koja ti korist od tih tehnika? di ćeš sa njima, hodat po cesti i tuć i klat prolaznike, sada ošamariš nekoga i već te tuži radi para, bilo bi uludo potrošiti tri godine da bi se majstoriralo jedna tehnika koja ti ničemu ne služi...

Nakon ovih izreka mi je istinksi žao što sam uopšte gubio vreme da ti odgovaram.
 
Sto!? Ako bi stvarno mogao da ljude nokautiras na daljinu ili ih uspavas samo blagim dodirom, to bi bio ultimativan metod u danasnje vreme, jer bi svaka tuzba pala u vodu. Drugo, upravo su to tehnike koje bi se mogle nazvati nasledjenim iz zivotinjskog sveta i adekvatnih formi, pa ako su one danas beskorisne, onda bi po toj logici i forme trebalo odbaciti, kao inherentno nasledjene od zivotinjskog sveta...osim naravno ako ne uzmemo da u njima zivotinje predstavljaju one atribute na koje sam ja ukazao u svom prvom odgovoru na tvoj originalni komentar na temi. z;)

...vidim ja da od ova rasprava ne vodi nikamo...a pošto pametniji popušta-prekinuću je z:hi:...
 
Tipican, enciklopedijski primer prelamanja svetlosnog zraka

pri prelasku iz jedne sredine u drugu sredinu sa razlicitom optickom (deduktivnom) gustinom.

Zu - upadni zrak,

a - upadni ugao,

Zp - prelomljeni zrak,

b - prelomni ugao.

Zo - odbijeni zrak

N - normala

Kad svetlosni zrak prelazi iz optički gušće u optički ređu sredinu on se lomi od normale.

sl1.28.gif


Sve je matematika. logos
 
Poslednja izmena:
...vidim ja da od ova rasprava ne vodi nikamo...
Pa da, nije li to tipicno - kada rasprava ne vodi u pravcu koji tebi ne odgovara, znaci ne vodi nikuda! Kao da nema mogucnosti da stvari budu drugacije nego sto ih bas ti (ili bilo ko od nas zapravo) vidi.

Mozda bi trebalo da utvrdimo da li ovde zapravo trazimo odgovore na ista pitanja. Naime, vecina ljudiu borilackim vestinama (ukljucujuci tu i segment formi) postavlja pitanja STA i KAKO, ali za mene je uvek kljucno bilo ZASTO, jer u velikoj meri daje kontekst u kojem prethodna dva jedino imaju smisla...
 
...ajde dobro, imaš moju pažnju...da vidimo što si ono pisao...


Sto!? Ako bi stvarno mogao da ljude nokautiras na daljinu ili ih uspavas samo blagim dodirom, to bi bio ultimativan metod u danasnje vreme, jer bi svaka tuzba pala u vodu. Drugo, upravo su to tehnike koje bi se mogle nazvati nasledjenim iz zivotinjskog sveta i adekvatnih formi, pa ako su one danas beskorisne, onda bi po toj logici i forme trebalo odbaciti, kao inherentno nasledjene od zivotinjskog sveta...osim naravno ako ne uzmemo da u njima zivotinje predstavljaju one atribute na koje sam ja ukazao u svom prvom odgovoru na tvoj originalni komentar na temi. z;)

...zvučna levitacija, točnije sposobnost zvučne levitacije je postojalo prije, sa time i nekontaktne borilačke vještine, to se zna, kao što se zna da su postojali divovi, otkuda i biblijski životni vijek do Noe koji je bio 600, 700, pa i više godina, nakon noe i njegove arke, maksimalni životni vijek se skraćuje na 120 godina...nakon noe prestaju vrijediti sva pravila prije noe...s time započinje sve nanovo (a tko zna što je bilo prije toga a što nije zapisano)...
...opet prođe jedno određeno vrijeme i u cijeloj toj priči podskup skupa vremena je pojava borilačkih vještina u kini, da ne ulazim u pojedinosti, par ih otkriva ponovo nekontaktnu vještinu sasvim slučajno koja biva tajna kao i sam životni vijek pojedinaca u indiji koji su živjeli po 500 godina, očito su zahebali čak i ove gore, ili su im se toliko približili što nemožemo ni ja ni ti poimati...ako ćemo uzeti da je nekontaktna borilačka vještina na prvom mjestu, da su šaolinske tehnike jinga i janga organizma na drugom, a forme na trećem, kompilacije na četvrtom i sama borba na petom mjestu neke kvaziklasifikacije, onda nemožemo reći da su forme beskorisne jer ne idu u istu korpu sa nekontaktnim bv...ima tu dsta stvari u borilačkim vještinama što vidim da miješaš u istom loncu, ali se strogo mora odvojiti po paletama...forma borilačke vještine je nain na koji se ona radi...imaš u vin čunu 3 forme, znači vin čun se radi tako da se koriste pokreti iz te tri forme...izbaciš li koji pokret iz bavljenja vin čunom, to više nije vin čun...znači ti moraš prvo dobro uvježbati sve tri forme, onda vježbaš njihovo korištenje, za to postoji ko sao tehnika gdje sa protivnikom izmjenjuješ udarce iz sve tri forme (rukama i nogama)...i to je cijela priča o formama...

...u ovom ovdje slučaju na ovom forumu riječ kata možemo poistovjetiti sa riječju forma...ustvari kata je malo širi pojam koji nije vezan samo uz borilačke vještine, nego uz sve, pogotovo u japanu, u to se uključuje ceremonja čaja, aranžiranje cvijeća, kendo, đudo, sumo, čak su i uvezeni bejzbol jednim dijelom kataizirali...u knjizi KATA-ključ za razumijevanje i postupanje s japancima iznijeta je teorija da je praktično svaki vid tipičnog, japanskog tradicionalnog pogleda na svijet, njihovih stavova i ponašanja posljedica specifičnih, preciznih kata, odnosno načina obavljanja stvari, stoljećima ritualiziranih i posvećenih...knjigu je napisao Boye Lafayette De Mente...
 
OK, evo, ovo je bio tvoj prvi pokusaj da neke od svojih primedbi argumentujes, dakle BRAVO!
No, bilo kako bilo, jos uvek nisi odgovorio na primarnu zamrku koju sam ja imao na tvoje izlaganje, niti si odgovorio na moja poslednja konkretna pitanja, iako si ih citirao.

Elem, mesto zivotinjskih uzora u razvoju formi borilackih vestina nisi argumentovao, barem ne u smislu u kojem si ih prvi put pomenuo, a to je bila cista imitacija (vezano za to, koje su zivotinje bile uzori za WC forme). Drugo, nisi odgovorio na to zasto se tejnovite tehnike zvucne levitacije (kako si to nazvao) ne vezbaju na sirokoj bazi, ako su vec tako prakticne, odnosno zasto ih niko nikada ne demostrira?
 
...krv ćeš da mi popiješ...z:)...aj da vidim...


Prisustvo zivotinja u istocnjackim izrazima borilackih vestina je posledica njihovog kosmoloskog uredjenja u okviru religije i mitologije, a i cilj "zivotinjskih" formi je da zapravi u vezbacu razvije neku od pozeljnih karakteristika koje se doticnoj zivotinji pripisuju u okviru te mitologije

...to je samo jedan dio, nećemo sada ulaziti preduboko, tema je površna i govori samo mehanički dio izvođenja formi, ovo gore isto stoji, ali na to danas više nitko ne obraća pažnju...
 
OK, evo, ovo je bio tvoj prvi pokusaj da neke od svojih primedbi argumentujes, dakle BRAVO!

...ajme hvala ti, smijem li si zapljeskati...


No, bilo kako bilo, jos uvek nisi odgovorio na primarnu zamrku koju sam ja imao na tvoje izlaganje, niti si odgovorio na moja poslednja konkretna pitanja, iako si ih citirao.

...oprosti, oćeš li biti ljubazan da ga ponoviš, jer razvio sam si jedna određena antitijela na većinu ljudi koja se zovu "neobraćanje pažnje", vjerujem da predpostavljaš iz kojeg razloga-okruženost idiotima uvijek i svugdje...sada, pošto to nije slučaj ovdje moraću se vratiti na svoje binome i zamoliti te ponovo da napraviš traženo, rasprava mi je prošla kroz prste a neda mi se sada ponovo roniti kroz nju...


Elem, mesto zivotinjskih uzora u razvoju formi borilackih vestina nisi argumentovao, barem ne u smislu u kojem si ih prvi put pomenuo, a to je bila cista imitacija (vezano za to, koje su zivotinje bile uzori za WC forme). Drugo, nisi odgovorio na to zasto se tejnovite tehnike zvucne levitacije (kako si to nazvao) ne vezbaju na sirokoj bazi, ako su vec tako prakticne, odnosno zasto ih niko nikada ne demostrira?

...pazi mi nemamo zapisani povijesni slijed događaja osobe koja je to sve pratila-ili grupe koji su to zapisivali, možda imaju kinezi, ja znam za priču starčeka i bogomoljke, i kako se taj starac obranio od razbojnika na temelju svoga stila...
...wing chun je nastao kao stil koji je trebao pobiti sve ondašnje stilove u šaolinu, uz skraćivanje vremena majstorstva, neznam dali se radilo o 5 ili 7 stilova plus ostale tehnike (shuang suo gong, zu she gong, zhu ye shou gong, xian rhen zhang, gang rou fa, yang gang shou, tie sha zhang, shi zhu gong, ba wang zhou, nian hua gong...ima ih još)...danas je win čun sve nego vin čun, pitaj jednog majstora vin čuna koje su to još tehnike šaolina koje se moraju raditi da bi vin čun bio potpun, neka ti također kažu nešto o jingu i jangu vin čuna kao vrhunske borilačke vještine u šaolinu-neznaju ni jedan...svi se furaju na či sao, či sao u vin čunu kada je napravljen, nije predstavljao više od 2 posto te vještine, sada je on 70 posto z:plez:...
...zvučna levitacija danas više ne postoji, dali zato što je za to trebalo znanje ili zato što je trebala za to određena gravitacija-neznam...znanje nekontaktnih bv, ako postoji-postoi u tragovima, i razvija se milimetarski generacijama, zato čisto sumnjam da bi netko o tome pričao...ako postoji ona jasnovidnost ili kako se već zove-one spike što razvija cia (gledanje na daljinu), onda postoji i to jer funkcionira pod istim ili sličnim pravilima...
 

Back
Top