Tumačenje snova

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Snovi su bili tema tumačenja još od starog doba...Njih su pokušavali protumačiti učeni ljudi,vračevi,ali i razni prevaranti.U novije vreme oni su dobili svoje mesto u psihologiji.Jedan od najvažnijih psihologa koji je dao doprinos njihovom tumačenju bio je Jung.Za maturski iz psihologije sam uzeo dosta stručnih knjiga o pitanju snova među kojima je i jedna domaćeg autora pisana davne 1987. gde je jedan deo knjige posvetio tumačenju snova čitalaca...Da li ima među vama,forumašima neki psiholog ili neko uopšte ko se razume u to tumačenje snova? Imam 2 sna koja me ''muče'' pa bih hteo saznati njihovu simboliku,a inače nisam sujeveran,ateista sam 100%.
 
Tumačenje snova je psihoanalitička procedura kojom se analiziraju snovi u svrhu boljeg razumevanja podsvesnih i nesvesnih mehanizama koji utiču na ponašanje pojedinca. Zbog „cenzure sna” i neobičnih simboličnih pojava kroz vekove, postoje gledišta da se složene pojave, posredstvom sna, mogu simbolično ispoljiti. Zbog složenosti interpretacije neophodna je posebna obuka za tumačenje snova. Po Frojdu, razumevanje simbolike snova je „carski put” u nesvesno.
 
Kakve veze ima to što si ateista?

To što očekuješ da ti neko tumači simboliku malo liči na gledanje u pasulj. U principu, da bi san bio ispravno protumačen, potrebno je dublje poznavanje ličnosti. Ovako na forumu, isto ti je kao da uzmeš neki sanovnik i tražiš značenje. Niti je simbolika sna univerzalna, niti je svaki san simboličan. Ali, dobro, verovatno su ta dva sna ostavila jak utisak na tebe.
 
Tumačenje snova je psihoanalitička procedura kojom se analiziraju snovi u svrhu boljeg razumevanja podsvesnih i nesvesnih mehanizama koji utiču na ponašanje pojedinca. Zbog „cenzure sna” i neobičnih simboličnih pojava kroz vekove, postoje gledišta da se složene pojave, posredstvom sna, mogu simbolično ispoljiti. Zbog složenosti interpretacije neophodna je posebna obuka za tumačenje snova. Po Frojdu, razumevanje simbolike snova je „carski put” u nesvesno.

Фројд је говорио да су снови наше неостварене жеље или уопште жеље. Тотална глупост.
 
Snovi su bili tema tumačenja još od starog doba...Njih su pokušavali protumačiti učeni ljudi,vračevi,ali i razni prevaranti.U novije vreme oni su dobili svoje mesto u psihologiji.Jedan od najvažnijih psihologa koji je dao doprinos njihovom tumačenju bio je Jung.Za maturski iz psihologije sam uzeo dosta stručnih knjiga o pitanju snova među kojima je i jedna domaćeg autora pisana davne 1987. gde je jedan deo knjige posvetio tumačenju snova čitalaca...Da li ima među vama,forumašima neki psiholog ili neko uopšte ko se razume u to tumačenje snova? Imam 2 sna koja me ''muče'' pa bih hteo saznati njihovu simboliku,a inače nisam sujeveran,ateista sam 100%.

Reci ta dva sna.I ja sam ateista i ne koristim sanovnike za tumacenje snova.Samo jedno pitanje-dok si sanjao da li si bio svestan da sanjas i da si ti zapravo u svom krevetu ili gde vec?
 
Snovi su bili tema tumačenja još od starog doba...Njih su pokušavali protumačiti učeni ljudi,vračevi,ali i razni prevaranti.U novije vreme oni su dobili svoje mesto u psihologiji.Jedan od najvažnijih psihologa koji je dao doprinos njihovom tumačenju bio je Jung.Za maturski iz psihologije sam uzeo dosta stručnih knjiga o pitanju snova među kojima je i jedna domaćeg autora pisana davne 1987. gde je jedan deo knjige posvetio tumačenju snova čitalaca...Da li ima među vama,forumašima neki psiholog ili neko uopšte ko se razume u to tumačenje snova? Imam 2 sna koja me ''muče'' pa bih hteo saznati njihovu simboliku,a inače nisam sujeveran,ateista sam 100%.

Jedan od najvaznijih psihologa itd. da, al najvazniji je Frojd, koga si ni malo elegantno izbjego da pomenes. Taj tvoj maturski ne sadmo da je o ESP fenomenima, parapsihologiji, paranormalnim pojavama, sinhronicitetima, stanjima svijesti, uticaju droge na neuro-sinapse, nego cak i o tumacenju snova? Nemam reci, znaci ti bi citavu "enciklopediju psihologije" da prilozis kao maturski rad? Fini fino.... a da zaobidjes Frojda? E pa 1. nemoguce je da napises enciklopediju psihologije tvoju licnu 2. cak i kad bi bilo moguce nemoguce je da uradis to ako ne pomenes Frojda.

Ja vise ne zelim da ti pomazem na tom sveobuhvatnom maturskom, ko ima zivaca samo neka izvoli...
 
Kakve veze ima to što si ateista?

To što očekuješ da ti neko tumači simboliku malo liči na gledanje u pasulj. U principu, da bi san bio ispravno protumačen, potrebno je dublje poznavanje ličnosti. Ovako na forumu, isto ti je kao da uzmeš neki sanovnik i tražiš značenje. Niti je simbolika sna univerzalna, niti je svaki san simboličan. Ali, dobro, verovatno su ta dva sna ostavila jak utisak na tebe.

ima univerzalnih simbola, mada ni tu nema pravila. Nekad x moze bit univerzalan simbol, a nekad individualan (simbol). U vezi "individualnih simbola" nije uopste tesko zakljuciti sta su. Cak i preko foruma. Naravno da neke osobe nisu spremne da odaju intimu na forumu, ali to ne znaci da je to nemoguce.
Meni se jednom desilo da sam objavio san koji sam radio, od neke osobe san, dakle, ne moj. Uopste nisam rekao nista o toj osobi, osim sna i par detalja, ali nicim nisam odao "ko je to" "odakle je" i nista "specificno" za tu osobu (bar ja tako mislim), a ipak je ista ta dosla kod moderatora i izmolila da se obrise (mnooooooooooogo velik tekst) to sto sam pisao. Dakle, toliko o "spremnosti ljudi da budu otvoreni", kad su tako zatvoreni na forumima, mozete misliti kako je tesko raditi uzivo.

Isti taj moderator koji je to brisao je priznao da je moje tumacenje bilo odlicno. Zasto ga je obrisao onda, to stvarno neznam... moglo je mnogima posluziti kao primjer, napr. sad bi mogo to da iskopiram ovdje, a ovaj bi mogo to da uzme u maturski, ...

u tom snu individualni simboli bili su izgradjeni (bar po mojoj teoriji) od univerzalnih!
 
Tumačenje snova je psihoanalitička procedura kojom se analiziraju snovi u svrhu boljeg razumevanja podsvesnih i nesvesnih mehanizama koji utiču na ponašanje pojedinca. Zbog „cenzure sna” i neobičnih simboličnih pojava kroz vekove, postoje gledišta da se složene pojave, posredstvom sna, mogu simbolično ispoljiti. Zbog složenosti interpretacije neophodna je posebna obuka za tumačenje snova. Po Frojdu, razumevanje simbolike snova je „carski put” u nesvesno.

Umjesto sto si kopirao ovo sa jednoga sajta, mogao si da das coveku link da ima za maturski.
 
Cao!
Ako te muci simolika tvojih snova, morao bi da razmislis u kom se periodu nalazis sada, o cemu pretezno razmisljas i sta te u svesnom stanju mori i zaokuplja, i tako ces najlakse moci doci do odgovora...ako ti ni to ne rasvetli problematiku, mogao bi priloziti opis tih snova, da ti pomognemo u njihovom tumacenju. Knjige koje bih ti preporucila su ``Covek i njegovi simboli`` od Junga, kao i njegova knjiga ``Psihologija i alhemija``, a i ``Zaboravljeni jezik`` od Eriha Froma. Sve najbolje, veliki pozdrav!
 
koliko ja znam, obicno je obrnuto. Mada nema pravila. Nemoj da lupas gluposti kad te niko ne tera da to radis. Ruzne snove i te kako mozemo protumaciti kao zelje!

Шта сад, сањам да сам пао са десетог сспрата зграде и то се тумачи као моја жеља да окончам живот? Нема смисла.
Тако је Фројд одговарао својим студентима који су покушали да га оповргну, па каже, ви сте желели да сањате да обарате моју теорију па сте сањали како гинете.
 
Koliko ja znam obicno je suprotno od toga sto si ti rekao. Mada, nema pravila...

Mislis u smislu objektivnosti? Da, ako je tumac snova strucan. Pisuci ono mislio sam da svako zna najbolje sta mu/joj se desava u zivotu i kako se oseca pa da to moze da poveze sa snom. Kad ti neko isprica svoj san da ga protumacis verovatno ces mu postaviti neka pitanja da vidis kakvo je stanje sa njim i sta mu se desava jer ovako "na suvo" je teze. To je makar moj utisak...
 
Mislis u smislu objektivnosti? Da, ako je tumac snova strucan. Pisuci ono mislio sam da svako zna najbolje sta mu/joj se desava u zivotu i kako se oseca pa da to moze da poveze sa snom. Kad ti neko isprica svoj san da ga protumacis verovatno ces mu postaviti neka pitanja da vidis kakvo je stanje sa njim i sta mu se desava jer ovako "na suvo" je teze. To je makar moj utisak...

E sad se slazem potpuno:smile: da mislim na objektivnost, i posto su to (i ti se slazes vidio sam) potisnute zelje itd, onda nemoze bit da je najlakse sam vidjeti kod sebe 'nesto sto ne zelis da vidis':)
 
Шта сад, сањам да сам пао са десетог сспрата зграде и то се тумачи као моја жеља да окончам живот? Нема смисла.
Тако је Фројд одговарао својим студентима који су покушали да га оповргну, па каже, ви сте желели да сањате да обарате моју теорију па сте сањали како гинете.

Pa ako bi ti pad sa 10tog sprata tumacio kao zelju da se padne sa 10tog sprata, onda... onda se to i nebi zvalo tumacenje. Mada stvarno, postoje i takve zelje ... tako da nekad (rijetko) moze verovatno i tako da se protumaci. Ali sam frojd ti kaze da manifestni san (slika sna) nije isto sto i sam san, tako da to moze da se tumaci na milion nacina, jedan od njih je recimo i zelja da se poleti na 10ti sprat, fantazija o letenju itd.
 
Шта сад, сањам да сам пао са десетог сспрата зграде и то се тумачи као моја жеља да окончам живот? Нема смисла.
Тако је Фројд одговарао својим студентима који су покушали да га оповргну, па каже, ви сте желели да сањате да обарате моју теорију па сте сањали како гинете.

Taj san koji si ti naveo evo kako moze (recimo) da se tumaci:

Slika o sebi:
San moze da predstavi simbolicno snevacevu nestrpljivost. I da se naruga onome ko sanja. Bar ja imam taj utisak. Pad taj bi mogo da bude "epska" matafora za nestrpljivost snevaca uopste. Zelja da sto prije sidje itd.

Neka misao:

"Nestrpljivi ljudi su ustvari i nedosledni. Nedoslednost sebi i nestrpljivost i te kako ima veze. Evo primera za tu nedoslednost: svako bi da se vine u oblake srece sto prije, a niko nebi da sto prije padne sa solitera. Figurativno, naravno. Kada vec vidis da moras da padnes, onda je bolje da sto prije padnes, jer ces tim prije opet moci da pocnes da se "penjes". Kada bi neko recimo padao sa solitera, ko je po prirodi nestrpljiv, isti taj bi zelio da nekako taj pad traje sto duze, da duze zivi..."
ovo je malo glupo, al je primjer

Slika emocije
"Ja mislim da kada bi ja padao, to bi mnogo vise ljudi volelo da gleda, nego da sprijeci. Znam da moji drugovi vole na NETu da gledaju slike ubitstava, padova i slicnih stvari... sta bi oni uradili kad bi ja padao? Snimali? Dali bi me ubijedili da ne skacem?"

Zelja
Soliter je cesto simbol za monotoniju. Recimo: svaki stan je isti. Jednolicnost...
"Pad sa solitera je zelja da prestanem da mislim o novcu, vec da pocnem da mislim na mnoge lijepe stvari (novac to nije) i zabave, jer sve mi je postalo monotono, svaki dan mislim o novcu-monotono!, ocu da padnem sto prije sa te "zgrade" koju zelim da napravim"

Moralna pouka
"Zar sam ja sto bolji od njega? Svi smo ljudi. Ako bi on bio smrskan kad padne sa solitera, i ja bi. Svi smo od krvi i mesa"

itd.
glupi primjeri, ali moze tako da se tumaci. Dakle, frojd je rekao da san moze da bude i razmisljanje, i nesto u vezi morala, i emocija, i neki plan, i prava slika o sebi itd.
Ono sto je jung uradio bio je samo pokusaj (koji izgleda vidim pali kod nekih) da slaze da je frojd reko da su snovi samo zelje. I to je radio da bi sam sebe mogao da proglasi za tvorca teorije da san moze da bude i nesto drugo. Dakle, cilj mu je bio da prisvoji za sebe neke tudje teroije, i ne samo to, nego i da ubijedi ljude da te torije koje je cuo od Frojda i od mnogih drugih ovi uopste nikad i nisu rekli. Ovo sto sam napisao o Jungu je cinjenica i fakat.
 
Nisam ni reko da si 92', svest mi je na zavidnom nivou?

To je moj sarkazam :D
Vidi ovako,ljudsko telo je evoluiralo najvise sto moze.Moze da evoluira samo svest.Ali,kako,kad ljudi imaju u glavnom svest kao amebe,ne obracaju paznju na sopstvenu svest a kamo li na to da je unaprede...Da li ti je vazduh boje poput slabog dima svuda gde prodjes?Sumnjam,svest ti je kao u 98% covecanstva.I da,strucna sam za snove,ali ne zahvaljujuci knjigama asocijacija koji su produkt piscevog subjektivnog dozivljaja,i to tamo nekog pisca\pisaca od pre mnogo godina ciji su se spisi do danas mnogooooooooo izmenili iduci od pera do pera,od usta do usta;ili,nekim cudom nisu,sto bi bilo jako ne kreativno.Nebitno.
 

Back
Top