AUTOMOBILI SA "DUŠOM"

Espanol

Poznat
Poruka
8.305
Raspisali smo se oko ovih savremenih "kanti" od kojih pošteno najveći broj to ne zaslužuje. Hajde da se vratimo u vreme kada su automobili imali "dušu", bili prepoznatljivi na putu i bili praznik za oči. Dakle, ko šta voli iz tih vremena. Ja bih rado bacio i prvu sliku nekog od mojih favorita, ali Sizif me ne šiša i ne šalje instrukcije. Pozdrav ekipi! Ovde očekujem zaista prave ljubitelje automobila.
 
Mislim da si u pravu! Danas su svi novi automobili konfekcijskog karaktera tj. traju dok im je garantni rok. Ne mogu reći koji je auto svih vremena ali znam da ono što voze taksisti je u principu nepoderivo a to su Kadet c, mercedes 123 (ciganska sreća),opel askona, rekord, lada standard, stari pasati. Ranije je bio kvalitet! Ja vozim simcu talbot i javio mi se taksista iz Petrovca na Mlavi koji je sa tim automobilom presao 900000 km bez generalke.Naravno, tada je trosila 1 lit ulja na 1oo km ali cifra je cifra. Skini pola na lovačke price a i pola tj. 450000 km je zakon za svaki novo proizvedeni savremeni automobil srednje klase.
 
Espanol:
Raspisali smo se oko ovih savremenih "kanti" od kojih pošteno najveći broj to ne zaslužuje. Hajde da se vratimo u vreme kada su automobili imali "dušu", bili prepoznatljivi na putu i bili praznik za oči. Dakle, ko šta voli iz tih vremena. Ja bih rado bacio i prvu sliku nekog od mojih favorita, ali Sizif me ne šiša i ne šalje instrukcije. Pozdrav ekipi! Ovde očekujem zaista prave ljubitelje automobila.
Sa tobom se kaciti je tesko ali recimo moram da pomenem mog ljubimca Opel -rekord 1900 , dobru staru
"Dajanu" i naravno "Buba".Njih nisi mogao da ne prepoznas i jednom kad sednes za volan jednostavno se zaljubis se u njih.Uzgred jedno pitanje.Da li se zna koji alneser se koristio u modelima Opel rekord 1700 i 1900 i na koju se stranu okretao motor u njima ili jednostavnije da li je neki od njih imao alnesr ciji se elktromoror okretao suprotno od svih ostalih?
 
Ajde da i ja kažem koju ... Smejaćete se možda, ali nema veze. :D
125 PZ je bio LIMUZINA !!!

1500 ccm. 75 konja. Disk kočnice na svim točkovima. Hidraulično kvačilo. Dvogrli karburator. Gas na polugu (nije bilo sajle gasa). Udoban, mekan za vožnju, prostran. Sedišta - k'o fotelje ! Prtljažnik ogroman.

200.000 (časna reč !) bez generalne. A kad mu ga daš po gasu, pa kad se otvori drugo grlo karburatora, zalepi za sedište ! Nije se kvario, uvek poslušan, uvek spreman za vožnju ! Malo više trošio, što jes - jes.

Eh ...
 
rajlovac88:
Espanol:
Raspisali smo se oko ovih savremenih "kanti" od kojih pošteno najveći broj to ne zaslužuje. Hajde da se vratimo u vreme kada su automobili imali "dušu", bili prepoznatljivi na putu i bili praznik za oči. Dakle, ko šta voli iz tih vremena. Ja bih rado bacio i prvu sliku nekog od mojih favorita, ali Sizif me ne šiša i ne šalje instrukcije. Pozdrav ekipi! Ovde očekujem zaista prave ljubitelje automobila.
Sa tobom se kaciti je tesko ali recimo moram da pomenem mog ljubimca Opel -rekord 1900 , dobru staru
"Dajanu" i naravno "Buba".Njih nisi mogao da ne prepoznas i jednom kad sednes za volan jednostavno se zaljubis se u njih.Uzgred jedno pitanje.Da li se zna koji alneser se koristio u modelima Opel rekord 1700 i 1900 i na koju se stranu okretao motor u njima ili jednostavnije da li je neki od njih imao alnesr ciji se elktromoror okretao suprotno od svih ostalih?
Ama ljudi, kakvo kačenje! Kada sam načeo ovu temu mislio sam baš na vozila kakva pominješ, između ostalih i "buba" i "dijana" mali FIAT "500", sve ono što je imalo simpatičan i prepoznatljiv oblik i karakterističnu mehaniku i što ljudi nisu samo drndali od tačke A do B nego i voleli. Mislim da već prvi komentari najavljuju dobru diskusiju jer se javljaju pravi ljubitelji. Zašto na kraju ne bi napravili i jedan lepi popis takvih vozila i sve prošarali fotkama!
Koliko znam svi Opeli su se "vrteli" u normalnom smeru, znači desno. Ali, razlika je gotovo na svim modelima bilo u raznoj elektro opremi u zavisnosti od isporučioca (Bosch, Delco, Motorcraft...) Možeš li "rajlovac" malo konkretnije o problemu? Pozdrav svim učesnicima, mislim da dobro "guramo" na zadatu temu.
 
Milojko Vasic:
Ajde da i ja kažem koju ... Smejaćete se možda, ali nema veze. :D
125 PZ je bio LIMUZINA !!!

1500 ccm. 75 konja. Disk kočnice na svim točkovima. Hidraulično kvačilo. Dvogrli karburator. Gas na polugu (nije bilo sajle gasa). Udoban, mekan za vožnju, prostran. Sedišta - k'o fotelje ! Prtljažnik ogroman.

200.000 (časna reč !) bez generalne. A kad mu ga daš po gasu, pa kad se otvori drugo grlo karburatora, zalepi za sedište ! Nije se kvario, uvek poslušan, uvek spreman za vožnju ! Malo više trošio, što jes - jes.

Eh ...
Što bi se smejali. Bio je sjajan automobil i za novac za koji se nudio "šišao" je mnogo skuplje konkurente u klasi. Ali tek original 125 i 125S! O njima ću morati naknadno neku reč. Obavezno i o 1300 (tristaću) koji je u vreme kada se pojavio (1961) bio pravo čudo.
 
Zagor Bg:
Onaj tip ne odgovara na moju e-mail poruku za delove Solare. Odakle je on? Odgovori mi na pitanje 1000 eura jer mnogo znas o automobilima.Da li si mehaničar? Pozdrav! :D
Rešićemo to Zagore! Usput, čovek ima nešto mnogo retko, Talbot "tagoru", koja limuzina proizveden u nekih 2200 primeraka. Ja sam ing. mašinstva, ali mnogo više volim kad mi neko kaže bravo majstore. Znači ne stidim se da zamastim ruke i petljam oko mehanike. Pozdrav!
 
]Ama ljudi, kakvo kačenje! Kada sam načeo ovu temu mislio sam baš na vozila kakva pominješ, između ostalih i "buba" i "dijana" mali FIAT "500", sve ono što je imalo simpatičan i prepoznatljiv oblik i karakterističnu mehaniku i što ljudi nisu samo drndali od tačke A do B nego i voleli. Mislim da već prvi komentari najavljuju dobru diskusiju jer se javljaju pravi ljubitelji. Zašto na kraju ne bi napravili i jedan lepi popis takvih vozila i sve prošarali fotkama!
Koliko znam svi Opeli su se "vrteli" u normalnom smeru, znači desno. Ali, razlika je gotovo na svim modelima bilo u raznoj elektro opremi u zavisnosti od isporučioca (Bosch, Delco, Motorcraft...) Možeš li "rajlovac" malo konkretnije o problemu? Pozdrav svim učesnicima, mislim da dobro "guramo" na zadatu temu.
[/b][/quote]
Ma znam da mi je cale vozio Opel 1900 neke tamo 85-86 i da se polomio da nadje alneser koji vrti u levo pa me je kopkalo da to proverim u smislu da li se zna da je neka serija mozda bila pravljena tako.
 
Espanol:
Raspisali smo se oko ovih savremenih "kanti" od kojih pošteno najveći broj to ne zaslužuje. Hajde da se vratimo u vreme kada su automobili imali "dušu", bili prepoznatljivi na putu i bili praznik za oči. Dakle, ko šta voli iz tih vremena. Ja bih rado bacio i prvu sliku nekog od mojih favorita, ali Sizif me ne šiša i ne šalje instrukcije. Pozdrav ekipi! Ovde očekujem zaista prave ljubitelje automobila.
Znas kad malo razmislim meni se sve ove godinice i peglica strasno svidjala,ne da je vozim nekako je previse mala nego da "cackam"po njoj.Znas motorce ko za motornu testeru jako upotrebljivo za ultralaki avioncic i uopste sve oko nje.Kao skolski midel koji kad naucis ti si naucio osnovni rad motora pa sad guraj dalje.
 
Espanol, nisam znao da je talbot Tagora uradjena u tako malo primeraka. U mom komšiluku ima jedna koju neki tip prodaje sa ugradjenim plinom za 1600 eura. Na internetu sam saznao da je korisćena u SAD (neka njena varijanta) za trke, nešto slično Fordu Mustangu. Ona ima dijametralno različit motor od Solare. Njen motor je više ''Chryslerovski''.Solarin motor se kasnije sa malim izmenama ugradjivao u Pežo 309. Recimo kod Solare lanac a kod 309 klinasti kais i jos neke sitnice. Onaj tip za delove ne reaguje ali meni i ne trebaju neki vitalni. Potrebni su mi radi boljeg izgleda neki staklići (stopaljke), vozačev retrovizor, bolji zadnji branik itd.Puno pozdrava!
 
Zagor Bg:
Espanol, nisam znao da je talbot Tagora uradjena u tako malo primeraka. U mom komšiluku ima jedna koju neki tip prodaje sa ugradjenim plinom za 1600 eura. Na internetu sam saznao da je korisćena u SAD (neka njena varijanta) za trke, nešto slično Fordu Mustangu. Ona ima dijametralno različit motor od Solare. Njen motor je više ''Chryslerovski''.Solarin motor se kasnije sa malim izmenama ugradjivao u Pežo 309. Recimo kod Solare lanac a kod 309 klinasti kais i jos neke sitnice. Onaj tip za delove ne reaguje ali meni i ne trebaju neki vitalni. Potrebni su mi radi boljeg izgleda neki staklići (stopaljke), vozačev retrovizor, bolji zadnji branik itd.Puno pozdrava!
Tačno, ima dosta specifičan motor. Čovek je pokušao da ti odgovori ali mu se pošta vraća! Proveri u čemu je problem:
 
Anonymous:
zovi ti to kako hoces ali ja sam video novog pasata sa 500000km bez generalke i ne trosi ni kap ulja

Samo jednu stvar dragi goste vezano za pasat posledbje generacije.Posedovao sam model vw pasat 3b.2.0 turbo-God 99.
Auto ima svoj prepoznatljiv vw kvalitet.Ipak problemi sa bord kompjuterom nakon 20000km,Novi paknovi i diskovi nakon 14000km,otkazuje centralna brava nakon 25000km,prosecna potrosnja u gradu 15-18 lit.Na otvorenom 12.Trom i lenj sve dok se broj obrtaja nepodigne 2500 o/minI ukljuci turbo.Ali takve uslove nemozete stvoriti u gradu.Jedan promasaj koji sam platio 48000 dm u prodavnici vw.Znaci nov.Ipak na sve probleme koje sam naisao za vreme garantnog roka jesu reseni.Ali uz moje angazovanje a ne njihovu ljubaznost.Tako da pasat kao automobil nepriznajem.I nakon cetiri god prodao sam ga za jedva 7800 eur.Sto znaci da za cetiri god njegova vrednost je opala 300%.

Auto sa dusom koji bi uvek mogao izdvojiti kao auto koji budi u meni zaista lepa osecanja.Alfa Montral.
Ipak ima jos koji zasluzuju paznju.Kadet B sity.De lorean.Matra murena,
 
Bustura:
Anonymous:
zovi ti to kako hoces ali ja sam video novog pasata sa 500000km bez generalke i ne trosi ni kap ulja

Samo jednu stvar dragi goste vezano za pasat posledbje generacije.Posedovao sam model vw pasat 3b.2.0 turbo-God 99.
Auto ima svoj prepoznatljiv vw kvalitet.Ipak problemi sa bord kompjuterom nakon 20000km,Novi paknovi i diskovi nakon 14000km,otkazuje centralna brava nakon 25000km,prosecna potrosnja u gradu 15-18 lit.Na otvorenom 12.Trom i lenj sve dok se broj obrtaja nepodigne 2500 o/minI ukljuci turbo.Ali takve uslove nemozete stvoriti u gradu.Jedan promasaj koji sam platio 48000 dm u prodavnici vw.Znaci nov.Ipak na sve probleme koje sam naisao za vreme garantnog roka jesu reseni.Ali uz moje angazovanje a ne njihovu ljubaznost.Tako da pasat kao automobil nepriznajem.I nakon cetiri god prodao sam ga za jedva 7800 eur.Sto znaci da za cetiri god njegova vrednost je opala 300%.

Auto sa dusom koji bi uvek mogao izdvojiti kao auto koji budi u meni zaista lepa osecanja.Alfa Montral.
Ipak ima jos koji zasluzuju paznju.Kadet B sity.De lorean.Matra murena,
pa vidis taj tvoj je benzin a ovaj dizel i samo budala kupi VW benzin
 
Anonymous:
zovi ti to kako hoces ali ja sam video novog pasata sa 500000km bez generalke i ne trosi ni kap ulja...
Čudno, ja nisam nikada video nov auto koji je prešao pola miliona km. U uslovima najteže eksploatacije taj auto bi morao imati bar desetak godina, a to onda nije nov auto...
 
rajlovac88:
Espanol:
Raspisali smo se oko ovih savremenih "kanti" od kojih pošteno najveći broj to ne zaslužuje. Hajde da se vratimo u vreme kada su automobili imali "dušu", bili prepoznatljivi na putu i bili praznik za oči. Dakle, ko šta voli iz tih vremena. Ja bih rado bacio i prvu sliku nekog od mojih favorita, ali Sizif me ne šiša i ne šalje instrukcije. Pozdrav ekipi! Ovde očekujem zaista prave ljubitelje automobila.
Znas kad malo razmislim meni se sve ove godinice i peglica strasno svidjala,ne da je vozim nekako je previse mala nego da "cackam"po njoj.Znas motorce ko za motornu testeru jako upotrebljivo za ultralaki avioncic i uopste sve oko nje.Kao skolski midel koji kad naucis ti si naucio osnovni rad motora pa sad guraj dalje.
Ja sam uz sve svoje velike automobile između 1975 i 1990 "potrošio" i 4 "peglice". Sa svakom sam bio vrlo zadovoljan. Pravi pouzdani gradski autić, jednostavan i jeftin za održavanje, lagan za vožnju i udeneš ga gde hoćeš. Prva je čak bila "nasvirana", Abartov motor 800 cc i 45 KS, gume, felne, i sve što ide. Peglao sam kroz brda koga sam hteo. Dobro sad, mladost ludost. Aman Sizife, javljaj kako da "bačim" po neku fotku, ličnu, ne sa Neta. Pozdrav ekipi.
 
Sizif:
Anonymous:
zovi ti to kako hoces ali ja sam video novog pasata sa 500000km bez generalke i ne trosi ni kap ulja...
Čudno, ja nisam nikada video nov auto koji je prešao pola miliona km. U uslovima najteže eksploatacije taj auto bi morao imati bar desetak godina, a to onda nije nov auto...
nov pasat znaci nov model,a ne nov auto i auto je 97god,a video sam ga prosle godine sto znaci da je bio star 6 godina.naravno taj auto nisam video kod nas nego u belgiji i ne treba biti nadmen kao ti sizife sta ja imam od toga da sad lazem da sam video auto od 500000km.ovde je normalno da vidis auto star 2 god sa 200000km ,a nekad i vise zavisi zasto je auto koristen ja imam 206 star godinu dana i presao je 66000km,a koristim ga samo za posao i odlazak do grada znaci za licnu upotrebu.sad niko nam nije kriv sto smo bedni pa je za nas sve luksuz.pa sad mastamo kad smo mogli da kupimo neki nov auto.eto recimo doticni koji je kupio pasata ima para ali nije racunao gde ce da vozi taj auto posto za nas je samo neki tenk ali i mislim da bi i njega nasi putevi i gorivo vrlo brzo unistili.
 
Mario me podseti sa "tristaćem" da sam obećao neku reč o ovom automobilu, Elem, kada se pojavio 1961.konkurenti u klasi (Ford, Opel, Englezi..) imali su motore koji su razvijali 40-45 KS, razvijali brzine između 115 i 130 km/h, jednostavne linije i enterijere. Tristać je sa 65 konja i 145 km/h bio pravo čudo. Uz to je imao potpuno sinhronizovani menjač (tada je I gotovo kod svih bila nesinhronizovana), disk kočnice sa servo pojačivačem, krajnje originalnu karoseriju, ogroman putnički prostor, bogato tapacirana sedišta i pravo bogatstvo instrumenata na tabli. Sve u svemu bio je "zakon" za konkurenciju i postavio potpuno nove standarde u klasi. Na njegovu mehaniku Poljaci su postavili karoseriju 125 i nešto jaču varijantu motora (1500 cc i 75 KS). Iako ga danas mnogi gledaju sa visine, ne treba zaboraviti šta je značio i da je nastao pre 43 godine!
 
Bustura:
Anonymous:
zovi ti to kako hoces ali ja sam video novog pasata sa 500000km bez generalke i ne trosi ni kap ulja

Samo jednu stvar dragi goste vezano za pasat posledbje generacije.Posedovao sam model vw pasat 3b.2.0 turbo-God 99.
Auto ima svoj prepoznatljiv vw kvalitet.Ipak problemi sa bord kompjuterom nakon 20000km,Novi paknovi i diskovi nakon 14000km,otkazuje centralna brava nakon 25000km,prosecna potrosnja u gradu 15-18 lit.Na otvorenom 12.Trom i lenj sve dok se broj obrtaja nepodigne 2500 o/minI ukljuci turbo.Ali takve uslove nemozete stvoriti u gradu.Jedan promasaj koji sam platio 48000 dm u prodavnici vw.Znaci nov.Ipak na sve probleme koje sam naisao za vreme garantnog roka jesu reseni.Ali uz moje angazovanje a ne njihovu ljubaznost.Tako da pasat kao automobil nepriznajem.I nakon cetiri god prodao sam ga za jedva 7800 eur.Sto znaci da za cetiri god njegova vrednost je opala 300%.

Auto sa dusom koji bi uvek mogao izdvojiti kao auto koji budi u meni zaista lepa osecanja.Alfa Montral.
Ipak ima jos koji zasluzuju paznju.Kadet B sity.De lorean.Matra murena,
kako li si ti njemu vadio dusu?!!!??
ja imam corrada starog 14 godina vec 4 god. koji je presao preko 200 hiljada i dan danas je kao nov!prosto je toliko monoton da mi prosto dosadi ponekad. kad jednom godisnje podignem haubu, zapanjim se koliko mi je motor prasnjav...skoro je potpuno beo. tako daaaa....imaj malo duse kad vozis kola. 8)
 
mario80:
Bustura:
Anonymous:
zovi ti to kako hoces ali ja sam video novog pasata sa 500000km bez generalke i ne trosi ni kap ulja

Samo jednu stvar dragi goste vezano za pasat posledbje generacije.Posedovao sam model vw pasat 3b.2.0 turbo-God 99.
Auto ima svoj prepoznatljiv vw kvalitet.Ipak problemi sa bord kompjuterom nakon 20000km,Novi paknovi i diskovi nakon 14000km,otkazuje centralna brava nakon 25000km,prosecna potrosnja u gradu 15-18 lit.Na otvorenom 12.Trom i lenj sve dok se broj obrtaja nepodigne 2500 o/minI ukljuci turbo.Ali takve uslove nemozete stvoriti u gradu.Jedan promasaj koji sam platio 48000 dm u prodavnici vw.Znaci nov.Ipak na sve probleme koje sam naisao za vreme garantnog roka jesu reseni.Ali uz moje angazovanje a ne njihovu ljubaznost.Tako da pasat kao automobil nepriznajem.I nakon cetiri god prodao sam ga za jedva 7800 eur.Sto znaci da za cetiri god njegova vrednost je opala 300%.

Auto sa dusom koji bi uvek mogao izdvojiti kao auto koji budi u meni zaista lepa osecanja.Alfa Montral.
Ipak ima jos koji zasluzuju paznju.Kadet B sity.De lorean.Matra murena,
kako li si ti njemu vadio dusu?!!!??
ja imam corrada starog 14 godina vec 4 god. koji je presao preko 200 hiljada i dan danas je kao nov!prosto je toliko monoton da mi prosto dosadi ponekad. kad jednom godisnje podignem haubu, zapanjim se koliko mi je motor prasnjav...skoro je potpuno beo. tako daaaa....imaj malo duse kad vozis kola. 8)
Neki članovi foruma bi bar po buđenju morali da izvade ruku iz noše. I najbolja roba posle 14 godina stajanja u staklenoj vitrini ima "feler". Ako ništa drugo, sve od gume i plastike je trulo...Kako je Bustura?
 

Back
Top