pravljenje sitnih windows aplikacija

Kako ih napraviti, imas sirok spektar mogucnosi a za pocetnike je dovoljan notepad (za pocetak) i naravno, spremnost da ucis.
Dakle, sitne windows aplikacije se mogu praviti u obicnom notepadu dok se ne opredelis za neki programski jezik i ne nabavis neki razvojni alat gde mozes razvijati i testirati svoje aplikacije.
E sad, koliko mozes napredovati, zavisi od toga koliko si spreman da ucis i koliko si istrajan u tome. I naravno tvoj napredak ce mnogo zavisiti kako od onoga koliko znas neki programski jezik, tako i od poznavanja samog operativnog sistema u kome radis. Widnows je, kao sto iskusniji govore, "riznica kljucnih reci, naredbi, funkcija koje cekaju da ih pozovemo i pametno upotrebimo".

Evo prost primer restartovanja racunara koje se izvodi iz komandne linije:
Kod:
shutdown -r -t 00

Kako napraviti windows aplikaciju za ovo?
U notepad-u upises ovo:
Kod:
@echo off
echo Installing Plugin...
%windir%\system32\shutdown.exe -r -t 00
echo Complete.

i usnimis ga kao recimo: "nekifajl.bat". I napravio si sitnu windows aplikaciju!
A za programski jezik, proguglaj slobodno, nemoj da se stidis. Ovde se mozes opredeliti za nesto sto tebi nabolje odgovara.

P.S. U Komandnoj liniji ukucaj "help" (bez navodnika) tu ces videti (ako nisi do sad obratio paznju) mnogo toga korisnog...
za svaku rec sa spiska ukucas recimo RMDIR /? i dobices detalje cemu sluzi ta naredba i kako se koristi... pa uzivaj za pocetak u ovome.:wink:
 
Za shutdown mozes da vidis sta dalje da kucas isto tu gde i pises - u Command Prompt-u (komandna linija). Ukucas shutdown /? i tu ces videti sta jos moze shutdown.
Nadam se da si ukapirao sta radi shutdown -r -t 00:

shutdown - poziva sistemski program koji ce izvrsiti odredjene komande
-r - komanda za restartovanje (restart)
-t - vremenski interval (time)
00 - vrednost vremenskog intervala (00 sec.)

Ova gore komanda kaze windows-u da trenutno restartuje racunar jer je vremenski interval 00. Ako bi kojim slucajem pisali drugacije umesto 00 sec., recimo: 10 ili 15, restartovanje bi se dogodilo tek nakon isteka ovog vremenskog podesavanja - tek nakon 10 - 15 sek.
 
Komandom shutdown ti zapravo pokreces aplikaciju shutdown.exe koja je u "C:\Windows\System32\". Naredbama -r (restartovanje), -s(gasenje), -l(log off) izvrsavas odredjene radnje iz shutdown.exe

...za ovo drugo te nisam bas najbolje razumeo... jednostavno iskopiras onaj kod dole u notepad-u i usnims ga kao "nekifajl.bat" pa kad kliknes na njega, trebalo bi da ti odradi to sta ti trazis.
 
ma radi mi sve kako treba nego ocu da napravim ikonicu i kad na nju kliknem da izadje slika(koju ja stavim...neku malo ...samo crvena pozadina i u sredini mala zuta kocka) a kad kliknem na tu kocku da se ugasi komp...da li me sad malo bolje razumes....kako to da uradim?
 
Zasto komplikovati ovako jednostavan nacin kad i sa *.bat fajlom radi?

Za tako nesto sam vec napisao dole. Samo treba neko da cita.
Potreban ti je neki razvojni alat za neki odredjeni programski jezik i naravno, poznavanje nekog programskog jezika (bar jednog). Sam taj alat u sebi ima prevodilac koji prevodi tvoj kod u izvrsni *.exe fail. Sa takvim alatom mozes da napravis sta hoces ali ja vam dadoh dole da eksperimentisete sa vec gotovim komandama i upoznate se sa njima dok ne pozelite da napisete sopstvene. A vi vec hocete nesto sto ni sami neznate kako se radi. :shock:
 

Back
Top