pomoc oko Linux/Unixa???

Heh....

Vidi ovako: Unix je napravljen 1969. godine u AT&T-u kao uproscenje sistema Multics i svodjenja njegovih koncepata na razumnu meru. Nakon toga je izvori kod Unixa poslat akademskim institucijama koje su ga proucavale i dodavale nove stvari (nemoj da se cudis, u to vreme trziste softvera je jedva postojalo ako je uopste postojalo ;) ). Tako je ubrzo stvoren sistem sa odlicnim karakteristikama zasnovan na vrlo dobrim koncptima. Elem, taj sistem vise ne postoji i ne razvija se.
Zadnja verzija je bila Unix System V.

Vise na http://en.wikipedia.org/wiki/Unix

Danas se Unixima nazivaju sistemi koji su na izvestan nacin kompatibilni sa Unixom. Mnogo sistema je krenulo da se razvija po ugledu na Unix, ali ne ispunjavaju sve potrebne uslove da bi se zvali Unixom. Inace, "The Open Group" je organizacija koja odlucuje o ovom.
http://www.opengroup.org/

Elem, od onoga sto je odobreno kao Unix ces najverovatnije doci u dodir sa Solarisom ili Mac OS X-om (ako imas Apple hardver).

Sto se tice Linuxa: RMS je pokrenuo GNU projekat, cini mi se 1984. (nemoj bas da me drzis za rec), sa ciljem da napravi Unix-like operativni sistem i userland koji je slobodan. GNU je dugo bio neupotrebljiv jer je jezgro Hurd koje su razvijali bilo nestabilno. 1991 Linus Torvalds prepravlja sistem Minix (koji je delo slavnog Tanenbrauna). Minix je koriscen u edukativne svrhe, a Linus dodaje kod koji prosiruje ovaj sistem. Kasnije se ovo jezgro povezuje u ostatak GNU sistema i stvara se sistem GNU/Linux koji danas zaovu kratko Linux. On nije Unix, ali je Unix-like.
Jos jedan unix-like sistem koji mozes da sretnes je BSD u svim njegovim varijantama.

Elem, od svega gore nabrojanog, Linux je verovatno najlosije organizovan i implementiran sistem (osim, mozda, Mac OS X sa kojim se nisam bas druzio ;) ), ali je zato najdostupniji i najlaksi za upotrebu i ima njavise softvera u userlandu.

Sada ti je verovatno jasno zasto ne mogu da ti odgovorim na pitanje koji je bolji i koje su prednosti. Jednostavno, izaberi dva sistema pa da uporedujemo ;)

A mozes imati proizvoljan broj sistema na svom racunaru (uz izvesna ogranicenja koja se pre svega ticu pozicioniranja particija na hard disku).

Ako hoces da se igras sa Unix ili Unix-like sistemima, slobodno kreni od Linuxa.
 
Svi Linuxi su ista s'ranja...
Ti ne lupaj posto nemas tri ciste... Zbog takvih budala je pola forumasa koji znaju nesto o racunarima napustilo ovaj forum...

Hm, ma gde je ubuntu za početnike... Čovek bi se pogubio skroz... Ali se u principu slažem... treba raditi i onda je svaki distro ok.

Ma po meni je svaki distro za pocetnike cak i gentoo samo ako covek ima strpljenja i malo mozga i samo malo volje da pokusa sam resiti problem. Npr. Fedora je lagana distribucija al ja sam imao pizdariju na njoj koju nije moglo da resi pola interneta :D (bukvalno).. Posto sam uradio stvar koju je oficijalni sajt deklarisao kao ne izvodljivu update sa FC1 na FC4... Al nisam sedeo skrstenih ruku vec sam i sam pokusao da resim problem i na kraju sam uspeo... Ne bi verovao koliko je trivijalan bio al nikome ta glupost nije pala na pamet... Elem znaci 1 L kafe paklo cigara google i udri ne postoji nesto sto se ne moze resiti... Ipak je bolje nego cekati da neko napise nesto na forumu... I kad ga resis lepo napsies resenje na forumu da i drugi znaju... Tako se postaje konstruktivan ;) Ne znam sta mi bi da se raspisem obecevam necu vise tu je Ce sveznalica ;)
 
Od svih distro-a koje sam probao do sada, najlakši mi je bio ubuntu. Naravno za svaku instalaciju nekog programa mora da bude omogućen izlaz na internet ili da se imaju sa strane programi za njega, ali se onda instaliraju ručno i za početnika nekad vrlo teško. Takođe ima da se nađu, čuo sam, DVD-jevi sa svim programima za ubuntu pa se samo dodaju u synaptic da vuče sa njih umesto sa neta. Znači ako imaš net na ubuntu, skoro pa da nemaš problema sa instalacijama. :) Ja jedino uvek muku mučim da instaliram dobro kodeke za video i zvuk, pa ako neko može da mi kaže kako on to radi, bio bih mu zahvalan. ;)
 
@bikeR: Ima mnogo distribucija koje su zgodne pocetniku. Da bi ti preporucio jednu moras mi reci nesto o tome kako planiras da koristis svoj sistem. Ajd ovako. Odgovori na sledeca pitanja.

(1) Koja je tvoja konfiguracija? Nemoras mnogo detaljno.
(2) Zelis li distro koji ce sve sam da ti sredi ili ti ne smeta da nesto i sam podesavas?
(3) Hoces li da imas sto vise softvera na diskovima, ili imas brz net i zelis da skidas softver sa neta?
(4) Imas li neki poseban zahtev sto se tice softvera? Da mora da ima bas ovo ili ono, da mora da bude ovakav ili onakav...
(5) Hoces li sistem na kom jednostavno zelis da sednes i radis posao, ili hoces na svom sistemu da cackas i da ucis kako radi Linux?
 
E, vidis, to pod 3 znano suzava izbor distroa.

U uzi izbor upadaju Fedora i OpenSuse, moze da prodje jos i SimplyMEPIS. Mislim da (K)Ubuntu cak i na DVD verzijama nece doneti dovoljno softvera.
Elem, Fedoru ne mogu da ti preporucim jer sam imao dosta problema sa njom. Izmedju ova dva druga mozes da biras slobodno, neces pogresiti.

Jos jedan distro koji dolazi u obzir je Sabayon, ali moji utisci o njemu su na granici za prelaznu ocenu. Sabayon ce te verovatno dovesti u priliku da moras koristiti pre ili kasnije portage sistem iz konzole, sto moze da bude nezgodno za novajliju.

Suse ce doci sa vise grafickih alata za konfiguraciju, bez kodeka, ali sa vise softvera. Mepis ima manje konfiguracionih alata i manje softvera ali ima Javu, flash i sve multimedijalne kodeke 'out of box'. Osim toga Suse je napravljen tako da instaliras i vozis, odvlaci od nekih principa Linuxa. Mepis je bolji sto se cackanja po sistemu tice.

Mislim da bi trebalo da uzmes Mepis. Imas i 32-bitnu i 64-bitnu verziju.

E, da: sim ovoga mozes da se poigras i sa nekim malo zahtevnijim distribucijama, npr. sa Debianom ili CentOSom, ali ce to zahtevati malo vise intervencija pri podesavanju sistema. Nece oni sve sami ;)
 

Back
Top