Referendum - da ili ne

Reg

Elita
Poruka
24.712
Verujem da nam je svima, veoma jasno, ostala u sećanju prethodna predizborna kampanja u kojoj su partije koje su danas na vlasti (DS, DSS, NS, G17+) čvrsto obećavale brz ekonomski napredak, a kao najvažniji zadatak, postavljali su sebi integraciju Srbije u EU.

A danas u tekstu Rezolucije, o kojoj upravo raspravlja Parlament, stoji jedna rečenica koja glasi:

- Narodna skupština nalaže Vladi Srbije da međunarodni sporazumi koje Republika Srbija zaključuje, uključujući i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, moraju biti u funkciji očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje.

Zanima me da li vi, kao i ja, smatrate da je usvajanjem ove Rezolucije, a izvesno je da će biti usvojena, veoma moguća suspenzija pregovora o stabilizaciji i pridruživanju sa EU?

Takodje bih volela da čujem vaše mišljenje o tome da li smatrate da bi bilo politički korektno, da se o ovako važnom pitanju ipak raspiše referendum, na kome bi se gradjani izjasnili šta misle o tome, odnosno da li žele brži ili sporiji ulazak u EU, odnosno da li uopšte žele ulazak u EU.

Molila bih moderatora da ne spaja temu sa temom o Rezoluciji, s obzirom na to da se ne radi o tekstu rezolucije, već o načinu na koji gradjani učestvuju u političkom životu ove zemlje.
 
Referendum je naj-naj za demokratsko odlučivanje. Obzirom da je skup, važno je da se koristi samo za važna pitanja od nacionalnog značaja.

Ako je ovaj trenutak za "to", OK. Nemam ništa protiv iako me sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju EU uopšte ne interesuju. Tako, u zavisnosti od pitanja u ev. referendumu, već znam kako bih glasao.
 
Sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju ne trazi od Srbije da se odrekne dela svoje teritorije.
Iz tog razloga, ne verujem da je usvajanje rezolucije neka kocnica za sporazum. Ako neko spolja ima dodatne zahteve da bi oni potpisali sporazum, to je neki drugi padez.
Ukoliko bi se dozvolilo da se relevantni ljudi obrate narodu i objasne sta znaci pridruzivanje bez pominjanja babaroga i bauka ili nekih enverovatnih povlastica i prosperiteta, znaci, samo gole cinjenice, referendum bi bio prilicno normalna stvar. Mislim da je i u sadasnjim clanicama uglavnom bilo referenduma po pitanju pridruzivanja eu. Znaci, referendum sam po sebi nije bauk.
Ako se vecina odluci protiv, sta bi se desilo da se ipak pridruzimo (recimo da nam dozvole)? Imali bi vecinu koja je nezadovoljna statusom i opet maratonske politicke malverzacije na unutrasnjem planu jer eu sigurno ne bi dozvolila prenosenje problema na njihov teren.
Znaci, priprema u smislu ozbiljne i cinjenicne edukacije stanovnistva i realan prikaz prednosti i mana pa tek onda referendum.
To je naravno, samo moje misljenje.
 
heh
tema je malčice široka
rezolucija "nit smrdi nit miriše" tako da sa te strane ja straha nemam, onaj ko zna da zbroji 2+2 zna šta taj sporazum znači i koliko nam koristi nosi, a najmanje ima veze sa Kosmetom i našim suverenitetom. Bila danas baš lepa raportažica Ljubice Gojgić o vezi između 80 000 tona teletine i našeg suverentita.
Referendum kao najsavršeniji oblik narodnog glasa i volje, bez spora, ali kad sagledaš, koliko nam je narod pismen, ne tehnički pismen, već da pročitano ume da razazna i shvati onda je referendum zadnje šta se u Srbiji raspisivati valja.
 
Verujem da nam je svima, veoma jasno, ostala u sećanju prethodna predizborna kampanja u kojoj su partije koje su danas na vlasti (DS, DSS, NS, G17+) čvrsto obećavale brz ekonomski napredak, a kao najvažniji zadatak, postavljali su sebi integraciju Srbije u EU.

A danas u tekstu Rezolucije, o kojoj upravo raspravlja Parlament, stoji jedna rečenica koja glasi:

- Narodna skupština nalaže Vladi Srbije da međunarodni sporazumi koje Republika Srbija zaključuje, uključujući i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, moraju biti u funkciji očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje.

Zanima me da li vi, kao i ja, smatrate da je usvajanjem ove Rezolucije, a izvesno je da će biti usvojena, veoma moguća suspenzija pregovora o stabilizaciji i pridruživanju sa EU?.
Не.
Јер, ово је заправо толико уопштено, да се може тумачити врло широко.

Takodje bih volela da čujem vaše mišljenje o tome da li smatrate da bi bilo politički korektno, da se o ovako važnom pitanju ipak raspiše referendum, na kome bi se gradjani izjasnili šta misle o tome, odnosno da li žele brži ili sporiji ulazak u EU, odnosno da li uopšte žele ulazak u EU.
Не треба расписивати никакав референдум.

Узгред, мислим да не треба никакав референдум уопште, у вези с уласком у ЕУ.

Већ сам више пута рекла како сматрам да је, упркос неким лошим странама ЕУ, нама тамо место.

И да за земљу у каквом је стању наша ЕУ може бити само позитивна.

Наравно, опет под оном првом претпоставком, и важнијом, да се прво и сами "поправимо", а да нам ЕУ буде само добра шанса и подстицај за то,

За улазак у НАТО, е то је већ друго.

Ја сам против, али ако и буде о томе разговора, онда референдум свакако.
 
heh
tema je malčice široka
rezolucija "nit smrdi nit miriše" tako da sa te strane ja straha nemam, onaj ko zna da zbroji 2+2 zna šta taj sporazum znači i koliko nam koristi nosi, a najmanje ima veze sa Kosmetom i našim suverenitetom. Bila danas baš lepa raportažica Ljubice Gojgić o vezi između 80 000 tona teletine i našeg suverentita.
Referendum kao najsavršeniji oblik narodnog glasa i volje, bez spora, ali kad sagledaš, koliko nam je narod pismen, ne tehnički pismen, već da pročitano ume da razazna i shvati onda je referendum zadnje šta se u Srbiji raspisivati valja.

Tačno je da Rezolucija "nit smrdi nit miriše", upravo zato mislim da s te strane preti opasnost.

Ja ne mislim da je narod nepismen u toje meri da, uz razumno objašnjenje, ne bi mogao da odluči šta je bolje za njega.

Ovako, imamo situaciju, da stranka, koja ima izmedju 10 i 15% birača od ukupnog biračkog tela, odlučuje o našoj sudbini u tom smislu da nas vrati mnogo godina unazad.

Malopre sam slušala jednog od poslanika DSS-a koji je doslovce rekao: Srbija, na žalost, mora da živi sa ostatkom sveta.

Očigledno je da u toj stranci, od koje nam zaista zavisi sudbina, postoji neka čudno raspoloženje, koje se verovatno prenosi sa predsednika stranke, na članove. Potpuno ista rečenica kao i ona čuvena koju je izgovorio Nikolić: "Srbija, na žalost, nije ruska gubernija.

Da li je normalno da nam takvi ljudi kroje sudbine?
 
Tačno je da Rezolucija "nit smrdi nit miriše", upravo zato mislim da s te strane preti opasnost.
Ja ne mislim da je narod nepismen u toje meri da, uz razumno objašnjenje, ne bi mogao da odluči šta je bolje za njega.
Ovako, imamo situaciju, da stranka, koja ima izmedju 10 i 15% birača od ukupnog biračkog tela, odlučuje o našoj sudbini u tom smislu da nas vrati mnogo godina unazad.
Malopre sam slušala jednog od poslanika DSS-a koji je doslovce rekao: Srbija, na žalost, mora da živi sa ostatkom sveta.
Očigledno je da u toj stranci, od koje nam zaista zavisi sudbina, postoji neka čudno raspoloženje, koje se verovatno prenosi sa predsednika stranke, na članove. Potpuno ista rečenica kao i ona čuvena koju je izgovorio Nikolić: "Srbija, na žalost, nije ruska gubernija.
Da li je normalno da nam takvi ljudi kroje sudbine?
Politika je umeće, sa što manje odricanja dobiti što više...
Da Tadić nije ovako metiljav i popustljiv prema Vojkanu-ladnoj trajnoj javnost nikada ne bi videla kakav je Koštunica za kojeg bi oktobra 2000 ja dao 2 litre svoje krvi. Sad, što je njima svima (i opoziciji i poziciji) vlast slatka, privilegije, skupštinska menza...umesto da kažu dosta i ovako više ne može, oni rade najodvratnije kompromise i ustupanja, a to je krst koji ovaj narod mora da nosi dok ova zemlja ne odluči i konačno prelomi kamo želi da ide. Politička elita je loša, već viđena, učmala, neharizmatična, ustajala, biramo večno između dva zla manje.
Slabiji ucenjuje koliko mu jači dopušta....:wink:
 
Tačno je da Rezolucija "nit smrdi nit miriše", upravo zato mislim da s te strane preti opasnost.
Разумем да су неки наши страхови после свега оправдани. Али, чини ми се да ти ипак мало и од "гуштера" видиш змију". :)

Ja ne mislim da je narod nepismen u toje meri da, uz razumno objašnjenje, ne bi mogao da odluči šta je bolje za njega.
Кад би стварно било разумних објашњења, а не политички мотивисаних, да.

Ovako, imamo situaciju, da stranka, koja ima izmedju 10 i 15% birača od ukupnog biračkog tela, odlučuje o našoj sudbini u tom smislu da nas vrati mnogo godina unazad.
Опет, оно о претераном страху. Није више ни време, ни услови некадашњег времена.

Malopre sam slušala jednog od poslanika DSS-a koji je doslovce rekao: Srbija, na žalost, mora da živi sa ostatkom sveta.
У свакој странци има и будала и паметнијих.

Očigledno je da u toj stranci, od koje nam zaista zavisi sudbina, postoji neka čudno raspoloženje, koje se verovatno prenosi sa predsednika stranke, na članove.
Постоји, кажем, јер постоје разни људи. А да ли то долази од председника странке... Не знам. Мени се чини да - не.

Potpuno ista rečenica kao i ona čuvena koju je izgovorio Nikolić: "Srbija, na žalost, nije ruska gubernija.
кажем, не треба озбиљно узимати сваку изјаву.

Треба, на неки начин, објаснити људима које су изјаве доиста битне, а које, само дневнополитичка реторика.

Што све, мора се признати, уопште није лако, поготово ако међу политичарима постоји и тежња да намерно слуђују народ.

Ипак, некако још увек верујем, желим да верујем да ови што су нам сада на власти, упркос свему, искрено мисле и нешто добро овој држави и народу.

Понављам, - не зато што бих ја нешто била "за њих", већ, напросто, што су нам они - ту, на власти.
 
Prvo treba znati za sta se sada glasa ? Parlamentarni izbori ili referendum sto se tice pridruzivanja ili NE....Stvari moraju biti jasne !!! Nikako zajedno...
Nasta ovo lici ? ''mapet sow''....
Samo kako je ''ustav'' proguran...

To je naravno moje vidjenje....
 
- Narodna skupština nalaže Vladi Srbije da međunarodni sporazumi koje Republika Srbija zaključuje, uključujući i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, moraju biti u funkciji očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje.
uh,ljubi ih vojislav u glavice pametne :)

ne.
preskup je referendum,a ogroman procenat ljudi ne bi imalo pojma o cemu se uopste tu radi,zasto kako itd.
nekima je pravo umece i da zaokruze broj na glasackom listicu :neutral: a jos da kazu koji su razlozi da bas taj zaokruze...ih visa matematika :)

i nije zvaka za seljaka...kakav narod takva vlast,obrni okreni mi smo najebali :) i tako :)
 
Tačno je da Rezolucija "nit smrdi nit miriše", upravo zato mislim da s te strane preti opasnost.

Ja ne mislim da je narod nepismen u toje meri da, uz razumno objašnjenje, ne bi mogao da odluči šta je bolje za njega.

Ovako, imamo situaciju, da stranka, koja ima izmedju 10 i 15% birača od ukupnog biračkog tela, odlučuje o našoj sudbini u tom smislu da nas vrati mnogo godina unazad.

Malopre sam slušala jednog od poslanika DSS-a koji je doslovce rekao: Srbija, na žalost, mora da živi sa ostatkom sveta.

Očigledno je da u toj stranci, od koje nam zaista zavisi sudbina, postoji neka čudno raspoloženje, koje se verovatno prenosi sa predsednika stranke, na članove. Potpuno ista rečenica kao i ona čuvena koju je izgovorio Nikolić: "Srbija, na žalost, nije ruska gubernija.

Da li je normalno da nam takvi ljudi kroje sudbine?

Изађи на црту - а затим ОДЈЕБ* , јер за те твоје небулозе не можеш добити сагласност грађана Србије! 8-)8-)8-)
 
heh
tema je malčice široka
rezolucija "nit smrdi nit miriše" tako da sa te strane ja straha nemam, onaj ko zna da zbroji 2+2 zna šta taj sporazum znači i koliko nam koristi nosi, a najmanje ima veze sa Kosmetom i našim suverenitetom. Bila danas baš lepa raportažica Ljubice Gojgić o vezi između 80 000 tona teletine i našeg suverentita.
Referendum kao najsavršeniji oblik narodnog glasa i volje, bez spora, ali kad sagledaš, koliko nam je narod pismen, ne tehnički pismen, već da pročitano ume da razazna i shvati onda je referendum zadnje šta se u Srbiji raspisivati valja.

Како те није срамота??? Ипак, драго ми је да ИСТУПАШ У ИМЕ ДС-а - Е ДА БИ ЉУДИ ЗНАЛИ О КАКВИМ СЕ СМРАДОВИМА РАДИ !
 
Referendum? Svasta....
Rezolucija u krajnjem slucaju predstavlja konkretizaciju onoga sto pise u ustavu i sluzi pre svega da se iskaze nasa odlucnost u zavrsnoj fazi kosovske drame.

E sad to sto bi neki prodali i rodjenu majku za parce papira koje ih 'priblizava' EU (a priblizava ih u pm) je druga stvar.
 
heh
tema je malčice široka
rezolucija "nit smrdi nit miriše" tako da sa te strane ja straha nemam, onaj ko zna da zbroji 2+2 zna šta taj sporazum znači i koliko nam koristi nosi, a najmanje ima veze sa Kosmetom i našim suverenitetom. Bila danas baš lepa raportažica Ljubice Gojgić o vezi između 80 000 tona teletine i našeg suverentita.
Referendum kao najsavršeniji oblik narodnog glasa i volje, bez spora, ali kad sagledaš, koliko nam je narod pismen, ne tehnički pismen, već da pročitano ume da razazna i shvati onda je referendum zadnje šta se u Srbiji raspisivati valja
.
:shock::roll:
 
Prvo treba znati za sta se sada glasa ? Parlamentarni izbori ili referendum sto se tice pridruzivanja ili NE....Stvari moraju biti jasne !!! Nikako zajedno...
Nasta ovo lici ? ''mapet sow''....
Samo kako je ''ustav'' proguran...

To je naravno moje vidjenje....

I parlamentarni izbori i referendum. Jedno drugo ne isključuje. Smatram da imamo pravo da se, kao gradjani ove zemlje, izjasnimo i opredelimo. Ako je većina protiv potpisivanja Sporazuma o pristupanju, poštovaću, a šta ako nije?

Naravno da tu ima mišljenja da smo mi, koji drugačije razmišljamo, prodane duše, da bi prodali mame za parče papira i ostale besmislice, ali postoji i drugačije mišljenje, da bismo upravo ulaskom u EU daleko lakše rešavali mnoge naše probleme, pa i problem Kosova.
 
I parlamentarni izbori i referendum. Jedno drugo ne isključuje. Smatram da imamo pravo da se, kao gradjani ove zemlje, izjasnimo i opredelimo. Ako je većina protiv potpisivanja Sporazuma o pristupanju, poštovaću, a šta ako nije?

Naravno da tu ima mišljenja da smo mi, koji drugačije razmišljamo, prodane duše, da bi prodali mame za parče papira i ostale besmislice, ali postoji i drugačije mišljenje, da bismo upravo ulaskom u EU daleko lakše rešavali mnoge naše probleme, pa i problem Kosova.

U Evropu se ne ulazi tako kao vi sto ne mislite demokratski, u jednu demokratsku Evropu se ne brani nikome da glasa.;-)
 

Back
Top