Sretan Bozic

porin50

Ističe se
Poruka
2.137
Sretan Božić svima koji slave, također i onima koji slave
po Julijanskom kalendaru 7.1.

Nek ova tema bude čestitarska i
da u ove dane oprostimo svima ako su
nas na bilo koji način uvrijedili :)
 
Eto ima ovakva tema na pdf politika, ali ja sam
htio da ima i ovdje jer se tu osjećam opuštenije
uz mnogobrojno žensko društvo :razz:


Vragana hvala puno,

xmaswelcome.gif
 
evo sta kaze brilijantni Vil Djurant,jedan od najvecih istoricara svih vremena

u medjuvremenu,muzevni kult Mitre prelazio je iz Persije do najudaljenijih granica Rimskog carstva. u kasnijoj zaratustrijanskoj toeologiji Mitra je sin Ahura Mazde,boga svetlosti. on je takodje bio bog svetlosti,istine,cistote i cast; ponekad je poistovecivan sa suncem i vodio je kosmicki rat protiv sila tame,stalno posredujuci izmedju svog oca i njegovih sledbenika,stiteci ih i bodreci u zivotnoj borbi sa zlom ,lazima i drugim zlodelima Ahrimana,princa Tame. kada su Pompejevi vojnici doneli tu religiju iz Kapadokije u Evropu neki grcki umetnik prikazao je Mitru kako kleci na ledjima bika i zariva mu bodez u vrat; taj prikaz postaje sveopsti simbol te vere. sedmi dan svake nedelje smatran je posvecenim suncu bogu (sunday??): a pred kraj decembra (tacnije bas 25. decembra) njegovi sledbenici slave rodjenje Mitre "'Nepobedivog Sunca'' (nesto mi se cini da se njemu i Konstantin Krstivoje klanjao) koji je na dan zimskog solsticija odnosio svoju godisnju pobedu nad silama tame,pa ce dnevna svetlost biti sve duza. Tertulijan govori o Mitrinim svestenicima sa ''viskoim pontifom'' i o nevinim momcima i devojkama koji sluze bogu; svakog dana je prinosena zrtva na njegov zrtvenik,postovaoci su delili posveceni hleb i vino (hm,i ovo mi je nesto poznato) a vrhunac ceremonije je bio oznacen zvukom zvona. plamen je odrzavan da stalno gori i spred kripte u kojoj je maldi bog prikazan kako obara bika. Mitraizam je pripovedao visoku moralnost i obavezivao svoje vojnike na dozivotni rat protiv svakog oblika zla. posle smrti,govorili su svestenici,svi ljudi moraju da se pojave pred sudom Mitre (zanimljivo); onda ce neciste duse biti predate Ahrimanu (citaj Luciferu) na vecite mukedok ce se ciste uzdici kroz sedam krugova,odbacujuci neki smrtni element u svakoj fazi,dok ih u punom sjaju neba ne primi sam Ahura Mazda (Bozidar u vasem slucaju). hriscanski oci bili su iznenadjeni kada su videli toliki broj slicnosti izmedju njihove religije i mitraizma. tvrdili su da se radi o varkama Satane :twisted:

e sad,ajde sto su ga pokrali ali brate mogli su promeniti datum Jesuinog rodjenja,manje bi bolo oci
 
Сретан Божић свима који га празнују по грегоријанском календару.
Порине, реци ми како се верни у римокат. цркви причешћују?
Чуо сам да сада могу под оба вида.
 

Back
Top