ЂАВОЉА ВАРОШ - ВОДИ!

Strela

Elita
Poruka
17.244
У току је избор за 7 светских природних чуда. Гласа се путем интернета. Наш кандидат Ђавоља Варош, је тренутно у вођству! Гласајте и Ви за Ђавољу Варош!

П.С. Јомини и Ајроне, не затварајте ову тему! Ову информацију ставила сам и на моју тему - СРБИЈА ЗНАМЕНИТОСТИ,...., на пдф. Туризам, али Политика је много посећенија, па како би ова информација дошла до што већег броја људи, оставите је бар неко време!

____________________________________________________________________


Srpski raritet prirode sa Radan planine kod Kuršumlije

Đavolja varoš kandidat za sedam svetskih čuda

U toku je globalni izbor sedam prirodnih svetskih čuda, a jedini kandidat iz Srbije je neobična konfiguracija na Radan planini


srbdjavolja480sj4.jpg



Na Sv. Nikolu, 19. decembra, organizator izbora je zvanično objavio spisak od 170 čuda prirode, među kojima je Đavolja varoš, jedina iz Srbije i jedna od 31 evropskog kandidata. Zahvaljujući glasovima iz celog sveta, prvog dana kandidature Đavolja varoš se našla na 135. mestu, sledećeg na 60, a 21. decembra na izvanrednom 26. mestu, sa tendencijom rasta.
Glasanje traje do 31. decembra 2008. godine, kada će biti izabran 21 kandidat, dok će sedam svetskih čuda biti izabrano polovinom 2010. godine.
Prema rečima Radovana Tanaskovića, direktora Turističke organizacije Kuršumlije, glavni protivkandidat „Đavolima“ biće kamene kule iz Kapadokije u Turskoj.
Uz pomoć Milice Čubrilo, ministarke za dijasporu, vodimo akciju da o kandidaturi ovog fenomena saznaju ljubitelji prirode u svetu a posebno naši građani koji žive u inostranstvu - kaže Tanasković.

Kako kaže Zlatko Veljović, direktor Prolom banje, AD „Planinka“ se ozbiljno priprema za prihvat velikog broja turista iz inostranstva, koji će doći da vide Đavolju varoš. Ovaj prirodni fenomen se nalazi pod zaštitom države, a vodi se ozbiljna akcija da bude uvršten u spisak Uneska.
Đavolja varoš je prirodni fenomen, koga čine 202 zemljane figure nastale erozijom, i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom. U podlozi figura je sloj laporca debeo oko jedan metar, u sredini žućkasta glina debljine oko tri metra, a iznad nje najdeblji sloj od peščara pokriven kamenim pločama, koje kao kišobran štite rastresitu podlogu od razaranja. Kiša, sneg, vetar i led nagrizaju i smanjuju kule. Na drugoj strani, dublje u unutrašnjosti jaruge, spiranjem i taloženjem mastaju nove figure u procesu koji traje vekovima.


KAKO GLASATI

Da bi ste glasali, otvorite sajt www. new7wonders. com, kliknite na Zemljinu kuglu, a kada se pojavi mapa sveta, kliknite na Evropu. Kada se pojavi spisak, pronađite Srbiju, odnosno Đavolju varoš, na devetom mestu. Pošto mora da se glasa za sedam kandidata, vrlo je važno da osim za Đavolju varoš, ostale glasove date kandidatima koje su na listi sa najmanje glasova, kako bi smanjili konkurenciju.
 
Ako si pravi Srbin ima da to se dopada ono sto ti drugi kaze ili naredi ,sta ima da mislis svojom glavom :roll:

bas mi je nesto bio "smor" (kako kazu klinci danas) da se bakcem sa popunjavanjem svih onih podataka ali ako ti kazes da ce me to uciniti pravim Srbinom, odoh da glasam da nasa prirodna lepota bude proglasena za svetsko cudo...inat? ma svasta, kakav inat?:shock:

Ovo nije tema za ovaj pdf...Irone moraces da zakljucas ovu temu krsi se s pravilima koja toliko potencirate.

vidi, vidi, jos jedan kalif umesto kalifa...da nije tuzno...
 
bas mi je nesto bio "smor" (kako kazu klinci danas) da se bakcem sa popunjavanjem svih onih podataka ali ako ti kazes da ce me to uciniti pravim Srbinom, odoh da glasam da nasa prirodna lepota bude proglasena za svetsko cudo...inat? ma svasta, kakav inat?:shock:
...
Evo i ja teo da glasam to mi u babinom zavicaju al ubise sa birokratijom i administracijom ,a bas sam sve lepo popunio svih 7 mesta :-?
 
bas mi je nesto bio "smor" (kako kazu klinci danas) da se bakcem sa popunjavanjem svih onih podataka ali ako ti kazes da ce me to uciniti pravim Srbinom, odoh da glasam da nasa prirodna lepota bude proglasena za svetsko cudo...inat? ma svasta, kakav inat?:shock:



vidi, vidi, jos jedan kalif umesto kalifa...da nije tuzno...

kalifat je ukinut jos marta 1924 ...cisto da znas...
 

Back
Top