Psi i strah od petardi

B@mbi

Aktivan član
Poruka
1.148
sada imam :pmalu kucu nemackog boxera belu (za one koji ne znaju)
ona ima 4 meseca i blizi se nova godina...
a kod mene klinci polude sa petardama i vatrometom
a ja nisam tu!!!
kako da naviknem belu na tu buku da se ne bi uplasila???
ona ce biti kod moje babe al ce se sve jedno uplasiti
ja jos sam i citala da to moze da bude veoma stresno za zivotinje da popegnu
ili da se istraumiraju
neki psi su vec navikli i na pucanj ali je bela jos mala
molim za pomoc!!!!!!!!!!!!:!::!::!:
 
AKO JE U STANU/KUCI, BOLJA JE OPCIJA NEGO DA JE U DVORISTU, ISTRAUMIRA SE, ODVEZE I POBEGNE NEGDE... ZNAM KOLIKO JE TO STRESNO NAMA, LJUDIMA, A KAMOLI NJIMA, MALIM BICIMA KOJI NE ZNAJU STA JE TO.... MOJ PATRIK IMA 4 MESECA (SUTRA PUNI), I KOD NAS NA VOZDOVCU SU ODAVNO POCELI SA TIM BACANJEM PETARDI... NAVIKAO SE (DONEKLE??!!!), SRECOM PA SAM NA 7om SPRATU.

POZDRAVLJAM TE, I NE BRINI SE, BICE BAKA TU, ZAIGRACE SE S'NJIM, SKRENUCE MU NEKAKO PAZNJU, PA KAD TA BUKA PRODJE(OKO 15ak MIN.), BICE TO SVE O.K.
 
Probaj da je naviknes pre nove godine, da probusis nekoliko balona ili bacis nekoliko petardi dok je ona tu, i pricaj joj da to nije strasno bla bla bla...moja lara se plasila zvonjave telefona i slicno, a sad je bas hrabra:)
 
Jel pokazivala do sada strah od petardi? Ako nije, mislim da ne moras da se brines. Moj pas je imao nepuna 4 meseca kad je nastupila nova godina, a nas parkic izmedju zgrada odjekuje nenormalno, a on uopste nije pokazao znake straha, cak je zaspao.
Mozes, ako se kuca bas plasi, da pitas veta koji sedativ mozes da joj das i u kojoj kolicini pa bi to trebalo da joj olaksa tu noc.
 
Ja imam drugi problem.Ako je Dzipsi pusten i neko baci petardu, on umesto da se uplasi ili iskulira, otrci gde je pukla petarda i pokusava da je nadje. Jednom je neki bezobrazni klinac bacio petardu na Dzipsija u pokusaju da ga uplasi, ali je ovaj moj kreten skocio da je uhvati u vazduhu, hvala bogu nespretan je pa je promasio, ko zna sta bi bilo...i ona se otkotrljala i pukla pored nas, a on nista, vuce ka njoj da vidi sta je to..
 
Ne zna covek sta je gore! Pukni par petardi u njenoj blizini probe radi. Sedalin pasta se dozira prema kilazi. probaj to. Mada mi Gizma roknemo necim nasim, bombardovanje i ono olujno leto posle je preziveo na 1/8 Demetrina na 8h a kad je kod mene, imam jedan naceti Lexilium samo za njega, dam mu po mrvicu kad "zagusti". Tebi bi trebala malo veca kolicina jer je ona svakako veca i teza od mesanca pekinezera.;)
 
a kod mene klinci polude sa petardama i vatrometom
a ja nisam tu!!!a
kako da naviknem belu na tu buku da se ne bi uplasila???
uffff... ja sam imala taj problem :sad:
On vise nije ziv, bio je epilepticar i UVEK je imao napade od NG pa do kraja januara bas intenzivne :-(
Od njegove cetvrte-pete godine smo ga jednostavno drogirali -cim je neki praznik da znam da ce da bude vatromet, pa bolje mi je da mu dam za spavanje (bilo sta sto ti veterinar preporuci, dozirano po njenoj kilazi) nego da se traumira jadan. Jeste mi bilo muka da ga gledam kako vuklja one sapice... ali sa paklom koji je prezivljavao znam da je to bilo bolje.
Nije to strasna stvar, pozovi veterinara i pitaj koji lekic koja dozica, samo je jedno vece uspavas tek da se ne uznemiri previse, jer i baka moze imati problem (mlad pas pretpostavljam i da je ziva?)

Sa radoscu bih je cuvala da sam tu....
Sve najbolje!
 
Ja imam drugi problem.Ako je Dzipsi pusten i neko baci petardu, on umesto da se uplasi ili iskulira, otrci gde je pukla petarda i pokusava da je nadje. Jednom je neki bezobrazni klinac bacio petardu na Dzipsija u pokusaju da ga uplasi, ali je ovaj moj kreten skocio da je uhvati u vazduhu, hvala bogu nespretan je pa je promasio, ko zna sta bi bilo...i ona se otkotrljala i pukla pored nas, a on nista, vuce ka njoj da vidi sta je to..

moj drug koji je do skora ziveo u srbiji je ima vucjaka nasao ga je pas je bio verovatno policijski jer su mu ocnjaci bili odseceni,
svake nove kada bih slavila sa njima on bih jurio nase petarde i izimao ih u usta dok mu ne explodiraju da bi nas kao zastitio...
naravno nista mu se ne bi desilo...
probaj da i ti nabavis koju petardu i prvo mu je pokazi dok nije upaljena i tek kada mu dosadi zapali i baci dalje kada pukne opet mu pokazi..
valjda ce mu dosaditi i navicice se...:) i vise nece juriti za njima (a onakvu decu opominji slobodno jer ja ima daveza kod kuce koga treba dobro vaspitati, sta sme a sta ne...)
puno srece:):)
 
ja mislim da je postepeno navikavanje najbolje resenje, ali posto ima malo do nove godine, obavezno nek bude u kuci sa bakom i nagovori je da se malo potrudi oko kuce...

mi smo sami zabrljali sa nasim, mene ubedili da se nece uplasiti vatrometa posto cemo biti udaljeni i to je "ne-profi" vatromet za svakoga, ali nesto je poslo naopako i umesto da odleti, to sranjce eksplodira na zemlji, nije bilo glasno ali svetlosni efekti su ga istraumirali... pojela sam se sto sam toliki debil i sto nisam sebe poslusala i ostavila ga kod kuce, stvarno mi doslo da samu sebe ufff... i naravno da se traumirao i od petardi kada smo napolju od kada je sve pocelo, ali malo po malo poceo da ih tolerise kada su udaljene, poslednjih dana mu nije ni jedna blize pukla, kad su klinci u parkicu bacali nije mu bilo svejedno ali nije krenuo panicno da mi bezi, tako da smo imali vise srece nego pameti, skoro da se skroz adaptirao(nadam se da necu sama sebi uskociti usta sa ovom izjavom)... a u stanu kad ih cuje laje i brani teritoriju ali nema vise podvijenog repa, nego pravi borbeni stav:-)...

uvek sam se pitala kako se lovacki uce na pucanje, verovatno od malena...
 
pa naravno uvek treba dobro razmisliti. svako zna svog psa i uvek moze da napravi malu "petarda" probu sa necim tisim, bezopasnijim i da utvrdi kako pas reaguje. ako strah prelazi u paniku i pas je sve vise vidno istraumiran umesto da se postepeno navikava, onda je sigurno bolje "nadrogirati" ga kada je najgore-tj. za novu godinu i sl. naravno za lek i dozu uvek konsultovati veta, nista na svoju ruku.
 
Nocas je ponocka, kada se budu vracali ljudi iz crkve kao i obicno ce mladji da bacaju petarde a moj vucjak (dvije godine) ranije nije bio okruzen nikakvom galamom do danas

Oko 6pm kada su pale prve petarde je utrcao u dnevni boravak sav protresen i jedva smo ga smirili... ako ostane sam u prostoriji pocinje da cvili i zavlaci se pod namjestaj :? nece da izadje napolje, kada mu treba jelte, ako nije u pratnji i poceo je da reaguje na gomilu zvukova koje je ranije jednostavno ignorisao lavezom

Mama predlaze da mu damo nesto za smirenje, ali ne znam kakva je to ideja jer ne volim tablete ni kod ljudi a ne na njega tako malog...
 
moj enco (retriver) prvi put kada je video varomet al onaj najmanji otvorio je vrata i kuce i kupatila i usao kada se moj tata kupao??? al imamo zavesu... pitaj veta za tablete...

slatko si me nasmejala iako je tema za sve samo ne za smejanje, ja mislim da se moj resio strahova ne samo sa petardama: juce jurio za kolima sa upregnutim konjima po ulici i lajao ko lud na njih, grrrr, kad ga nisam ... a ranije ih se plasio... ne znam sta je gore, nadam se da nece razviti interesovanje za petarde kada se skroz oslobodi...
 
Ocigledno je jedino resenje navikavanje na petarde i buku uopste od malena. Nasu mama Donu cuvamo od nekih godinu dana i svaka Noova godina je trauma jer se inace izuzetno hrabar i agresivan (u dvoristu) pas ziv isprepada. Taj nekontrolisani strah ide dotle da ukoliko smo u setnji i cuje petarde nesto blize nama istog trenutka se okrece i bukvalno me odvuce kuci, a ako je bez povoca jednostavno otrci kuci i ne ide u box i svoju kucicu ,nego na sve nacine pokusava da otvori vrata nase kuce i da se tamo smesti. Tada je manja od makovog zrna, cak joj i omrazeni macor Gvozden ne smeta dok se frajerise pored nje. Ista situacija je i kada grmi. Ma cak tu grmljavinu nekoliko sati ranije oseti, i tada ni za zivu glavu ne pomalja nos iz kucice cak ni namamljivana hranom.
Sa druge strane njen sin Baja je tpotalno nezaibteresovan za petarde (kao i da ne puca) a i grmljavina ga ne plasi, valjda zato sto je od malena pustan napolje i kada grmi i kad pada kisa i vrlo cesto smo pravili neke jake iznenadne zvuke da ga naviknemo i eto upalilo je.
Ne bi nikoga da plasim, ali nasim prijateljima je prosle Nove godine pas uginuo od srcanog udara zbog petardi
 
I sa nama je slican slucaj kao sa Donom, od bombardovanja pa nadalje. Bombardovanje je preziveo samo zahvaljujuci Demetrinu, kao i ono mahom olujno leto posle toga. Otad nam ne treba vremenska prognoza, on se unervozi kad pocne da grmi u Cacku ili Kragujevcu (mi smo u Kraljevu). Ponekad, kad grmljavina pocne nocu, on je ne oseti unapred pa je cele noci nepodnosljiv.
 
Kako su vam ljubimci podneli novogodisnju noc?
Ja sam bila napolju sa Tedijem negde oko 11 uvece, i gledali smo mali vatromet, doduse malo se isekao kad je pocelo, ali nije bezao, i kad je vatromet prestao dotrcao je do mene i mahao repom.:lol:
Ali je zato macor uglavnom sedeo u hodniku stana gde se buka slabije cuje.
 
Moji kazu da je u setnj uvece, oko 9-10 kako pukne petarda, hteo da bezi kuci, nisu hteli da mu daju nista za smirenje (iako imaju dooobar stek ksalola) a jutro je jedva doceekao koliko mu se piskilo. Bar jedna dobra stvar: PAO JE SNEG!!! :D:D:D Gizmo ga obozava!
 

Back
Top