Jugoslovenski Satelit

Mikajlo_Vukovic

Zainteresovan član
Poruka
135
Jugoslavia je 70-tih razmatrala mogucnost posjedovanj a svog vlastitog satelita. Radilo o se o komunikacionom (radio, TV, telefonija i slicno) geo-sinkronom satelitu. Razgovori su se odvijali na "senior" nivou. U Dubrovnoku je odrzana sjednica 1978. Bilo je nekoliko drzava i firmi koje su ponudile svoju uslugu. Najbolje se predstaviola Kanada i prema tadasnjem preliminarnom sporazumu "izvodjac" radova je trebala je da bude kanadska svemirska agencija a neznam koje trebao da lansira.

Ja sam to prvi puta cuo od jednog profesora sa poznatijeg kadaskog univerziteta koji je bio sudionik sastanka u Dubrovniku i jedan od autora kanadske ponude.
 
Samo jos jedan od planova svemocne drzave! Kao i plan pravljenja atomske bombe! Ali srecom nisu imali Davinica da sve to potpise!

Plan je bio sasvim realan, nista preambiciozno. Mnoge manje drzave imaju svoje satelite ili satelite pod zakupom. U to vrijeme da je Jugoslavija istrajala na projektu bila bi medju prvim/vodecim evropskim drzavama koje imaju svoj komunikacioni satelit. Potencijalni prihod od prodaje neiskoristenih kanala je mogao bito pozamasan.

Ono sto je Davinic uradio nije ni slicno ovom projektu.
 
Bio sam klinac, ali sam pratio sve u vezi avijacije i astronautike, tako da sam negde procitao, pisao je nas inzinjer Milivoj Jugin, da bi prvi jugoslovenski satelit trebalo da bude lansiran 1998 godine...to je ono cega se secam...
 
Uopste ne razumijete. Satelit je trebao biti kupljen kompletno sa uslugom lansiranja itd. Jugoslavija bi jedino dala specifikacije dizajna i vjerovatno obezbijedila "kontrolu leta". To je trabao da bude potpuno komercijani komunikacini satelit cije usluge su se mogle prodati kompletnoj juzboj Evropi, bliskom istoku, i dobrom dijelu Afrike.

A sto se tice cijene satelita, za $25,000 svako moze da posalje svoj satelit, skoro. Kao recimo jedan kamen tezine 1 kg platite da bude lansiran kako secundarni payload u LEO (Low Earth Orbit). Satelit moze da bude, kako rekoh, obican kamen od 1 kg ili manje u LEO ili 5 tona tezak komunikacioni satelit u GEO.
 
A sto se tice cijene satelita, za $25,000 svako moze da posalje svoj satelit, skoro. Kao recimo jedan kamen tezine 1 kg platite da bude lansiran kako secundarni payload u LEO (Low Earth Orbit). Satelit moze da bude, kako rekoh, obican kamen od 1 kg ili manje u LEO ili 5 tona tezak komunikacioni satelit u GEO.

moze, ali LEO nije bas "komercijalna" orbitu u smislu komunikacija :)
 
Uopste ne razumijete. Satelit je trebao biti kupljen kompletno sa uslugom lansiranja itd. Jugoslavija bi jedino dala specifikacije dizajna i vjerovatno obezbijedila "kontrolu leta". To je trabao da bude potpuno komercijani komunikacini satelit cije usluge su se mogle prodati kompletnoj juzboj Evropi, bliskom istoku, i dobrom dijelu Afrike.

A sto se tice cijene satelita, za $25,000 svako moze da posalje svoj satelit, skoro. Kao recimo jedan kamen tezine 1 kg platite da bude lansiran kako secundarni payload u LEO (Low Earth Orbit). Satelit moze da bude, kako rekoh, obican kamen od 1 kg ili manje u LEO ili 5 tona tezak komunikacioni satelit u GEO.

Pa na tako nesto sam i mislio, to je ono cega se secam...bilo je davno...
 
da - SISTEMA, pojedinacni satelit tu nema sta da trazi...


Pa ti si svemirski entuzijasta. Zakljucak is tvog Bloga i ostalih postova.

Molnija, tip ruske/sovjetske orbite, je sigle komunikacioni satelit. Orbita nije klasicni LEO ali nije ni daleko, jako excentricna LEO. Orbita je dizajnirana za komunikacione stelite koji pokrivanje geografske sirine preko 70 stepeni, sto GEOSYN nemoze.

Vidim da si obsjednut slovencima i korejancima koji hoce da lansiraj svoje satelite, neznam zbog cega? Rekao sam ti da svako ko moze da plati $25000-$50000 po kg (mada postoji minimum $) moze da lansira svoj satelit kao sekundarni payload. Tako se obicno lansiraju ne-komerciajni sateliti razvijeni na univerzitetima i institutima malih drzava. Najskuplji dio je lansiranje.

Moja malenkost je imala cast da radi na razvoju senzora/pod-sistemakoji za SciSat, LEO technology demonstrator satellite. I naravno pre-flight testiranju, flight kvalifikaciji, i finalnoj assembly i preflight kvalifikaciji satelita. lansiran je sa Orbital, PEGASUS, jako skup.
 
Sanjarili su oni i o nadzvucnom lovcu.
Taj projekat je stigao do ispitivanja modela u aerotunelu. Mislim da je najblizi bio francuskom mirazu po izgledu. Napravljen je bio i softver za navigaciju itd... Uopste nije bio naivan a prekinulo se sa radom negde 93 zbog nedostatka sredstava...i zbog raspada zemlje za koju je pravljen...
 

Back
Top