Glasanje za najbolji SF, EF & H film u 2007.

NAJBOLJI SF, EF & H film u 2007.

  • 1408

    glasova: 8 23,5%
  • Beowulf

    glasova: 6 17,6%
  • Ghost Rider

    glasova: 4 11,8%
  • Golden Compass

    glasova: 2 5,9%
  • Harry Potter and the Order of Phoenix

    glasova: 6 17,6%
  • I Am Legend

    glasova: 10 29,4%
  • Invasion

    glasova: 4 11,8%
  • Next

    glasova: 8 23,5%
  • Sunshine

    glasova: 4 11,8%
  • Transformers

    glasova: 5 14,7%

  • Ukupno glasova
    34
  • Anketa je zatvorena .

ender71

Ističe se
Poruka
2.469
Dosao je kraj godine i kao i prosle godine da malo presaberemo filmske utiske iz 2007.

Primetio sam razliku da dok sam prosle godine sa lakocom sastavio listu od 10 top filmova za 2006. sada sam stvarno dosta razmisljao koje filmove da dam za glasanje u jos uvek nisam siguran da nisam neke neopravdano ispustio.

No razlog za to nije da su nam ponudjeni filmovi visokog kvaliteta vec pre da smo ove godine dobili mnostvo filmova osrednje vrednosti medju kojima se retko koji moze istaci.

Dok se prosle godine pojavilo nekoliko filmova iz domena fantastike zaista visokog umetnickog domena ( Children of Men, Fountain, Prestige, Panova Frula) ove godine to nije bio slucaj. Sve u svemu mogli smo videti veliki broj filmova koje cemo uglavnom vrlo brzo zaboraviti.
 
Malo da obrazlozim zasto su bas ovi filmovi stavljeni na listu, a ne neki drugi

1. 1408 - zastupnik horora na ovoj listi je ‚‚1408‚‚ , super tema o jednom coveku u jednoj hotelskoj sobi po romanu velikog majstora Kinga sa Dzon Kjuzakom u glavnoj ulozi.
Licno bih glasao za ovaj film da SF nije moja prva ljubav, vrhunski horor. Ocena od 1-10: 9

2. Beowulf - stara legenda u novom ruhu ovog puta u potpunosti u kompjuterskoj grafici. Uzbudljivo, dramaticno, vrlo izrazajno za animirane likove, a pored toga jos i Andjelina Dzoli i Entoni Hopkins. Mana: racunarska grafika se ipak ne moze uporediti sa snagom glume zivih ljudi koje je ovakva tema zahtevala. Ocena: 7

3. Ghost Rider – ove godine kada je rec o filmovima sa junacima iz stripa i Spajdermen i FF padaju u zasenak pred ‚‚vrhunskim losim momkom‚‚ Nikolasom Kejdžom.
Mana: pa nema mane ako se gleda da je cilj bio da se prenese strip u film, odradjeno odlicno, druga stvar sto sama tema nije takva da bi dobio moj glas. Ocena: 8

4. Golden Compass – za obozavaoca ‚‚Njegovih mracnih tkanja‚‚ kao sto sam ja ne mogu da se resim da li mi je ovaj film doneo veliko razocarenje ili sam zadovoljan onim sto sam video. Ukoliko gledate film a da pre toga niste citali knjigu bicete odusevljeni. Prava poslastica za oci, a svaki od glumaca, pocev sa malom Dakotom u glavnoj ulozi je fenomenalno uradio svoj posao.
Sa druge strane ako ste citali knjigu ne nadajte se previse, film jednostavno nije mogao da prenese mistiku, visestruke i fluidne odnose likova, stalno osecanje neminovnih i strasnih dogadjaja koje sadrzi knjiga. A da ne govorimo o tome da neki od kljucnih koncepata knjige kao sto su zloupotreba religioznosti i zamisljena Katolicka crkva u formi nadnacionalne inkvizicije postoje samo u naznakama.
Sve u svemu, zasluzio je da se nadje na listi, ali ne i moj glas. Ocena: 8

5. Harry Potter and the Order of Phoenix - film se nasao na listi zato sto je ove godine mali Hari definitivno presao u odraslog Harija te je i ceo serijal dobio jednu novu dimenziju. Najozbiljniji i najmracniji od Hari Poter filmova do sada. Ocena: 7

6. I am Legend – jedini od filmova sa liste koji jos nisam gledao. No ovaj film se suocava sa dva velika izazova kojima sumnjam da je dorastao. Prvo mora da uspesno prikaze na platnu jedan zaista veliki SF roman, drugo mora da se pokaze boljim od legendarnog ‚‚Omega Man‚‚ , a tesko da ce Vil Smit to moci da iznese. Ocena: nisam gledao

7. Invasion - jos jedan remake jos jednog kultnog SF filma. Sve je u ovom filmu dobro uradjeno. Glumci, kamera, akcija, tempo, no mene je ostavio potpuno hladnim, bio mi je stavise cak dosadan.
Ocena: 6

8. Next - i konacno evo filma koji je u svakog pogleda perfektan, nije reklamiran kao blockbuster, niti puca of filmskih trikova. Ali je tacno odradio ono sto je trebalo, preneo je jednu odlicnu ideju Filipa K. Dika na izvanredan i uzbudljiv nacin. A Kejdz je kao i uvek fenomenalan. Jedini film ove godine kome se ne moze naci ocigledne mane. Ocena: 9

9. Sunshine - posle duzeg vremena jedan pravi svemirski hard SF bez pucnjave. No pored dosta kvaliteta film ima dve velike mane, prva odstupa od kljucnog pravila ``budale ne putuju svemirom``, posto sigurno u misiju spasavanja planete ne bi bila poslata grupa neurotika, drugo, fizika i astronautika nisu bas previse postovane sto je u filmu ovog tipa definitivno neophodno. Ocena: 7

10. Transformers - dvoumio sam se da li je Transformersima mesto na jednoj ovakvoj anketi, no odlucio sam se da trebaju biti iz razloga sto sam do sada celu pricu o Transformersima smatrao kao nesto sto odgovara desetogodisnjacima, ali mi je ovaj film pokazao mogu biti jako uzbudljivi i za odrasle. Drugim recima film koji mi je pruzio vise nego sto sam ocekivao. Ocena: 7
 
A evo malo i o filmovima koji su otpali sa liste i zasto.

28 weeks later - nastavak horor/sf/ akcije 28 days later . Moze se gledati, ali u prvih 10 se nije mogao probiti zbog niskog budzeta i relativno blede glume, koja se dobrim delom zasniva na vristanju i jurnjavi.

Alien Vs. Predator: Requiem – najopasniji vanzemaljci u SF filmovima ponovo se kolju na Zemlji. Gde drugde nego u ruralnom americkom gradicu? Adrenalin skace i to bi bilo otprilike sve zbog cega vredi gledati.

Battlestar Galactica: Razor - kao i sve sto je u vezi sa Galaktika serijalom, izvanredno. Prica o zapovednici Kejn i bekstvu Pegasusa je pod obavezno za gledanje.
Jedini razlog sto nije na listi jer se tesko moze gledati ukoliko niste upoznati sa radnjom serije te je vise deo serije nego zaseban film.

Bridge To Terabithia – lepo, nezno, divno za opusteno gledanje, ali element fantastike bi bio dovoljan kada bi glasali za decje filmove.

Day Watch – jedini razlog zasto nastavak cuvenog ruskog fantazi horora nije dospeo na listu je sto je pusten u Rusiji 2006, a u ostatku sveta 2007. tako da je stvarno film iz 2006.
Inace, ne propustiti, izvanredno je.

Dragon Wars - prosecno kvalitetan film.

Fantastic Four 2: Rise of the Silver Surfer – na stranu svi ostali razlozi (bleda i isforsirana gluma, zbrkan scenario...) meni je bilo dovoljno to sto su Galaktusa prikazali u obliku crvene maglice da ih ne uzmem u obzir.

Highlander 5: Source - Besmrtnici su jos uvek medju nama, mada je odavno trebao da ostane samo jedan. Kako bi bilo lepo da su umeli da se zadrze samo na prvom delu.

Mist – jos jedan remake koji nije dorastao originalu ni filmu ni knjizi.

Piratess of Caribbean 3 - jeste fantastika, ali za decu i mladju omladinu.

Resident Evil: Extinction - dobre strane: Mila Jovovic, fenomenalna akcija, odlicno snimljeno i to bi bilo sve...ako ne trazite nista drugo onda nema losih strana.

Seeker: Dark is Rising - odlicna knjiga pretvorena u ispodprocecan film, kao Eragon prosle godine.

Stardust – isti slucaj kao prethodni cak ni Misel Fajfer i De Niro nisu mogli da spasu ovaj nebulozno zamisljeni film.

Spiderman 3 – gomila raznih stripova o Spajdiju smuckana u jedan nesuvisli scenario. Daleko slabiji od drugog dela.
 
Oh, kako se ukusi razlikuju. Moze da me odusevi samo onaj film koji dovoljno mastovito uraden i nesto sto se do sad nije vidjalo. Zombi filmova ima toliko da svaka prica ma koliko dobro odradjena pada u vodu. Kao kada Ludi Sem iz crtaca jede kokos na hiljadu nacina na pustom ostrvu. Mozda Stardast nije preterano dobar film ali je sigurno personifikacija Duska Dugouska na istom onom pustom ostrvu.
 
Jako tezak, i da kazem ne fer izbor..
Od horora svakako The Mist, ispred 1408...jedina moja zamerka Mistu je sto se filmadzije nisu drzali skroz do kraja knjige...napravili su jako nelogican, hepi-tragedija-end kraj, koji uopste nije "legao", ali je dostigao cilj.
Da shokira. To u knjizi nema.

1408 mi previse vuce na "Kuca", sa bespotrebnim razvucenim delovima, ali svakako je jedan od boljih
horora ...
Ipak, moji favoriti su 28 weeks later (Ipak je prvi deo za klasu bolji) i Resident Evil 3 jer sam nepopravljiv ljubitelj zombi survival podzanra, sto me dovodi do sjajnog rimejka Omega Men-a....I am Legend

Film sam odgledao samo 5 min (smucio mi se los cam snimak), i odmah sam skontao da imam ozbiljan i jako dobar sci fi film ispred sebe. Nisam ga jos odgledao (imam dvd rip) ali smatram da ce uci u najuzi izbor.

Dakako, slazem se sa Mr Dan-om da The man of earth treba da bude na listi.
Ako nista, onda u podkategoriji sci fi drama.

Next mi je cisti akcioni triler sa teleblahbah elementima, tako da ono sci fi mozete okaciti macku o rep :) (inace, sjajan film)

Sunshine...odlican, izvrstan ali nelogicna sci fi drama, iako je trebao biti hard sci fi film.. (Mr Ender je napomenuo zasto)

Invasion....ODLICAN.
Lepa prerada Body Snatcher-a, bez dvojbe.
sci fi triler.

Jako nezahvalno izabrati naj sci fi film godine, kada ima toliko podzanrova tog filmskog zanra.....

Moj glas ide za Mist....a bogme i za Sunshine i Invasion.
Od fantasy-a, Beowulf .

Jos nisam definitivno odlucio, jer moram prvo da odgledam I am Legend.....

:)
 
Eragon je bio prosle godine i ako se dobro secam bio je na listi za glasanje.

Sal, razmisljao sam da o tome, no jednostavno ne bi bilo dovoljno kvalitetnih filmova da bude posebno za SF, EF i horor tako da je samo jedna tema sa opstom fantastikom. Naravno, to ne znaci da neko ne moze i takve ankete da postavi.

U svakom slucaju u odnosu na proslu godinu kada je Children of Men bio potpuni favorit, ovog puta je neizvesno koji film zasluzuje da bude nazvan najboljim za 2007, zato sam i ostavio mogucnost visestrukog glasanja sto i ni ja nisam siguran kom filmu bih dao tu titulu.
 
I am Legend, definitivno.
Docepao sam se DVD Rip-a i smatram da je ipak naj sf film...
Savrseno utkani horor elementi, dramaturgija dovedena od perfekcije do savrsenstva kao i extra modifikovana Metisonova prica....

Dao sam opsiran prikaz filma na sf tim forumu....
http://www.sftim.com/forum2/forum/index.php?topic=49.msg7857#new

Takodje sam dao glas i Sunshine-u, i zalim sto je The Mist nezasluzeno izostavljen sa spiska...
Jeste niskobudjetni, ali radnja mu je iz pera majstora King-a, i to ne bilo kakva radnja... :):):)
 
Одгледао сам "Легенду" па могу и ја да гласам.

Прво филмови које нећу гледати: хорор, дечји фантази (гледам само кад налетим на ТВ а немам шта друго да радим) и суперјунаци (само кад нема шта друго да се гледа), дакле одбацујем 1408, Ghost Rider, Golden Compass, Harry Potter and the Order of Phoenix и Transformers.

Беовулф је више мит него СФ, а и копија коју сам гледао је била врло лоша што анимацији много одузима. Рачунари још не могу да достигну живе глумце, па би било боље да су снимили нормалан филм.

Инвазија није понудила ништа ново.

Некст је добар акциони филм, све до краја, када су га до даске упрскали.

Сунце је једини хард СФ али мени делује превише смушено и има подоста нелогичности. Одлично је урађен сам брод, али то је недовољно за добар филм.

Легенда, нарочито крај, толико одступа од књиге да и сам наслов губи смисао, али ипак је од ових филмова најбољи (додуше, и Некст је подједнако добар, као филм за себе).
Добро је осавремењен и довољно динамичан. Гласам за њега.
 
Pazi kad nijedan od filmova koji su pomenuti na ovoj temi nisam gledao.
Mozda samo Alien vs Predator, ili je to bila neka prethodna verzija, u nekoj piramidi se odvijala radnja, ali sam gledao pre vise od godinu dana, pa to je vise komedija nego akcija.
To ti je prvi deo... :lol: Prije 10-ak dana izashao je drugi, koji sam gledao i po mom misljenju dosta je bolji od prvog((koji je uzashan(totalno razocharenje)), barem po meni...
 

Back
Top