Saobraćaj, zakoni, propisi ...

  • Začetnik teme Caka-king
  • Datum pokretanja
Moraju da pune budzet jer AV prica o nekakvom napretku a kog nema pa mora da se snalazi i pretvara drzavu u onu koja ce prakticno da zivi od poreza jer slabo sta proizvodi u svojoj reziji a investitori i stranci em sto prave svoje proizvode koje plasiraju po svetu a em sto ne placaju porez drzavi.
Zato je motor zakon i ja ga vozim sto vise jer nema gde da se stavi tablica napred a i ova nazad se savije pod rep i gas.
 
Može li neko da me posavetuje kuda dalje. Prodam skuter nekom ko je iz drugog grada,napravimo prepis overimo kod notara, ispunimo odjavu za tablice posle me moli da samo otera do kuće da ne vadi probne tablice sutra pa mi šalje nazad i mogu odjaviti motor.E taj sutra ni posle tri meseca nije još došao,sad ispadam budalom kad sam bio dobronameran.
 
A skuter je sa zutom ili belom tablicom tj dali se registruje svake godine ili ne?
Porez za prenos vlasnistva je znaci placen. Ili ne?
Posto ugovor vazi 15 dana od dana overe posle toga je po njima prekrsaj i moze da ti stigne kazna ukoliko se naknadno placa porez sa tim istim ugovorom jer to nisi uradio u zakonskom roku.
Dali se on tebi uopste javlja kad ga nazoves?
Ako niste platili porez onda mu lepo reci da ces prijaviti kradju skutera.
 
A skuter je sa zutom ili belom tablicom tj dali se registruje svake godine ili ne?
Porez za prenos vlasnistva je znaci placen. Ili ne?
Posto ugovor vazi 15 dana od dana overe posle toga je po njima prekrsaj i moze da ti stigne kazna ukoliko se naknadno placa porez sa tim istim ugovorom jer to nisi uradio u zakonskom roku.
Dali se on tebi uopste javlja kad ga nazoves?
Ako niste platili porez onda mu lepo reci da ces prijaviti kradju skutera.

Skuter je na bele tablice,kako ja znam sve je platio. Kad ga nazovem i slučajno se javi onda se pravi pametan kao sledeće nedelje ti šaljem. Kao krađa skutera to ne mogu pošto ima overen ugovor u ruci.
 
Platio je porez na prenos vlasnistva?
Ne verujem jer ,bar u Novom Sadu,porez se moze platiti tek posle 10 dana od predaje na salter.
To sto je ugovor overen kod notara nije merodavno jer ako je istekao posle tih 15 dana onda taj ugovor vise ne vazi i mozes da prijavis.
Idi u policijsku stanicu i pitaj sta da radis.
NA kraj krajeva ako imas rodbinu u tom gradu posalji nekog da mu uzme tablice.
 
Sve bolje od boljeg, bio sam u SUP, tamo su rekli da ne mogu ništa tražim saobraćajnu i tablice. Probao sam i da dam izjavu kao izgubile se i tako odjave ali ne može. Juče nazvao čoveka i za divno čudo se javio i rekao da je motor prodao nekome u drugi grad.Pojma nemam kome,tako da ne znam gde mi skuter i ko ga vozi. Po SUP-u samo se mogu nadati da ne uradi nešto i pobegne sa lica mesta jer onda će mene tražiti ako neko zapiše broj tablica.
 
Posto ima bele tablice onda se porez zaista ne placa jer to su stare tablice sa kojima se ne placa ni registracija.
Da su zute tablice onda bi bilo drugacije i vijao bi on tebe.
Za utehu mogu da ti kazem da imam i ja par skutera sa belom tablicom na sebi i da su me ti ljudi koji su ko zna koji vlasnici po redu zvali zbog kupoprodajnog ugovora i ja im kazem da nije problem i oni se vise ne jave tako da mozes da se opustis.
Ja ih cekam na penal jer kad sam rekao da moze oni rekli da ce doci za par dana a tome ima vec par godina.
 
Doći će kad usaglase zakon i ponište sve te stare tablice a do tada nije lud da ti vraća tablice jer ima trajnu registraciju i zato te izvaćario. Ako imas kupoprodajni ugovor overen u opstini nema da brines ako ne, mogu kazne da ti stižu ako parkira na zelenoj povrsini, prolazi kroz crveno ili pljacka banke na tvom motoru :mrgreen:
 
Ugovor nema rok trajanja, vazi neograniceno, pustite tumacenja kvazi strucnjaka. Rok od 15 dana je rok za placanje poreza na prenost vlasnistva. Ukoliko se ne plati u tom roku, placa se kamata, zato je nastala ta prica da ugovor vazi 15 dana, jer su iz poreske uprave savetovali ljude koji su imali ugovor koji je potpisan znacajno pre placanja poreza, da naprave nov ugovor, da ne bi placali kamatu, a onda je neku mudrac izmislio da ugovor vazi 15 dana.

Ko ima vremena, neka procita zakon o obligacionim odnosima i videce da nije definisan nikakav rok vaznosti kupoprodajnog ugovora.

Zakonski, placanje poreza je obaveza prodavca, dok je kod nas obicaj da to uradi kupac.
 
Ugovor nema rok trajanja, vazi neograniceno, pustite tumacenja kvazi strucnjaka. Rok od 15 dana je rok za placanje poreza na prenost vlasnistva. Ukoliko se ne plati u tom roku, placa se kamata, zato je nastala ta prica da ugovor vazi 15 dana, jer su iz poreske uprave savetovali ljude koji su imali ugovor koji je potpisan znacajno pre placanja poreza, da naprave nov ugovor, da ne bi placali kamatu, a onda je neku mudrac izmislio da ugovor vazi 15 dana.

Ko ima vremena, neka procita zakon o obligacionim odnosima i videce da nije definisan nikakav rok vaznosti kupoprodajnog ugovora.

Zakonski, placanje poreza je obaveza prodavca, dok je kod nas obicaj da to uradi kupac.

Znaci porez se placa po obicaju ne po zakonu? Gresis.:)

Porez placa kupac i vise ne tretiraju obicaje, a ni ugovor. :) Tacnije poreska uprava ne postuje zakon i sama donosi svoje propise.

Daklem, kakve god tablice imali, porez na prenos vlasnistva placa kupac jer je "strucnjak" u poreskoj upravi napravio "slucajan" previd

u zakonu o obligacionim odnosima, pa nije uneo stavku da mozes da platis porez kao kupac, sto je krsenje sistemskog zakona.

Tako da kada sklapate ugovor obavezno unesite obavezu kupca da plati porez, cime ste se oslobodili poreza.:)

Tacno je da poreska uprava moze da vas kao prodavca cima, ali dopisom upravi kojom ih obavestavate da je po ugovoru kupac duzan da plati porez,

mogu da ga duvaju, zakonski, ali jos uvek mogu da vas cimaju za sve gde vam treba potvrda o placenim porezima. Zanci ako volite da se zajebavate sa administracijom imate nacina, ali ako zelite da resite brzo prodaju onda sa ugovorom odete i platite porez, parama koje ste uzeli od kupca, tacnije, uvecajte cenu za porez.

Vreme za to je manje od sedam dana, pa ugovor uslovite vazenjem od trenutka kada vam stigne resenje za porez.
 
Kad se placa porez ko god placao podaci u obrascu za placanje poreza PPI4 se upisuju iz saobracajne dozvole tj podaci prodavca.
Po zakonu placa porez prodavac ali postoji ta opcija da to pise u ugovoru da placa kupac.
Nas je tako nekoliko kupaca nasankalo dok sam radio na placu i izgrbavili su se za placanje poreza pa se secam da je vlasnik placa morao da ide da plati porez iako im je receno ali rec je jedno a zakon drugo a u ugovoru nije pisalo ko placa porez.
To je bilo u ono vreme kad su se masovno kola iz uvoza registrovala i nisu isla na ime kupca kao danas mada i danas to neki rade.
 
Kad se placa porez ko god placao podaci u obrascu za placanje poreza PPI4 se upisuju iz saobracajne dozvole tj podaci prodavca.
Po zakonu placa porez prodavac ali postoji ta opcija da to pise u ugovoru da placa kupac.
Nas je tako nekoliko kupaca nasankalo dok sam radio na placu i izgrbavili su se za placanje poreza pa se secam da je vlasnik placa morao da ide da plati porez iako im je receno ali rec je jedno a zakon drugo a u ugovoru nije pisalo ko placa porez.
To je bilo u ono vreme kad su se masovno kola iz uvoza registrovala i nisu isla na ime kupca kao danas mada i danas to neki rade.

A kada si zadnji put platio porez na prenos vlasnistva?

- - - - - - - - - -

Da li si iz posta shvatio da u obrascu za porez ne postoji opcija da kupac placa?
 
Uf pa ja se bavim prodajom kola tako da cesto imam dodire sa poreskom upravom i placanjem poreza za prenos vlasnistva.
Nigde ni u jednom papiru se ne spominje da je vlasnik duzan da plati porez ali ni kupac ali po zakonu porez placa vlasnik mada moze da ga plati bilo ko ali sa upisanim podacima vlasnika i sa kopijom njegove licne karte.
Koliko sam samo puta dosad uplacivao porez umesto nekog treceg a ja prodao auto na punomoc i pritom upisivao podatke vlasnika u papire.
 
Uf pa ja se bavim prodajom kola tako da cesto imam dodire sa poreskom upravom i placanjem poreza za prenos vlasnistva.
Nigde ni u jednom papiru se ne spominje da je vlasnik duzan da plati porez ali ni kupac ali po zakonu porez placa vlasnik mada moze da ga plati bilo ko ali sa upisanim podacima vlasnika i sa kopijom njegove licne karte.
Koliko sam samo puta dosad uplacivao porez umesto nekog treceg a ja prodao auto na punomoc i pritom upisivao podatke vlasnika u papire.

U Beogradu kupac ne moze da plati, ako nema ovlascenje prodavca koje glasi na placanje poreza.:)

Moguce da su u beogradu smislili takav obrazac.:)

U aprilu sam placao porez i nisam mogao da registrujem bez tog resenja, ali porez je morao da plati prodavac u poreskoj upravi svoje opstine.

Naravno, ovo je suprotno zakonu, ali ne mozes da registrujes bez resenja o porezu.

- - - - - - - - - -

U stvari hocu da kazem da je mafija i u porskoj upravi, pored pravosudja, zdravstva, lokalne samouprave i ostalih administrativnih delatnosti. :)
 
U Beogradu kupac ne moze da plati, ako nema ovlascenje prodavca koje glasi na placanje poreza.:)

Moguce da su u beogradu smislili takav obrazac.:)

U aprilu sam placao porez i nisam mogao da registrujem bez tog resenja, ali porez je morao da plati prodavac u poreskoj upravi svoje opstine.

Naravno, ovo je suprotno zakonu, ali ne mozes da registrujes bez resenja o porezu.

- - - - - - - - - -

U stvari hocu da kazem da je mafija i u porskoj upravi, pored pravosudja, zdravstva, lokalne samouprave i ostalih administrativnih delatnosti. :)

Nije suprotno Zakonu, ne kapiram o cemu pricas?
Sa linka: http://www.paragraf.rs/100pitanja/kuca/porez_na_prenos_apsolutnih_prava.html

Ko je obveznik plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava?

Obveznik poreza na prenos apsolutnih prava je prodavac, prenosilac prava, lice kome se daje na korišćenje, odnosno u zakup građevinsko zemljište, korisnik eksproprijacije, davalac izdržavanja, odnosno lice na koje se prenosi apsolutno pravo (kod sudske odluke ili odluke državnog organa, kod održaja, stečaja, likvidacije).

Zakonodavac stoji na stanovištu da je potrebno opteretiti porezom onoga ko prima novac jer taj u tom trenutku može i da plati porez. Npr. ugovorom o kupoprodaji se često ugovora da kupac plaća porez na prenos apsolutnih prava, međutim takva obaveza kupca je obaveza obligacionog karaktera prema prodavcu ali ne i prema poreskoj upravi i državi. Zbog čega je to bitno naglasiti? Naime, ukoliko kupac osiromaši ili neće da plati porez ta obaveza uvek ostaje na prodavcu i ukoliko on ne plati u roku dužan je pored glavnog duga da plati i kamatu, a ponekad i kaznu i sudske troškove na ime učinjenog prekršaja ukoliko poreska uprava pokrene prekršajni postupak. Pravo prodavca da kupac izmiri porez se realizuje u parničnom postupku protiv prodavca ali nažalost, najčešće tako što prvo prodavac plati porez a onda tužbom izdejstvuje naknadu ugovorne štete od kupca. (dodao P.U.)

Kad se apsolutno pravo prenosi po osnovu ugovora o razmeni, obveznik poreza je svako lice koje prenosom iz tačke II dobija kakvo pravo. Obratiti pažnju. Ranije je bilo predviđeno da porez na prenos apsolutnih prava plaća onaj koji je razmenom dobio „više“ i to samo na tu razliku. Međutim, ta odredba više ne postoji (dodao P.U.)

Porez na prenos apsolutnih prava u svim slučajevima iz tačke II plaća se na prenos tih prava, odnosno davanje građevinskog zemljišta, ostvaren samo na teritoriji Republike Srbije (osim kod prenosa uz naknadu prava intelektualne svojine rezidenta Republike Srbije koji je obveznik navedenog poreza i van teritorije Republike Srbije).



Dakle, lepo je objasnjeno, prodavac placa porez, i to je kraj rasprave na tu temu.

A u praksi se ljudi dogovaraju uvek (kod kupoprodaje auta) da kupac plati porez. Ali to je stvar dogovora, a ne stvar zakona. Ovde je Dule u pravu.
 
Poslednja izmena:
Nema tu nikakvog upisivanja podataka i lične karte, onaj ko ima saobraćajnu plaća porez. Samo dođeš u opštinu, izvadiš saobraćajnu, oni odrežu koliko treba da platiš, doneseš priznanice i to je to.

Kako nema?
Itekako ima i zato postoji PPI-4 obrazac koji sluzi da se upisu podaci vlasnika vozila i okom se vozilu radi.
Isto tako se predaje i iscitana saobracajna dozvola kao i kopija licne karte prodavca a kupoprodajni ugovor se podrazumeva s tim sto ih predajes dva. Jedan ide tebi kad se overi a drugi ostaje sa ostalom papirologijom kod njih.
Negde mora da bude original i taj drugi primerak ugovora a negde moze da bude i fotokopija kao npr. u Novom Sadu.
Takodje se sa kopijom ugovora moze i odjaviti vozilo ali ga moze odjaviti samo vlasnik.
 

Back
Top