Николае Чаушеску опет најбољи
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 66

Tema: Николае Чаушеску опет најбољи

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Podrazumevano Николае Чаушеску опет најбољи

Бивши комунистички деспот поново проглашен за румунског државника број један у последњих сто година

Николаје Чаушеску на једном од конгреса КП Румуније

Од нашег дописника
    Букурешт, 21. децембра – Децембар је, крај године, и по овде већ устаљеном обичају, објављују се резултати свакојаких мерења јавног мњења. Проглашавају се најбољи спортисти године, најбољи политичари, певачи, парламентарци, новинари, министри... „Барометар јавног мњења“ (БОП), који је управо лансирала Фондација Сорос, изазвао је највеће интересовање и ускомешао страсти. Тај БОП по други пут од Румуна је тражио да кажу ко је, по њиховом мишљењу, најбољи румунски државник у последњих сто година. На нескривено изненађење констатовано је да се, као и први пут 1999., на челу „најбољих” опет нашао „црвени деспот” Николаје Чаушеску, свргнут са власти тачно пре 18 година (22. децембра 1989) и стрељан на сам дан Божића, 25. децембра.

Са 24 процента Чаушеску је, по оцени савремених Румуна, далеко испред свих других „конкурената”. Предност садашњем румунском председнику Трајану Басескуу дало је свега 15 одсто оних који су се изјаснили, док је Јон Илијеску, „вођа децембарске револуције”, на трећем месту са свега седам одсто „поверења“.

На списку „најбољих државника” следе даље бивши председник Емил Константинеску, затим краљ Фердинанд, маршал Антонеску, краљ Карол Први, као и краљ Карол Други.

Поред овог редоследа, овдашњи политички и социолошки аналитичари посебно издвајају још две констатације. Прва, која се посебно наглашава, јесте то да је Чаушескуова позитивна оцена ове године порасла за један одсто у односу на 1999. То јест, вели се, да се са протоком времена његов ореол шири међу Румунима. С друге стране је бројка која говори да се, у исто време, Чаушеску налази и на првом месту међу најомраженијим домаћим државницима у последњих сто година.

Јасно је да се румунско друштво још „прелама” око тога како гледати на човека који је овде владао више од две деценије. Оцена има разних и оне иду од ружичастих до црних боја. Доста њих се слаже да „Чаушескуа не треба оцењивати у целини”. Јер, наводно, он је прошао три фазе развоја. Бар тако тврди ових дана на ТВ Антена-3 његов савременик и потчињени, бивши министар иностраних послова Штефан Андреј. Најпре је Чаушеску играо „веома напредну улогу”, затим је „стагнирао”, да би на крају постао „огаван“.

За социолога Мирчу Кивуа „установљена хијерархија је нормална”. Пошто, „без обзира на то да ли они који су одговорили на упитник верују да је Чаушеску чинио добро или зло, ипак он је обележио егзистенцију већине данашњих житеља и зато имамо ове резултате”.

С друге стране, политолог Кристијан Првулеску верује да „проценти које је сакупио Чаушеску нису баш толико велики и да зато ствари не треба да се уопштавају“. Он додаје да оно што је констатовано „није нешто ново“. По њему, чињеница да се Чаушеску истовремено проглашава и за најбољег и за најгорег државника говори о томе да се „менталитети и политичка култура не мењају баш лако“.

Психотерапеут Богдан Лукачу се бави „улогом мита”. „Са протоком времена носталгија и мит који га обавија покривају све Чаушескуове храпавости. Носталгија за Чаушескуом је реакција људи на садашњу политичку учмалост.“

У чланку са прве странице „Ко се боји Чаушескуа?”, недељник „Нациунеа“, иначе националистички расположен, пише: „Када кажемо да је Чаушеску био више добар него лош, ми га, у ствари, бркамо са читавим друштвеним системом који је предводио и када је наметнуо свој култ личности и непотизам стаљинистичког типа, када је спроводио форсирану индустријализацију и изазвао тешке економске поремећаје, кулминисане дуготрајном агропрехрамбеном кризом.“

Аутор Александру Падурару тврди да је „Чаушеску био интересантна личност првих година своје владавине. Он је тада остављао утисак да га је привукао титоистички модел и да рачуна на зближавање са западном демократијом. Тај му је имиџ донео симпатије становништва и похвале од стране капиталистичке штампе“.
    Тако се чинило да је у почетку, тамо негде 1965–1968, Чаушеску сматран за „реформатора комунизма”, да би потом „жалосно завршио у једном друштву које није могло више да трпи ауторитаризам“.
    Милан Петровић

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Podrazumevano Re: Николае Чаушеску опет најбољи

Buduća legenda adem_ks (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

isao sam tada po rumuniji, secam se da sam sa jednim drugom [rumun] komentarisao neki dolazak nekog predsednika koji je bio "veci" po meni, a na naslovnoj strani tih novina causeskovo ime je bilo prvo pa tek posle to drugo ime. i onaj mi drug kaze, on nikada nije video da je njegovo ime drugo, nego mora biti uvek prvo, cak i da dodje ruski predsednik, pisat ce "causesku sacekao...." a ne " taj i taj stigao u posetu rumuniji ili kod causeskog" dal iz kulture sta li....
    ps. a bila su to leeepaaaa vreemenaaaaa

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

i mislim da bi istu sudbinu imao i tito, ili enver hoxha ili... na obe liste bi bili prvi

Iskusan Salvantis (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Citat Original postavio Alekasandar3 Pogledaj poruku

Oni od causeskua izgleda stvarno boljeg nemaju.... hm, Drakula mozda? (mada Drakula ipak ne spada u prosli vek)

Buduća legenda Lacibg (avatar)
    Učlanjen
    31.08.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    372

Aj'l bi bAk ! Za njegovog vremena Rumunija je je bila jedina zemlja bez spoljnjeg duga ... A sad ?
    Ljepo"ce, ljepo"ce probud' se
    Nemerem, nemerem zaćarana sam!

Iskusan Salvantis (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    105

Pa ovaj......sad su...u EU!

Buduća legenda Derer (avatar)
    Učlanjen
    03.08.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    754

Izgleda ko Bela Lugoshi na ovom plakatu.

Učlanjen
    31.08.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    372

Citat Original postavio Salvantis Pogledaj poruku
    ... i mogu da se šetaju bez nadgledanja po celoj ulici ...

Iskusan alergicna (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    ženski
    Austrobugarska(hahaha)trenutno u HOLANDIJI
    Reputaciona moć
    109

Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku
    i mislim da bi istu sudbinu imao i tito, ili enver hoxha ili... na obe liste bi bili prvi
    a šta drugo očekivati od ljudi koji su živeli tolike godine pod takvim terorom

samo par dana, pre pogubljenja,masa hipnotisanog sveta, mu u transu aplaudira, nesvesna, da je u stvari, samo željna "njegove krvi" što se, ubrzo i dogodilo

mnogo godina mora da prodje da bi se, to djavolje seme uništilo

Ističe se SSSR_ (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

Не знам зашто се чудите.Зар не знате да је Стаљин државник бр.1 у Русији за последњих 100 година,а у анкети је добио 70 % гласова...

Наравно анкету су спровеле како америчке,тако и руске агенције за истраживање јавног мњења

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio SSSR_ Pogledaj poruku
    Не знам зашто се чудите.Зар не знате да је Стаљин државник бр.1 у Русији за последњих 100 година,а у анкети је добио 70 % гласова...

Наравно анкету су спровеле како америчке,тако и руске агенције за истраживање јавног мњења
    А где је сад тај баја, како рече да се зове.., Стаљин....

Ističe se SSSR_ (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

Citat Original postavio marlon Pogledaj poruku
    А где је сад тај баја, како рече да се зове.., Стаљин....
    Исто тамо где је и Чаушеску...почива у миру...;-)

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Аха. А који ***** му сад значе ти гласови?

Domaćin
    Učlanjen
    24.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku
    isao sam tada po rumuniji, secam se da sam sa jednim drugom [rumun] komentarisao neki dolazak nekog predsednika koji je bio "veci" po meni, a na naslovnoj strani tih novina causeskovo ime je bilo prvo pa tek posle to drugo ime. i onaj mi drug kaze, on nikada nije video da je njegovo ime drugo, nego mora biti uvek prvo, cak i da dodje ruski predsednik, pisat ce "causesku sacekao...." a ne " taj i taj stigao u posetu rumuniji ili kod causeskog" dal iz kulture sta li....
    ps. a bila su to leeepaaaa vreemenaaaaa
    Сине, ти к'о куга, где прођеш прво удари рат па Американци.
    ДО ИСТРАГЕ

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

„Барометар јавног мњења“ (БОП), који је управо лансирала Фондација Сорос, изазвао је највеће интересовање и ускомешао страсти. Тај БОП по други пут од Румуна је тражио да кажу ко је, по њиховом мишљењу, најбољи румунски државник у последњих сто година. На нескривено изненађење констатовано је да се, као и први пут 1999., на челу „најбољих” опет нашао „црвени деспот” Николаје Чаушеску, свргнут са власти тачно пре 18 година (22. децембра 1989) и стрељан на сам дан Божића, 25. децембра.

Са 24 процента Чаушеску је, по оцени савремених Румуна, далеко испред свих других „конкурената”.

Bolesno. Krljao ih je, doveo do bede, držao ih u bedi, zatvarao, oni bežali... I sad ovo...

Narod... Gade mi se glupavi ljudi.
    I posle neki ovde imaju hrabrosti (čitaj: nemaju srama) da kažu da se referendumom treba nešto odlučivati...

Iron Lord nije na forumu
    ne vadi prst iz uveta odkad je čuo da uvo više uživa
    Elita Iron Lord (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Salvantis Pogledaj poruku
    Interesantno, kad nema crvenih diktatora onda je svet dobar...

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Citat Original postavio jomini Pogledaj poruku

I posle neki ovde imaju hrabrosti (čitaj: nemaju srama) da kažu da se referendumom treba nešto odlučivati...
    А ти би Лало очигледно волео неког ДИКТАТОРА ... и готова ствар...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

nesha t. nije na forumu
    vam kaže da budete dobri prema ljudima koji vas okružuju, na netu, a i u životu
    Veoma poznat nesha t. (avatar)
    Učlanjen
    07.06.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Zašto se čudite? U Hrvatskoj je Tito u anketi pod naslovom ''Najznačajnji Hrvat svih vremena'' dobio najviše glasova. Kad bi ovde bila anketa mislite li da ne bi potukao sve aktuelne političare ii rahmetli Cobeta pride?

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Cool Re: Николае Чаушеску опет најбољи

Citat Original postavio eremita Pogledaj poruku
    А ти би Лало очигледно волео неког ДИКТАТОРА ... и готова ствар...
    Zašto to mora da bude baš DIKTATOR? Zašto ne neka osoba sa kontaktima preko, da je dobar sa ljudima sa ove i sa one strane... Poslovni čovek prvo, pa onda državnik. I pre će neko takav (ili neki takvi) da donesu bolju i razumniju odluku od prostog sveta. Seti se koji je procenat neinformisanih (zbog manjka kontakta sa spoljnim svetom / van svog sela ) u zemlji? A ne računam nas/vas izmanipulisane...

nesha t. nije na forumu
    vam kaže da budete dobri prema ljudima koji vas okružuju, na netu, a i u životu
    Veoma poznat nesha t. (avatar)
    Učlanjen
    07.06.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Računaj, jer ih je mnogo...

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

[B]

Bolesno. Krljao ih je, doveo do bede, držao ih u bedi, zatvarao, oni bežali... I sad ovo...

posle njegovog smaknuca [god.-dve] prica mi taj drug, i pored tog diktatorskog stanja u rumuniji, sa svojom platom nekada si mogao otici na leti letovanje, pa cak i na zimovanje. mozda zato sto je i nisi imao na cemu potrositi, ali ... posle toga cina, sa platom si jedva sastavljao kraj sa krajem, imas svega a nemas para... a na pitanje zasto sada ne napusti rumuniju [ranije je pokusao cak da prepliva dunav] odgovorio mi je "sada to nije interesantno, sada svi "legalno" napustaju rumuniju, mislim nema hrabrosti ili bontovnistva u tome"

Zainteresovan član Careca (avatar)
    Učlanjen
    25.01.2007.
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio marlon Pogledaj poruku
    Аха. А који ***** му сад значе ти гласови?
    Posle ovakvog odgovora nema potrebe nista vise ovde dodavati. Sjajno. Cak sam se i nasmejao.
    Maloje degutantno,blao receno,da ljudi koji nisu ziveli pod Stljinom ili Causeskuom (sutra verovatno i Milosevicem) ocenjuju kakvi su oni drzavnici bili. I njihovom drzavnickom drzanju svedoce njihovi lesevi.

Zainteresovan član Careca (avatar)
    Učlanjen
    25.01.2007.
    Reputaciona moć
    42

„Барометар јавног мњења“ (БОП), који је управо лансирала Фондација Сорос, изазвао је највеће интересовање и ускомешао страсти. Тај БОП по други пут од Румуна је тражио да кажу ко је, по њиховом мишљењу, најбољи румунски државник у последњих сто година. На нескривено изненађење констатовано је да се, као и први пут 1999., на челу „најбољих” опет нашао „црвени деспот” Николаје Чаушеску, свргнут са власти тачно пре 18 година (22. децембра 1989) и стрељан на сам дан Божића, 25. децембра.

Са 24 процента Чаушеску је, по оцени савремених Румуна, далеко испред свих других „конкурената”.

Pazi ovako,Causesku je sam sebi prsudio. Zeleo je zemlju bez sponjeg duga i brutalnim merama je to i postigao. Znaci Rumunija je izvozila,pa jedno 50% proizvodnje struje i svih drugih poljoprivrednih proizvoda da bi isplatili spoljni dug. I to su i uspeli za svega nekih 5-6 godina. Ali je narod bukvalno umirao od gladi. I naravno da je to totalna ludost,najblaze receno.
    Sa druge strane,Causesku i Rumunija su bile crne ovce u Varsavskom paktu. I imali su samo neko protokolarno clanstvo,jer Causeskuu nije padalo na pamet da salje vojsku bilo gde.Nikakve intervencije,nista. Covek je defakto bio zakleti pacifista.
    A vrhunac svega je i to da je imao neverovatnu naklonost Francuske i da je odlikovan vise puta najvecim francuskim odlikovanjima.Rumunija je u odredjenom periodu imala i jako dobar privredni razvoj,pre svega jer podigla kredite u instranstvu,pa su krenuli na velika vrata sa proizvodnjom. Medjutim kamate su bile uglavno nepovoljne,Causesku je precenio svoje potencijale,tj. potencijale Rumunske privrede i onda se odlucio za extreman korak. Apsolutno gladovanje do isplate svih dugova.
    To ga je dovelo do kraja.

Učlanjen
    31.08.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    372

Imperijalisti i njihove tajne službe ( i drugi razni mehanizmi ) najvolu ekonomski nezavisne i nezadužene države ...

Čaušesku samo nije mogao da odoli sopstvenom raskošu dok je od sirotinje raje tražio zatezanje kaiša. To je platio kako je platio. A stvarni idol mu je bio ko ? Jedan u susedstvu ... Zagorac ...

Slične teme

1. НАЈБОЉИ СРПСКИ ПОЛИТИЧАРИ ?
    Autor Norma Kampl u forumu Politika
    Odgovora: 112
    Poslednja poruka: 08.02.2007., 13:38
  2. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 15.08.2006., 22:36

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor