KEVLAR

postojala je davno proizvodnja mislim... u jednoj fabrici u KG cini mi se... ali da li i dalje radi ne znam... za tehnicke detalje se obrati wikipedia, mislim da bi ti koristila
 
Kevlar ili aramid proizvodi jedino Dupont Crp. SAD, koliko ja znam. Svi ostali su samo korisnici. Postoji mnogo verzija kevlara i razlikuju se u tenzionoj cvrstoci i elesticnosti.
 
Kevlar se proizvodi kao vlakno, jer u tom slučaju dolaze do izražaja njegova usmjerena svojstva. Tj. u jednoj osi je izuzetni čvrst, a drugoj slabNe znam kolika su mu mehanička svojsta ali mislim da je na razini čelika slabije čvrstoće(razred 3-4, 290-490 N/mm2). Kevlar je poliamid, a poliamidi ako se dobro sjećam su plastomeri, iako je možda i duromer, jer za takvu čvrstoću struktura mora biti dosta umrežena. Usmjerenost je najbolje uzeti za primjer vrećica iz trgovine, one deblje (polietilen low density) su teže a manje čvrste, a isti materijal , malo drugačije tretiran (pe-hd), duplo je lakši i duplo čvršći.ali samo u jednoj osi dok u drugoj manje čvrst.
Čvrsta vlakna zalij u neki drugi polimer i imaš kompozit. Samo je problem sto se to da tako kažem sjedinjavanje mora kod kevlara raditi pri povišenim temperaturama(bar tako mislim). U hrvatskoj se kompozit radi u nekoliko firmi a najzastupljeniji je u brodogradnji(neki manji dijelovi jahti i jedrilica), a za vlakna ne znam od kud se uvoze, vjerojatno BASF, najača firma pa preradu polimera i sličnih stvari.
 

Back
Top