Фидел Кастро поднео оставку

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Bela kuća smatra da je Kastrovo pismo "interesantno"

Bela kuća ocenila je danas da je pismo kubanskog lidera Fidela Kastra, u kome on sugeriše da bi mogao da se povuče s položaja, interesantno ali i da je teško definisati šta to zapravo značiKastro, koji se ne pojavljuje u javnosti 16 meseci, od operacije debelog creva, izjavio je u pismu pročitanom na kubanskoj televiziji da je njegova osnovna dužnost da ne zadržava svoje funkcije i da ne smeta na putu mladima, prenela je agencija Rojters.

"To je veoma interesantno pismo", rekla je portparol Bele kuće Dana Perino ukazavši da je teško zaključiti "šta Kastro u stvari kaže i šta misli, što i nije neobično".

Perino je kazala da SAD nastavljaju da rade na uspostavljanju demokratije na Kubi, izrazivši uverenje da će taj dan uskoro doći.

Portparol Stejt dipartmenta Tom Kejsi je ukazao da je Kastro i ranije iznosio slične stavove.

"Ne mislim, na žalost, da ti stavovi predstavljaju bilo kakvu vrstu značajnih promena u pozicijama kubanskog režima", rekao je Kejsi.

Kastro je u julu 2006. privremeno predao vlast svom bratu Raulu (76).

Kastro je predsednik državnog saveta i saveta ministara i prvi sekretar vladajuće Komunističke partije.

Iako se poslednjih 16 meseci nijednom nije pojavio u javnosti, od marta ove godine bio je prisutan na političkoj sceni preko novinskih članaka u kojima je napadao ideološke protivnike, a naročito američku vladu zbog rata u Iraku i njene politike u odnosu na očuvanje prirode i korišćenje žitarica za proizvodnju biodizela.
 
18.12.2007, HAVANA
Izvor: PRESS
ODE KASTRO?

Moja dužnost nije da čuvam položaj, niti da kočim mlade, poručio Fidel Kastro, i tako nagovestio da će se povući s vlasti posle punih 48 godina



Kubanski predsednik Fidel Kastro, koji se zbog bolesti nije pojavljivao u javnosti 16 meseci, nagovestio je da će se možda povući s vodeće državne pozicije.

U pismu koje je u ponedeljak pročitano na kubanskoj televiziji, 81-godišnji Fidel Kastro prvi put je pomenuo moguće povlačenje s političke scene i predsedničke funkcije.

- Moja osnovna dužnost nije da se držim predsedničke pozicije, a još manje da smetam mladim ljudima. Ali, moja dužnost jeste da doprinesem iskustvom i idejama, čije skromne vrednosti proističu iz izuzetnog vremena u kome sam živeo - piše u pismu kubanskog vođe Fidela Kastra.

Kastro je predsednik državnog saveta i saveta ministara i prvi sekretar vladajuće Komunističke partije. Iako se poslednjih 16 meseci nijednom nije pojavio u javnosti, od marta ove godine bio je prisutan na političkoj sceni putem novinskih članaka u kojima je napadao ideološke protivnike, a naročito američku vladu zbog rata u Iraku. Kastrov brat Raul (76) mnogo je praktičniji i ohrabrivao je rasprave o glavnim privrednim problemima Kube, a obećao je i „strukturalne promene" u poljoprivredi kako bi se obezbedilo dovoljno hrane. Kastrova bolest pokrenula je spekulacije u celom svetu šta će biti s Kubom ukoliko Kastro umre ili se povuče i da li je to kraj jednopartijskog sistema u toj zemlji.



Fidel Alehandro Kastro Ruz rođen je 13. avgusta 1926. godine, a na vlast je došao posle revolucije 1959. Godine 1950. doktorirao je pravo u Havani. Zajedno sa Če Gevarom u Meksiku je organizovao revolucionarni pokret, nazvan 26. jul. Dolaskom na vlast bio je veoma neprijateljski raspoložen prema SAD. Pošto je Kastrova vlada nacionalizovala rafinerije nafte, šećerane i pogone za proizvodnju električne energije, 1960. SAD su prestale da kupuju kubanski šećer i uvele su ekonomski embargo Kubi.

Jedna od legendarnih Kastrovih izjava jeste ona data 1961: „Ja sam marksista-lenjinista i ostaću to do svoje smrti".

Kastro je 1960-ih prigrlio komunizam i uspostavio bliske veze sa SSSR-om. Jednom prilikom, upitan kada će da obrije bradu i skine vojnu odoru, odgovorio je: „Kad se okonča revolucija!"
J. Vujić
 
ГДЕ СТЕ *****

Oh, pa zdravo...

ownedcarmx8.jpg
 
Разуме се да друг Фидел више није способан да води државу,а то не кажем ја,него је то он сам осетио што су и објективне околности с обзиром на број година које има.Нарушено му је здравље,али се и последњих пар година добро држао.Еј бре,човек је зашао у осамдесете и још има здравог разума и здравих идеја за разлику од домаћих либерала,монархиста и националиста који су постали сенилни у 20 - им... :lol:
 
@jomini
Zavisi iz kog ugla to gledas...
Moj stav je da podrazavam svakog ko se bori protiv nama poznatih Tiranina... :D
Da se razumemo, nemam ja nista protiv Americkog gradjanina ili bilo kog drugog, jer je covek obican i normalan kao i mi... :D
Ali naravno, sustina je ipak u politickom vrhu i njihovoj politici. Svi mi znamo kako se Ameri ophode prema svetu, a i nasi "saveznici" iz WW2.

Tako da... nije potrebno puno o svemu tome, jer je istina ipak bliza nego predhodnih dana.
 
U većoj bedi - teško. Od turizma i treba da žive. I mogu tako da žive veoma lepo.

Uvek moze gore. Od turizma i sada zive, samo je pitanje ko ce da bude vlasnik hotela. Realno mozes da imas gomilu hotela, u stranom ili domacem vlasnistvu, a da plate budu mizerne, a zivot skup. I sta onda? A naravno, neko ce da dodje, da naparvi hotel i da sobarici da platu od 1200 dolara? Malo sutra.
 
Uvek moze gore. Od turizma i sada zive, samo je pitanje ko ce da bude vlasnik hotela. Realno mozes da imas gomilu hotela, u stranom ili domacem vlasnistvu, a da plate budu mizerne, a zivot skup. I sta onda? A naravno, neko ce da dodje, da naparvi hotel i da sobarici da platu od 1200 dolara? Malo sutra.




Pa kad mogu ruske sobarice da imaju po 3000 dolara, mogu i kubanske, valjda 1200??
 
Zdravog razuma? Možda po njegovom poimanju razuma. Lud je to deka.

Ајде када си већ то поменуо да је Фидел ''лудак'',морам да се осврнем на неке сличне коментаре од стране западних политичких аналитичара и присталица либералног-капитализма.
Ове године Фидел је ПРВИ написао низ чланака о томе како амерички капиталисти,а затим и њихови партнери из ЕУ намеравају да од житарица направе погонско гориво које би заменило бензин и нафту.Тиме је директно оптужио капиталисте да ће на тај нови начин почети да експлоатишу и изгладњују земље трећег света, откупљујући прехрамбене сировине за мале паре.Наравно ту је поменуо и наднице које би се давале радницима за тај утрошени рад-САМО НА ОСНОВУ КАСНИЈЕГ ИЗВОЗА.Многи су га прогласили лудаком који не зна шта прича,али то се после само 2 месеца обистинило,па су исту информацију (само мало нашминкану без икакве критике) пренеле и све светске агенције укључујући и домаћи РТС који је у емисији ''Евронет'', Маје Дивац пренела исто то.
Сад ја тебе питам да ли је Фидел Ностродамус,лудак или интелигентни марксиста-лењиниста старог калибра. :wink:
 
Ајде када си већ то поменуо да је Фидел ''лудак'',морам да се осврнем на неке сличне коментаре од стране западних политичких аналитичара и присталица либералног-капитализма.
Ове године Фидел је ПРВИ написао низ чланака о томе како амерички капиталисти,а затим и њихови партнери из ЕУ намеравају да од житарица направе погонско гориво које би заменило бензин и нафту.Тиме је директно оптужио капиталисте да ће на тај нови начин почети да експлоатишу и изгладњују земље трећег света, откупљујући прехрамбене сировине за мале паре.Наравно ту је поменуо и наднице које би се давале радницима за тај утрошени рад-САМО НА ОСНОВУ КАСНИЈЕГ ИЗВОЗА.Многи су га прогласили лудаком који не зна шта прича,али то се после само 2 месеца обистинило,па су исту информацију (само мало нашминкану без икакве критике) пренеле и све светске агенције укључујући и домаћи РТС који је у емисији ''Евронет'', Маје Дивац пренела исто то.
Сад ја тебе питам да ли је Фидел Ностродамус,лудак или интелигентни марксиста-лењиниста старог калибра. :wink:
Fidel i ima neko pravo po pitanju Amerike, ali to je svima jasno šta oni rade. On je skot prema svom narodu druže moj. Kao Sloba.
 

Back
Top