pravila ishrane pred analize krvi?

MI 3

Početnik
Poruka
27
Zasto pitam?
Izmeren mi je secer 6,5 i povisem holesterol,ne znam tacno koliko.
Posto nameravam da ponovim analize zanima me cega se treba pridrzavati u vezi ishrane prethodni dan ili dana.
Krv mi je vadjena oko 07:30 ujutro, naravno nisam doruckovao.
Poslednji put sam jeo prethodnog dana oko 17h i to vrlo obilno a posle obroka dobro zacinio slatkisima. Da li je ovakvo ponasanje moglo imati odraza u vidu "lazno" povecanog secera i holesterola obzirom da je proslo oko 14-15 sati? Uzgred imao sam i neprospavanu noc pred pregled, da li se to moze bilo kako odraziti na krvnu sliku?
 
Stvarno i mene zanima u principu koliko ne treba jesti pre vadjenja krvi, za recimo osnovne analize. Pitam jer mi je 5 lekara reklo 5 verzija
1. Ne treba doručkovati, bez obzira kad si večerao
2. Ne treba jesti najmanje 12 sati
3. Ne treba jesti najmanje 7 sati, ali se može piti voda
4. Treba jesti laganu večeru i ne doručkovati
5.Ne treba jesti najmanje 6 sati, i ne doručkovati, a kafa bez šećera i voda mogu čak i ujutru!?!

Oopšta konfuzija. Nameravam uskoro da radim puno nekih analiza sa one liste, pa dr, molim te daj da čujem i tvoje mišljenje.
 
Stvarno i mene zanima u principu koliko ne treba jesti pre vadjenja krvi, za recimo osnovne analize. Pitam jer mi je 5 lekara reklo 5 verzija
1. Ne treba doručkovati, bez obzira kad si večerao
2. Ne treba jesti najmanje 12 sati
3. Ne treba jesti najmanje 7 sati, ali se može piti voda
4. Treba jesti laganu večeru i ne doručkovati
5.Ne treba jesti najmanje 6 sati, i ne doručkovati, a kafa bez šećera i voda mogu čak i ujutru!?!

Oopšta konfuzija. Nameravam uskoro da radim puno nekih analiza sa one liste, pa dr, molim te daj da čujem i tvoje mišljenje.

Otprilike to je to.
 
Ne vidim razlog za konfuziju po ovom pitanju.
Lepo covek normalno vecera,bez preterivanja(mozda malo ranije nego sto se kod nas ima obicaj-znaci do 18h),legne u neko normalno doba,obavi ujutru u laboratoriji sta ima i onda na dorucak i tu "spasonosnu" kafu(zar se stvarno ne moze bez nje nekoliko sati,nikad mi nece biti jasno).
 
Ne vidim razlog za konfuziju po ovom pitanju.
Lepo covek normalno vecera,bez preterivanja(mozda malo ranije nego sto se kod nas ima obicaj-znaci do 18h),legne u neko normalno doba,obavi ujutru u laboratoriji sta ima i onda na dorucak i tu "spasonosnu" kafu(zar se stvarno ne moze bez nje nekoliko sati,nikad mi nece biti jasno).

Pa je l' ti nije ''malo'' konfuzno što sam na isto pitanje od lekara svaki put pred vadjenje krvi dobijala 5 različitih odgovora? Kako da ne budem u konfuziji čoveče. Za doručak mi je uvek bilo jasno da ne sme, a što se kafe tiče, uopšte je i ne pijem rano ujutru, ali se dotična pomenula u jednom od razgovora sa lekarom šta sme a šta ne.

dr hvala ti na brzom odgovoru.
 
ovo samo potvrdjuje pravilo... da pravila u medicini nema... zato svaki put i dobijate modifikovane odgovore na gore pomenuto pitanje... nije to red voznje japanske zeleznice, postoje okviri u kojima se treba ponasati pred laboratorijske pretrage... naravno zavisi i koje pretrage se rade.
 
MI 3 svakako moras ponoviti analize secera i holesterola.

Razliciti saveti se daju jer je za neke parametre bitno prethodno vreme uzimanja hrane, ali za neke uopste i nije bitno.
Ipak, obicno se savetuje 12 sati pre analize ne jesti (a to obicno retko ko ispostuje, vec se ide na 8h).

Inace i vrednosti secera i holesterola se povecavaju kod stresnih stanja, pa je bolje da ipak pre analiza malo i odspavas a provode ostavi za neku drugu noc.
pozdrav
 

Back
Top