da li mogu?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
da li je isto knez i knjaz?
Pa da li mogu da ukoliko pie knjaz Nikola da kazem knez Nikola? Da li je to isto ili nije?
Po cemu se razlikuje?

hvala

Možeš....nema tu razlike u suštini, to su samo stariji i mlađi oblik jedne iste reči.

Ono što se treba razlikovati jeste:

1. knez - knezovi - knežinska samouprava
2. knez (knjaz) - kneževi - Kneževina Srbija

Ovo prvo se odnosi na lokalnu samoupravu, a ovo drugo na centralnu vlast.

" Kako gođ u svakoj naiji u glavnoj varoši ima kadija i muselim, tako u svakoj knežini ima obor-knez, a u svakom selu po nekoliko kmeta i seoski knezova. (......) Kneza seoskog postavlja selo, i zbacuje, kad mu je volja, a obor-knezovi
si bili potvrđeni carskim beratima od koljena na koljeno s pavima beratlijskim. (.....) Kakogođ što je obor-knez glava od knežine, tako su kmetovi od sela. ..."

Vuk Karadžić, Geografičesko-statističesko opisanije Srbije

obor-knez = starešina nahije
knežinski knez = starešina knežine
 
mislim da je na novocrnogorskom,zvanicno knjaz....jer se njihov jezik,izoblicio u narecje staro bar 300 god,i pritom,mesto bukvatra koriste gorski vijenac

stoga...knjaz NIkola,gubi na jacini,ako bi se reklo knez....dok knez milos...opet,po meni,gubi na autenticnosti govoreci mu...knjaze...
mislim,zamisli pesmu knez nikola na umoru blagosilja crnu goru....ma bode usi...definitivno
sve u svemu,lepo rekose pismeni ljudi u nekoliko predhodnih postova...isto znacenje,isti jezik,samo je knjaz zastarela rec,doduse jos uvek u upotrebi
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top