HIV i predrasude

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 15307

Legenda
Poruka
56.095
znaci, koliko znamo o HIV-u i kako se to znanje/neznanje odrazava na nase ophodjenje prema ljudima koji zive s HIV-om

razmisljala sam da temu postavim na podforum zdravlje, ali ovo je ipak "adekvatnije" mjesto - ova bolest je "tu da ostane", status joj je "kultan" na najstrasniji zamislivi nacin + ne zelim da raspravljamo samo o tome kako se bolest prenosi etc. vec o polozaju HIV pozitivnih u npr. nasem drustvu - "postoje li" ti ljudi uopce ili su "prestali da postoje" suoceni s panicnim pogledima i strahom "zdrave" populacije?

tema je "skakljiva", ali bilo bi lijepo ( i neophodno!!!!) da pokazemo malo takta i osnovne kulture pa se uzdrzimo od onih najprimitivnijh komentara tipa : "to treba sve sve...bla bla bla..."
izuzev toga, budite sto iskreniji, bolje gorka istina nego preslatka laz...
 
Nemam predrasude po tom pitanju.
Poznajem osobu koja je zaražena HIV-om. U pitanju je neko, ko se razboleo nesrećnim sticajem okolnosti. I da se taj "neko" razboleo na drugi način, moj odnos prema njemu se ne bi promenio. Družimo se, viđamo. Sve funkcioniše normalno.
Skloni smo da "obeležimo" bolesne i invalidne, iz sopstvenog straha od toga da ćemo se "zaraziti" samim njihovim prisustvom.
Pre mnogo godina, leprozne su izolovali iz zajednice, palili njihovu imovinu i kačili im oko vrata zvonce, kako bi svi znali kada se približava gubavac.
Bila su to surova vremena, bez adekvatne medicinske terapije, sa puno sujeverja, predrasuda i fanatičnih ubeđenja da je svako, ko je različit, nepoželjan na ovom svetu.
Još uvek vladaju surova vremena, čini mi se. Na žalost. Okretanje glave od bolesnog čoveka, tj. žene, ili deteta, samo po sebi je nehumano. Nepružanje pomoći (u bilo kom vidu) još je gore.
Mislim, šta da ti kažem, Vragana? Uostalom, poznajemo se.
Mene takva surovost pogađa, kao i svaka vrsta diskriminacije.
Mrzim podele na bolesne i zdrave, podobne i nepodobne, crne i bele, ovakve i onakve.
 
Искрено...
Не познајем ни једну особу која је заражена ХИВ-ом.
Мислим да не бих исписала дете из разреда у коме је заражени другар.
Мислим да не бих имала против да делим канцеларију са зараженим колегом...
Али колико је то искрено, не знам док се не уверим...
 
Искрено...
Не познајем ни једну особу која је заражена ХИВ-ом.
Мислим да не бих исписала дете из разреда у коме је заражени другар.
Мислим да не бих имала против да делим канцеларију са зараженим колегом...
Али колико је то искрено, не знам док се не уверим...

E, hoćeš da te upoznam sa osobom, koja je zaražena HIV-om?;)

Iskrena si, znam.
 
Poznavao sam osobu koja je umrla od ove bolesti...Tužno...Ali, svako mora voditi računa...Niko to nije dobio preko neta...

Али је зато неко добио приликом рутинске операције..
Е, ту је основни проблем.
Због чега одлазимо у још дубље предрасуде нагађајући како се неко заразио?
Због чега неко мора да каже ''Добар дан, ја сам Хив позитиван.''?
 
sto se davalaca krvi tice - to nema veze s brojem davalaca vec sa krajnje neozbiljnim postupkom provjere
sto se toga tice ni "razvijeni svijet" nije puno odmakao


"HIV pozitivne rađaju
i zdravu decu

BEOGRAD - U Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front" u subotu je rođeno potpuno zdravo dete, iako je majka porodilja bila HIV pozitivna. To je četvrto zdravo dete, koje je u toj beogradskoj klinici rođeno od juna prošle godine od HIV pozitivnih roditelja.

Sve četiri porodilje uspešno su lečene medikamentima, tako da su rodile zdravu decu. Cena ovog medicinskog tretmana iznosi oko 700 evra mesečno, što je za naše prilike ipak skupo, ali su rezultati izvanredni. Ovi prvi ohrabrujući rezultati izneti su na konferenciji za novinare Ministarstva zdravlja Srbije, Unicefa i G17 Instituta, na kojoj su saopšteni najnoviji rezultati u zaštiti od prenošenja HIV infekcije sa majke na dete u našoj republici.

Rezultati bi bili i bolji da se trudnice obavezno testiraju, ali kako to nije slučaj, rezultati su zabrinjavajući. Prema procenama, koje su zasnovane na broju registrovanih HIV osoba, u Srbiji godišnje od 20 do 60 HIV pozitivnih žena zatrudni i rodi između 10 i 20 HIV pozitivne dece. Zato je iz Ministarstva zdravlja upućen apel trudnicama da se obavezno podvrgavaju testu na HIV, jer nade za zdravo potomstvo postoje, ako se prisustvo antitela blagovremeno otkrije."

linak:
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/01/26/srpski/D05012505.shtml

"U Srbiji živi dvadesetoro dece, koja su zaražena virusom HIV-a. Među njima, najviše je HIV pozitivne dece u grupi novorođenčadi, gde je virus prenet sa zaražene majke na dete takozvanom vertikalnom transmisijom.
Životi njihovih porodica prolaze u stalnom strahu da okolina ne sazna za bolest i da ih ne odbaci."

link do ostatka teksta:
http://www.blic.co.yu/temadana.php?id=21790

a sta se (i kako) dogadja u susjedstvu?

"Još su nam u sjećanju događaji otprije dvije godine vezani uz dvije HIV pozitivne djevojčice, kada roditelji nisu puštali svoje dijete s njima u razred. Nitko nije razmišljao kako su se te djevojčice osjećale za svih tih incidenata. Sva diskriminacija ovog društva prelomila se na njima. Iako se danas, nakon dvije godine, stanje s djevojčicama stabiliziralo i one normalno pohađaju školu, u našem je društvu još prisutna i vidljiva otvorena diskriminacija HIV pozitivnih ljudi.
Pogledamo li preporuke pojedinih liječničkih udruga (npr. Američke pedijatrijske akademije) u svezi s boravkom djece zaražene HIV-om u kolektivu, nailazimo na sljedeće:

* jedino roditelji djeteta, njegovi staratelji i liječnik imaju apsolutnu potrebu znati serološki status djeteta
* u svrhu provođenja odgovarajuće skrbi, broj osoba koji znaju djetetov serološki status treba ograničiti na najmanju moguću mjeru
* roditelji/staratelji imaju pravo, ali nisu obvezni informirati školu
* zbog stigmatizacije koja prati HIV bolest, povjerljivost podataka o bolesti prijeko je potrebna
* osoblje koje se brine za zaraženo dijete u vrtiću ili jaslicama ne treba informirati o serološkom statusu djeteta zbog njihove zaštite ili zaštite druge djece.

Odluku o tome tko će kome i kada reći o svojoj seropozitivnosti treba prepustiti samoj osobi koja je HIV pozitivna, odnosno roditelju ili staratelju HIV pozitivnog djeteta. Nužno je još jednom istaknuti kako ne postoje nikakvi podaci da se virus prenosi uobičajenim kontaktom, u školi, vrtiću ili na radnome mjestu. "

evo linak:
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/559/

+ jedna zapanjujuca i jeziva trivija - iz UAE strane radnike kod koji na obaveznim i redovnim testiranjima budu pozitivni na HIV momentalno deportiraju iz zemlj zajedno s ostatkom porodice...kako na taj nacin "stite domacu populaciju" ,posto je to navodna "misao vodilja" ove bizarne prakse, nemam pojma
ja tu vidim samo licemjeran nacin da se "drzava", u kojoj su ti radnici navodno zasticeni zdravstvenim osiguranjem, izvuce od placanja troskova lijecenja i nista vise

Borac
od tebe ne bih ni ocekivala drukciji stav
naravno, potpuno se slazem s tobom
to sto kaze kojica - nema neposredno "iskustvo" te vrste, misli da joj prisustvo HIV pozitivne osobe u njenoj okolini + druzenje ne bi predstavljalo problem, ali ne zna dok se ne uvjeri - to je ok, u redu je bojati se, a sjajno je biti iskren i realan pa priznati da se bojis

sto se situacije u nasem drustvu tice, ona nije "sjajna" - ovdje iskazani stavovi daleko su od prosjeka
vecina ljudi se (nasmrt lol) boji HIV pozitivnih (paralela s leprom je vise nego na mjestu!!!)
sta je razlog?
strah, naravno - proizasao iz neznanja
problem je sto to neznanje vec sutra, ma za deset minuta..., moze tog istog "uplasenog" covjeka dovesti u situaciju da i sam bude stigmatiziran, na isti nacin

takodjer, jedno naivno "pitanje", za "razmisljanje" - zar ne mislite (evo ja sam u to duboko uvjerena!) da lijekovi za tretiranje HIV-a moraju biti potpuno besplatni - na nivou ove nase sjbne planete
+ kada bi npr. clanice i pridruzene clanice UNa odvajale samo 1 posto npr. svojih vojnih budzeta ili nac budzeta za istrazivanja i proizvodnju lijekova/vakcina za HIV (AIDS)...kanda bi se malo brze i bolje covjecanstvo izborilo s ovom podmuklom epidemijom? silly me...
 
HIV je laboratorijska bolest. Valjalo bi da više puste taj antidot u promet jer su sofisiciranije metode manipulacijama DNK radi kontrolisanja populacije pronadjene. Ili je ideja da se malo pročiste neki slojevi društva? Hm, teško...
 
HIV je laboratorijska bolest. Valjalo bi da više puste taj antidot u promet jer su sofisiciranije metode manipulacijama DNK radi kontrolisanja populacije pronadjene. Ili je ideja da se malo pročiste neki slojevi društva? Hm, teško...

sta da ti na ovo kazem?
pa ti si valjda veliki decko, al evo... cuvaj se, ne razgovaraj s nepoznatima, kad pada kisa stavi kondom na glavu preko one "specijalne" alu folije koju inace nosis; da te "stiti" od CIA/NASA/MICROSOFT/vanzemaljci/... spijunske tehnologije i "kontrole uma"
kako god...sretno.
 
HIV bolesnici su kao i drugi...treba im pomoći. ljudi imaju predrasude, kao svi koji imaju blaže oblike primitivnog u sebi.....kad moje dete ima virusnu upalu pluća - da li treba da je ostavim da umre (da se ne bih zarazila virusom) ili ću joj pomoći? odgovor je nedvosmislen.
isto važi za HIV pacijente.
 
HIV bolesnici su kao i drugi...treba im pomoći. ljudi imaju predrasude, kao svi koji imaju blaže oblike primitivnog u sebi.....kad moje dete ima virusnu upalu pluća - da li treba da je ostavim da umre (da se ne bih zarazila virusom) ili ću joj pomoći? odgovor je nedvosmislen.
isto važi za HIV pacijente.

Naravno da će svaka majka pomoći svom detetu. Znaš kako se kaže: daće i ruku, i nogu, i život za njega. To je druga vrsta odnosa.
Nije taj odnos, roditelj-dete, isti kao odnos prema bilo kome.
Koliko ima majki, koje svakodnevno prolaze pored tuđe ljudske bede i bolesti, pa ništa ne osete?
Mnogo.
 
nije tačno da je to što sam majka određuje odnos prema bolesniku. ako ga i određuje, onda je samo pozitivan, jer svako nemoćno stvorenje smatram detetom, u smislu brige nad njim. dakle, ako je neko bolestan od HIV-a, raka ili bilo čega drugog - treba pomoći bez predrasuda....
 
Poznavala sam osobu zarazenu HIV-om.Dechko je ishao samnom u srednju shkolu.Nikad necu zaboraviti trenutak kad sam saznala da je HIV pozitivan,bila sam shokirana.
HIV je nasledio od svoje majke.Veliki borac protiv te bolesti i veliki aktivista u omladini JAZAS-a.
Ne znam shta je sada sa njim,zaista mu zelim sve najbolje.

Pitanje je koliko poznajemo ljudi,a da ne znamo da su zarazeni,shto je najgore da ni oni ne znaju.To se moze apsolutno svakome desiti,ne vezano imali 1 ili 1500 sexualnih odnosa.

Svako treba da pazi na svoje zdravlje,i da se chuva.Svako je sam kriv ako mu se tako neshto desi.(mislim na prenoshenje sexualnim putem,pa i na narkomane)

Druzila bih se sa HIV pozitivnom osobom,nemam predrasuda.
 
77 % od svih zarazenih sidom su na teritoriji Beograda, tako da o ovoj temi treba da diskutuju samo Beogradjani. A ostalima ja kazem, nista se ne brinite, u Beogradu se sasvim drugacije gleda na sidu nego u unutrasnjosti. U unutrasnjosti nije ni potrebno da se kultivise stanovnistvo po tom pitanju jer prakticno side i nema.
 
77 % od svih zarazenih sidom su na teritoriji Beograda, tako da o ovoj temi treba da diskutuju samo Beogradjani. A ostalima ja kazem, nista se ne brinite, u Beogradu se sasvim drugacije gleda na sidu nego u unutrasnjosti. U unutrasnjosti nije ni potrebno da se kultivise stanovnistvo po tom pitanju jer prakticno side i nema.



Znash kako,ja znam da sa tobom nije sve kako treba......ali sad si ga loopila onako svetski.


Ako je u Beogradu 77% zarazenih znachi ako nemam ja ,nema moja mama,tata i drugarica,verovatno mi sestra ima?!?


Znachi Beograd mu dodje kao karantin za HIV,obolele osobe?!

A da u manjim mestima se ljudi ne prcaju?!

Ovo je takva ortodoxna gloopost da chovek ne moze ostati ravnodushan!
 
77 % od svih zarazenih sidom su na teritoriji Beograda, tako da o ovoj temi treba da diskutuju samo Beogradjani. A ostalima ja kazem, nista se ne brinite, u Beogradu se sasvim drugacije gleda na sidu nego u unutrasnjosti. U unutrasnjosti nije ni potrebno da se kultivise stanovnistvo po tom pitanju jer prakticno side i nema.

LOL... Sta ovo treba da znaci...
 
77 % od svih zarazenih sidom su na teritoriji Beograda, tako da o ovoj temi treba da diskutuju samo Beogradjani. A ostalima ja kazem, nista se ne brinite, u Beogradu se sasvim drugacije gleda na sidu nego u unutrasnjosti. U unutrasnjosti nije ni potrebno da se kultivise stanovnistvo po tom pitanju jer prakticno side i nema.
:shock::shock::shock:
Odakle ti, molim te, ta statistika?
Nema, dakle, side u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu?
Pa, ne mogu da verujem...
 
Znash kako,ja znam da sa tobom nije sve kako treba......ali sad si ga loopila onako svetski.


Ako je u Beogradu 77% zarazenih znachi ako nemam ja ,nema moja mama,tata i drugarica,verovatno mi sestra ima?!?

Не знам да ли је овај податак тачан или не...
77% од укупног броја заражених у Србији живи у Београду
и
77% заражених београђана није исто...:-?
 
Verovatno ljudi navikli da ima puno bolesnika u Beogradu zato sto gledaju mnogo skupstinu... :lol: :D
Pa ako se vadi procenat ludih ljudi iz skupstine i prebaci na obican narod bilo bi 99% bolesnih... :lol:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top