Ponoš: Spremni da reagujemo

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
VOJSKA Srbije pažljivo prati situaciju na Kosovu i jugu centralne Srbije i ima razrađene planove za različite scenarije - izjavio je načelnik Generalštaba VS, general-potpukovnik, Zdravko Ponoš u intervjuu FoNetu i naglasio da u ovom momentu nema uslova da se aktivira bilo koji od njih.
„Politička percepcija ljudi koji vode politiku zemlje nije takva da se predviđa takva ozbiljna vrsta angažovanja vojske koja bi trebalo da zabrine građane Srbije. To, naravno, nije isključeno“, istakao je Ponoš i napomenuo da je posao VS da „bude spremna za različite varijante“.
Podsećajući na to da se u demokratijama vojske ne opredeljuju šta, nego kako će da urade ono što im je naredio onaj ko ima politički mandat da to naredi, Ponoš je, povodom mogućnosti proglašenja nezavisnosti Kosova, odgovorio da u ovom momentu vojska nije dobila naređenje za takav slučaj koji bi podrazumevao borbeno angažovanje.
„Vojska još nije dobila zadatak ni da ga izvrši, ni isplanira, a koji ne bi mogla da izvrši“, dodao je Ponoš i precizirao da u ovom trenutku nema indikatora koji bi ukazivali da je bezbednost zemlje ugrožena u onom segmentu za koji je vojska nadležna da štiti i da je potrebno njeno puno angažovanje.
„Situacija je takva da može da bude promenjena vrlo brzo i da je onda teško kontrolisati“, ukazao je on, i dodao da postoje uveravanja Kfora da se preduzimaju sve preventivne mere. Prema rečima Ponoša, izjave pojedinih političara ili pisanje medija u kojima se „zvecka oružjem“, u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova, ne utiču na vojsku, koja ima uređen sistem subordinacije i komandovanja.
„Vojska ne reaguje na dnevne izjave u štampi“, rekao je Ponoš i, istovremeno, negirao mogućnost i stranačkog uticaja na vojsku.
Govoreći o evroatlantskim integracijama, on je izrazio zadovoljstvo saradnjom sa NATO na profesionalnom planu, u okviru koji VS ima na raspolaganju, a to je program Partnerstvo za mir.

HAG
ŠTO se tiče Haškog tribunala, Ponoš je podsetio da je vojska nosila hipoteku iz prethodnih godina, ali da je dosadašnjim odnosom, akcijama i učešćem u radu državnog Akcionog tima, otklonila svaku sumnju da na bilo koji način štiti haške begunce. Iz Haškog tribunala više ne dolaze nikakve optužbe na račun vojske, rekao je načelnik Generalštaba VS.

REZERVA
PONOŠ se založio i za uvođenje koncepta aktivne rezerve i objasnio da je ideja da VS ima profesionalno jezgro, ali i ugovorni odnos sa izvesnim brojem ljudi iz civilnih profesija, koji su spremni da se, na poziv vojske, odazovu u vrlo kratkom roku. „Ništa gore nego velika, stajaća i slabo plaćena vojska. To onda postaje rizik za društvo“, upozorio je Ponoš.
 
Mene interesuje koji bi vojnik u slučaju "reagovanja na razne načine" imao poverenja u vođu koji je završio USA tj. NATO vojne škole ? Kako je on zaslužio da vodi srpsko meso u eventualnom ratu ?

Ponoš je čovek koga je doveo Tadić. Isti onaj koji nam je "reformisao" vojsku. I to u periodu kad NATO i USA vršljaju po našoj (suverenoj ?) zemlji, postavljajući svoje ljude i forsirajući političke partije koje oni žele.

Naš problem nisu šiptari nego NATO. Zar će se iskreno voditi borba protiv ruke koja hrani (znate-već-koga) ?
 
Mene interesuje koji bi vojnik u slučaju "reagovanja na razne načine" imao poverenja u vođu koji je završio USA tj. NATO vojne škole ? Kako je on zaslužio da vodi srpsko meso u eventualnom ratu ?

Ponoš je čovek koga je doveo Tadić. Isti onaj koji nam je "reformisao" vojsku. I to u periodu kad NATO i USA vršljaju po našoj (suverenoj ?) zemlji, postavljajući svoje ljude i forsirajući političke partije koje oni žele.

Naš problem nisu šiptari nego NATO. Zar će se iskreno voditi borba protiv ruke koja hrani (znate-već-koga) ?

tadic i ponosh, a tako indirektno i sama reforma vojske, je tu po volji naroda.
niko nije uzurpator,
bili programi,bile biografije, bili izbori, sve slobodno i poshteno
a vi mozete roniti nad tim svoje radikalne suze
i sanjati zapadne neprijatelje


shto se tiche rata, i lozenja......da, rat nam je definitivno dosta toga doneo, a sigurno ce tek :roll:
normalna osoba pred akciju iskalkulishe racionalno koristi i gubitke, pa razmisli
samo, nemaju svi podjednake sposobnosti izgleda :roll:
 
А ево једно искрено питање. Можда би требала и посебна тема, али може и овако:

Ко би се од присутних форумаша са одслуженом војном обавезом одазвао позиву за мобилизацију у случају да се неком дигне к...ц да на тај начин показује свету како смо "спремни"? Ко би од људи који имају лични живот, обавезе и одговорности био спреман да напусти све то како би се мрзнуо и разбољевао по зими, јео говна, враћао се у прљаве униформе, а све да би на крају сконтао да је био само потрошна роба нечијег хира и да је све било за џабе?
 
oni nasi pederasti demokrati osmisljaju potpuno novu ulogu vojske, ono cemu je vojska sluzila od kako je sveta i veka zadnjih 5000 godina to sada uopste vise ne vazi...
mislim ono "nasa vojska nece vise NIKAD ratovati"... ne treba komentarisati koliko su takva "shvatanja" ozbiljna i koliko je to realisticno... :roll:
 
А ево једно искрено питање. Можда би требала и посебна тема, али може и овако:

Ко би се од присутних форумаша са одслуженом војном обавезом одазвао позиву за мобилизацију у случају да се неком дигне к...ц да на тај начин показује свету како смо "спремни"? Ко би од људи који имају лични живот, обавезе и одговорности био спреман да напусти све то како би се мрзнуо и разбољевао по зими, јео говна, враћао се у прљаве униформе, а све да би на крају сконтао да је био само потрошна роба нечијег хира и да је све било за џабе?

ja bih.
samo sto nemam odsluzenu vojnu obavezu, ali da imam odazvao bih se pozivu.
 
А ево једно искрено питање. Можда би требала и посебна тема, али може и овако:

Ко би се од присутних форумаша са одслуженом војном обавезом одазвао позиву за мобилизацију у случају да се неком дигне к...ц да на тај начин показује свету како смо "спремни"? Ко би од људи који имају лични живот, обавезе и одговорности био спреман да напусти све то како би се мрзнуо и разбољевао по зими, јео говна, враћао се у прљаве униформе, а све да би на крају сконтао да је био само потрошна роба нечијег хира и да је све било за џабе?

А ко ће да те па пита да ли хоћеш или нећеш, ипак је реч о војној ОБАВЕЗИ а не о добровољном ватрогасном друштву.
 
sta vise reci?
to je to....cak i da imamo nekakvu jaku vojsku protiv NATO ne mozemo....

Једно лично питање:

Ти си командант КФОР. Твоје све јединице су управо окружене од стране непријатеља чиај надмоћ је 4:1. Пресечене су ти све комуникације, немаш могућност маневра, не постоји фронт, непријатељ је заузео целу територију сем малих делова у које су сатреане твоје јединице. Не знаш шта се дешава са другим јединицама изузев то у твојој близини. Услед близине додира, твоја авијација онемогућена је да дејствује по непријатељу. Имаш муниције за седам дана борби, немаш где да однесеш евентуалне рањенике, хране такође има за седам дана. Твоје јединице и базе преплављене су десетинама џиљада преплашених цивила који те ометају и траже твоју помоћ. Немаш шансе да их храниш и бринеш се о њима. Путеви су закрчени истим тим измеблицама и немоигуће је да добијеш појачања, они путеви који нису закрчени блокирани су од стране непријатеља
Непријатељ те је управо контактирао и затражио твоју безусловну предају или ће убити и тебе и твог последњег војника.

Шта ћеш урадити?
 
ja bih.
samo sto nemam odsluzenu vojnu obavezu, ali da imam odazvao bih se pozivu.

Ако желиш да послушаш крајње добронамеран савет, не излећи се са ставом док не видиш тачно шта је то. Моји утисци о војсци су такви да је гора од фирме под најгорим стечајем. Када се само на одслужењу најобичнијег рока нагледаш како наивни и поштени пропадају, а најбоље пролазе муватори и татини и мамини синови са везом, одмах на памет падају сцене из Нушићевих мемоара о Првом светском рату како старешине скривају своје јаке и здраве синове и нећаке, док на прву линију шаљу неког несрећног младог сликара, идеалисту, који од ране губи руку којом слика. Ја нисам ништа лоше прошао, да се не лажемо, и није ми жао ниједног дана проведеног у војсци, али знам да тим ликовима никад не бих поверио свој живот. И уопште не верујем овим нашим вођама да нас опет неће издати. Шта се који к... ратовало 1990-их, када је резултат рата исти као да смо се моментално предали, чак и још гори (ту не мислим на БиХ)? Ништа горе од прича ратних ветерана како су заузимали градове, па стизало наређење да се повлаче, о томе како су их беспотребно слали тамо или овамо, о томе како су замало сви изгинули јер су били пијани ко морке при нападу. А са оном војском је још и било неке шансе да се нешто одради.
 
А ко ће да те па пита да ли хоћеш или нећеш, ипак је реч о војној ОБАВЕЗИ а не о добровољном ватрогасном друштву.

Ја ћу да питам, и то ове форумаше овде, јер смо сви овде мање-више писмени, и за разлику од просечног грађанина који ни не мисли, већ ради оно што мора, макар знамо шта су све људи радили, и ко је како пролазио.

А и занима ме мишљење људи, па и твоје. Да ли си одслужио војску, и како би се осећао да те ово државно и војно руководство позове сад у децембру или јануару да се вратиш у униформу? Да ли стварно верујеш да се тај евентуални рат (који се највероватније неће ни догодити) неће одвијати по истом принципу као и сви остали? Оно, губи време и живце, ризикуј живот и здравље, да би се на крају повукао као губитник, и још након тога 15 година слушао како си "агресор" или тако нешто.
 
Једно лично питање:

Ти си командант КФОР. Твоје све јединице су управо окружене од стране непријатеља чиај надмоћ је 4:1. Пресечене су ти све комуникације, немаш могућност маневра, не постоји фронт, непријатељ је заузео целу територију сем малих делова у које су сатреане твоје јединице. Не знаш шта се дешава са другим јединицама изузев то у твојој близини. Услед близине додира, твоја авијација онемогућена је да дејствује по непријатељу. Имаш муниције за седам дана борби, немаш где да однесеш евентуалне рањенике, хране такође има за седам дана. Твоје јединице и базе преплављене су десетинама џиљада преплашених цивила који те ометају и траже твоју помоћ. Немаш шансе да их храниш и бринеш се о њима. Путеви су закрчени истим тим измеблицама и немоигуће је да добијеш појачања, они путеви који нису закрчени блокирани су од стране непријатеља
Непријатељ те је управо контактирао и затражио твоју безусловну предају или ће убити и тебе и твог последњег војника.

Шта ћеш урадити?

zovem nato da blokira akcije artiljerije i oklopnih jedinica, trazim pomoc aviona i helikoptera za blisku podrsku, A10 i AH-64....oslobadjam puteve, pravim mostobran i izvlacim se....o civilima ne razmiljam (ko je ikad o njima razmislao u ratnoj zoni).....
 
zovem nato da blokira akcije artiljerije i oklopnih jedinica, trazim pomoc aviona i helikoptera za blisku podrsku, A10 i AH-64....oslobadjam puteve, pravim mostobran i izvlacim se....o civilima ne razmiljam (ko je ikad o njima razmislao u ratnoj zoni).....

1. Имаш 16,000 војника наспрам 250,000
2. Помоћ услед блокаде може да дође најраније са 2-3 седмице
3. Авијација услед близине додира не може да интервенише
4. Твоје јединице су разбацане и ни једна не броји више од 2,000-3,000 људи. Пробој из обруча раван је самоубиству.

Сада је 02.28. За пет минута почиње масовни напад на твоје положаје.
 
1. Имаш 16,000 војника наспрам 250,000
2. Помоћ услед блокаде може да дође најраније са 2-3 седмице
3. Авијација услед близине додира не може да интервенише
4. Твоје јединице су разбацане и ни једна не броји више од 2,000-3,000 људи. Пробој из обруча раван је самоубиству.

ako govorimo o vojsci srbije i eventualnom obrucu oko KFOR-a, nijedna od ove cetiri tacke nije realna :)
 
ako govorimo o vojsci srbije i eventualnom obrucu oko KFOR-a, nijedna od ove cetiri tacke nije realna :)

Само одговори на питање. Обаерштурмбанфиреру, шта би сте урадили?

П.С. Сумњам да је квалитет Словачких, Чешких и Мађарских јединица нешто посебно.
 
Ја ћу да питам, и то ове форумаше овде, јер смо сви овде мање-више писмени, и за разлику од просечног грађанина који ни не мисли, већ ради оно што мора, макар знамо шта су све људи радили, и ко је како пролазио.

А и занима ме мишљење људи, па и твоје. Да ли си одслужио војску, и како би се осећао да те ово државно и војно руководство позове сад у децембру или јануару да се вратиш у униформу? Да ли стварно верујеш да се тај евентуални рат (који се највероватније неће ни догодити) неће одвијати по истом принципу као и сви остали? Оно, губи време и живце, ризикуј живот и здравље, да би се на крају повукао као губитник, и још након тога 15 година слушао како си "агресор" или тако нешто.

Знаш како, ја му већ дођем неки ветеран и другачије гледам на ствари од млађих, што је и сасвим нормално. Свестан сам да ћемо највероватније пући ако дође до рокања али ако се без борбе повучемо пућу ћемо још више. Лично немам лудачку жељу за ратом али ако већ дође до тога боље да цимају нас него једва пунолетне клинце, нама је већ ионако пун стојко секса, дроге и рокенрола, не губимо много. А и идеална прилика да се мало побегне од жене, још кад се она прими на руску драму у сопственом животу, па љубав цвета...

А што се тиче сценарија рата, режим у Србији је одувек био говнарски, не видим што би сад било другачије, осим ако не искористимо гужву.
 
Само одговори на питање. Обаерштурмбанфиреру, шта би сте урадили?

П.С. Сумњам да је квалитет Словачких, Чешких и Мађарских јединица нешто посебно.

pa ja rekoh....
kao prvo ne moram da se nosim sa silom od 250 000 ljudi...od kojih je 200 000 raspad....
kao drugo, pomoc uz podrsku iz vazduha moze da dodje relativno brzo....
trece, helikopteri mogu da gadjaju takoreci kroz iglene usi......

a i nije sturmbahn nego samo sturm ;)
 
pa ja rekoh....
kao prvo ne moram da se nosim sa silom od 250 000 ljudi...od kojih je 200 000 raspad....
kao drugo, pomoc uz podrsku iz vazduha moze da dodje relativno brzo....
trece, helikopteri mogu da gadjaju takoreci kroz iglene usi......

a i nije sturmbahn nego samo sturm ;)

Прошло је 5 минута. Општи напад непријатеља је почео. Немаш везу са осталим јединицама изузев пар њих које говоре о масовним артиљеријским ударима и ућасном масакру цивила који су по базама и нису имали где да се склоне.
Прво ти јављају да је збрисан Мађарски батаљон, после неколико минута да су се Чеси и Словаци предали.
Твоје командно место засуто је гранатама.
Губитци у првих пар минута су ужасни. Непријатељ је укопан и не мрда док артиљерија туче.

Шта би сте даље урадили?
 
Прошло је 5 минута. Општи напад непријатеља је почео. Немаш везу са осталим јединицама изузев пар њих које говоре о масовним артиљеријским ударима и ућасном масакру цивила који су по базама и нису имали где да се склоне.
Прво ти јављају да је збрисан Мађарски батаљон, после неколико минута да су се Чеси и Словаци предали.
Твоје командно место засуто је гранатама.
Губитци у првих пар минута су ужасни. Непријатељ је укопан и не мрда док артиљерија туче.

Шта би сте даље урадили?
Pa to bi i josh bilo mogutje..jer ja sam skeptichan da su ovi Norvezani Bantu crnci i ko li je vetj dole doshli da ratuju...ali da mi danas imamo nekog novog Zivojina Mishica a ne Ponosha.Tamo da ih sad UCHK napadne sve bi se raspalo.
Ne bi to bio problem koliko reakcija koja bi usledila chak i da izvrshimo efektivn prvi udar.
Mislish da bi EU i pre svega Amerikanci preshli preko takve sramote?
Sravnili bi nas sa zemljom iz vazduha.
 
Прошло је 5 минута. Општи напад непријатеља је почео. Немаш везу са осталим јединицама изузев пар њих које говоре о масовним артиљеријским ударима и ућасном масакру цивила који су по базама и нису имали где да се склоне.
Прво ти јављају да је збрисан Мађарски батаљон, после неколико минута да су се Чеси и Словаци предали.
Твоје командно место засуто је гранатама.
Губитци у првих пар минута су ужасни. Непријатељ је укопан и не мрда док артиљерија туче.

Шта би сте даље урадили?

neka bude....
artiljerija bije...
avioni iz obliznjih baza polecu i stizu na lice mesta u roku od 15 minuta (verovatno i manje, ne znam u kakvom su stanju ostale baze) i neutralisu artiljeriju......
 

Back
Top