Wireless - Opsta diskusija.

Pa dobro, dižu se nove zgrade masovno, u tim novim pre useljenja bilo koga, mislimda bi bilo ok i izvodljivo.

Da, ali ne mogu svakoga ko se useli da nagovore da koriste WiFi. Neko mozda jednostavno zeli da koristi mobilni internet, ili jednostavno ne zeli uslugu.
Sto se tice toga sta ja licno mislim o tome, zavisi. Zavisi od toga da li bi svaki stan dobijao WiFi pristupnu tacku za sebe (podrazumevalo bi se da te pristupne tacke budu manje snage, jer je mnogo stanova i dolazilo bi do interferencije signala), ili bi bilo instalirano par jacih pristupnih tacaka u celoj zgradi koje bi delili svi stanari.

Za prvu opciju bih mozda i pristao, ali za drugu me niko ne bi nagovorio. Pre svega, izuzetan bezbednosni rizik je kad ne znas ko je sve autentikovan sa pristupnom tackom na kojoj si, i na taj nacin bi saobracaj mogao da bude nadgledan i modifikovan ukoliko se neko kompetentan za tako nesto nalazi u toj zgradi, a odatle proizilaze mnoge opasnosti, poput hakovanja naloga, kradja informacija sa kreditnih kartica i slicno... prakticno svi bezbednosni rizici koji se javljaju u svakoj javnoj mrezi.

A sada jos jedna mana (koja postoji kod obe navedene opcije) - imao bih ogranicen protok. Ili od strane kablovskog operatera, tj. od konfiguracije u njihovom modemu (mozda zelim da sklopim neki drugi ugovor, ako mi treba veci protok), ili bi mi mozda odgovarao taj protok, ali mi ne bi bio dostupan po punoj brzini jer ga delim sa vise ljudi. Jos jedna mana, manje verovatna (ali takodje moguca, sta ako zelim da hostujem neki lokalni web ili neki drugi server?) - u slucaju deljenih pristupnih tacaka, te pristupne tacke bi mogle da predstavljaju usko grlo sto se tice protoka (delimicno bi moglo da se resi instalacijom pristupnih tacaka sa vecim protokom, ali sta ako mi treba ogroman protok samo za mene, tj za moje lokalne servere?).

Sve ove cinjenice za vecinu ljudi verovatno nece biti problem, ali ce se uvek naci neko kome ce smetati, i ko nece zeleti da koristi takvu uslugu, i da placa za nju ako mu zaista nije potrebna. Jer zasto bi, ako nista od ovih problema ne bi imao sa svojim modemom i pristupnom tackom?

Ipak, ovo sto si navela bi moglo da bude razumno uz neku malu simbolicnu cenu za ovu uslugu, kada se placanje podeli na sve stanare. Brzina interneta mozda ne bi bila sasvim zadovoljavajuca, varirala bi, ali koliko para toliko i muzike. Istina je da kablovski operateri svakako ne mogu da garantuju maksimalan protok i odredjenu brzinu odziva, nemoguce je, zbog infrastrukture Interneta, ali ovo sa deljenjem pristupnih tacaka bi mogla da bude gora varijanta, i po pitanju bezbednosti, i po pitanju kvaliteta. Dakle, bilo bi razumno ukoliko je cena simbolicna, prakticno placas odrzavanje te javne mreze sa svim stanarima u zgradi.
 
Poslednja izmena:
Nemojte misliti da je WI-FI toliko bezbedan po zdravlje...
Pored ugradjene antene u računaru koristim i spoljnu sa pojačivačem i 2m kabla... ume da zaboli glava...

Zatim se u pitanje dovodi i bezbednost korisnika koji idu preko istog čvorišta, mislim ima naprednijih koji će se zezaju

Najzdravije vam je ADSL ili kablovska
 
Nemojte misliti da je WI-FI toliko bezbedan po zdravlje...
Pored ugradjene antene u računaru koristim i spoljnu sa pojačivačem i 2m kabla... ume da zaboli glava...

Zatim se u pitanje dovodi i bezbednost korisnika koji idu preko istog čvorišta, mislim ima naprednijih koji će se zezaju

Najzdravije vam je ADSL ili kablovska

Apsolutno.... još kada bi mogao tako i smartfon da koristim ne bi bio nikakav problem. Nažalost, bez WiFi-ja više nije moguće :zroll:
 
D6Ddn.png
 
Imam problem, kada se povezem iphone na wifi odmah mi blokira internet ne samo na iphone vec na oba rachunar i svi telefoni koji su povezani na wifi , moram da restatujem ruter i proradi sve i chim se opet povezem na iphone ponovi se isto blokiranje..to se deshava na mom adb ruteru P.DG A4010G a na drugim od drugara i komshija ne, ali se desava na takvom istom ruteru kod jednog rodjaka... svi ruteri su iz mts adsl-a i ovi shto nemaju problem i ovaj moj i rodjakov shto ima problem...zna li neko reshenje problema?
 
^^meni deluje da su ovi iz mts-a nešto čeprkali sa tim ruterima... jesi li probao da promeniš kanal na ruteru? Ništa mi drugo ne pada na pamet... probaj da fiksiraš na kanal 1, 6 ili 11.

Ako ništa ne uspe, uvek imaš opciju da pozoveš njihov korisnički servis i zahtevaš rešenje problema od njih.
 
Bas sam skoro gledala video na temu talasa i tome koliko je svaki uredjaj koji imamo stetan po nas...s tim na umu, wifi je nesto sto definitivno ne mozemo da izbegnemo.

Све можеш да избегнеш ако то желиш...;)

Ја не користим ..wifi.. иако имам ту опцију на рутеру, а моб. телефон користим само кад сам ван куће.

Имам стабилни телефон и АДСЛ интернет, али како су почели да довлаче " оптику " ...АДСЛ иде у историју...:think: :aha2:
 
Ne znam kolko je zracenje rutera stetno, ali od toga se ne moze pobeci posto ako nemas ti ima 20 komsija, a tu su i unify sbb-ovi i slicno. Mobilni zraci kada se razgovara, negde sam procitao da ne smes vise od pola sata dnevno da razgovaras.
 
WiFi prouzrokuje hemopatiju u najvisoj meri prema istrazivanjima iz 2011.

Drugim recima, cesto grip, slajm u grlu i nosu, ucestalija kijavica itd jer direktno utice na degeneraciju tkiva zahvaljujuci uticaju koji ima na ljudsku krv.

Radioaktivnost svakako postoji, svaki smart uredjaj, svaki ruter, svaka antenica i slicno tome. Solucija lezi u fiber optici.
 

Back
Top