Fakulteti

Elektrik

Obećava
Poruka
56
Imam dosta informacija o raznim fakultetima,ali me zanimaju iskustva koja imaju studenti prvenstveno Farmacije,Medicine,Elektrotehnickog i Pravnog fakulteta...Inace sam odlican djak Gimnazije matematickog smera,mnogo bi mi znacila svaka informacija o prijemnom,ispitima...Unapred se zahvaljujem.
 
Hm..s obzirom na tvoj smer, od navedenih mislim da bi ti najviše odgovarao elektrotehnički..
A zašto ne bi matematiku? Ja sam druga godina u NSu, prijemni je eksta lak, a ako ti ide matematika, neće ti biti teško ni studiranje (a gradivo za prve dve godine je sve iz srednje škole, ništa novo, ništa nepoznato).
 
Ono osnovno sto treba da gledas je da li mozes da unovcis diplomu. Ja znam na stotine dipl. ihg-a raznih tehnickih fakulteta koji svoju diplomu ne mogu da unovce, cak ni da dodju do posla u svom zanimanju. Zato gledaj da odaberes ono sto se sad trazi i sto je deficitarno.
 
Upiši medicinu. Za doktore i nastavnike će uvek biti posla.
Medicina je jedan ultra štreberski fakultet, ne moraš biti preterano pametan da bi završio isti. Prijemni ( baru moje vreme ) je bio položiv- spremala ga tri meseca i isto sam bila prirodno-matematički smer u gimnaziji. Taj smer je odličan za medicinu, mada ok prolaze i društvenjaci, jer su sad poukidane hemije i fizike, pa nemaju gde da se spotiču.
Ako te zanima nešto konkretnije pitaj.
 
Ono osnovno sto treba da gledas je da li mozes da unovcis diplomu. Ja znam na stotine dipl. ihg-a raznih tehnickih fakulteta koji svoju diplomu ne mogu da unovce, cak ni da dodju do posla u svom zanimanju. Zato gledaj da odaberes ono sto se sad trazi i sto je deficitarno.

na ovo moram da ti kazem - "ne se*i"....
ok, to jeste racionalno vidjenje, gde gledas svoj opstanak i svoju buducnost, ali, ostaje pitanje kakva je ta buducnost i kakav je taj opstanak ako citav zivot radis ko konj posao koji ne volis, umesto da radis ko konj posao koji volis i koji te bar na neki nacin privlaci.

ako se radi samo o parama i o tome sta se trazi - moj savet je vrlo jednostavan - osnujte privatnu firmu za trgovinu....a ako je nauka u pitanju onda je to totalno druga prica....
 
Ono osnovno sto treba da gledas je da li mozes da unovcis diplomu. Ja znam na stotine dipl. ihg-a raznih tehnickih fakulteta koji svoju diplomu ne mogu da unovce, cak ni da dodju do posla u svom zanimanju. Zato gledaj da odaberes ono sto se sad trazi i sto je deficitarno.

Pazi ovako, ti diplomirani inzenjeri koji nemaju posla sto se tice svoje struke verovatno znaju koliko i baba koja radi u trafici ispred moje zgrade (ajde, da se neko ne naljuti, da kazem da se to ne odnosi na 5% tih nezaposlenih inzenjera). Ova nasa jadna zemlja pored miliona drugih gresaka koje pravi, pravi jos jednu pogubnu za nas studente prirodnih i tehnickih fakulteta: finansira fakultete prema broju upisanih studenata! E sad, to sto za moje vezbe je potrebno nesto malo radioaktivnih izotopa, mnogo instrumenata koji ma koliko stari bili, nisu jeftini, ko zna koliko litara raznih baza i kiselina i sl, a tamo na tom pravnom tokom cele godine u proseku na jednog studenta potrose dve krede, to nikog nije briga. E sad, moj fakultet (nebitno koji bio) mora da vuce i nesto ljudi koji na drugoj godini studija ne znaju kako se pravi 1M natrijum-hidroksid, na trecoj mesaju neutron i neutralni atom, a na cetvrtoj... Ne znam sta na cetvrtoj, nisu dogurali dotle :). E sad, oni ce ipak zavrsiti ovo za 3, 5, x godina i posle ce pricati kako nema posla nigde za njih. Pa naravno da nema. E, a oni koji imaju solidno znanje i malo veci IQ, oni ce moci da se bilo gde u svetu bave naukom za lepe pare, da rade u industriji za isto tako lepe pare, ili, ako im se vec svidja ekonomija, bice u nekoj konsalting kompaniji negde u svetu (znam troje koji su se odlucili za takav put). Uostalom, prema nekoj statistici za moj fakutet vazi da svi oni koji su ga zavrsili posle 2000. godine a trenutno su nezaposleni ili ne rade u struci cine 12% diplomiranih studebata od te 2000. do danas. Voleo bih da vidim kako drugi stoje sa tim procentima.
 
Pazi ovako, ti diplomirani inzenjeri koji nemaju posla sto se tice svoje struke verovatno znaju koliko i baba koja radi u trafici ispred moje zgrade (ajde, da se neko ne naljuti, da kazem da se to ne odnosi na 5% tih nezaposlenih inzenjera). Ova nasa jadna zemlja pored miliona drugih gresaka koje pravi, pravi jos jednu pogubnu za nas studente prirodnih i tehnickih fakulteta: finansira fakultete prema broju upisanih studenata! E sad, to sto za moje vezbe je potrebno nesto malo radioaktivnih izotopa, mnogo instrumenata koji ma koliko stari bili, nisu jeftini, ko zna koliko litara raznih baza i kiselina i sl, a tamo na tom pravnom tokom cele godine u proseku na jednog studenta potrose dve krede, to nikog nije briga. E sad, moj fakultet (nebitno koji bio) mora da vuce i nesto ljudi koji na drugoj godini studija ne znaju kako se pravi 1M natrijum-hidroksid, na trecoj mesaju neutron i neutralni atom, a na cetvrtoj... Ne znam sta na cetvrtoj, nisu dogurali dotle :). E sad, oni ce ipak zavrsiti ovo za 3, 5, x godina i posle ce pricati kako nema posla nigde za njih. Pa naravno da nema. E, a oni koji imaju solidno znanje i malo veci IQ, oni ce moci da se bilo gde u svetu bave naukom za lepe pare, da rade u industriji za isto tako lepe pare, ili, ako im se vec svidja ekonomija, bice u nekoj konsalting kompaniji negde u svetu (znam troje koji su se odlucili za takav put). Uostalom, prema nekoj statistici za moj fakutet vazi da svi oni koji su ga zavrsili posle 2000. godine a trenutno su nezaposleni ili ne rade u struci cine 12% diplomiranih studebata od te 2000. do danas. Voleo bih da vidim kako drugi stoje sa tim procentima.

Testovi orijentacije su mi rekli da se okrenem nauci:fizici,hemiji,medicini,psihologiji,biologiji...
I sama sam zainteresovana,mozda i previse,pa stalno menjam(farmacija,medicina,etf...),a posto vidim da stidiras nesto u vezi s hemijom,mozes malo vise da mi kazes o tom faxu,ispitima,vezbama...
 
Studiram fizicku hemiju. Najbolje je da pogledas sajt: http://www.ffh.bg.ac.yu/index2.html
a ja ti mogu mozda ispricati neka svoja iskustva.
To je verovatno jedan od najmanjih fakulteta BU i to je ujedno i jedna od njegovih najvecih prednosti. Nisi samo broj indeksa, verovatno ce te svi profesori i asistenti znati po imenu (a ne moras nikome da se uvlacis) sto ce opet znaciti da kad pozelis da odes negde (a mocices) imaces, ako budes dobar student, preporuke ljudi koji su jedni od najboljih u svojoj struci. Potrazi na google-u recimo ko su Goran Bacic, Scepan Miljanic, Slobodan Macura (koji je trenutno na Mayo klinici a sledece godine se vraca na fakultet) ili mozda Miljenko Peric. Naravno, verovatno neces biti odusevljena svakim profesorom, svakim asistentom i sl, ali veruj da ce se prema tebi vecina njih odnositi sa postovanjem.
Jos sam pospan pa ne znam sta tacno i kako da ti pisem pa ti slobodno pitaj sta hoces.
 
A zašto ne bi matematiku? Ja sam druga godina u NSu, prijemni je eksta lak, a ako ti ide matematika, neće ti biti teško ni studiranje (a gradivo za prve dve godine je sve iz srednje škole, ništa novo, ništa nepoznato).

Ако је ово што ти тврдиш тачно, онда се нешто озбиљно десило са мојим факултетом откад сам ја дипломирала.:shock:
 
Ако је ово што ти тврдиш тачно, онда се нешто озбиљно десило са мојим факултетом откад сам ја дипломирала.:shock:

To nesto je bolonjski proces. Malo mi je neverovatno da kod nas, na matematici, hemiji, fizici, u prvoj godini imas 10-20 ljudi koji imaju 10.00 i koji su godinu ocistili u junu. Pa jesmo li mi onda retardirani ili sta?
 
Naravno da niste retardirani. Bolonjski proces je uništio fakultet. Priča mi drugar koji je acc. na jednom tehničkom fakultetu u Bg-u da je totalno sve unakaradjeno da će ljudi sa faksa izlaziti kao potpune neznalice. :(
 
Da. Sada Spanija, recimo, gleda kako da se odrekne te bolonje posto se pokazalo da je takva kakva je. Ipak, po zapad nije opasno da mazu oci svojim studentima da su dobri jer ce njih moci uvek da zaposle na mestima koja ne zahtevaju mnogo znanja a isto tako, moci ce da za mnogo manje pare dovedu pametne i dobro obrazovane ruse, kineze, vijetnamce i sl. E sad, problem je sto mi nemamo para kojima bi smo nagovorili tog pametnog i lepo naucenog rusa da dodje kod nas...

Da (nevezano za ovo), od sledece godine na FFH dolazi covek koji je dobio neku titulu kao najbolji menadzer u nauci na svetu ili tako nesto... Bice predavac, on je inace zavrsio fizicku hemiju i sada je direktor VARTA-a.8)
 
I, Elektrik, ako te zanima iole upisivanje ffh, dodji sto pre i raspitaj se, imas kod nas na fakultetu mogucnost da za maturski u svojoj gimnaziji uradis neki pravi mali naucno-istrazivacki rad gde bi ti u svemu pomagali nasi profesori i sve bi to mogla da uradis u nekoj od nasih lab. To ti se onda racuna kao polozen prijemni. Eto.
 
podrzavam kolegu milana i zaista sve sto kaze o ffh je istina,SVAKAKO DA CES OVDE DOBITI I DOBRE BAZIČNE POKRETACE ZA USAVRSAVANJE U BILO KOJOJ OBLASTI NAUKA. fizicka hemija ima neizostavnu primenu u medicini, elektrotehnici ...konkretno -upoznaj svet kroz prizmu fizicke hemije i dozvoli sebi da dobijes pravo i konkretno znanje...
 
Hvala vam,puno ste mi pomogli.Osecam se mnogo spremnije.Raspust sam provela pretrazujuci stranice gore navedenih fakulteta.Sada mi trebaju sto vise informacije o Medicinskom fakultetu.Mislim da cu da ga upisem,ali opet razmisljam i o farmaciji,tako pomozite mi!
 
Hvala vam,puno ste mi pomogli.Osecam se mnogo spremnije.Raspust sam provela pretrazujuci stranice gore navedenih fakulteta.Sada mi trebaju sto vise informacije o Medicinskom fakultetu.Mislim da cu da ga upisem,ali opet razmisljam i o farmaciji,tako pomozite mi!

Mislim da gresis. Po meni mnogo bolji izbor su ti trenutno farmacija i stomatologija, ako vec odustajes od fizicke hemije, hemije, etf-a...
 
ako misliš da spojiš ljubav prema nauci i sklonost ka prirodnim naukama a uz to zaradiš i novac upiši farmaciju. Posao je dobar, a plate su ubedljivo najveće. To je najdeficitarnije zanimanje ne samo kod nas već i u Evropi. Da sam bila ove pameti ti bih studirala. Posle PMF jedino se možeš zaposliti u prosveti i imati istu platu kao i svi drugi npr. učitelji čiji su fakulteti bili neuporedivo manje zahtevni.
 
Ne bih se složio sa tolikim hvalama na račun farmacije. Ali svakako je mnogo srećniji izbor od fakulteta bivšeg PMF-a na kojima su uslovi,program i oprema katastrofalni.
 

Back
Top