Koji su najtrazeniji poslovi?

Raisa

Iskusan
Poruka
5.465
Ovako.Treci sam razred gimn. drustveno-jezicki smer ali ne znam jos sta cu da studiram.Htela novinarstvo, knjizevnost ali,ne bih da budem profesor,a za novinarstvo cujem da nije uopste tako bajno kao sto izgleda.Dugo sam mislila jezike i to mi je zelja bila da budem prevodilac ali sad mi kazu da ni tada necu naci posao..Nedavno sam nasla hotelijerstvo,turizam i zanima me kakve su sanse s tim?Uglavnom,posao gde si u stalnom kontaktu sa ljudima i da putujes.Svidja mi se ta ideja da putujes,i imas prakse u dobrim hotelima ali, zao mi je recimo sto cu morati da se oprostim sa sociologijom,filozofijom,knjizevnoscu..A pored toga mrzim ekonomiju i bilo sta vezano uz to a tamo bas to i traze.A little help is welcome...:)

E da..Glumu svakako polazem ali,htela bih neku rezervu pored toga..I ima li na Akademiji stipendije za inostranstvo ili su to samo moje puste zelje?Pitam za rezervu jer ce biti jako krvavo kod glume za ispit...Dodaj mamine i tatine sinove i kcerke,one koji se iz dokolice prijavljuju,koje guraju roditelji iako ne vole glumu,one koji imaju para,one sa vezama,koji zele slavu i one koje imaju talenta...Kad sve to pomesas,saberes,oduzmes...Ulazi samo deset najboljih.Nije da se ja bojim,ali osecala bih se sigurnije makar malo kad bih imala nesto pored toga.Ja svakako planiram da upadnem,pa sam razmisljala cak i da uzmem dva fakulteta...So many ideas..

Thanks :)
 
Ovako.Treci sam razred gimn. drustveno-jezicki smer ali ne znam jos sta cu da studiram.Htela novinarstvo, knjizevnost ali,ne bih da budem profesor,a za novinarstvo cujem da nije uopste tako bajno kao sto izgleda.Dugo sam mislila jezike i to mi je zelja bila da budem prevodilac ali sad mi kazu da ni tada necu naci posao..Nedavno sam nasla hotelijerstvo,turizam i zanima me kakve su sanse s tim?Uglavnom,posao gde si u stalnom kontaktu sa ljudima i da putujes.Svidja mi se ta ideja da putujes,i imas prakse u dobrim hotelima ali, zao mi je recimo sto cu morati da se oprostim sa sociologijom,filozofijom,knjizevnoscu..A pored toga mrzim ekonomiju i bilo sta vezano uz to a tamo bas to i traze.A little help is welcome...:)

E da..Glumu svakako polazem ali,htela bih neku rezervu pored toga..I ima li na Akademiji stipendije za inostranstvo ili su to samo moje puste zelje?Pitam za rezervu jer ce biti jako krvavo kod glume za ispit...Dodaj mamine i tatine sinove i kcerke,one koji se iz dokolice prijavljuju,koje guraju roditelji iako ne vole glumu,one koji imaju para,one sa vezama,koji zele slavu i one koje imaju talenta...Kad sve to pomesas,saberes,oduzmes...Ulazi samo deset najboljih.Nije da se ja bojim,ali osecala bih se sigurnije makar malo kad bih imala nesto pored toga.Ja svakako planiram da upadnem,pa sam razmisljala cak i da uzmem dva fakulteta...So many ideas..

Thanks :)

Za "jezičare" nisam siguran da je baš tako kao što ti kažu, nemoguće naći posao...koliko se meni čini toliko su traženi, da se čak zapošljavaju i apsolventi sa filološkog...proveri ti ipak dvaput i mene i te druge izvore, pusti priče dok ne proveriš sama. Ovo sve pričam za engleski jezik...za ostale ne znam, ali recimo ericsson je stipendirao studente švedskog, omogućavao im putovanja i svašta nešto...raspitaj se malo i o tako nekim manje traženim jezicima i šansama koje oni pružaju, jer koji god da izabereš učićeš i engleski svakako, a imaćeš diplomu filološkog....

Turizam takođe je cool, a ti se već raspitaj gde je i šta najbolje upisati, i pusti savete, nema ništa dok se ti ne prošetaš do ovde i onde, pa popričaj i sa studentima i sa profesorima, bez blama, što da ne...a što se tiče šansi zaposlenja, mislim da je najbolje odabrati ono što ti najviše voliš, i biti onda odlična u tome, pa grabiti šanse i naći neki posao... Jer skoro u svim strukama je presudan faktor "snađi se" (sem ako ne završiš ETF sa više od 8,00 prosekom, onda će da te jure sa ponudama za posao). Ima love i u šivenju i u programiranju, za one koji su dobri i koji se snađu, pa možda treba malo misliti i šta voliš...ali naravno imati i dozu realnosti.... I još jedna zanimljiva spojka onoga što voliš: uopšte nije nemoguća varijanta da se ti kao diplomirani filolog zaposliš negde kao turistički vodič npr ili predstavnica neke agencije (turističke ili novinarske ili...bilo čega) u nekoj zemlji.

Što se tiče FDU-a nisi ni svesna koliko si verno opisala konkurenciju, ali, možda baš zato treba otići na taj pijemni najhrabrije i odigrati na sve ili ništa...najbolje što umeš i bez straha da li će biti ok...

Što se tiče dva faxa...cool ideja, i vrlo izvodljiva;) Posebno što bi ti tu FDU mogao čak nekad služiti i kao relaksacija....naravno, kod njih ćuti da studiraš još nešto jer su sujetni do bola, a na ovom drugom faxu koji upišeš reci da studiraš dva, da bi ti ponekad izašli u susret sa uklapanjem termina, a možda ti nekad i na ispitima popuste jer si "vredno dete"8)
I na oba faxa nabaci za početak najmanje neke osmice, da stekneš među profanima takvu reputaciju, pa će posle dobre ocene ići malo i po inerciji, provereno. Gledaju oni uvek u index... a te ocenice će ti leći kao kec na deset kad se pojave (a uvek se pojave) neke velike firme koje stipendiraju dobre studente, a pošto će većina tvojih kolega jurii "uslov", šestice, biti još pod utiskom velikog grada i studnetskih žurki, uletećeš među stipendirane studente lagano i onda si već na konju i tako...a kad te neko stipendira ili ti plaća putovanja, to ti je već nađeno radno mesto, i prilika da pohvataš kontakte dok je drugima još uvek glavni cilj da uzmu dobro jelo u stud menzi:)

...završiš u roku, dobiješ fancy posao i troškariš svoju kintu, i dođeš na fax da častiš bivše koleze koji se još smaraju...eto to je dobar trip...

SREĆNO! I slušaj svakog a poslušaj sebe...

8)
 
Mene interesuje,dali cu ja moci da nadjem posao kada zavrsim skolu?Ja idem za montera suve gradnje-gipsara,ako ovde ne budem mogao naci posao......moracu otici u inostranstvo da ga trazim u mojom struci.......Pa ako mozete da mi kazete ocu ga pronaci ili necu,da znam na cemu sam.......

Na kanalu "Tv Duga" mozes da naidjes na gomilu "sajkika", koji mogu da ti odgovore na ovakvo pitanje...
 

Back
Top