nolvadex(za dr. i ostale)

Kod nas se nolvadex uglavnom prepisuje starijoj populaciji zena nakon amputacije dojki u slucajevima kada se radi o hormonski zavisnim tumorima,veliki broj zena sa kojima sam dolazila u kontakt ga je pilo vise od 10-tak godina nakon intervencije,bez nezeljenih efekata.
U svakom uputstvu za upotrebu vam stoje nezeljena dejstva,i ako ga uzimate vec 3 meseca onda vec znate koliko vam prija i sta vam smeta... nije mi najasnije vase pitanje.
 
SVesna:
Pijem Nolvadex već 3 meseca, a nisam pristala na RO kastraciju. Imam 34 godine, zanimaju me neželjene posledice i nuspojave tamoxifena.
Ako ima neko ko ga je uzimao više godina neka se javi.

Nolvadex je antagonista estrogenih receptora,a upotrebljava se kod ESTROGEN-ZAVISNIH karcinoma ženskih spolnih organa.Blokiranjem vjezivanja Estrogena za receptore koji se nalaze na tumorskim ćelijama spriječava se dioba malignih ćelija.
NOLVADEX(tamoxifen-citrat)upotrbljava sa ISKLJUČIVO nakon hirurškoga odstranjivanja tumora,najčešće cijele dojke,uz istovremenu terapiju zračenjem.
Neželjeni efekat ovoga lijeka vijezan je pre svega u vidu izvesne maskulinizacije žena(pojava muških polnih karakteristika,ali slabo izraženih...maljavost,dublji glas),ali i poremećaji gastrointestinalnoga trakta,oštećenje jetre
Uz upotrebu NOLVADEX-a zabranjeno je koristiti oralne kontraceptive(antibebi pilule)jer sprečavaju dejstvo NOLVADEX-a
Veoma je efikasan i kod nekih inoperabilnih oblika karcinoma dojke
 
Nolvadex ima funkciju da blokira lucenje estrogena,zapravo uvodi pacijentkinju u menopauzu jer je to jedini nacin da ukoliko je zena imala hormon zavisni tumor dojke(sto znaci maligno tkivo koje je raslo pod dejstvom hormona)ne dodje do javljanja istog tipa tumora ponovo.
 

Back
Top