Linux u Srbiji

ApoKalYpsA

Početnik
Poruka
28
Da li neko ima tacnu informaciju koliko se koristi linux u Srbiji? I koji su razlozi zasto se ne koristi... ja sam skoro preso na linux potpuno i mogu da kazem da mi se vise svidja nego winshit a i compiz fuzion je extra :D
 
Zasto se ne koristi? Zato sto je vecina korisnika previse... Nikako da shvate da je Unix prava stvar. Besplatnih (!!!) programa koliko zelis, i to svih vrsta. Da, zamalo da zaboravim Ruski FSB ( naslednik KGB-a), koristi Linux kao osnovni operativni sistem. Oni tvrde da je jedino on siguran i nije ga moguce slomiti.
 
Ja sam presao iz moralnih razloga na Gnu Linux ( Ubuntu) ne iz tehnickih iako je u nekim segmentima Gnu Linux mnogo bolji od vlasnickog softvera !!! Ja sam shvatio i to me je odusevilo,ta fantasticna pozitivna energija u Svetu slobodnog softvera Prvenstveno mislim na bezbednost koja je mnogo bolja nego kod vlasnickog softvera.BSD sistemi su najbezbedniji.Samo 2.propusta za 10.godina, ali oni bas i nisu potpuno slobodan softver!!! Kod nas se Slobodan softver ne koristi u dovoljnoj meri zbog mnogo razloga !!! Ja cu navesti samo jedan koji meni najvise smeta,narocito kod mladih ljudi.Naravno ima izuzetaka !!! A to je da vecina ljudi nije znatizeljna i ne zeli da uci.Milim da treba promeniti naziv podforuma Open Source u Gnu Linux ili Slobodan softver !!!:) Zato sto kod Slobodnog softvera ne postoje ogranicenja i ne krse se slobode korisnika.Mnogo softvera ima otvoren kod ali nisu slobodni (podlezu raznim licencama.Treba procitati specijalni broj besplatnog casopisa (pdf) Gnuzilla intervju sa Ricardom Stolmanom gde je to mnogo bolje i opsirnije objasnjeno nego sto ja mogu da objasnim !!!
http://www.bsd-srbija.org/
http://gnuzilla.fsnserbia.org/
 
Hm, nije mi jasno kako to BSD nije baš slobodan? Pa BSD licenca je liberalnija od GPL! Inače, slažem se da mnogi zaista imaju malo bolje za učenjem. Ipak, oni stariji jednostavno nemaju vremena za podešavanja i traženje alternativnih programa...
 
U Srbiji nema vise Linux korisnika iz vise razloga:
- kompjuterska nepismenost (nisu culi za Linux)
- tezak za koriscenje (stvari se menjaju na ovom polju)
- piraterija se tolerise do bola (piratski Windows i ostali programi)
- nedovoljan marketing Linux-a uopste
- nedostatak kompanija koje bi prodavale sisteme sa preinstaliranim Linux-om i podrskom istog
....
 
U Srbiji nema vise Linux korisnika iz vise razloga:
- kompjuterska nepismenost (nisu culi za Linux)
- tezak za koriscenje (stvari se menjaju na ovom polju)
- piraterija se tolerise do bola (piratski Windows i ostali programi)
- nedovoljan marketing Linux-a uopste
- nedostatak kompanija koje bi prodavale sisteme sa preinstaliranim Linux-om i podrskom istog
....

Odakle ti to da nema vise Linux korisnika ????
 
Ma ljudi koji se malo vise zainteresuju za nesto drugo sto nije Microsoft probaju Linux.Tako sam i ja iako nista ne znam o njemu.Stajao mi je na drugom hard disku al sam morao taj da prodam cim bude prilike opet cu se malo zabavljati s Linuxom :)
 
Pre par godina bilo je prica da ce se napraviti neka srpska verzija Linuxa i cini mi se da su izabrali ti koji su pravili tu verziju na kojoj distribuciji ce se bazirati "domaci linux". Nesto ne mogu da nadjem informacije o tome sada. Ima li ko ideju sta se desilo sa tim projektom i kako se zove?
 
Зато што је по свему судећи био пројекат без конкретне сарадње са домаћом заједницом која се већ бавила превођењем Убунтуа. Због тога је и долазило до ситуација да cp6linuxu после надоградње имаш фајрефокс са енглеским сучељем уместо са српским...
Кад су потрошене паре пројекат је замро... (на жалост нас који смо упознали линукс управо са овом дистрибуцијом....)
 
Prevod nije toliki problem. Današnja omladina u 90 posto slučajeva koristi englesku verziju. Problem sa prohvatanjem Ubuntua, Fedore isl. je problem na državnom nivou. Mnogo je lakše lobirati za Windows i punim džepovima nego lobirati za Ubuntu praznih džepova. Klasičan nedostatak vizije. Putin je prošle godine naredio da sve državne institucije pređu na Linux do 2015. Pošto smo mi bogatija i moćnija zemlja od Rusije onda možemo da priuštimo licence za Windows. Mada je za nas bolje da te pare od licenci damo našim ljudima za tehničku podršku za Linux.
 
Pa dobro, jeste Windows na sve strane. Ipak je jos uvek lakse instalirati stampac, skener, i ostale drivere kao za aparat, telefon na Winu, negoli Linuxu. Plus, kompanije koje prave ove dodatne spravice nude generalno podrsku samo za Win. I onda sve to zajedno ide kao jedna prica, Win i Win aplikacije. Licno sam bio na Kiwi Linuxu na engleskom. Po meni najbolji out fo the box Linux distro. Sad su ga malo proredili sa izlascima.
 
Nije Linux tako los sa drajverima. Retko koji štampač odbija da radi. Takođe, sam Linux kernel je superioran u odnosu na Windows-ov. Ali to nas opet vraća, na žalost, na moju prvobitnu misao.
Našem političaru je lakše da ima viziju svojih punih džepova nego viziju zapošljavanja ljudi oko ideje slobodnog software-a.
Naravno da ništa nije sjajno oko bilo kog softvera, bilo da je plaćen ili da je slobodan. Nikako ne treba gajiti iluzije oko toga. Vidim Microsoft se malo i libi onih famoznih inspekcija oko legalnog windows-a. Primetili su da ljudi nemaju pare i zarad svoje dobiti gledaju pirateriju sa jednim zatvorenim okom.
 
Ja sam presao na Gnu linux(a sada sam na Xubuntu) jer sam poludeo od virusa.
Smorili me i trazio sam drugi operativni sistem.
Zasto ima malo korisnika?
-Neki mi kazu pa dobro mi radi Win sto da ga menjam(nisu probali linux).
-Ima ljudi koji se Boje.
-Ima koji ne znaju za njega i misle da je Win jedino sto postoji(obicno me taki kada pomenem Linux samo pogledaju ko telad i na kraju ne razumeju).
-Cak su mi neki rekli "Ma to je staro!" :))))) .
-Neki kazu da im je gadan(A ja im pomenem da mogu da ga promene po svojim zeljama)(ovi su na kraju ipak presli na Linux i rekli stvarno je lepsi od Windowsa).
-Neki zbog igrica i nekih programa.

Ali ipak mislim da je najveci problem ne koriscenja Linuxa to sto jedan oveci deo populacije nema internet na kompu.(idu na njega preko Mobilnog)
Linux bez interneta nije to to.

P.S Inace ovde ima da se mapiraju korisnici linuxa u Srbiji,BIH i CG.
http://linux.dootzky.com/index.php
 
Poslednja izmena:
Koristim Linux mint 13 xfce... Prvo jer imam stariji komp koji sada WIN XP radi na njemu kao da ima 2mb rama, znaci katastrofa, dok LINUX pici ko lud, ali moram da koristim DUAL BOOT zbog nekih programa. Drugo, poceo sam da koristim linux na leto 2012 godine... pre mesec dana ortaku sam instalirao LINUX UBUNTU 12.04. Decko je antitalenat za kompjutere niti se uopste razume,ali zna da prepozna razliku izmedju brzog i sporog i malo te konfiguracije. Posle instalacije zvao me i rekao: daj mi instaliraj linux i na drugi PC i na laptop jedan kad mi stigne uskoro, mnogo je bolji od Windowsa.... inace ne igra igrice,samo koristi internet,YT,FB i tako....
 

Back
Top