Joomla.kako prebaciti sajt...

qwertynis

Zainteresovan član
Poruka
376
:wink:Poceo sam joomlu,nasao jedan zgodan template, izubacivao svoje informacije i slike i sve to uradio kuci na wamp serveru. E sada pitam ja Vas kako da to sve sacuvam i prebacim na moj server na netu. Dogovorio sam se sa provajderom da ce da podrzi moj naziv sql baze, ali ja neznam dali da pakujem samo doticni www direktorijum (jer imam spremnu joomlu na serveru) ili sve da ponovo prebacim...
Nadam se da sam bio jasan sa pitanjem i pomozite help da ne bih radio kako mi rekose jovo nanovo...
 
...ali ja neznam dali da pakujem samo doticni www direktorijum (jer imam spremnu joomlu na serveru) ili sve da ponovo prebacim...
Nadam se da sam bio jasan sa pitanjem i pomozite help da ne bih radio kako mi rekose jovo nanovo...

Kazes samo doticni www dir. ili sve??:roll: Pa sve ti se nalazi u tom www tako da si veoma konfuzno objasnio problem...

Nisi bas bio jasan, ali mislim da znam sta si hteo pitati...

Dali ti mozes da kopiras ceo svoj direktorijum na server u kojem se nalazi pripremljena joomla i da to sljaka isto kao na tvom kompu.

Odgovor je NE, zato sto prilikom instalacije joomle na svom serveru ti si zadao parametre host, user, password i ostale path-ove koji sada nisu isti na serveru provajdera.

Mozes da instaliras tu joomlu koju imas kod provajdera pa da dodas svoj template ili da probas sa prebacivanjem svoje joomle pa da u configuration.php fajlu rucno podesis sve parametre prema novom serveru.
 
Kazes samo doticni www dir. ili sve??:roll: Pa sve ti se nalazi u tom www tako da si veoma konfuzno objasnio problem...

Nisi bas bio jasan, ali mislim da znam sta si hteo pitati...

Dali ti mozes da kopiras ceo svoj direktorijum na server u kojem se nalazi pripremljena joomla i da to sljaka isto kao na tvom kompu.

Odgovor je NE, zato sto prilikom instalacije joomle na svom serveru ti si zadao parametre host, user, password i ostale path-ove koji sada nisu isti na serveru provajdera.

Mozes da instaliras tu joomlu koju imas kod provajdera pa da dodas svoj template ili da probas sa prebacivanjem svoje joomle pa da u configuration.php fajlu rucno podesis sve parametre prema novom serveru.

Pa kako se prave ti templatei tj kako da snimim gotov sajt...
razumes li me. Znaci li to da necu moci da radim u off-u
thanks anuway
 
Mozes da radis lokalno na svom kompjuteru, samo ne mozes kompletno ceo direktorijum joomle da prebacis na mrezu posto je tvoj configuration.php fajl podesen za tvoj komp.

Pogledaj u direktorijumu Templates (mislim da imas dva primera prilikom instalacije) tu se nalazi tvoj template koji treba da prebacis na vec instaliranu joomlu kod provajdera.
 
Onaj klasican i onaj sa pcelicom. Video samo me interesuje dali ja mogu neki drugi tu template da ubacim jer sam jedan nasao,prepravio, i napunio sa podacima. Cak sam i slike stavljao u "mos" tako da mi svi neophodni fajlovi stoje na www.
IMAM JOS JEDNO PITANJCE ZA TEBE TAXISTO

Kada instaliram joomlu imam ono znas vec localhost, pasword,sql baza i sl. Znas onaj ekran u step 3
e sada interesuje me da li i kako mogu da cuvam vise sajtova i da ih pozivam svaki posebno. Koristim Mozilu, imam wamp 2.0 i joomlu 1.13.ali neznam kako i gde instalirati i gde se dodeljuje ime.
Nadam se da si me skontao "sta je pisac hteo reci"
 
@qwertynis rekao si da si nasao zgodan template i da si sve to napravio na svom serveru.

Sada sve to prebaci kod provajdera i prepravi taj configuration.php fajl prema parametrima provajdera (nove putanje, host....)

Ako ti je to suvise komplikovano instaliraj tu spremnu joomlu od provajdera (time ce se konfigurisati taj fajl za novi server) pa zatim prebacuj ono sto si napravio na svom kompu...(ne diraj configuration.php u tom slucaju).

Nakon toga napravi bazu i prebaci sadrzaj preko PhpMyAdmin-a.

Ja ne znam kako drugacije da ti objasnim to! Sta tu nije jasno?


Sto se tice dva sajta na jednoj joomli mislim da nije moguce. Ako si mislio na visejezicne sajtove i sl. postoje moduli za to, ali bas dva razlicita sajta... nisam siguran.

Instaliraj drugu joomlu za taj sledeci sajt i sigurno ce raditi. Mozes da koristis istu bazu u oba slucaja, samo promeni prefix tabela.
 
@qwertynis rekao si da si nasao zgodan template i da si sve to napravio na svom serveru.

Sada sve to prebaci kod provajdera i prepravi taj configuration.php fajl prema parametrima provajdera (nove putanje, host....)

Ako ti je to suvise komplikovano instaliraj tu spremnu joomlu od provajdera (time ce se konfigurisati taj fajl za novi server) pa zatim prebacuj ono sto si napravio na svom kompu...(ne diraj configuration.php u tom slucaju).

Nakon toga napravi bazu i prebaci sadrzaj preko PhpMyAdmin-a.

Ja ne znam kako drugacije da ti objasnim to! Sta tu nije jasno?


Sto se tice dva sajta na jednoj joomli mislim da nije moguce. Ako si mislio na visejezicne sajtove i sl. postoje moduli za to, ali bas dva razlicita sajta... nisam siguran.

Instaliraj drugu joomlu za taj sledeci sajt i sigurno ce raditi. Mozes da koristis istu bazu u oba slucaja, samo promeni prefix tabela.
Hvala bio si jasan, a sto se tice drugog sajta imam wamp server i na njemu direktorijum www na kome se nalazi joomla. Sajtu pristupam preko localhost(a) ali sada kada bih hteo da instaliram jos jednu joomlu gde da je postavim dali ispod www ili negde na rootu (posle wampa mislio sam)...
Hvala sada mi je jasno sto se tice configa i prethodnog pitanja.
Steta znaci sve modove i componente moram naknadno da instaliram
 
Hvala majstore :-P:-P:-P resio si mi ogroman problem, jer nesto probam pa jos nisam siguran sta me gde zeza. Hvala jos jedared. Probao sam sa JSAS-om ali mi se ne "svidja" jer mi wamp nekako razumljiviji.
Hvala jos jedared na korisnim odgovorima.
A sto se tice oflinea pravljenja sajtova moracu malo da (prerondam) cgi i sql bazu da vidim dali bih mogao offline da ga pravim a da ga uploadujem kasnije.
I jos jedno jeli IE 6 zakon za proveru rada sajta ili da se baziram na Mozzili ili sta vec.
Naime imam problem sa flesom u mozzili -nece lepo da ga prikaze. Pa se baziram na IE 6,(ako me razumes).To je zbog toga sto mi nisu updatovani pluginovi, pa mi malko fles bezi.
Ako imas iskustva sa tim dojavi, a ja cu te poslusati. Sorry na glupim pitanjima ali posto (iako ing informatike) nisam nesto radio sa PHP-om i slicnim scriptama.
Znaci pitanje DALI JE IE 6 SASVIM DOVOLJAN DA PROVERIM RAD SAJTA... THANKS
 
Probao sam sa JSAS-om ali mi se ne "svidja" jer mi wamp nekako razumljiviji.
A sto se tice oflinea pravljenja sajtova moracu malo da (prerondam) cgi i sql bazu da vidim dali bih mogao offline da ga pravim a da ga uploadujem kasnije.

Imam osecaj da se vrtimo u krug sa pitanjima i odgovorima, a sve zbog toga sto ti nisu jasne osnovne veze klijent/server , server/php/baza i sl.

Kada radis sa obicnim html stranama nije ti potreban server da bi ih video posto browser (klijent) prepoznaje html (css, js ...) i prikazuje ti stranu.
Kada radis sa php stranama stvar je drugacija. Php strana se nalazi na serveru provajdera i ti kada ukucas neku adresu tvoj browser (klijent) salje zahtev serveru za tom stranom. Na serveru se nalazi instaliran php koji obradi kod te strane kada dobije zahtev od klijenta i vraca browseru html stranu koju ti kasnije vidis. E sad, da bi ti to mogao na svom kompu da radis, a ne da pravis sajt on-line moras instalirati na svom kompu server i php. Kada to instaliras da bi video strane koje zelis sajt moras da stavis u dir gde ce ga server i php pronaci/obraditi. To je root (www dir). U rootu mozes praviti poddirektorijume sajt1,sajt2... i smestati svoje sajtove. Kada hoces da pogledas moras u browseru da ukucas adresu do servera i fajla na serveru (http://localhost/sajt/fajl.php) kako bi se on odradio u php-u i prikazao.

Pazi, sve jedno koji paket instaliras (easy, wamp i sl.) dobijas isto. Apache server, PHP i Bazu. Ima tu jos nekih korisnih programa pride, ali te tri stvari su najvaznije. Uvek imas jedan dir koji je root (najcesce www) u kojem smestas fajlove. Znaci nije vazno koji ces paket odabrati, nauci da na kraju se sve svodi na isto.

Sta je joomla? Joomla je cms napisan u php-u . Da bi mogao praviti sajtove koriscenjem joomle moras imati instaliran server, php i bazu. Joomla fajlove stavljas u root i pristupas im preko http://localhost/joomla/ . Kada instaliras joomlu zadajes odredjene parametre svog servera i putanje da bi taj program radio i kada hoces da promenis server na kojem ce sajt biti moras menjati i te parametre...

Mislim da ti je sad malo jasnije kako to sve funkcionise i da se ne vrtimo puno u krug probaj da nadjes malo literature na tu temu po internetu. Mozda deluje streberski kada ti to kazem, ali veruj mi to su neke osnovne stvari koje moras znati kada se upustas u server skripting...
 
Kako ste zakomplikovali tako prost proces svaka vam čast!

Dakle ima dva načina da se to uradi... svaki ima svoje prednosti u zavisnosti od toga ša je urađeno.
Ako je čovek upotrebio Joomlu na lokalu samo da bi napravio svoj template onda je bolje da na hostingu iznova instalira Joomlu (ako ima CPanel i Fantastiko onda je skroz laganica) i samo instalira svoj Template i eto sajt je prebačen.
Ali ako je s druge strane razvio čitav sadražaj sajta na lokalu... imao bi gooomilu posla oko prebacivanja svega toga. A korist wamp pa lakše ne može biti... samo mu još treba i totalcommander.
Dakle šta treba uraditi...
Prvi korak!
Pošto sve uradiš kako želiš, otvoriš phpMyAdmin selektuješ joomlinu bazu ideš na export
pa select all odabereš čisto da je u SQL formatu i staviš format izvoza da bude gz ili tgz čisto da bi upload bio brži. I ideš na Go. Time smo dobili bazu sajta u jednom fajlu spreman za importovanje na skroz drugi server sa mysql bazom podataka
Drugi korak!
Folder u kome ti je sajt. (onaj gde su ti index.php configuration.php i folderi modules, mambots itd... otvoriš u total commanderu selektuješ sve!!! Znači sve fajlove i foldere. Uradiš pack. Tu odabereš tgz format i spakuješ ceo sajt u jednu arhivu.
Napomena ovo raditi samo ako imate CPanel na hostingu. Ako nemate... prenos fajl po fajl putem FTP-a.
Treći korak
Upload. Uploadujte svoj spakovani sajt (ili ne spakovani ako nemate CPanel) na server.
I raspakujete arhivu u folder gde želite da se nalazi sajt.
Četvrti korakBaza. Logujte se na hosting i pristupite phpMyAdminu tu napravite bazu istog imena kao što je na vašem lokalnom hostu( ovo nije neophodno ali radi jednostavnosti radićemo tako)
u tu praznu bazu. Idete na import i importujete onu eksportovanu bazu sa vašeg lokalnog hosta. Procedura je izuzetno laka, a na novijim verzijama phpMyAdmina imate opciju da phpMyAdmin radi na srpskom(ćirilica i latinica) kvalitetno prevedno na naš jezik. U svakom slučaju odbarete bazu importujete. I vidite da je baza koja je do par trenutaka bila prazna sada puna tabela sa vrednostima. Iliti sadržajem i podešavanjima sajta.
Peti i konačni korak
Raspakivanje i podešavanje. Dakle uploadovanu arhivu sajta iz CPanela raspakujete gde želite da vam bude sajt (ovo ne radite ako niste uploadovali kao arhivu). Zatim otvorite configuration.php i pogledajte vrednosti gde prilično objašnjava samo sebe. Gde god da piše http://localhost/(neki folder do vašeg sajta) zamenite sa www.mojsajt.com npr. isto sa adresom gde je pisalo C:\wamp\www\vas sajt uglavnom ide public_html. Obavezno promenite usera i password za pristup mysql bazi i to je to! Ako obratite paznju videcete da tu pise i ime baze. Tako da uopšte nije neophodno da vam se baza na hostingu zove kao na lokalu. Možete tu izmeniti :)

Jel nešto nije jasno? ;)
 

Back
Top