Sve više meteoroloških katastrofa

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
London -- Broj katastrofa koje su u vezi s vremenskim neprilikama četiri puta uvećao za poslednje dve decenije, piše u izveštaju Oksfama.

U juče objavljenom izveštaju te humanitarne organizacije, vodeće u Velikoj Britaniji, piše da je početkom osamdesetih godina prošlog veka godišnje u proseku bilo 120 takvih katastrofa, a d ih je sada oko 500. Oksfam je taj rast doveo u vezu s nepredvidim vremenskim uslovima koji su posledica globalnog zagrevanja.

"Ove godine smo videli poplave u Južnoj Aziji, širom Afrike i u Meksiku, koje su pogodile više od 250 miliona ljudi", izjavila je direktorka Oksfama Barbara Stoking.

Prema njenim rečima, 2007. sledi obrazac sve češćih i krivudavijih, nepredvidivijih i ekstremnijih vremenskih prilika koje pogađaju sve više ljudi.



http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=11&dd=26&nav_category=78&nav_id=273749

Pitanje za sve.....Kad Zemlja totalno ode u ku*ac, bez obzira dal je ljudska rasa odgovorna ili ne, koliko ce vam znaciti ko je Srbin, ko je Hrvat, dal je ovaj pravoslavac, a cija zaova je vestica i ciji pradeda je ustasa?
 
Кад сам видела наслов теме понадала сам се да ћеш поставити нека озбиљнија питања....

Споразум из Кјотоа, на жалост нису потписали они који највише доприносе глобалном загревању - САД!
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=11&dd=26&nav_category=78&nav_id=273749

Pitanje za sve.....Kad Zemlja totalno ode u ku*ac, bez obzira dal je ljudska rasa odgovorna ili ne, koliko ce vam znaciti ko je Srbin, ko je Hrvat, dal je ovaj pravoslavac, a cija zaova je vestica i ciji pradeda je ustasa?
[/SIZE]

To kad zemlja bude odlazila u **** mi doziveti necemo tako da me boli **** za to ,a sada mi znaci ko je Srbin,a ko je ustasa ..itd.
 
Кад сам видела наслов теме понадала сам се да ћеш поставити нека озбиљнија питања....

Споразум из Кјотоа, на жалост нису потписали они који највише доприносе глобалном загревању - САД!
Tačno, a najviše tupe o tome.
Licemerje, al' već vidjeno.:evil:
 
Aj da se našalim, mada nije daleko od istine ...

Kad bih u "moj bunker" hteo da primim i spasim nekog odbeglog iz belog sveta - valjda bih pre pustio Rusa nego Amera. :lol:

Meni se čini da sam negde čitao da su klimatske promene sasvim normalne u ciklusima zemljinog života. Ti ciklusi se mere i desetinima hiljada godina. Uglavnom, zaključih da smo u nekom prelaznom periodu ... i to prema novom ledenom dobu.
 
Aj da se našalim, mada nije daleko od istine ...

Kad bih u "moj bunker" hteo da primim i spasim nekog odbeglog iz belog sveta - valjda bih pre pustio Rusa nego Amera. :lol:

Meni se čini da sam negde čitao da su klimatske promene sasvim normalne u ciklusima zemljinog života. Ti ciklusi se mere i desetinima hiljada godina. Uglavnom, zaključih da smo u nekom prelaznom periodu ... i to prema novom ledenom dobu.
Nemoj Laci da me deprimiraš zaključcima...ja mrzim zimu, a sneg volim samo prvih pola sata, dok ne predje u onu bljuzgavicu.:lol:
 
izvini, a sta je neozbiljno u mom pitanju?

Kad Zemlja totalno ode u ku*ac, bez obzira dal je ljudska rasa odgovorna ili ne, koliko ce vam znaciti ko je Srbin, ko je Hrvat, dal je ovaj pravoslavac, a cija zaova je vestica i ciji pradeda je ustasa?

Па какве везе са темом имају Срби, Хрвати, односно национална припадност?

Лепо кажем, ако си хтео озбиљно да разматрамо овај проблем, који је збиља огроман, онда је требало поћи од споразума у Кјотоу и оних који највише загађују ову нашу једину планту, а то су виско развијене земље западне Европе и САД.
Затим све војне интервенције које је Америка имала од краја Другог светског рата
на овамо....

Apocalypse Now - Napalm in the morning
 
Aj da se našalim, mada nije daleko od istine ...

Kad bih u "moj bunker" hteo da primim i spasim nekog odbeglog iz belog sveta - valjda bih pre pustio Rusa nego Amera. :lol:

Meni se čini da sam negde čitao da su klimatske promene sasvim normalne u ciklusima zemljinog života. Ti ciklusi se mere i desetinima hiljada godina. Uglavnom, zaključih da smo u nekom prelaznom periodu ... i to prema novom ledenom dobu.

Ne bi pustio ni rusa ni amera ali ruskinju ili amerikanku bi pustio sem ako nisu neki gabori onda bi radio smajser
 
Па какве везе са темом имају Срби, Хрвати, односно национална припадност?

Znaci nisi skapirala da u momentu globalne katastrofe nece biti bitno ko je sta, vec ce glavna stvar biti izvuci se iz situacije.
A Kjoto sporazum je jedno obicno sra*e koje nit se postuje, a verovatno nije ni preterano bitno...

земље западне Европе и САД.
Затим све војне интервенције које је Америка имала од краја Другог светског рата
на овамо....

zaboravila si da dodas i kinu i rusiju.
 
ko ispusta najvise CO2 u atmosferu:

CO2-by-country--1990-2025.png


1. Kina
2. USA
3. India
4. Rusija
5. Japan

eto, toliko o tim zemljama zapadne evrope i kristalno cistoj rusiji kini i ostalim moralno podobnim zemlja....
jbt, al su neki ljudi zaludjeni....
 
zaboravila si da dodas i kinu i rusiju

А ти си елегантно прескочио Napalm in the morning....:wink:

Постоји званичан извештај на коме се лепо види да је загађивач број 1 ове планете Америка и то суделује у загађењу са неких 30%, па сад ти види....
 
kao sto vidis, izvestaji govore drugacije, a cifra od 30% zvuci totalno suludo....
a ovo je lista najzagadjenijih gradova u svetu:

Cairo, Egypt
Delhi, India
Kolkata, India (Calcutta)
Taiyuan, China
Chongqing, China
Kanpur, India
Lucknow, India
Jakarta, Indonesia
Shenyang, China
 
kao i kad umreš Bog te neće pitati jesi li Hrvat ili Srbin
tako i kod globalne katastrofe nećeš pitati ni gledati što je tko.

Pojave nevremena sve katastrofalnijih razmjera i u sve kraćim
intervalima upućuju na sve gore stanje.

A da napomenem da smijurija oko Kyoto protokola nije uopće
smiješna već upravo suprotno. Ona i je razlog ovakvih sve
realnijih predviđanja katastrofa. Mislim da ostatak svijeta koji su svjesni katastrofe
nagovara Rusiju da se pridruži potpisom i pređe se taj prag od 55%
koliko je potrebno da protokol postane važeći.
 
kao i kad umreš Bog te neće pitati jesi li Hrvat ili Srbin
tako i kod globalne katastrofe nećeš pitati ni gledati što je tko.

taman tako, samo eto, opet su se javili likovi koji vicu amerika amerika....

A da napomenem da smijurija oko Kyoto protokola nije uopće
smiješna već upravo suprotno.

sto se mene tice, ta prica je prica za penzionere i bolesnu decu....
ko veruje u to, verovatno veruje i u to da sa UN oslonac svetskog mira....
 
Neki naučnici tvrde da je čovekov uticaj na klimu vrlo mali. Bar u smislu zagađenja. Dok je veći tamo gde se menja kompletna ekologija - sečom šuma.
Uglavnom su prirodni procesi oni koji su bitni. Sklon sam tom verovanju iako me to ne amnestira od osude svetskih zagađivača.


Kyoto, Zeleni itd. je realan pokušaj da se čovekova sredina humanizuje i da se čovek kao deo planete osvesti u smislu bitnosti postojanja svih biljnih i životinjskih vrsta. Svi eko sistemi su nežni, a to bogatstvo koje imamo treba da čuvamo. Ima dovoljno kosmičkih uticaja da bismo još i mi sami dodatno kvarili ...
 
Neki naučnici tvrde da je čovekov uticaj na klimu vrlo mali. Bar u smislu zagađenja. Dok je veći tamo gde se menja kompletna ekologija - sečom šuma.
Uglavnom su prirodni procesi oni koji su bitni. Sklon sam tom verovanju iako me to ne amnestira od osude svetskih zagađivača.

ja isto ovako mislim...dobro nisam naucnik :)
ali, posmatrajuci istoriju i smene ledenih i "mini ledenih" doba, mislim da samo zagadjenje nije tako bitan faktor (ali da pospesuje sve to)
Ne znam da li si procitao ono o Milankovicu i njegovim ciklusima....

Kyoto, Zeleni itd. je realan pokušaj da se čovekova sredina humanizuje i da se čovek kao deo planete osvesti u smislu bitnosti postojanja svih biljnih i životinjskih vrsta. Svi eko sistemi su nežni, a to bogatstvo koje imamo treba da čuvamo. Ima dovoljno kosmičkih uticaja da bismo još i mi sami dodatno kvarili ...

***** ti to, kad ce sutra da dodje amer, kinez ili rus i da kaze, boli me uvo za kjoto....
 
Ekologija: "Kjoto protokol" konačno potpisan
2005-02-16

Najvažniji svetski dokument od industrijske revolucije „Kjoto protokol“, kojim su se najrazvijenije zemlje na planeti obavezale da će smanjiti emisiju štetnih gasova, stupa danas na snagu, piše današnji Blic.

Sporazumom koji je potpisala 141 država, među kojima i 30 industrijskih giganata (bez SAD i Australije) predviđeno je da se do 2012. godine za 5,2 odsto smanji emisija ugljen-dioksida u Zemljinoj atmosferi.

SAD kao zemlja koja najviše zagovara globalizaciju nije pristala da potpiše sporazum. Zajedno sa Australijom ova vojno i ekonomski najmoćnija zemlja sveta odgovorna je za trećinu gasova štetnih po životnu okolinu. Predsednik Buš brani svoj stav i stav svoje administracije time da mnoge zemlje potpisnice nemaju ni znanja ni resurse da bi potpisano sproveli u delo tako je sve manje-više besmisleno. Čini se ipak da je nešto drugo po sredi - profit je važniji od budućnosti Zemaljske kugle.

Upravo je rast ugljen-dioksida u atmosferi glavni krivac za efekat staklene bašte i globalno zagravanje Zemlje, što je dovelo do uragana, suša, poplava i toplotnih udara u kojima je tokom poslednjih nekoliko godina život izgubilo na milione ljudi. S obzirom na to da se većina ugljen-dioksida u atmosferu ispušta sagorevanjem fosilnih goriva (nafta i ugalj), pitanje pronalaska alternativnih vodova energije izbilo je u prvi plan.

Trenutno od nafte zavisi 90 odsto celokupnog transporta, proizvodnje hrane, lekova i hemikalija na zemlji. Procene su da će nam 2030. godine biti potrebno 60 odsto više energije, a zaliha nafte ima još za oko četiri decenije. Istovremeno prema podacima UN u narednih 30 godina proizvodnja hrane moraće da se poveća za 60 odsto na globalnom nivou da bi se pratio rast svetske populacije. Međutim, to neće biti moguće jer efekat staklene bašte i globalno zagrevanje značajno će smanjiti površinu poljoprivredno obradivog zemljišta.

Ukoliko se nastavi trend globalnog zagrjevanja, prosečna temperatura na Zemlji će do 2100. porasti za čak 5,8 stepeni Celzijusa. Primera radi, od 1900. do 1990. ta temperatura je porasla za svega 0,6 Celzijusa. Prema podacima Američke svemirske agencije (NASA), 2005. će biti najtoplija godina u svetskoj istoriji. Koliko je situacija ozbiljna, odnosno koliko čovek razvojem industrije tome doprinosi svedoči i podatak da su do sada najtoplije godine u istoriji bile 1998, 2002, 2003. i 2004. Pravu cenu efekata staklene bašte je nemoguće izračunati i ona se meri hiljadama milijardi dolara, upozoravaju stručnjaci. Od zagađenosti vazduha, vode i posledica kiselih kiša umiru milioni ljudi, a prirodni eko sistem Zemlje ne može da nadoknadi pričinjenu štetu, piše dalje beogradski Blic.

Esencijalno rešenje za začarani krug između globalnog zagrevanja, emisije štetnih gasova i rasta potrošnje energije predstavlja okretanje ka jeftinoj obnovljivoj energiji iz prirodnih izvora - sunca, mora i vetra. Što pre to dopre do svesti šefova kompanija i država, planeta će izbeći krizu u kojoj će stradati milioni nedužnih.

izvor: A. Petrović/Blic
 
ja isto ovako mislim...dobro nisam naucnik :)
ali, posmatrajuci istoriju i smene ledenih i "mini ledenih" doba, mislim da samo zagadjenje nije tako bitan faktor (ali da pospesuje sve to)
Ne znam da li si procitao ono o Milankovicu i njegovim ciklusima....

Ne, nažalost ništa, osim onog na wikipediji ... Al sad, teško mi je da priznam - bilo je ranije mnogo dobrih naučnih emisija koje je emitovao U92 :lol: (uh, grč me uhvatio) od kojih su posebno bile zanimljive anti-teze Darwinovoj teoriji kao i objašnjenja o cikličnim dobima počev od Gondvane (pra-ploče) od koje su nastali kontinenti itd.

***** ti to, kad ce sutra da dodje amer, kinez ili rus i da kaze, boli me uvo za kjoto....

Ovo i jeste teškoća ... ali nije nemoguće :lol:
 

Back
Top