СФРЈ

bgdeckooo

Zainteresovan član
Poruka
361
пошто су ми кева и ћале напричали бајке о лепом животу у време сфрј занмима ме како је то изгледало сви ти слетови, дани младости, и слично па ако има неки форумаш који је можда и сам учествовао на некој од поменутих манифестација молио бих га да ако му није тешко мало опише тај период.
 
kakav god da je bio taj sfrj , moji su kad su bili mladji od mene imali svoja kola i isli na more kad im se hoce....a da....oni su KUPILI nova kola, bez kredita i sranja.....
 
Ja sam 1947. godište i živeo sam u to doba.
Sa štafetom su trčali većinom sportisti. Prvo iz svih osnovnih skola pa su predavali dalje zatim srednjoskolci i svaka škola je ispisivala svoju poruku Titu u centru su skupljene sve štafete i jedna koja je predstavljala grad. Zatim se trčalo prema drugom mestu gde su se ostale štafete priključivale iz cele zemlje. Titu je lično predavao štafetu neki poznati i zaslužni sportista.
Slet je bio masovni splet gimnastičkih vežbi i svaka skola je uz istu muziku spremala druge
vežbe tako da se dolazilo do šarenila ali je bilo usklađeno. Naravno da su provinciski programi bili skromniji. Jača mesta su imala školovanije koreografe a po skolama su to radili nastavnici fizičkog. Beograd je naravno bio najspektakularniji, na kraju par stotina omladinaca svojim telima nacrta baklju, petokraku ispiše parole itd.

Ja sam se divio kako narod voli Tita, gde god je prolazio bio je zasut cvećem ceo grad je vrio.
Kada je dolazio u moj grad bio sam osnovac, svi smo morali kupiti ili nabrati buket i kad nam učiteljica kaže – Sad- da ga bacimo. Bilo je učenika koji nisu došli tada su pljuštali ukori.
Računaj koliko škola ima u jednom gradu pa svi izađu sa cvećem pa članovi partije, vatrogasci radne organizacije itd. Nešto je bilo organizovano ali mnogi su ga iskreno voleli.
Ja nisam bio član partije ni omladinskog saveza, moj otac je slavio ali u školi se to nije uzimalo za zlo. Dobro sam recitovao i glumio dobijao sam uloge prema talentu bez obzira
na političku orjentaciju. Par puta sam bio predlagan za partiju ali sam odbio sa obrazloženjem da verujem u Boga, da ću naslediti slavu od svog oca pošto sam jedinac,nebih hteo da obmanjujem ni njih ni sebe ali da volim svoju zemlju i nisam protiv poretka.

PAZ je bila organizacija za opismenjavanje, tu su se u vatrogasnom domu ili nekoj većoj prostoriji okupljali nepismeni i učili.Mnogi su posle toga mogli da čitaju novine.
Pre su bili ulični prodavci i najvise su se čitale večernje novosti, najpopularnija je bila sudska i kriminalna hronika. Prodavci bi samo vikali ključne stvari: Bacila dete u bunar, ubila muža sekirom, itd novine bi odmah bile razgrabljene. Jedan je zaglavio u zatvor 6 meseci. Vikao
- Jovanka Broz skočila pod voz !!! sve u cilju da pre rasproda.
- Bilo je svega i svačega -))
 
И ја носила..ал не савезну, него неку локалну....:oops:

И огромна жеља ми је била да учествујем на слету, ал кад су учестовали омладинци из мог града, ја још увек била пионирка! :-(

Обожавала сам да их гледам, па још комшија имо ТВ у боји....то је био догађај! :lol:
 
Пренос на ТВ на прво (и једином) ТВ каналу... Спикер узбуђено извештава из којих крајева су омладинци који учествују...Слет почиње химном тачно у 20 часова. Стадион ЈНА одјекује од ''Хеј, Словени''... Улице су празне, из свих кућа одекују звуци химне, сви су пред телевизорима...
Обично прво пионири, слатко, симпатично, песме, слетске вежбе...петодогишњи Стефан Миленковић у малом белом фраку свира виолину (а можда је то било и после Титове смрти, нема везе)... Онда иду омладинци у разнобојим костимима, музика је патриотска, Здравко Чолић, Неда Украден ''Другарице, посадимо цвијећееее куда војска друга Тита креееће''...омладина прави разне слике својим телима...обично буде и један туробан део са озбиљном музиком који симболише борбу наших народа и народности за слободу, Козару, Сутјеску или мост на Неретви.....Онда опет весело славимо... Највише сам волеа када наступа ЈНА...све под конац, петокрака на грудима, пушка у руци, јен-два...савршен парадни корак....
На крају (после сат- сат и по) сви извођачи су на терену...Заједничка слика, све шарено, врхунац и катарза...
А онда све стаје, следи свечани завршетак, одјекује стадион: ТИ-ТО, ТИ-ТО, омладинка Санија Хисени се пење степеницама, цео стадион на ногама...у свечаној ложи Друг Тито, другарица Јованка (ако је нису склонили), поред њега председник омладине Азем Власи (јер, побогу, то је Дан младости, а не Јожин рођендан:wink:)....глас јој дрхти док рецитује поздрав свих народа и народиности вољеном другу Титу...она паштета (ми мислили да се то тако зове)..је велика и тешка за њене нејачке руке...
На крају велелепни ватромет, а ми одлазимо на спавање очију пуних боја, набијени емоцијама, музиком и родољубљем (нико се није питао колико кошта тај провод :wink:...или није смео да се пита...:?)
 
Bio sam na radnim akcijama, učestvovao sam u sletovima kao vežbač, a u kasnijem dobu, više od deset godina sam organizovao sve od početka, pisao ili uobličavao scenarije, režirao centralne svečanosti u mojoj opštini.

Slikao sam Titov lik na velikim formatima... bila lepa para...

Medjutim, ima nešto što me više boli, nego što me nervira... nema čoveka rodjenog do negde 1960. godine koji nije osetio na bilo koji način blagodeti te SFRJ.

U vreme devedesetih, kada se zaletalo u Mioševića, to vreme je opisivano kao nešto gore od samoga pakla... komunisti upropastili sve... bilo je to negovanje Titovog kulta ličnosti, a ne dan mladih... itd., itd...

Dobro, a šta se desilo od tog famoznog 5. oktobra? Koje su nam to blagodeti dostupne.
Što reče Ober, ko još može da KUPI nov auto bez kredita, osim raznih miškovića, čeda, buha...

Da li su crkve punije za vreme liturgije?

I ko još pominje komunizam kao neko prokazano vreme? Osim Vujadina, ovde na forumu...
Zasenio ih sopstveni lopovluk, drpanje na svim stranama... a nema komunističke partijske odgovornosti!
Ovaj pinkovac plakao što nije greškom ušao u rukovodstvo JUL-a... a, balavac i balameja, "stekao" medijsku imperiju...

Zezaju me biologija i matematika, a rado bih napisao da bih voleo da je Tito živ... pa se setih da bih lupio glupost jer bi trebalo ovogodišnju štafetu da primi na svoj 115-ti rodjendan... malo mnogo i za njega, *******...

A da jeste, baš bi im dao on da osnuju anketni odbor za lopovisanje, kidnapovanje... svakojake mafije...

Izvinjavam se što vam malo pokvarih lepa sećanja... ali raspoložen sam ko ovo vreme...
 
Ma može pričati ko šta hoće.
Moj stari je u '70-tim kupio 4 nova auta (3 Škode i Dijanu 6) i to bez kredita.
Ja sam od svoje 18 svake godine išao najmanje 3 puta godišnje ili u Italiju ili u Grčku ili u Austriju.
Kao porodica kupovali smo knjige kao danas neka dobra biblioteka, nema enciklopedije koja je izdana u SFRJ, a da je mi nismo imali.

(ima toga još mnogo, al' "muka" mi je kada se sjetim)

U Bosni kažu bilo je to vrijeme kada je Bog hod'o zemljom.
 
U Bosni kažu bilo je to vrijeme kada je Bog hod'o zemljom.
I bilo je...

Sada ismevaju to što se nekada zvalo bratstvo i jedinstvo... bolji su bili ratovi...

Nekad, u "Veseloj večeri", kada zapadne emitovanje Radio Sarajevu:

Sede Momo i Uzeir negde na Baš čaršiji, komentarišu tako sve i svašta, i dijalog završavaju...

Momo: Jašta!

Uzeir: Svašta!

Docnije i dva solitera, blizanca, izgradili koji su dobili imena ove dvojice likova.

A docnije, junačine – topovima i po Uzeiru, i po Momi... a sad – u planine, zemunice...
 
е сад сте ме баш убили.изгледа да је истина она пословица која нам је свуда испред очију а ми је не видимо, има је чак и на грбу-Само Слога Србина Спашава. мислим да је тад владала слога и да смо(сте-ја нисам био жив) били срећни због ње, исправите ме ако грешим. сад ми је дошао деда у госте и показивао сам му клипове са youtube-a о старој југославији само су му се очи напуниле сузама неописиво ми је било жао. зато вас молим причајте ми што више о тој држави о свему лепом у њој-о покојнику све најбоље, а она је покојна
 
Da prošaramo... do sada je bilo u reči... evo malo i u slici...

rodjendan.jpg
 
kuca_cveca1.jpg


Kuća cveća

U sumrak 4. maja 1980. godine, sve tadašnje jugoslovenske radio i TV stanice prekinule su redovne nedeljne programe i objavile istorijsku rečenicu: "Umro je drug Tito". Vest o Titovoj smrti širila se putem Proglasa koji su Centralni komitet Saveza komunista Jugoslavije i Predsedništvo SFRJ objavili iste večeri, nekoliko časova nakon što je u 15.05 u Kliničkom centru u Ljubljani preminuo čovek tada nazivan "najvećim sinom naših naroda i narodnosti".

Kako god danas gledali na istorijski period njegove vladavine, činjenica je da je Titova sahrana bila najposećenija sahrana jednog državnika u dotadašnjog istoriji čovečanstva. Sahrani je prisustvovalo 209 delegacija iz 127 zemalja, među kojima i Margaret Tačer, Leonid Brežnjev, majka tadašnjeg predsednika SAD Kartera, Indira Gandi i mnogi drugi. Od Austrije, Irske, Holandije, preko Bangladeša i Jemena do Etiopije, Gvineje Bisao i Kolumbije, mnogi kraljevi, prinčevi, predsednici, premijeri i ministri sjatili su se u prestonicu Srbije da upute poslednji pozdrav Josipu Brozu Titu.

Država se vremenom smanjivala, predsednici smenjivali, a Titov memorijalni kompleks je uspeo da preživi. Muzej "25. maj", u okviru Muzeja istorije Jugoslavije, sagrađen je 1962. godine, za Titov 70. rođendan, a radovi na Kući cveća otpočeli su kada su arhitekte Marija i Branislav Jovin saznali za Titovu želju da bude sahranjen u tom delu svoje rezidencije, u Užičkoj ulici na Dedinju. Kuća je sagrađena 1974. godine, i za života Josipa Broza služila je za rad i odmor, sa brojnim salonima, zimskom baštom i fontanom, a od 1982. godine postaje otvorena za javnost.

U prvim mesecima posle Titove smrti pred Kućom cveća su se tiskale nepregledne kolone ucveljenih posetilaca. Danas Kuću cveća godišnje obiđe svega oko 15.000 ljudi, ali interesovanje iz godine u godinu polako raste. Uobičajena dnevna poseta bude između 50 i 100 ljudi, ali ona bude znatno povećana svakog maja, na godišnjice Titove smrti i rođenja, kada sa raznih strana dođu hiljade hodočasnika. To svakako nije tako mnogo posetilaca kao u prvoj deceniji postojanja muzeja, ali ni toliko malo kao u drugoj.

U poslednjih nekoliko godina najveći broj posetilaca dolazi iz Slovenije i ostalih bivših jugoslovenskih republika, ali i SAD. Strani gosti se često žale da je ovaj memorijalni kompleks loše obeležen na mapama, a neki od eksponata nisu pristupačni javnosti. U muzeju bi trebalo da se ponovo nađe fond poklona koje je Tito dobijao, a koji se sastoji od arheološke, etno, likovne i numizmatičke zbirke, kao i zbirke ordenja, uniformi, plaketa, ključeva gradova. Radovi još uvek u toku.

Slobodan Milošević, predsednik Srbije i Jugoslavije tokom 90-ih godina XX veka, pokušao je na više načina da se ogrebe o slavu Titovog nasleđa. Tako je, između ostalog, za svog života zaposeo rezidencijalne objekte Memorijalnog centra "Josip Broz Tito", uključujući i Spomen zbirku, Bilijarnicu, Lovačku kuću i rezidenciju u kojoj je Tito živeo od 1947. do kraja života. Pre Miloševićeve sahrane u martu 2006. godine, njegovo telo je bilo izloženo posetiocima baš u Kući cveća.

Ono što je takođe zanimljivo iz novije istorije Muzeja jeste da na Dan mladosti delegacija motociklističkog kluba "Orel" iz Slovenije, sada već nekoliko godina za redom, u Kući cveća odaje počast drugu Titu, kao i da je 2005. godine 340 hodočasnika peške krenulo iz Makedonije da bi stigli na 25. godišnjicu smrti Josipa Broza. Za nešto više od dvadeset godina koliko postoji, u Memorijalnom centru "Josip Broz Tito" bilo je preko 17 miliona posetilaca.

http://www.mojasrbija.org/index.php?page_id=0&grupaproizvodaid=3&proizvodid=1411
 
Ajd, jedna dobra riba malo...

186d.jpg


Interview: Saša Broz

O Titu, Vrdoljaku, Zafranoviću, copyrightu, tužbama i koječemu drugom, razgovarali smo sa unukom Josipa Broza, Sašom.

... Titovi nasljednici, tj. Vi i Vaša obitelj pokrenuli ste i, uprkos skepsama, uspjeli provesti postupak zaštite Tita kao branda. Možete li našim čitateljima objasniti zašto, na što se dosegnuti nivo zaštite odnosi i na kojem području, te u što će biti utrošeni prihodi od istog i zašto?

SB: Tito kao brand dogodio se spontano. Brandirao ga je narod sam. Mi kao obitelj sa tim nismo imali ništa. Na neki čudan način pojavilo se tržište koje su preplavili proizvodi sa likom i potpisima moga djeda. Čarape, gaćice, potkošulje, plastične pepeljare, butelje vina, porculanske i plastične biste, razne ostale neukusne drangulije. Svako toliko u našem dnevnom tisku moglo se pročitati kako 'poduzetnici' koji prodaju te proizvode to rade isključivo radi vlastite zarade. Neki od njih otišli su tako daleko da su u tisku izjavljivali da oni Tita osobno ne simpatiziraju, ali da na njemu dobro zarađuju. Bilo je jasno da se nešto mora učiniti po tom pitanju. Ja sam dobila podršku roditelja da izvidim kako to pravno riješiti. Cijela procedura zaštite imena i svih karakterističnih potpisa, tj. žigova bila je okončana u rujnu prošle godine a u travnju ove godine službeno je okončana i zaštita u zemljama Beneluxa, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.

Sada obitelj ima mogućnost ili dati ili pak zabraniti određenoj instituciji ili pak poduzetniku pravo da koristi moga djeda u komercijalne svrhe. Kada je u medijima objavljeno da je ime zaštićeno sa strane obitelji Nacionalni park Brijuni prvi su nam se obratili. Etno selo Kumrovec nas je također kontaktiralo. Naravno obje ustanove postupile su ispravno te u dogovorima sa njima nije bilo nikakvih poteškoća. Zaštita omogućava obitelji da daje na korištenje licenciju onome za koga procijenimo da će to raditi sa mjerom i ukusom ne vrijeđajući pri tome uspomenu na našeg oca i djeda. Uvjet će uvijek biti da se dio koji bi pripao obitelji u cijelosti uplati na račun onih institucija kojima će taj novac pomoći. Eto upravo je potpisan ugovor o ograničenom davanju licencije 'Brijunima' kao i ugovor o donatorstvu Domu za djecu u Nazorovoj ulici u Zagrebu.

Nadam se da će zaklada 'Josip Broz Tito' biti osnovana u razdoblju od godine i pol . Ona će imati sjedište u Zagrebu a kroz nju će se pomagati nadareni mladi ljudi . Zakladu će voditi stručnjaci od povjerenja nas obitelji koji će znati procijeniti koji su to mladi ljudi kojima treba dati novčanu pomoć. Postoji mnogo sjajnih mladih doktora, biologa, fizičara , kemičara, politologa naravno i umjetnika, kojima će financijska pomoć u njihovom školovanju dobro doći. Dom za djecu u Nazorovoj ulici u Zagrebu pomagati će se i kroz zakladu. Sigurna sam da bi i moj djed bio sretan da i nakon svoje smrti može pomoći onima kojima je pomoć doista i potrebna.
http://www.filmski.net/specials/186
 
Е, а замислите, свугде сам стигла, ал никад у животу нисам била у цвећари?!
Nisi tidži-Hellen?

Ako, ako... sad je moderno hadži...;-)

hronika3_1.jpg


Ponedeljak, 1. decembar 2003, u Beogradu u subotu održana svečana akademija povodom 60 godina od Drugog zasedanja AVNOJ

Rušenje avnojevskih principa dovelo do sukoba i ratova

Beograd - U Jajcu su 29. novembra, na Drugom zasedanju Avnoj usvojene istorijske odluke. Vizija je pretvorena u stvarnost, nemoguće je postalo moguće. Novostvorena država Jugoslavija nikla je kao feniks iz pepela - rekao je jedan od većnika Ljubo Babić, na svečanoj akademiji koja je povodom šest decenija od Drugog zasedanja Avnoj, u subotu, u organizaciji Društva za istinu o narodnooslobodilačkoj borbi u Jugoslaviji održana u Muzeju "25. maj" u Beogradu.
Svečanu akademiju otvorio je predsednik Društva za istinu o NOB prof. dr Radoslav Ratković, koji se prisutnima obratio sa drugarice i drugovi, dok je Ljubo Babić, svoje podsećanje na značaj odluka Drugog zasedanja Avnoj, a posle intoniranja himne "Hej, Sloveni", započeo rečima: "Želim da vas pozdravim našim partizanskim pozdravom - Smrt fašizmu, sloboda narodu!".

- Na Drugom zasednju Avnoj udareni su temelji demokratskoj državi na federativnom principu, imenovan je Komitet narodnog oslobođenja sa Josipom Brozom Titom na čelu, čime je praktično konstituisana vlast na svim nivoima. Odluke Drugog zasedanja imale su i ključni značaj za širenje narodnooslobodilačkog pokreta, posebno na neoslobođenim teritorijama, kao i za stvaranje regularne armije - rekao je Babić, podsećajući na prelomne godine i velike bitke tokom NOB, kao i na uspehe nove Jugoslavije u vremenu posle Drugog svetskog rata, ali i na sve ono što je kasnije ugrožavalo avnojevske tekovine.

- Više sam isticao naše uspehe - rekao je Babić, ali je u istoriji nove Jugoslavije bilo mnogo teških i dramatičnih vremena. Tu pre svega mislim na zamke i opasnosti antagonizma između republika i u njima samima, a posebno na one koje su dolazile sa nacionalističkim i šovinističkim ispadima, što je rešavano kadrovskim promenama, a da se pri tom suština sistema nije proveravala - rekao je Babić, ističući da je narušavanje avnojevskih principa konačno dovelo do kolopleta sukoba i ratova. - Tvorci Memoranduma našli su izvršioca u dotad nepoznatoj ličnosti, Slobodanu Miloševiću, koji je najodgovorniji za rastakanje avnojevske Jugoslavije i za ratne zločine, zbog čega će mu biti presuđeno u Hagu, a nadam se da će to stići i ostale odgovorne - rekao je Ljubo Babić.

Nakon prikazivanja dokumentarnog filma "Filmskih novosti" o svečanom obeležavanju 30. godina Drugog zasedanja Avnoj, održanog u Jajcu 29. novembra 1973. delegacija Društva za istinu o NOB položila je venac na grob Josipa Broza Tita. Svečanoj akademiji povodom 60 godišnjice Drugog zasedanja Avnoj, pored Ljube Babića, prisustvovali su i većnici Mara Naceva i Ivica Kukoč. Akademiji su prisustvovali i Titova unuka Zlatica, borci NOR, kao i nekadašnji visoki partijski i državni funkcioneri među kojima i Dragoslav Marković, Mirko Tepavac, Živorad Kovačević, Mijat Šuković i drugi. Novinare je, naravno, zanimalo i otkud Kori Udovički na svečanoj akademiji povodom 60 godina Drugog zasedanja Avnoj.
- Ja se politikom ne bavim i ne izjašnjavam se o tome. Ovde nisam došla zbog politike. Ovde sam danas došla iz poštovanja prema svome ocu. I to je lična stvar - rekla nam je Kori Udovički, guverner NBJ.
http://www.danas.co.yu/20031201/hronika3.html
 
Ма, никако се није потрефило ни са школом...
Били смо у Музеју 25. мај...ал маршал је тад још био у Љубљани...
Били на Козари више пута, у Кумровцу више пута, на Тјентишту, на Кадињачи, у Јасеновцу...ал ја некако пропустих цвећару...
 

Back
Top