Profesoru otkaz jer je srušio Špirićeva sina

porin50

Ističe se
Poruka
2.137
JL Datum objave 24.11.2007 13:41

Profesoru otkaz jer je srušio Špirićeva sina

Profesor matematike na Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci Ratko Kravarušić dobio je otkaz nakon 30 god. rada pošto je na ispitu oborio sina predsjedatelja Vijeća ministara
Bosne i Hercegovine Nikole Špirića, prenijeli su u subotu mediji u BiH.

"Od mene je traženo da ne poštujem regulativu i pustim sina Nikole Špirića da položi ispit što sam ja odbio", izjavio je profesor Karavarušić kako ga citiraju banjalučke "Nezavisne novine".

"Sin Nikole Špirića tek je jedan od 800 studenata koji ne mogu položiti matematiku", kazao je Kondić utvrdivši kako je loša prolaznost na ovom predmetu postala "končnica daljeg rada i razvitka" fakulteta. "Problem je u tom što ja ne ocjenjujem ni po babi ni po stričevima već po pravdi Boga istinitoga", bio je Kravarušićev komentar na tvrdnje fakultetske uprave.

.............................................

Eto još jedna zloupotreba položaja, nije ovo ništa čudno
to je jednostavno jedno naslijeđe iz SFRJ.

Dokle?
 
??????????????????????????
??????????????????????????????????????
??????????????????????????????????????????????
????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????
?????????????????????????????????????????????
?????????????????????????????????????????????
??????????????????????????????????????????
??????????????????????????????????????????
????????????????????????????????????????????
????????????????????????????????????????????
??????????????????????????????
 
Nije protiv Hrvata, prije će biti protiv neovisnog školstva.

Ali ako tip ruši 800 studenata onda ima nenormalni kriterij,

i sad, zašto bi ako je već tako, neki student bio izuzetak od
ovih 800 i mora proći bez obzira na sve.

Ta sva priča je sramotna. Profesora treba pod hitno vratiti ili mu isplatiti odštetu.
Ipak, ako profesoru niko ne može proći na ispitu onda je problem profesor, a samim tim i sistem obrazovanja (mada to nije nikakva novost).
Uprkos svih simpatija koje je Špirić pokupio od mene u ovih poslednjih mesec dana, ovo je više nego velika mrlja.
Naravno, ovo uvek može biti izmišljena afera da bi se umanjio Špirićev kredibilitet u teškim danima. Nagađam, ne znam.
 
Ova tema je jednostavno zalutala na Politiku!!!Kravarušić je jedan dugogodišnji problem na Ekonomskom fakultetu u Banja Luci. Znam pouzdano da mu je još prije par godina prolaznost na njegovim ispitima bila na oko 15-ak ljudi na 300 koji su izašli. Izgleda da je u novije vrijeme postalo još gore!

Prije dvije godine studenti Ekonomskog fakulteta u Banja Luci su protiv profesora Ratka Kravarušića potpisivali peticiju, tražeći da on ublaži kriterijume. Ostalo je nepoznato ko je predao peticiju profesoru Kravarušiću, ali je nakon toga studente sa tog spiska obarao nekoliko puta. Takođe, studenti su zbog ovog predmeta obnavljali i po nekoliko puta godinu, jer su matematiku polagali skoro godinu dana. Kod Kravarušića su zapinjali i godinu gubili čak i učenici koji su u srednjoj školi pokazivali nadprosječne sposobnosti u rješavanju matematičkih problema, odnosno čak i oni koji su osvajali nagrade na raznim školskim takmišenjima na polju matematke!!! Sam dekan Kondić je izjavio "Studenti su bili voljni da reše ovaj slučaj jer je profesor bio strog. Međutim, tada nije bilo zakonskog osnova, jer je zakon o radu štitio profesore. Kravarušić je veliki radnik, ali od studenta mnogo traži".

Čovjek je bukvalno kosio generacije studenata ispitnim pitanjima iz matematike, na ekonomskom fakultetu, koja su bila iste zahtjevnosti kao i ona na pmf ili elektro fakultetu!!! To je bilo klasično profesorsko iživljavanje!!! Posebna je priča i to što mu je kao uslov za izlazak na usmeni DIO ispita bilo prethodno polaganje pismenog DIJELA ispita (dakle, jedan ispit iz dva dijela)!!! U tom prvom dijelu bilo je 72 pitanja i bila su dovoljna 62 da se prođe s njim kroz konsultacije da bi se izašlo na usmeni. A tamo opet moraš da bez falinge za prolaz 2 od 3 da objasnis. Imaš 2 puta fore da iziđeš, pa ako zapneš, onda te on vraća na prvi dio ispita kao da ga nikad nisi ni položio (u čemu je smisao takvog iživljavanja?)!!! Dalje, na samom ispitu vrijeme za rješavanje zadataka je računao od momenta kada je on počeo da postavlja zadatke tako da bi studenti redovno bivali zakinuti za najmanje pola sata rada na istim!!!
Već sam gore naveo da na pismenom dijelu ispita morao si za prolaz da objasnis 2 od 3 zadatka. Otprilike 2 rješena pitanja bila su i maksimum koji se mogao fizički stići riješiti, jer za kompletna sva 3 odgovora, pored znanja, bile su potrebne i natprirodne sposobnosti rješavanja problema U JEDINICI VREMENA!!! Bilo je slučajeva kada bi na samom ispitu asistent dotičnog postavio na tabli zadatak koji ima logičku (matematičku) grešku u samoj postavci koju je bilo moguće identifikovati tek na samom kraju rješenja, ali Profesor takav svoj kiks nije uvažavao u konačnom bodovanju već uzimao u kriterijum i takav zadatak koji je unaprijed bio postavljen kao nerješiv!!!

Sad ti uzmi u obzir: Savršeno kontaš matematiku, radiš zadatke brzo ko munja, riješiš za prolaz 2 od 3 (jbg. tol'ko stigneš rasturenih ruku i moždanih vijuga), a onda pred sam kraj ispita skontaš da ti je Prof (valjda svojim lapsusom) uvalio jedan od ta dva zadatka sa felerom u postavci i fino ispušiš za ispit (ni malo svojom krivicom)!!! Prof, naravno, pravi se blesav te svoju grešku u postavci izboduje (kazni) kao tvoj kiks u rješavanju zadatka i onda ti "gledaj odakle je vedro"!!!

Eh sad...Generacije studenata nisu bili u mogućnosti da se odbrane od klasičnog profesorskog iživljavanja preko postavljenog kriterijuma za prolaz na ispitu, a jedan od tih studenata je i sin Nikole Špirića koji isto predaje na tom fakultetu!!!

Moguće je samo da je Špirićev sin kap koja je prelila punu čašu gneva ponašanjem Kravarušića, ali taj student je momentalno samo jedan od preko 800 koji već rokovima nikako ne mogu da prođu Kravarušićev strogi kriterijum na ispitu!!!

Profesor na čijem ispitu od 800 studenata koji mu pristupe, prolaznost obezbijedi svega 7-8, nikako i sam ne može da dobije prolaznu ocjenu kao stručni predavač na fakultetu!!! Žalosno je da su trebale da prođu godine takvog negativnog studentskog iskustva da bi dotični konačno naletio na neki drugi fakultetski autoritet koji je u mogućnosti da promjeni situaciju!!!

Apsurd i jest u tome što je potrebno da sve ovo neko od onih koji imaju moć teba da osjeti na sopstvenim leđima pa da se tek onda nešto preduzme kako bi se suzbila takva negativna praksa!!!

Vjerujem u to i da je (pre)pošten i da nije potkupljiv. Na stranu sad one priče o lošoj (matematičkoj) podlozi studenata koji dolaze na ekonomiju, ipak je lik pretjerao. Moje mišljenje o dotičnom profesoru je da je on zaista dobar matematičar, ali je loš profesor. Za njega je institut ili nesto slično.
 
Nije protiv Hrvata, prije će biti protiv neovisnog školstva.
Ali ako tip ruši 800 studenata onda ima nenormalni kriterij,
i sad, zašto bi ako je već tako, neki student bio izuzetak od
ovih 800 i mora proći bez obzira na sve.

Rekao sam:
Momak je samo kap koja je prelila čašu!!! Oduvijek je bilo "možeš kako hoćeš, al' ne možeš dokle hoćeš"!!! To važi za sve nas pa zašto bi i profesori bili izuzetak???
 
Eventualna zloupotreba položaja visokog funkcionera jedne (slučajno) veoma bliske i sa Srbijom veoma povezane zemlje mislim i ja da je dovoljan razlog da se razmeni par reči.

Ne znam samo u kakvom kontekstu neko sve ovo može da smatra eventualnom zloupotrebom položaja visokog funkcionera!!! Jbga, Špirićev Sin je samo jedan od 800 studenata koji se bune protiv Kravarušića!!! E sad, ako Kravarušić unaokolo laprda o Špiriću kako mu je Niola to sve zakuvao, i ako je to stvarno tačno, onda je morao da zna da će kad tad neko da reaguje na njegov katastrofalni rezultat prenošenja znanja na fakultetu!!!
Uostalom Ekonomski fakultet je mjesto gdje su i Špirić i Ivanić zaposleni i tamo je izuzetno cijenjeni kao predavači (za razliku od Kravarušića)!!! Na Špirića studenti nemaju nikakvu primjedbu!!!

Za Kravarušića postoji jedno pravo pitanje, koje glasi:
Zašto mu je baš toliko stalo da predaje na Ekonomskom fakultetu ako je već zaposlen na PMF koji predstavlja najprirodnije mjesto za stručnjake njegovog profila??? Čak i kriterijumom, Kravarušić se idealno uklapa u uslove na PMF-u!!!


PS Ipak, na osmovu ličnog iskustva mišljenja sam da su svi matematičari nekako čudni ljudi!!!
 
Ne znam samo u kakvom kontekstu neko sve ovo može da smatra eventualnom zloupotrebom položaja visokog funkcionera!!! Jbga, Špirićev Sin je samo jedan od 800 studenata koji se bune protiv Kravarušića!!! E sad, ako Kravarušić unaokolo laprda o Špiriću kako mu je Niola to sve zakuvao, i ako je to stvarno tačno, onda je morao da zna da će kad tad neko da reaguje na njegov katastrofalni rezultat prenošenja znanja na fakultetu!!!
Uostalom Ekonomski fakultet je mjesto gdje su i Špirić i Ivanić zaposleni i tamo je izuzetno cijenjeni kao predavači (za razliku od Kravarušića)!!! Na Špirića studenti nemaju nikakvu primjedbu!!!

Nisi me shvatio. Ovo je bio samo odgovor na Strelino pitanje. Nemam ni približno doboljno informacija da bih ja mogao da sudim o tome. Ti bolje od mene znaš kakvo je stanje tamo.
Ipak, ako je profesor zaista bio kreten to treba da reši univerzitet i niko drugi.
 
Nisi me shvatio. Ovo je bio samo odgovor na Strelino pitanje. Nemam ni približno doboljno informacija da bih ja mogao da sudim o tome. Ti bolje od mene znaš kakvo je stanje tamo.
Ipak, ako je profesor zaista bio kreten to treba da reši univerzitet i niko drugi.

Skontaj kad je njegov predmet na prvoj godini!!! Dobar student koji samo kod njega zapne, može taj ispit da prenese u drugu godinu i da nastavlja redom da polaže sve ostale ispite, a onda, kad dođe treća godina i očisti ostatatak ispita iz prve i druge godine nikako nije u mogućnosti da upiše treću godinu jer Kravarušić kompletan Ekonomski fakultet na pomenuti način podređuje svom sadističkom kriterijumu!!!!!!

Ovo ti vjerovatno nikom od vas iz Srbije nije poznato:
A zamisli tek kakvo sranje sa takvim profesorom je bilo prije par godina kad se na Ekonomskom fakultetu u Banja Luci, prije otprilike 4-5 godina, kad nisi mogao ni da pristupiš ispitu iz npr. druge godine, a da prethodno ne očistiš sve ispite iz prve godine!!!
Tad je pravo prenošenja 2-3 ispita iz jedne godine u sljedeću bilo bitno samo sa aspekta ostvarivanja prava prisustvovanja predavanjima iz sljedeće godine (nikakvo polaganje)!!!
Totalni fakultetski sadizam!!! Tad, ko zapne na tom jednom ispitu, zebo je mačku majku za kompletno dalje studiranje!!! Nema daljeg polaganja u idućoj godini dok se ova ne očisti!!!

Kada je riječ o profesorskoj odgovornosti za prolaz na njihovim ispitima evo ti primjer iz ne tako evropske Slovenije:
Ako profesor ima prolaznost ispita manju od 50% na kraju godine komisija provjerava način njegovog rada jer pretpostavljaju da je on krivac za slabu prolaznost i da nije u stanju naučiti učenike materiju. Po drugoj strani zakonski u toku školovanja samo jednom možeš ili promjeniti faks ili ponoviti godinu, poslije toga gubiš status studenta ( ili ideš vanredno koje se plaća oko 2500 - 3000 eura godina ) i sve pogodnosti pa studentima je u cilju da uče i polazu ispite, a ne da upisu faks samo da nešto upišu...

Uporedi predavanja npr profesora iz SAD sa takvim nastupima naših profesora!!! Nebo i zemlja!!! Kod nas pojedini profesori još uvijek smatraju da su bogovi svoje profesije i da ne snose nikakvu odgovornost za kvalitet i širinu znanja koju njihovi studenti primaju od njih i pokazuju ih na ispitima!!! Insistiraju isključivo na svojim udžbenicima, kao da su oni jedini napisali teoriju koja se nalazi u istim!!! Udžbenici su im nerijetko obični plagijati!!! Dakle, oni kao neki Bogovi, a studenti treba da ćute i da trpe iživljavanje na ispitima!!!

Jbga, kad mnogi od njih nisu skontali da dolaze promjene, te da i studenti sad imaju neka svoja prava!!!
Sve nešto u fazonu, "oni su se napatili da postanu stručnjaci, pa sad oni budući moraju isto da nazebu dok se ne afirmišu...", a od nauke, ništa osim kompleksa!!!
Za ovo stanje pročitao sam jedan dobar komentar
"isto kao u armiji, desetar yebe tebe u glavu dok si mladi vojnik, zatim kada ti postaneš desetar yebeš drugog jer si se i ti nekad bio izyeban i napaćen te sad mislis da tako treba da bude..." To je jače kompleksaški i zastario rezon!
 
Rainbow Six mene si ubedio. :wink:

Ne osporavajući profesorovu stručnost, statistike neumoljivo govore o nekoj nenormalnosti. To bi on sam prvi morao da uoči.

Neretko, izvanredni stručnjaci se mogu pokazati kao nikakvi pedagozi i bez talenta da prenesu svoje znanje. Zato, ona klauzula na slovenačkim univerzitetima i te kako ima osnova i logike.
 

Back
Top