Sistem bodovanja umesto ocenjivanja

Jelena'89

Zainteresovan član
Poruka
114
Ovo u mojoj skoli praktikuje profesorka ustava i sociologije,a i profesor srpskog je uveo ovaj sistem ove godine.
Sustina je u tome da za svaku aktivnost imas odredjen broj bodova,na primer za javljanje na casu,za kontrolni,pismeni,domaci itd.Imas odredjen broj bodova koje treba da skupis za odredjenu ocenu.Ako ne znas ne dobijes jedan,nego jednostavno 0 poena,pa na kraju kad se sve sabere vidis na cemu si!
Kod mene u skoli su misljenja o ovome podeljena,nekima nikako ne odgovara,a neki se slazu sa ovakvim nacinom ocenjivanja(ja spadam u ove druge:-)).
Zanima me da li u jos nekoj skoli postoji nesto slicno i sta vi mislite o tome???
 
Mozda si i u pravu,ali meni je bolje ovako.Jer onda imas mogucnost da odredis sta ti najbolje ide i na tome da skupljas bodove!Na primer neko voli usmeno da odgovara,a ne zna da pise sastave,onda on skuplja bodove na usmenim odgovorima.Zar nije bolje tako nego da na usmenom dobijes 5,a na pismenom 1,pa kad se sve sabere imas 3?Ovako bar imas sanse za neku bolju ocenu ako se potrudis.
 
Mozda si i u pravu,ali meni je bolje ovako.Jer onda imas mogucnost da odredis sta ti najbolje ide i na tome da skupljas bodove!Na primer neko voli usmeno da odgovara,a ne zna da pise sastave,onda on skuplja bodove na usmenim odgovorima.Zar nije bolje tako nego da na usmenom dobijes 5,a na pismenom 1,pa kad se sve sabere imas 3?Ovako bar imas sanse za neku bolju ocenu ako se potrudis.

Izvini, ali ne vidim samo korist u ocenama.
I pismeno i usmeno odgovaranje je podjednako vazhno i nikako ne ide jedno bez drugog! ;)
Stvarno je tuzhno kada neko odgovara usmeno i ne ume da sklopi rechenicu... :shock: 8-)
Ponovo - odgovara mi dosadashnji sistem, a novotarije me ne zanimaju, ukoliko nemaju poporu! ;)
 
Tacno....nijedno ni drugo nije merilo znanja....toga nema kod mene,ali bilo bi SUPER kad bi uveli!Onda bi ovi sto za kontrolni bubaju celu noc,sto zive u internatu,e kad ih prozovu usmeno,ne bi jednu prostoprosirenu recenicu mogli da sastave!!!Bilo bi lepo,kad bi to uveli!!!
 
Koliko vidim misljenja su podeljena!Pa ima dosta za i protiv oba nacina ocenjivanja ali sta cemo moramo da im se povinujemo.
Sto se tice bodovanja profesori na neki nacin ocekuju od nas da se zargonski receno "ciganisemo" za ocenu,borimo za bodove,ali sve u svemu nije tako lose kao sto zvuci...Ima svojih prednosti,bar ja tako mislim...
 
To bodovanje je previse neispitano i nije pogodno merilo znanja posebno ako se boduje rad na casu.
To za rad na casu nisam bas najbolje objasnila.Recimo kad radimo neko delo iz srpskog,javljas se,diskutujes na tu temu i dobijes maksimum 2 boda za to,pri tom racunaj da jedno delo radimo po vise casova,a ne dobijas na svakom casu bodove,vec kad zavrsimo kompletnu analizu.Znaci procitas jednu knjigu,pricas o njoj vise casova i bobijes 2 boda.Nadam se da sam uspela da vam objasnim...
 
bodovanje??? bilo bi do dzajaaaa... pa da dobijamo zvezdice i klikere ko u sundjer Bobu :)... posto po meni ocene nisu merilo znanja vise sam za bodovanje... Da li ste primetili da nama vecina ocena, a narocito iz onih predmeta gde trebamo usmeno da odgovaramo, zavise od toga da li nam je profesor lepo spavao tog dana, sta je jeo, da li ga je neko iznervirao, ili na njegovo raspolozenje utice promena vremena??? ovako nam daju par bodova i svima lepo... niko ne gubi... :):);)
 
било би добро да се уведе бодовање, само што морају постојати јасно одређени критеријуми како се на темељу бодова формира оцена и на који начин се скупљају бодови
 
Au mene nije bilo bas dugo!
Samo da ne bih ostala nedorecena da kazem da postoje jasno utvrdjeni kriterijumi i tacno se zna kako i na cemu se skupljaju bodovi i koliko bodova je za koju ocenu!Nema lazi nema prevare!
Mozda zvuci glupo,ali je mnogo bolje nego kad stalno usmeno odgovars za ocenu,jer i ako ti se desi da te uhvate nespremnog nije velika steta!
Inace iz tih predmeta iz kojih smo skupljali bodove smo imali skoro svi dobre ocene!Recimo ako uporedim ocene iz srpskog prosle godine i sad kad imamo ovaj novi sistem imamo bolje ocene i mnogo bolji prosek!
 

Back
Top