EUTANAZIJA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

bezbožnik

Početnik
Poruka
15
u svetu se o ovom pojmu puno raspravlja, zanima me "nase" misljenje o tome. Pod "nasim" misljenjem podrazumevam i aspekte humanosti, etike, medicine, pravne, tehnicke, a ne i religijske...
Samim pokretanjem ove teme deklarisem se ZA
 
Takođe sam ZA,ali se odnosi samo za mene,moj život.Ne bih sebe mučila,a ni druge.Inače mislim da nikada ne bih mogla biti ta koja bi dala pristanak da se eutanazira neko iz moje porodice.
 
A to su po tvom cenjenom misljenju verovatno lekari,jel?
Hm...volela bih da se makar na sat vremena nadjes u mukama teskog bolesnika i da na svojoj kozi osetis da li stvarno zelis smrt kao okoncanje muka.
 
ja bih mogao dati pristanak za bliznje svoje, po savesti, jedino nikad nem bih mogao biti neposredni izvrsilac, no zato postoje profesionalci.

Pa naravno, tvoja savest ce da bude mirna, neces ti da iskljucis prekidac i da poneses odgovornost (pravnu, tehnicku, pred sobom i Bogom) nego neka to ucini - profesionalac?! E ma nemoj, majke ti roidjene, sto je zgodno unajmiti privatnog ubicu, jel da, covek mu da amin i ne prlja ruke! Ono - bas!
 
A to su po tvom cenjenom misljenju verovatno lekari,jel?
Hm...volela bih da se makar na sat vremena nadjes u mukama teskog bolesnika i da na svojoj kozi osetis da li stvarno zelis smrt kao okoncanje muka.
§
Hvala Ti na lepim zeljama..... no bezuslovno sam uveren sam da dostojanstvena i bezbolna smrt, u tim okolnosti bila bi mi prava uteha za mene! i verujem i za mnoge druge.
 
Pa naravno, tvoja savest ce da bude mirna, neces ti da iskljucis prekidac i da poneses odgovornost (pravnu, tehnicku, pred sobom i Bogom) nego neka to ucini - profesionalac?! E ma nemoj, majke ti roidjene, sto je zgodno unajmiti privatnog ubicu, jel da, covek mu da amin i ne prlja ruke! Ono - bas!
§
Pred Bogom niko nece nizasta odgovarati ne sekiraj se....... licno mislim da sama odluka je mnogo tezi cin nego samo profesionalni izvsenje.
To sto ja to ne bih mogao da radim, nije eticko pitanje, nego samospoznaja sta sve ne bih mogao da radim, recimo nikad ne bih mogao biti ni svestenik, policajac, djubretar, kriminalac itd.
I te ljude nikako ne bih uporedjivao sa bilo kakvim, ubicama, dzelatim, i sl.
 
osim svega što je navedeno, i da zanemarimo sve etičke, moralne, emotivne, božje, itd norme i zakone, moram da napomenem da bi takav Zakon, sa svešću koju današnje društvo i pojedinac ima, bio i te kako manipulisan, i dolazilo bi do velikih zloupotreba...
Tako da, kako god se deklarisali, to je samo prema vašoj savesti, ali pozadina takvih odluka i procena .... ne znam, čini mi se da ljudski rod tome nije dorastao!
 
osim svega što je navedeno, i da zanemarimo sve etičke, moralne, emotivne, božje, itd norme i zakone, moram da napomenem da bi takav Zakon, sa svešću koju današnje društvo i pojedinac ima, bio i te kako manipulisan, i dolazilo bi do velikih zloupotreba...
Tako da, kako god se deklarisali, to je samo prema vašoj savesti, ali pozadina takvih odluka i procena .... ne znam, čini mi se da ljudski rod tome nije dorastao!
§
potpuno si u pravu, bilo bi zloupotreba, kao u svakom segmentu drustva danasnjeg doba, (sudstvo, drzavna administracija, MUP, zdravstvo, obrazovanje, korupcija) i ne samo kod nas, ali ljudska patnja, fizicka i psihicka bol, nemoc, starost, bolest, potpuna degradacija coveka, je strasna-strasnija od cinjenice da bi bilo vrlo retko zloupotreba.
 
Zreo covek mora da se suoci i prihvati sve to ga u zivotu saplice.Postoji mnogo drugacijih resenja a eutanazija je najkukavnije od svih i verovatno izbor za coveka koji ni u sta ne veruje,kao sto tvoj nik kaze,koji ne nalazi smisao svog zivota,svoje bolesti i patnje.
Tesko je to postici,slazem se,ali svako u takvoj situaciji se zamisli i pronadje neki razlog.

Ali ono sto znam je da je kod coveka zelja za zivotom veca od zelje za smrcu i kada biste bolesnom namucenom coveku rekli da ce umreti tacno u 7.19 on bi se nadao da ce se to ipak malo produziti,makar do 7.20.

Za eutanaziju mogu biti samo oni koji nisu ni priblizno osetili patnju bolesti i suocili sa njom.
 
u svetu se o ovom pojmu puno raspravlja, zanima me "nase" misljenje o tome. Pod "nasim" misljenjem podrazumevam i aspekte humanosti, etike, medicine, pravne, tehnicke, a ne i religijske...
Samim pokretanjem ove teme deklarisem se ZA


meni bi bilo interesantnije da se izjasniš šta te je podstaklo da pokreneš ovu temu, i zašto se deklarišeš ZA?
 
...................................

Ali ono sto znam je da je kod coveka zelja za zivotom veca od zelje za smrcu i kada biste bolesnom namucenom coveku rekli da ce umreti tacno u 7.19 on bi se nadao da ce se to ipak malo produziti,makar do 7.20.

Za eutanaziju mogu biti samo oni koji nisu ni priblizno osetili patnju bolesti i suocili sa njom.

ne samo da je želja za životom veća od želje za smrću, već je to najizraženiji nagon, nagon za životom je najprirodniji i najjači nagon .... tako da ne znam baš da bi neko vršio eutanaziju nad svesnom osobom. bilo mi je strašno što su neki moji poznanici morali da "uspavaju" svog kućnog ljubimca, da se ne muči, i protiv toga sam i kada su životinje u pitanju, a ne ljudi....
a zloupotreba bi biloooooo - zamisli samo koliko političara bi bilo odjednom eutanazirano :)
ma bez-veze
Ja sam Protiv
 
Postoji mnogo drugacijih resenja a eutanazija je najkukavnije od svih i verovatno izbor za coveka koji ni u sta ne veruje,kao sto tvoj nik kaze,koji ne nalazi smisao svog zivota,svoje bolesti i patnje.

Ne branim nikoga, ali kako si ti prema njegovom nicku zakljucio/la to sve sto si naveo/la u postu? To sto neko ne veruje u boga znaci da ne veruje ni u koga i da ne nalazi smisao zivota?:roll: A i pitanje je zasto je on naveo taj nick... Pouka:ne sudi ljudima prema nicku.

Za eutanaziju mogu biti samo oni koji nisu ni priblizno osetili patnju bolesti i suocili sa njom.

Ovo ti nema smisla, ili ga ja ne pronalazim...
 
Mislim da je savremena medicina pobrkala lončiće. Ako već ne može bolesniku pružiti kvalitetani normalan život, da li je rešenje, zarad "čistih ruku" medicinara produžiti u nedogled nečiju agoniju? Mislim da najtežim bolesnicima treba dati mogućnost da bar dostojanstveno i čovečno umru. Ipak, lekari nisu dželati, i trebalo bi ih nekako osloboditi ove ružne dužnosti. Možda bi pacijentu koji se dobrovoljno odluči za eutanaziju trebalo dati tabletu ili neki prekidač pa neka još razmisli, i ako hoće, sam to i obavi.
 
Da pokretac teme tj. ja, nije tema-tu se nadam se vecina slaze........
Govori se i o nagonu, ali nagon-razum nisu uvek na istoj strani, odluka o eutanaziji je u domenu RAZUMA i vrlo human pristup neminovnom kraju ljudskog zivota.
Verujem da ako neko sa makar i minimalnom dozom empatije posmatra agoniju ljudskog zivota, koja zna da traje i nekoliko godina uvidja da je to dobro resenje.
 
Mislim da je savremena medicina pobrkala lončiće. Ako već ne može bolesniku pružiti kvalitetani normalan život, da li je rešenje, zarad "čistih ruku" medicinara produžiti u nedogled nečiju agoniju? Mislim da najtežim bolesnicima treba dati mogućnost da bar dostojanstveno i čovečno umru. Ipak, lekari nisu dželati, i trebalo bi ih nekako osloboditi ove ružne dužnosti. Možda bi pacijentu koji se dobrovoljno odluči za eutanaziju trebalo dati tabletu ili neki prekidač pa neka još razmisli, i ako hoće, sam to i obavi.

yp.... ovo je lepo napisano.... narocito pocetak...... inace sta ce onaj ko nije u svesnom stanju ???? kako ce on to sam obaviti ???
nije ni malo jednostavno.... najlakse je reci ja sam ZA a ja PROTIV..... ima veoma argumenata i za jedno i za drugo... ali u nacelu se slazem i podrzavam eutanaziju i to upravo zbog pocetka ovog teksta samo bi izbacio "ciste ruke".....medicina je tu da pomaze, medjutim . ima stvari gde ona ne moze pomoci vec dovede upravo do agonije..... ali ko bi to procenio it tid itd itd..... ne volim ovakve teme jer nikada ne mogu zauzeti cvr st stav :)
 
yp.... ovo je lepo napisano.... narocito pocetak...... inace sta ce onaj ko nije u svesnom stanju ???? kako ce on to sam obaviti ???
nije ni malo jednostavno.... najlakse je reci ja sam ZA a ja PROTIV..... ima veoma argumenata i za jedno i za drugo... ali u nacelu se slazem i podrzavam eutanaziju i to upravo zbog pocetka ovog teksta samo bi izbacio "ciste ruke".....medicina je tu da pomaze, medjutim . ima stvari gde ona ne moze pomoci vec dovede upravo do agonije..... ali ko bi to procenio it tid itd itd..... ne volim ovakve teme jer nikada ne mogu zauzeti cvr st stav :)
§
Ko bi procenio? sustinsko je pitanje, zakonom bi bilo potrebno regulisati sam pojam, odrediti uslove, mehanizme, postupak i na neki slican nacin kao odlazak u invalidsku penziju (bez slabosti kojih su te institucije kroz vreme ispoljile) zatim porodica, a i sam sam subjekat o kome se radi, naravno ako je u "svesnom"stanju.
 
kako si ti prema njegovom nicku zakljucio/la to sve sto si naveo/la u postu? To sto neko ne veruje u boga znaci da ne veruje ni u koga i da ne nalazi smisao zivota?

nije se konkretno odnosilo na njega,dala sam njegov primer kao jedne vrste neverovanja.
Npr,neko ko veruje u boga nikada ne bi ni pomislio na eutanaziju u pozitivnom smislu a kamoli dvoumio se ili odobravao.Sto njegov nik apsolutno potvrdjuje.
Isto bih napisala i da mu je nik npr "covekomrzac" pa neka je i najveci vernik ovog sveta.
 
ja bih mogao dati pristanak za bliznje svoje, po savesti, jedino nikad nem bih mogao biti neposredni izvrsilac, no zato postoje profesionalci.
nalogodavac, ili neposredni izvrsilac...u cemu je razlika?
recimo i da si zaista pristalica-ali to ne bi mogao da uradis...
postedi nas neadekvatnih primera, pa reci zbog cega konkretno ne bi, ako si zaista za?
cesto pomislim da reci ne kostaju...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top