Autorska prava
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Autorska prava

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano Autorska prava

Kako zastiti svoja autorska prava? Dobro, mnogi salju svoje slike na stok sajtove, mnogi stavljaju watermark i druge zigove i oznake, vecina smanji rezoluciju na internet prezentacijama ali cime se zastititi kada se slika odnese na izradu u stampariju, recimo? Danas sam odneo da se rade slike i morao sam da ih odnesem u ful rezoluciji a imam osecaj da sam ih poklonio vlasniku stamparije. Sad, zloupotreba se moze dogoditi ali i ne mora, svejedno - nisam imao sansu da ih drugacije odstampam osim da ih odnesem na nacin koji sam vec pomenuo.

Veoma poznat Ansai ♀ (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    166

Podrazumevano Re: Autorka prava

uvijek se moze cut-nuti taj dio sa watermark-om, osim ako nije preko sredine slike sto je ruznjikavo, za stampanje vjerovatno nikako...

mada, ne zanima me ko ce da mi uzme sliku jer i sama koristim gomile tudjih slika za vjezbanje photoshopa... problem bi nastao kada bih rekla da je neka od tih Moja tj da sam je ja napravila

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Watermark se ne mora ni videti, moze se procitati softverski. Taj sto se vidi se koristi na web prezentaciji, cisto da se vidi slika kako- tako ali da se ne moze koristiti. Dobro - skidam i ja tudje slike ali ih ne zloupotrebljavam, uvek napomenem ime autora, ne stampam tudje stvari niti ih prisvajam a moju sam dao i sta je tu je. Doduse, vlasnik sam RAW fajla sto je dovoljno i drug me savetuje da u slucaju da saznam da se moj slika " prostituisala " kojekuda podignem tuzbu sto mi se bas i ne radi ali ja cu i dalje nositi slike na izradu i moram misliti na vreme.

Primećen član hazablad (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Imam predlog mada stvarno nisam siguran da li stoji. Recimo ako imas fotoaparat od 10Mpix onda da pre stampanja ili bilo kakvog javnog prezentovanja (internet) smanjis rezoluciju na 8Mpix. Ne gubis na kvalitetu slike a opet niko nece moci da kaze da je to njegova slika, jer nema original u max. rezoluciji. Mozda ovo i nije izvodljivo...ne znam

Veoma poznat Ansai ♀ (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    166

hm... pa mozda posluzi

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio hazablad Pogledaj poruku
    Imam predlog mada stvarno nisam siguran da li stoji. Recimo ako imas fotoaparat od 10Mpix onda da pre stampanja ili bilo kakvog javnog prezentovanja (internet) smanjis rezoluciju na 8Mpix. Ne gubis na kvalitetu slike a opet niko nece moci da kaze da je to njegova slika, jer nema original u max. rezoluciji. Mozda ovo i nije izvodljivo...ne znam
    Smanjivao sam rezoluciju za internet ali mi je ovde potrebna zbog ostrine ( kolicine pixela po incu sto je rezolucija koja mi treba, ne sirina i sama velicina u cm ) i zbog toga sam i uzeo kameru sa tolikom pikselazom, steta je da u stampi kratim ono je najbitnije u tim radovima. Nisam imao prilike da porazgovaram sa ljudima koji rade takve stvari ( plakati i posteri ) i da mi oni objasne kako zavrse posao i odu mirni kuci. Mozda preterujem ali mislim da imam razloga za " paranoju ". Pa, stvari se kradu, nista to nije novo a kradja mog dela je za mene teza od bilo koje druge kradje.

Slične teme

1. Autorska prava
    Autor p1XM u forumu Muzika
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 25.10.2005., 00:38
  2. Citati iz novina i autorska prava
    Autor Spiridon011 u forumu Arhiva
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 25.05.2005., 08:14
  3. Autorska prava
    Autor Igor1983 u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 1