RASAN PAS .... MEŠANAC

NatasaNatasa

Elita
Poruka
15.620
Dakle, pre neko veče sam bila na slavi ... porodica (moje drugarice) koja slavi ima dva psa - jedan je rasan sa sve papirima - kanekorsa, a drugi je mešanac kojeg je moja drugarica našla polumrtvog pored nekog kontejnera i prihvatila ga, čuvala, mazila, pazila .... i sve ono što treba za jednog takvog nesrećnog psa - i zbog toga mi je beskrajno draga i dižem joj kapu.

Njen brat je navodno veliki ljubitelj životinja, ali ovu mešanku ne podnosi organski. Njegova teorija je da je pas pravi samo ako je rasan :shock:

Koliko god da sam ga zajebavala na tu temu i pokušala da mu objasnim neke stvari, ostala sam zgranuta nad njegovom uzinom.

Da li se čovek može nazvati ljubiteljem životinja ako preferira samo pedigrirane životinje?
Da li to možda govori o nekom našem psihološkom profilu, kompleksima ili nečemu trećem?
Da li je moguće da konkretno pse možete da odvojite na rasne i one koji to nisu?
 
Ljubav prema zivotinjama nema veze sa rasnošću ili ne.
Zivotinje se vole ili ne vole.
Šta sad, ako moji rasni psi nisu poslušni ili lepi ne treba da ih volim?
Glupost.
Čuvanje rasnog psa ima prednost samo u smislu što znaš kako taj pas izgleda i kada odraste i kakvo ponašanje bi trebalo da mu bude, mada jasna stvar uvek ima izuzetaka, a pogotovu se na ponašanje može da utiče. Znam porodicu koja je živela u jako malom stanu, ali su se sažalili na jadnu polusmrzlo štene, pa su ga uzeli da čuvaju kao imaće mesta i za njega, a štene je sa tri meseca imalo već 15 kg.
Ja čuvam majku i sina malinoa, dakle radne rasne pse, ali takođe i običnog evropskog mačora (za kog je u pogledu lenjosti i Garfild čist amater) kojeg ne bi menjala za bilo kakvog persijanca.
Dakle ljubav je nedeljiva po rasnosti ili je ima ili je nema.
Mene još više čude oni isključivi kao obožavam pse a mrzim mačke i sl.
Šta tek o tome reći
 
Ja sad imam pit bull-a. A pre njega sam imala mesanku koju sam nasla na ulici. Da se razumemo, ja volim svog sadasnjeg psa najvise na svetu, jer je glupav, trapav i blesav, ali ona je bila nesto posebno. Beskrajno odana i privrzena, iako je imala samo godinu i po dana kad je uginula. Tako da mislim da razlika ne postoji SVAKI pas zasluzuje istu kolicnu ljubavi. Ljudi koji vole samo svoju rasu psa, samo rasne pse isl. uopste ne vole zivotinje nego samo pojedinca koji je njihov pas i oni se ne mogu nazvati ljubiteljima.
 
Definitivno bih se slozila sa time da je u pitanju snobizam. U redu je, po meni, da se nekome svidi neka rasa pa ima zelju da je nabavi po svaku cenu jer mu/joj se svidja kako ti psi izgledaju, ali uzimati psa samo da bi se sirili sa papirima je apsolutni, cisti i najobicniji snobizam. I takve ljude prezirem vise nego ista.
Imam bas jedan primer ljudske gluposti i predrasuda - poznajem jednog decka koji ima samojeda, i pas mu je pre izvesnog vremena nestao, tj on ga je ostavio kod druga na vikend i pas je zbrisao. E onda mu je receno gde sve pas moze da ode i zasto, i neko je spomenuo kako je mozda otisao za nekim ulicnim psima, na sta je on totalno zgranuto rekao "on je rasan pas, on se ne druzi sa dzukelama bez pedigrea".:roll: I sta sad jednoj budali reci na tako nesto osim da je budala. Na kraju je pas nadjen i vracen. A da stvar bude gora, taj isti "ponosni" vlasnik tog samojeda njega seta ukupno deset minuta dnevno, ne hrani ga niti ga je briga da li pas ima vode. To sve obavlja njegova majka, koja kad ode na neki put ili sl. pas samo sto ne izdahne.
 
uzas, stvarno ne znam sta reci takvoj osobi, samo se iznerviram kada cujem,procitam nesto slicno,a sto je najgore njima ne mozes nista da objasnis ma koliko se trudio...mogu misliti kakvu selekciju ljudi oko sebe on vrsi i na kojoj osnovi...jadno...
 
Ma decko je budala, ali stvarno, to je pokazao na jos nekih primerima, ne vezano za pse. Jednostavno mu fali nesto u glavi. Samo sto ne spada u one mačo wanna be, nego je snob zamislja da je bolji od drugih tako sto kupuje rasnog psa i ima sve markirano. A inace je takve gradje da moze vetar da ga odnese.
 
Da li se čovek može nazvati ljubiteljem životinja ako preferira samo pedigrirane životinje?
Ne
Da li to možda govori o nekom našem psihološkom profilu, kompleksima ili nečemu trećem?
Koliko godina ima brat? Moze da govori o nezrelosti.
Da li je moguće da konkretno pse možete da odvojite na rasne i one koji to nisu?
:lol: Fakat da mogu
Evo recimo ja stvarno iskreno volim pse. Imala sam 3 mesanca do sada. Treci je prerastao obe vrste od kojih je nastao. Ali kad se budem selila (citaj ne ziveti u kuci sa velikim dvoristem vise)...ja ne mogu vise sebi da dozvolim mesanca -ne znam koliki ce biti, ne znam koliko ziv ce biti, bilo bi mucenje za recimo mog bivseg psa da je odrastao u jednosobnom stanu.
Rasnom psu znas osnovne karakteristike, pa recimo bez obzira sto su pincer i patuljasti snaucer pristojne velicine za stan, ja ih nekad ne bih imala zbog njihovog karaktera
 
:lol: Fakat da mogu
Evo recimo ja stvarno iskreno volim pse. Imala sam 3 mesanca do sada. Treci je prerastao obe vrste od kojih je nastao. Ali kad se budem selila (citaj ne ziveti u kuci sa velikim dvoristem vise)...ja ne mogu vise sebi da dozvolim mesanca -ne znam koliki ce biti, ne znam koliko ziv ce biti, bilo bi mucenje za recimo mog bivseg psa da je odrastao u jednosobnom stanu.
Rasnom psu znas osnovne karakteristike, pa recimo bez obzira sto su pincer i patuljasti snaucer pristojne velicine za stan, ja ih nekad ne bih imala zbog njihovog karaktera

Ma pricamo o tome MOZES LI IH EMOTIVNO RAZLIKOVATI?????
Znas ono:" Mogu da volim kucu samo preko 200evricha a od onih bezvrednih dzumara mi je muka!!!!"

Naravno da moras odabrati mirnijeg psa itd za stan,ali to ne znaci da ces ga vise voleti od tog tvog preraslog mesanca samo zato sto on to nije!!!
 
Heh, ne znam sto se ljudi uvek vezuju za to sto se ne zna koji mesanac ce koliko da izraste. Pa ja u 80% slucajeva mogu da potrefim sa skoro stoprocentnom tacnoscu. Ne mozete da mislite da pas koji sa tri meseca ima noge dugacke 20cm ce biti velicine civave, ili da ako ima u tom istom uzrastu sapice u precniku jedva dva prsta da ce izrasti u dogu.
Da ne spominjem koliko vlasnika retrivera i labradora je kupilo psa za koga su mislili da je veceg rasta a dobili tele. I meni su za mog psa "strucnjaci" govorili kako ce biti krupan, jer je sa 3,5 meseca imao bas velike sape i krupnu glavu, pa je on ispao najmanji medju muzjacima. I onda na kraju cujem price tipa hocu rasnog jer znam koliko ce porasti.

p.s. nisam nista licno protiv tebe webhanuma htela da naglasim, jednostavno bih rado prodiskutovala na tu temu, jer mislim da ljudi dosta grese u tom pogledu.
 
@ria&tuborg salila sam se, naravno da ih ne mogu razlikovati po kolicini ulozenog novca... moja nefirmirana kuca dobrica je potrosila mnogo vise na lecenje nego da sam ga kupila zbog branda. Sad mi je zao jer mislim da mu je lecenje bilo mnogo mucno, ali da nismo pokusali teretili bi se za nesto drugo

@mackic ja mozda zaista nemam iskustva, ali kad mi pokazes stene ja stvarno ne mogu da prosudim koliko a jos manje kakvo ce biti. Ali zaista sam uverena da kad ljudi uzimaju rasnog psa postoje karakterne odlike te cele rase, zato sam i navela primer pincera i pat.snaucera koje ne bih volela.

Recimo doga je ogromna ali je vise pas za stan nego neki manji a energican.
 
Citala sam po nekim knjigama i strucnjaci kazu da je ucesce genetike u ponasanju psa samo 30%, a ostalih 70% je to kako ga ti napravis. U sustini pas je (ovo je moje misljenje) ili ono sto ti zelis da on bude ili odraz tebe. Moj pas je potpuno blesav, ja nisam htela takav da bude, ali nista nisam cinila povodom toga i on se u tom smeru razvijao. A takav je zato sto sam i ja pomalo blesava i tvrdoglava:)
Kapirate, ako ste fina osoba, vas pas ce biti takav, ako ste siledzija, vas pas ne moze da bude maza i dobrica, jer se ugleda na vas.
Tako da to sa rasom po meni nema nikakve veze. Moja Lisa je bila mesanka i ona je bila opasnija nego moj sadasnji pas, iako je pit bull-u stavljena etiketa da je krvolocan ili dobermanu da hoce da ubije vlasnika kad ostari ( ne znam dal ste culi za to,ali pricaju ljudi). Sve su to gluposti, pas je onakav kakvim ga mi stvorimo, a ovih 30% genetike igraju jako malu, gotovo zanemarljivu ulogu.
 
Slozicu se sa tobom, ali donekle. Pazi vidjala sam pse koji su bili totalna suprotnost od svog vlasnika, i nisu "ispunjavali" ocekivanja pa su prolazili kao bosi po trnju. Znam jednog vucjaka, tj sad je verovatno vec ugnuo, ako ne od starosti onda od maltretiranja vlasnika, koji je bio prilicno plasljiv i nije hteo da ulazi u sukobe sa psima na ulici, a njegov vlasnik koji je teska budala je hteo da se sa njim izivljava na lutalicama. I onda bi on kao napujdao svog psa koji bi potrcao par metara i onda stao, pa je onda on gadjao pse i bukvalno vukao tog vucjaka za sobom. Druga prica je o pitu kojeg imaju moji rodjaci, koji je sa nekih godinu i po pusten u borbu i ostao unakazen i bez oka. Srecom ti moji rodjaci su ga tada usvojili jer mu je vlasnik poginuo u saobracajki.
Tako da jeste vaspitanje psa bitno, ali geni su ipak geni. Neki psi su jednostavno takvi kakvi su, i tu se malo moze da uradi.
 
ha! kao moja Una,luda,te luda,sta god da radish,ona je i dalje luda.
A ti ljudi koji vole samo rasne pse i machke,su najobicnije iskompleksirane neznalice. Mogla sam da vratim Unu kada sam videla da nije chist seter,ali zasto bih? Pas ko pas....
Ona jeste luda ali....Moja snaucerka je bila pas za primer,nista nije bilo kako NE treba,gospodja,poslusna,nije bila agresivna,nista,nista,sve najbolje osobine je imala,dok je shnaucer mog burazera totalno lud pas,ponasao se kao moja Una,sada ima vec 9 godina pa se malo smirio,ali zamislite tele od 40 kila da se ponasa kao stene od tri meseca koje ne mozes okom da pratis i koje skache i grize i sta sve ne radi,naravno nije ni bio poslusan iako ga je vaspitavao moj brat koji je vaspitao i moju shnaucerku.....tako da eto,cak i rasni psi imaju "izrode" i onda naravno ti koji su navodno ljubitelji skapiraju da im pas nije po standardu sto se tiche karaktera i shibnu ga na ulicu.....takvih sluchajeva koliko hocete....kompleksi nista vise
 
Kapirate, ako ste fina osoba, vas pas ce biti takav, ako ste siledzija, vas pas ne moze da bude maza i dobrica, jer se ugleda na vas.

ups!? sta li moj pas govori o meni :)... dobro mozda je blenta i svremena na vreme glupisa, ali siledzija nije :):)

a kod nas je bila prica(posto je mesanac nepoznatog porekla): ma mozda ostane mali ali sa smesno velikim sapama:):) a svi koji imaju pse su nam pricali da ce da bude veeeliki... i rastao je ko iz vode, svaki dan cini mi se... na kraju je vet bio u pravu on je rekao da ce biti medium i tako je. ako ne pocne ponovo nenormalno da dziklja...

a za temu, ma il' si ljubitelj pasa ili nisi. nema tu rasan ili ne, a onda si naravno valjda i ljubitelj svih zivotinja...mozda neces neke u stanu, ali ni meni nije jasno kako neko moze da obozava pse, a nepodnosi macke...
 
Ja se uzasavam i akda vidim da moj komsija koji ima odgajivacnicu zaista evropskih sampiona svoje pse pusta van boxa na 10 min ne vise da ne izgube na masi pred neka takmicenja.
Takodje, poludela sam kada sam i od nekih ljudi za koje sam smatrala da su nomalni cula komentare tipa vi niste normalni, platili ste osteosintezu noge obicnoj macki, pa da li ste ludi, za te pare ste mogli da kupite bilo koje RASNO ne mače nego čak štene, kako mi nije žao da čuvam 2 psa a neka deca gladuju i sl., kako je moguće da mi kao intelektualci ne znamo kakve sve gadosti psi i mačke prenose (na spisku mislim da fali samo lepra) i kakvi smo to reditelji kad mačor spava kod dece u sobi ili se po dvorištu valjaju sa psima.
Sve nekako ali kad mi kažu e sa tolikim angažovanjem oko pasa i mačora, mogla si lepo treće dete da čuvaš, menei dođe da šiznem jer su to upravo ljudi koji nemaju ni jedno dete.
Znam da je malo aut of topic, ali morala sam da se ižalim..
 
Ja sam primetila npr. da kad odvedem Sunčicu kod jednog veterinara, on nema baš volju da se njome bavi previše. Čak je rekao da je agresivna i da hoće da ga ujede :shock: ... a ona grešnica samo preplašena od njega pa skakuće tamo po onom stolu ko luda nasta.

Od tada je više ne vodim kod njega .....
 
Uf ja u kraju imam veterinarku koja prezire mesance, i zenkici koju sam imala pre Tedija je upropastila okice kad joj je dala vakcinu protiv stenecaka a kuca je imala konjuktivitis.
Kada je posle videla da sam uzela retrivera sve se odusevila i ladno mi rekla "ma nju (misleci na tu zenkicu koju smo izgubili) je sigurno negde auto udario".:evil:
Konacno sam prestala da idem kod nje kad mi je zamalo obogaljila psa, jer je od displazije mislila da je pas slomio koleno i htela da ga salje na operaciju, od koje je vec jedan pas upravo zbog njenog "saveta" ostao osakacen, i em sto ima displaziju em ne moze da se osloni na jednu nogu.
 
Ne znam .... ja se sablaznim kad vidim da neko odreaguje kako ne treba na moju Sunčicu, veselu devojčicu .... Dok se nisam odselila od mojih imala sam pekinezerku i ni jednog trenutka nisam pomislila da treba opet da uzmem rasnog psa .... spasoh jednog iz azila i strašno sam ponosna na to.

Kao što jedan prethodnik reče, medju ovim postovima, ok mi je kad neko ima omiljenu rasu, pa je želi za sebe ... ali daleko od toga da pravimo razliku izmedju pasa koji jesu ili nisu pedigrirani. To mi je tako jadno ..... i to za mene nisu ljubitelji životinja ... nego ljubitelji luksuza, što definitivno dovodi do odgvora da ljudi kupovinom isključivo rasnih pasa leče komplekse.
 
evo meni je veceras neki lik na moj predlog za usvajanje pasa mesanaca,rekao "Ma,neee,necu mesanca,ja hocu rasnog psa,volim samo PRAVE PSE" Ja mu pokazujem moju Unu i kazem pa ovo je PRAVI PAS,a on na to kaze, jeste,ali je mesanac....
Zgranula sam se na to
 

Back
Top