Pomirenje...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Hm, pre neki dan pročitah članak... sastanak u Raveni... na vidiku ujedinjenje dve sestrinske crkve, katoličke i pravoslavne... Obe su spremne na ustupke i stiče se dojam da obe jedva čekaju da do unije dođe... Dakle, revizija Nikejskog sabora... Pravoslavci će priznati papu kao vrhovnog poglavara...
Baš me zanima kako ovi naši kristijanoljupci gledaju na ovu situaciju... :lol:
 
Već je ova tema bila na "politici" i znam da je sa pravoslavne
strane mnogo manja želja za ujedinjenjem nego sa katoličke.
O protestantskoj strani se ne govori u ovom dokumentu iz
čistog razloga što oni i nisu nastali raskolom vjera već reformacijom.

Vrlo je jednostavno, zapitajmo se: zašto je došlo do raskola
dali to Bog odobrava i jeli to bilo protivno vjeri?!:confused:?!:confused:

i odgovor će biti, jedna vjera je to koju nam je Bog dao...
 
Hm, onda morate priznati Svetog Duha inače od tog posla nema ništa... Pusti ti politiku, odavde slabo ko tamo svraća... A do raskola je došlo ja bih rekao iz inata... Vidim, iz nemam pojma kog razloga... spojio si veru i religiju... bar ti znaš da je to dvoje jedno a ipak dve celine... sad pričamo o religiji... zar ne?
 
Priznajem da je stvar u religiji, ali vjera je jedna
pa sam na ovaj način htio podržati ujedinjenje.

Otac sin i duh sveti predstavljaju monoteizam
i prihvaćaju ga sve kršćanske zajednice.
 
Hm, ako je ovo tačno... pa oko čega se poyebaše na Nikejskom saboru?:lol:
Prvi nicejski sabor održan je 325.g znači prije raskola
nema razlike među kršćanima.

Ne prihvaćaju ga samo :Istočne pravoslavne Crkve,Luteranska Crkva

A prihvaćaju: Katolička Crkva, Pravoslavne Crkve, Asirska Crkva Istoka, Anglikanska crkva
 
Hm, pre neki dan pročitah članak... sastanak u Raveni... na vidiku ujedinjenje dve sestrinske crkve, katoličke i pravoslavne... Obe su spremne na ustupke i stiče se dojam da obe jedva čekaju da do unije dođe... Dakle, revizija Nikejskog sabora... Pravoslavci će priznati papu kao vrhovnog poglavara...
Baš me zanima kako ovi naši kristijanoljupci gledaju na ovu situaciju... :lol:

Ja nisam ovde prozvan da odgovorim ali nisam mogao da odolim. Čisto sumnjam da će do tog pomirenja doći, zbog iracionalne zadrtosti obe strane. Pa vidiš da ovi naši zadrti pravoslavci nisu bili u stanju ni da odbace jedan potpuno pogrešan kalendar, već se i dalje kočopere sa njim, a opet zadrti zapadnjaci ga nazvaše Gregorijanski, iako je u suštini Julijanski, uz neznatne promene interkalacionog pravila.
Dakle nije bitna tačnost (suština) nego naziv (forma).
Bio sam na jednom predavanju pod nazivom "Čovek protiv Boga" i predavač je 80% vremena kritikovao stav da Papa ne može da bude Božji zamenik na Zemlji a sada da priznaju Papu za sveukupnog poglavara. Mislim da je to u sferi fantastike.
 
Hm, tačno, o tome ti i pričam pa zato da batalimo veru... o njoj možemo kasnije...
Kažeš koreni sukoba... Da, sukob ne potiče od pastve ili stada već od pastira ali se kao što to obično i biva pastiri izvukoše a pastva, stado... nayeba! Šta misliš, koliko Srba više gotivi muslimane od katolika i koliko Hrvata gotivi iste više od pravoslavaca? Nešto mi se čini da u Jasenovcu nisu bili sa ''one'' strane žice, njihova tela nisu plovila Savom ka Beogradu... Primera je mnogo i sa druge strane... Handžar divizija nije cepala Kroate već Srbe... ''cveće'' je bilo cveće... Sad, Ruje su vekovima pičile po jadnim Poljacima... ovi opet po Švedima... Da ne dođe do zabune, ne želim da temu pretvorim u političko ili nacionalno pljuvanje, imam savim drugačiji cilj... kapiš? Znači, sve ovo ima sad veze sa religijom a i sa verom... a ne sa politikom, nacionalizmom...
Dakle, pastiri su udobno tokom vekova uvek sedeli u kojekakvim foteljama, živeli prilično raskošno dok se stado klalo... Dalje, kako misliš sad da će se stado tj. stada dogovoriti i pomiriti? Za Crkve uopšte ne sumnjam... one će uspeti, pastiri se uvek dogovore šta će da nabiju na ražanj kad za to dođe vreme... Recimo da do pomirenja dođe u narednih par godina a sigurno hoće... misliš da će potomci onih u Jasenovcu ladno prihvatiti Svetog Oca za poglavara... itd. Ovo pominjem ne da bih oljagao Kroate i katolike već je razlog u tome što neće patrijarh biti poglavar i glavnokomandujući...
Na pdf. istorija postoji jedna lepa tema ''najveće srpske greške'' ... vidiš, ja sam tu napisao da je najveća i kardinalna srpska greška prihvatanje pravoslavlja... mislim da bi naše stado danas bilo mnogo veće i imalo mnogo veću poljanu da smo prihvatili katoličanstvo... Bilo bi izuzetno glupo sa moje strane da ne pomenem i ljude obučene u crkvene odore koji su se tokom vekova prihvatali oružja da bi branili svoja stada a uglavnom... koji su od nemam pojma koga i iz meni ne baš poznatih razloga branili svoju veru i svoju crkvu a pri tom zaboravljali osnovna pravila i sa Svetim Pismom u džepu i krstom u jednoj... puškom u drugoj ruci... ili kamom... to sad već zavisi od teritorija... klali, davili, ubijali ovce iz suprotnog tabora tj. stada...
Opet, mnogi od njih su u svojim stadima i od strane svojih ovčica proglašeni za svetce... i imaju svoje mesto u aleji velikana... Sad, kako će izgledati nova aleja sa pomenutim velikanima... hoće li jedno stado slaviti drugog pastira... jer biće u istoj knjizi, rame uz rame...
 
Ja nisam ovde prozvan da odgovorim ali nisam mogao da odolim. Čisto sumnjam da će do tog pomirenja doći, zbog iracionalne zadrtosti obe strane. Pa vidiš da 1. ovi naši zadrti pravoslavci nisu bili u stanju ni da odbace jedan potpuno pogrešan kalendar, već se i dalje kočopere sa njim, a opet zadrti zapadnjaci ga nazvaše Gregorijanski, iako je u suštini Julijanski, uz neznatne promene interkalacionog pravila.
Dakle nije bitna tačnost (suština) nego naziv (forma).
Bio sam na jednom predavanju pod nazivom "Čovek protiv Boga" i predavač je 80% vremena kritikovao stav da Papa ne može da bude Božji zamenik na Zemlji a sada da priznaju Papu za sveukupnog poglavara. 2. Mislim da je to u sferi fantastike.

Hm... 1. Za ovo imaš pivo... ili šta već...:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
2. Gde ima dima ima i vatre... Sastanak u Raveni je održan... planira se još jedan do kraja godine... pa ti vidi...:lol:
 
Hm... 1. Za ovo imaš pivo... ili šta već...:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
2. Gde ima dima ima i vatre... Sastanak u Raveni je održan... planira se još jedan do kraja godine... pa ti vidi...:lol:

Upravo procito sta je objavljeno u raveni i nis' posebno.Ne razumem sta ciljas.Do pomirenja nece doci jer ce se postaviti pitanje ko je lagao hiljadu godina.Takodje pitanje svetitelja.Primat pape.Mnogo je tu stvari problematicnih.Mislim da vec treci put to ovde pitam kakve veze ima pravoslavlje sa ratovima.Svi spominju bogumile ali koliko ja znam progon je napravio car Dusan.Ima li jos neko nesto da doda oko napada pravoslavnih na nekog drugog.
 

Back
Top